‘Du er fyret’.
Den tidligere Superliga-træner Freyr Alexandersson fik en trist besked 17. december.
Han var nemlig færdig som cheftræner i belgiske Kortrijk, men nu har islændingen landet et nyt job i norske Brann.
Brann var dog langt fra den eneste klub, der gerne have fingrene i den tidligere Lyngby-træner.
I slutningen af 2024 skrev det islandske medie Fotbolti, at 42-årige Alexandersson var blevet kaldt til samtale om det dengang ledige job som Islands landstræner.
Nu bekræfter den tidligere Superliga-træner i et interview med Tipsbladet, at han var til flere samtaler om jobbet.
– Jeg blev klart fristet af det. Det er jo mit land, og jeg har en historik angående landsholdet. Jeg har været der i mange år, og jeg kender godt til landsholdsfodbold, og jeg ved, hvad der virker for det islandske landshold. Den generation, der er på vej nu, er spændende, så der var mange ting at skulle forholde sig til.
– Det var dog stadig ikke det rigtige på nuværende tidspunkt for mig. Der er ingen hemmelighed, at vi holdt nogle samtaler mig og formanden for det islandske fodboldforbund. De besluttede at gå med Arnar (den nye landstræner Arnar Gunnlaugsson, red.), og jeg besluttede at tage til Brann. Jeg tror, alle er meget tilfredse med den beslutning, som vi har taget, siger Freyr Alexandersson.
Da Kortrijk meddelte, at Alexandersson var blevet fyret, begyndte telefonen allerede at bimle med forskellige muligheder.
– Det var meget overraskende. Mine agenter forstår ikke, hvorfor jeg synes, at det er overraskende. Allerede dagen efter ringede min telefon, og så var der mange henvendelser, men det var ikke konkrete tilbud fra alle. Det var mange forskellige jobs fra forskellige lande. Det var dejligt, og så kunne man forholde sig til noget. Mine overvejelser, efter jeg stoppede i Kortrijk, var, om jeg skulle være landstræner, finde det rigtige match eller tage en pause indtil sommer. Så kunne jeg bare fornemme det, da Brann kom i spil, så havde jeg lyst til det.
Var der noget fra Danmark?
– Der var nogle snakke, men ikke noget konkret. Jeg har mange gode venner i Danmark, og det er jeg rigtig taknemmelig for.
Artiklen fortsætter under billedet.

Vigtigt at få Jonathan Hartmann med
Det endte med at være det norske tophold Brann, der løb med den islandske cheftræner, og det skyldes noget helt bestemt.
– For mig på nuværende tidspunkt handlede det om at finde det rigtige match i forhold til mine sportslige ambitioner. Det passede Brann rigtig godt ind i. Jeg kunne sagtens have taget alle mulige forskellige bundhold rundt om verden, men nu havde jeg lyst til at tage et hold, der kan kæmpe om at være i toppen af ens liga og kan være med i Europa. Klubben har en god og sund struktur omkring sig, og klubben har en stærk fanbase. Det var nogle af de kriterier, der var vigtigst for mig. Brann opfyldte dem alle.
Hvor vigtigt var det for dig at få Jonathan Hartmann med til Brann?
– Det fyldte meget hos mig. Vi havde en stor lyst til at fortsætte samarbejdet, og vi var begge to bevidste om, at det måske ikke kunne lade sig gøre. Jeg havde også lyst til at fortsætte mit samarbejde med Thomas Kjærbye som fysisk træner. Han er rigtig dygtig, men det er svært at tage en stor stab med sig til en ny klub. Det betød meget, at der var en ledig rolle til Jonathan i Brann, og han var også en spændende kandidat til stillingen, så det er perfekt. Jeg er glad og taknemmelig for, at han er sammen med mig i Bergen. Han er vigtig for mig.
Det er gået ganske stærkt for Freyr Alexandersson, da han blot nåede at være arbejdsløs i godt en måned. Han glæder sig over afklaringen, men han har måttet rejse alene til Norge.
– Jeg trives ikke så godt med at være uden job i lang tid. Det passer mig ikke særligt godt. Jeg havde en god jul med min familie, og vi havde det hyggeligt. Samtidigt havde jeg samtaler med Brann, men det passede fint. Jeg var klar til at komme til Bergen. Det sværeste er selvfølgelig familien og forlade dem. De er stadig i Belgien og bliver der indtil sommer. Det var det svære i det her.
Brann er kendt for at spille med i toppen af Eliteserien, og Alexandersson er sikker på, at han kan bruge sin erfaring ved at levere store resultater i sine tidligere klubber hos topholdet.
– Vi er godt klædt på. Vi er to mennesker (Jonathan Hartmann og Freyr Alexandersson, red.), der forbereder os rigtig godt og arbejder hårdt. Vi ved lige præcis, hvad vi vil. Brann har en meget tydelig strategi, og de har en klar identitet, som passer godt til os, afslutter Freyr Alexandersson til Tipsbladet.
Den tidligere Lyngby-træner har skrevet under på en kontrakt med Brann gældende til 2027.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
HELT VILDT
En voldsom ulighed
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Bayern München laver vildt comeback
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’