Belgisk avis: Anders Christiansen kan vende tilbage til Malmö

Anders Christiansen kan være på vej væk fra Gent efter under et halvt år. Malmö FF skal stå klar med en lejefatale.



Det er ikke mange måneder siden, at den danske midtbanespiller Anders “AC” Christiansen blev kåret som Årets Spiller i Sverige, men de gyldne dage er sat på pause for den tidligere Malmö-spiller, der ikke har fået nogen god start i Gent, som han skiftede til i januar. “AC” har blot spillet fire kampe for den belgiske klub i et skadesplaget forår.

Ny skriver Het Nieuwsblad, at Anders Christiansen kan være på vej væk fra Gent, og at Malmö FF står klar til at modtage danskeren med åbne arme. 27-årige AC var en stor profil på den anden side af Øresund i de to år, han var i Malmö FF, og nu skal de lyseblå stå klar med en lejeaftale til danskeren.

Anders Christiansen var på stadion, da Malmö FF mandag spillede 1-1 hjemme mod Dalkurd i Allsvenskan, men han kunne ikke bekræfte, at han er på vej retur til den svenske klub.

– For at være ærlig har jeg ikke tænkt den tanke. Jeg har været i Belgien i fem måneder og har tre år tilbage af min kontrakt. Det handler ikke bare om at sige ja eller nej. Jeg vil gerne spille fodbold og håber først og fremmest, det kan blive i Belgien. Hvordan klubben ser på det, ved jeg ikke, men jeg er ikke bekendt med, at de vil af med mig, så jeg går ud fra, at jeg bliver, sagde Anders Christiansen i mandags til Expressen.

Malmö FF har haft det svært uden Anders Christiansen på holdet. Klubben er placeret på en skuffende tiendeplads i Allsvenskan og fyrede for nyligt Magnus Pehrsson. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Thomas Frank: De vinder VM

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Transferbombe i Manchester United

Maxsø træner med i Brøndby

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Jess Thorup: Afviste engelske klubber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København-transfer bremses af denne årsag

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

De vil ansætte Guardiola som landstræner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Melder ud om Mbappé

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys