Bendtners onde ånd drømmer om nyt cheftrænerjob

Han er lige nu den midlertidige træner for Brann, mens den danske sportschef leder efter en permanent afløser. Eirik Horneland drømmer om en ny chance som cheftræner.



Danske Nicklas Bendtner lægger ikke skjul på, at han ikke var vild med Eirik Horneland, der var hans cheftræner i noget af tiden i Rosenborg.

Tiden under Kåre Ingebrigtsen var god, men tiden under Eirik Horneland var ikke god.

Bendtner, der nu er pensioneret, blev topscorer under Ingebrigtsen og vandt det norske mesterskab, men under Horneland, der overtog jobbet fra starten af 2019, var Nicklas Bendtner helt ude i kulden. Og sidst i sommervindet 2019 forlod danskeren klubben, da han rykkede til FCK. Selvfølgelig var der også en sag med vold mod en taxachauffør, der gav Bendtner en fodlænke, men han og Horneland kunne ikke sammen.

Horneland endte også med at forlade Rosenborg, da han fik sparket som træner for klubben.

Men nu begynder der at åbne sig en mulighed for et nyt trænerjob.

Og igen er det som afløser for Kåre Ingebrigtsen. Ingebrigtsen er blevet fyret i Brann, der ligger under nedrykningsstregen i den bedste norske række, og til at redde holdet har man på midlertidig basis givet jobbet til assistenten, Eirik Horneland.

Han vil ikke sige, om det også er et job, han gerne vil have på den lange bane, men noget tyder på, at han gerne skriver under, hvis danske Jimmi Nagel Jakobsen præsenterer ham for en kontrakt.

– Jeg vil gerne være cheftræner igen en gang i fremtiden. Det føler jeg er uungåeligt med tanke på min personlighed og de kræfter, jeg har i mig, siger han til Bergens Tidende, efter sin første træning som midlertidig chef for Brann.

Han forklarer dog også, at han er klar til at vende tilbage til rollen som assistent, skulle Jimmi Nagel Jacobsen pege på en anden cheftræner.

– Jeg kan passe til begge roller. Jeg havde det rigtig godt under Kåre (Ingebrightsen) og Jostein (Grindhaug) i Haugesund, og jeg kunne også lige at være cheftræner i Haugesund og Rosenborg, siger Horneland.

Brann har bare hentet syv point i de første 14 ligakampe og er under stregen med tre point op til Tromsø over nedrykningsstregen.Daniel A. Pedersen og Mikkel Andersen er i den norske klubs trup.







LIVE

LIVE: Jacob Neestrup er landet

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Fem bud på Brøndbys nye træner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Forhandler med storklub

Superliga-oprykker varsler flere transfers

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner

Her er FC Københavns vej i Europa

‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal