Danske Nicklas Bendtner lægger ikke skjul på, at han ikke var vild med Eirik Horneland, der var hans cheftræner i noget af tiden i Rosenborg.
Tiden under Kåre Ingebrigtsen var god, men tiden under Eirik Horneland var ikke god.
Bendtner, der nu er pensioneret, blev topscorer under Ingebrigtsen og vandt det norske mesterskab, men under Horneland, der overtog jobbet fra starten af 2019, var Nicklas Bendtner helt ude i kulden. Og sidst i sommervindet 2019 forlod danskeren klubben, da han rykkede til FCK. Selvfølgelig var der også en sag med vold mod en taxachauffør, der gav Bendtner en fodlænke, men han og Horneland kunne ikke sammen.
Horneland endte også med at forlade Rosenborg, da han fik sparket som træner for klubben.
Men nu begynder der at åbne sig en mulighed for et nyt trænerjob.
Og igen er det som afløser for Kåre Ingebrigtsen. Ingebrigtsen er blevet fyret i Brann, der ligger under nedrykningsstregen i den bedste norske række, og til at redde holdet har man på midlertidig basis givet jobbet til assistenten, Eirik Horneland.
Han vil ikke sige, om det også er et job, han gerne vil have på den lange bane, men noget tyder på, at han gerne skriver under, hvis danske Jimmi Nagel Jakobsen præsenterer ham for en kontrakt.
– Jeg vil gerne være cheftræner igen en gang i fremtiden. Det føler jeg er uungåeligt med tanke på min personlighed og de kræfter, jeg har i mig, siger han til Bergens Tidende, efter sin første træning som midlertidig chef for Brann.
Han forklarer dog også, at han er klar til at vende tilbage til rollen som assistent, skulle Jimmi Nagel Jacobsen pege på en anden cheftræner.
– Jeg kan passe til begge roller. Jeg havde det rigtig godt under Kåre (Ingebrightsen) og Jostein (Grindhaug) i Haugesund, og jeg kunne også lige at være cheftræner i Haugesund og Rosenborg, siger Horneland.
Brann har bare hentet syv point i de første 14 ligakampe og er under stregen med tre point op til Tromsø over nedrykningsstregen.Daniel A. Pedersen og Mikkel Andersen er i den norske klubs trup.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Harry Maguire i chok
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
OPTAKT
Brighton – Manchester United
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
