Bekræfter: Var til samtale om landstrænerjob

I et interview med Tipsbladet sætter Freyr Alexandersson ord på sit nye job i Brann. Samtidig bekræfter han, at han var til flere samtaler om at blive Islands landstræner. Brann var dog meget attraktivt for ham på nuværende tidspunkt.



‘Du er fyret’.

Den tidligere Superliga-træner Freyr Alexandersson fik en trist besked 17. december.

Han var nemlig færdig som cheftræner i belgiske Kortrijk, men nu har islændingen landet et nyt job i norske Brann.

Brann var dog langt fra den eneste klub, der gerne have fingrene i den tidligere Lyngby-træner.

I slutningen af 2024 skrev det islandske medie Fotbolti, at 42-årige Alexandersson var blevet kaldt til samtale om det dengang ledige job som Islands landstræner.

Nu bekræfter den tidligere Superliga-træner i et interview med Tipsbladet, at han var til flere samtaler om jobbet.

– Jeg blev klart fristet af det. Det er jo mit land, og jeg har en historik angående landsholdet. Jeg har været der i mange år, og jeg kender godt til landsholdsfodbold, og jeg ved, hvad der virker for det islandske landshold. Den generation, der er på vej nu, er spændende, så der var mange ting at skulle forholde sig til.

– Det var dog stadig ikke det rigtige på nuværende tidspunkt for mig. Der er ingen hemmelighed, at vi holdt nogle samtaler mig og formanden for det islandske fodboldforbund. De besluttede at gå med Arnar (den nye landstræner Arnar Gunnlaugsson, red.), og jeg besluttede at tage til Brann. Jeg tror, alle er meget tilfredse med den beslutning, som vi har taget, siger Freyr Alexandersson.

Da Kortrijk meddelte, at Alexandersson var blevet fyret, begyndte telefonen allerede at bimle med forskellige muligheder.

– Det var meget overraskende. Mine agenter forstår ikke, hvorfor jeg synes, at det er overraskende. Allerede dagen efter ringede min telefon, og så var der mange henvendelser, men det var ikke konkrete tilbud fra alle. Det var mange forskellige jobs fra forskellige lande. Det var dejligt, og så kunne man forholde sig til noget. Mine overvejelser, efter jeg stoppede i Kortrijk, var, om jeg skulle være landstræner, finde det rigtige match eller tage en pause indtil sommer. Så kunne jeg bare fornemme det, da Brann kom i spil, så havde jeg lyst til det.

Var der noget fra Danmark?

– Der var nogle snakke, men ikke noget konkret. Jeg har mange gode venner i Danmark, og det er jeg rigtig taknemmelig for.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Vigtigt at få Jonathan Hartmann med

Det endte med at være det norske tophold Brann, der løb med den islandske cheftræner, og det skyldes noget helt bestemt.

– For mig på nuværende tidspunkt handlede det om at finde det rigtige match i forhold til mine sportslige ambitioner. Det passede Brann rigtig godt ind i. Jeg kunne sagtens have taget alle mulige forskellige bundhold rundt om verden, men nu havde jeg lyst til at tage et hold, der kan kæmpe om at være i toppen af ens liga og kan være med i Europa. Klubben har en god og sund struktur omkring sig, og klubben har en stærk fanbase. Det var nogle af de kriterier, der var vigtigst for mig. Brann opfyldte dem alle.

Hvor vigtigt var det for dig at få Jonathan Hartmann med til Brann?

– Det fyldte meget hos mig. Vi havde en stor lyst til at fortsætte samarbejdet, og vi var begge to bevidste om, at det måske ikke kunne lade sig gøre. Jeg havde også lyst til at fortsætte mit samarbejde med Thomas Kjærbye som fysisk træner. Han er rigtig dygtig, men det er svært at tage en stor stab med sig til en ny klub. Det betød meget, at der var en ledig rolle til Jonathan i Brann, og han var også en spændende kandidat til stillingen, så det er perfekt. Jeg er glad og taknemmelig for, at han er sammen med mig i Bergen. Han er vigtig for mig.

Det er gået ganske stærkt for Freyr Alexandersson, da han blot nåede at være arbejdsløs i godt en måned. Han glæder sig over afklaringen, men han har måttet rejse alene til Norge.

– Jeg trives ikke så godt med at være uden job i lang tid. Det passer mig ikke særligt godt. Jeg havde en god jul med min familie, og vi havde det hyggeligt. Samtidigt havde jeg samtaler med Brann, men det passede fint. Jeg var klar til at komme til Bergen. Det sværeste er selvfølgelig familien og forlade dem. De er stadig i Belgien og bliver der indtil sommer. Det var det svære i det her.

Brann er kendt for at spille med i toppen af Eliteserien, og Alexandersson er sikker på, at han kan bruge sin erfaring ved at levere store resultater i sine tidligere klubber hos topholdet.

– Vi er godt klædt på. Vi er to mennesker (Jonathan Hartmann og Freyr Alexandersson, red.), der forbereder os rigtig godt og arbejder hårdt. Vi ved lige præcis, hvad vi vil. Brann har en meget tydelig strategi, og de har en klar identitet, som passer godt til os, afslutter Freyr Alexandersson til Tipsbladet.

Den tidligere Lyngby-træner har skrevet under på en kontrakt med Brann gældende til 2027.





Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar


Miserabelt i Manchester

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

“Har set ham fra OB få karantæne”

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Andreas Christensen i chokskifte?

‘Tæt på ren elendighed’

Superliga-legende stråler som 41-årig

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

FC Midtjylland kan score gode penge

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Randers FC – OB

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Pogba er lettet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

FC København – Brøndby IF

Slut: FC København vinder intenst derby