Bekræfter: Var til samtale om landstrænerjob

I et interview med Tipsbladet sætter Freyr Alexandersson ord på sit nye job i Brann. Samtidig bekræfter han, at han var til flere samtaler om at blive Islands landstræner. Brann var dog meget attraktivt for ham på nuværende tidspunkt.



‘Du er fyret’.

Den tidligere Superliga-træner Freyr Alexandersson fik en trist besked 17. december.

Han var nemlig færdig som cheftræner i belgiske Kortrijk, men nu har islændingen landet et nyt job i norske Brann.

Brann var dog langt fra den eneste klub, der gerne have fingrene i den tidligere Lyngby-træner.

I slutningen af 2024 skrev det islandske medie Fotbolti, at 42-årige Alexandersson var blevet kaldt til samtale om det dengang ledige job som Islands landstræner.

Nu bekræfter den tidligere Superliga-træner i et interview med Tipsbladet, at han var til flere samtaler om jobbet.

– Jeg blev klart fristet af det. Det er jo mit land, og jeg har en historik angående landsholdet. Jeg har været der i mange år, og jeg kender godt til landsholdsfodbold, og jeg ved, hvad der virker for det islandske landshold. Den generation, der er på vej nu, er spændende, så der var mange ting at skulle forholde sig til.

– Det var dog stadig ikke det rigtige på nuværende tidspunkt for mig. Der er ingen hemmelighed, at vi holdt nogle samtaler mig og formanden for det islandske fodboldforbund. De besluttede at gå med Arnar (den nye landstræner Arnar Gunnlaugsson, red.), og jeg besluttede at tage til Brann. Jeg tror, alle er meget tilfredse med den beslutning, som vi har taget, siger Freyr Alexandersson.

Da Kortrijk meddelte, at Alexandersson var blevet fyret, begyndte telefonen allerede at bimle med forskellige muligheder.

– Det var meget overraskende. Mine agenter forstår ikke, hvorfor jeg synes, at det er overraskende. Allerede dagen efter ringede min telefon, og så var der mange henvendelser, men det var ikke konkrete tilbud fra alle. Det var mange forskellige jobs fra forskellige lande. Det var dejligt, og så kunne man forholde sig til noget. Mine overvejelser, efter jeg stoppede i Kortrijk, var, om jeg skulle være landstræner, finde det rigtige match eller tage en pause indtil sommer. Så kunne jeg bare fornemme det, da Brann kom i spil, så havde jeg lyst til det.

Var der noget fra Danmark?

– Der var nogle snakke, men ikke noget konkret. Jeg har mange gode venner i Danmark, og det er jeg rigtig taknemmelig for.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Vigtigt at få Jonathan Hartmann med

Det endte med at være det norske tophold Brann, der løb med den islandske cheftræner, og det skyldes noget helt bestemt.

– For mig på nuværende tidspunkt handlede det om at finde det rigtige match i forhold til mine sportslige ambitioner. Det passede Brann rigtig godt ind i. Jeg kunne sagtens have taget alle mulige forskellige bundhold rundt om verden, men nu havde jeg lyst til at tage et hold, der kan kæmpe om at være i toppen af ens liga og kan være med i Europa. Klubben har en god og sund struktur omkring sig, og klubben har en stærk fanbase. Det var nogle af de kriterier, der var vigtigst for mig. Brann opfyldte dem alle.

Hvor vigtigt var det for dig at få Jonathan Hartmann med til Brann?

– Det fyldte meget hos mig. Vi havde en stor lyst til at fortsætte samarbejdet, og vi var begge to bevidste om, at det måske ikke kunne lade sig gøre. Jeg havde også lyst til at fortsætte mit samarbejde med Thomas Kjærbye som fysisk træner. Han er rigtig dygtig, men det er svært at tage en stor stab med sig til en ny klub. Det betød meget, at der var en ledig rolle til Jonathan i Brann, og han var også en spændende kandidat til stillingen, så det er perfekt. Jeg er glad og taknemmelig for, at han er sammen med mig i Bergen. Han er vigtig for mig.

Det er gået ganske stærkt for Freyr Alexandersson, da han blot nåede at være arbejdsløs i godt en måned. Han glæder sig over afklaringen, men han har måttet rejse alene til Norge.

– Jeg trives ikke så godt med at være uden job i lang tid. Det passer mig ikke særligt godt. Jeg havde en god jul med min familie, og vi havde det hyggeligt. Samtidigt havde jeg samtaler med Brann, men det passede fint. Jeg var klar til at komme til Bergen. Det sværeste er selvfølgelig familien og forlade dem. De er stadig i Belgien og bliver der indtil sommer. Det var det svære i det her.

Brann er kendt for at spille med i toppen af Eliteserien, og Alexandersson er sikker på, at han kan bruge sin erfaring ved at levere store resultater i sine tidligere klubber hos topholdet.

– Vi er godt klædt på. Vi er to mennesker (Jonathan Hartmann og Freyr Alexandersson, red.), der forbereder os rigtig godt og arbejder hårdt. Vi ved lige præcis, hvad vi vil. Brann har en meget tydelig strategi, og de har en klar identitet, som passer godt til os, afslutter Freyr Alexandersson til Tipsbladet.

Den tidligere Lyngby-træner har skrevet under på en kontrakt med Brann gældende til 2027.





AaB-åbenbaring? Han kan blive forårets gennembrud



EKSKLUSIVT

‘Ingen vil kyle penge i et sort hul i Nørreskoven’


TransferLIVE: Vil hente Casemiro nu

– Manchester United kan vinde Premier League



Superliga-klub er tæt på at blive solgt

Ekspert: Priske fik ikke en fair chance

San Diego FC henter Superliga-spiller

Priske var fyret dagen før Bayern-sejr

‘Brian Priske var for sød’



INTERVIEW

‘Tak, Jacob Neestrup!’


Brian Priske fyret: ‘Manglende kemi’

Hylder kæmpe SL-flop: ‘Han er crazy’

Superliga-chok: ‘Dagens bedste nyhed!’

FCN trækker sig: Lokalpolitiker er i chok



STORT PORTRÆT

Bo Henriksens hustru jubler: Det er totalt genialt


Afsløring: FCN trækker sig fra kæmpe projekt

Morten Bruun: ‘Har kun hørt han var uduelig’

Dansker scorer nyt job: Talte med Superliga-klub

– De har lagt helt vilde planer for den her klub

Stig Tøfting: ‘Brøndby står dårligt nu’


TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025


Tidligere Superliga-spiller med i verdenssensation

Kæmpe succes efter FCK-exit: ‘Var lidt chokeret’

Dansker har gang i magisk sæson: ‘Klassespiller’

Thomas Frank spøger i storklub



– Forhåbentligt kan jeg snuse til A-landsholdet

– Jeg håbede, at Retov og Birk ville tage over

– En kunstner som Kasper Dolberg fortjener bedre

Ankersen tilbage: Du får mig ikke til at fortryde

Kean & Fiorentina har knækket Inter-koden

FCM kan være Skandinaviens største om 10 år

Thomas Gravesen forstår FCK’s målmandsindkøb

De overpræsterer på budget og transfers


TIPSBLADET SPECIAL

De er vinterens syv dyreste salg i Superligaen


Tottenham er ude

Superliga-dommer involveret i stor skandale

Sensationelt nederlag til Liverpool

Dansk klub i choktransfer

Droppede pause efter BIF-exit: ’Man må springe på’

‘Det var en stor fejl af Brøndby’

Takker Danmarks landstræner

Sommertransfer? Udenlandsk klub følger Theo Sander

Opvisning fra knivskarp Kasper Dolberg

Neestrup understreger: ‘Det er en fordel for os’

– Det betyder voldsomt meget for byen

Alexander Bah har revet korsbåndet over

Torskedumt! Lind fik opsigtsvækkende rødt kort

CV hylder dansk transferrekord

Foreslår chokskifte for Harry Kane

Peter Sørensen: ‘Én lang vanrøgt’

Efter chokfyring: Skal der handles, så gør jeg det

Ny Vejle-cheftræner: Jeg er klubbens mand

Vejle fyrer Mihai Teja

Raser over Jørgensen-rival: Han er alt for dårlig

Transfers: Brøndby satser alt på guld og Europa

‘Det er udmattende’