Bendtners onde ånd drømmer om nyt cheftrænerjob

Han er lige nu den midlertidige træner for Brann, mens den danske sportschef leder efter en permanent afløser. Eirik Horneland drømmer om en ny chance som cheftræner.



Danske Nicklas Bendtner lægger ikke skjul på, at han ikke var vild med Eirik Horneland, der var hans cheftræner i noget af tiden i Rosenborg.

Tiden under Kåre Ingebrigtsen var god, men tiden under Eirik Horneland var ikke god.

Bendtner, der nu er pensioneret, blev topscorer under Ingebrigtsen og vandt det norske mesterskab, men under Horneland, der overtog jobbet fra starten af 2019, var Nicklas Bendtner helt ude i kulden. Og sidst i sommervindet 2019 forlod danskeren klubben, da han rykkede til FCK. Selvfølgelig var der også en sag med vold mod en taxachauffør, der gav Bendtner en fodlænke, men han og Horneland kunne ikke sammen.

Horneland endte også med at forlade Rosenborg, da han fik sparket som træner for klubben.

Men nu begynder der at åbne sig en mulighed for et nyt trænerjob.

Og igen er det som afløser for Kåre Ingebrigtsen. Ingebrigtsen er blevet fyret i Brann, der ligger under nedrykningsstregen i den bedste norske række, og til at redde holdet har man på midlertidig basis givet jobbet til assistenten, Eirik Horneland.

Han vil ikke sige, om det også er et job, han gerne vil have på den lange bane, men noget tyder på, at han gerne skriver under, hvis danske Jimmi Nagel Jakobsen præsenterer ham for en kontrakt.

– Jeg vil gerne være cheftræner igen en gang i fremtiden. Det føler jeg er uungåeligt med tanke på min personlighed og de kræfter, jeg har i mig, siger han til Bergens Tidende, efter sin første træning som midlertidig chef for Brann.

Han forklarer dog også, at han er klar til at vende tilbage til rollen som assistent, skulle Jimmi Nagel Jacobsen pege på en anden cheftræner.

– Jeg kan passe til begge roller. Jeg havde det rigtig godt under Kåre (Ingebrightsen) og Jostein (Grindhaug) i Haugesund, og jeg kunne også lige at være cheftræner i Haugesund og Rosenborg, siger Horneland.

Brann har bare hentet syv point i de første 14 ligakampe og er under stregen med tre point op til Tromsø over nedrykningsstregen.Daniel A. Pedersen og Mikkel Andersen er i den norske klubs trup.





Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Skidt nyt om Lukas Lerager



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

FC København – Vejle Boldklub

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Smider Salah-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen