Brøndby-stjerne måber: Den værste i min karriere

Brøndby sluttede træningslejren i Portugal af med et skuffende nederlag til IFK Göteborg på en “græsbane”, som Sean Klaiber aldrig har oplevet værre.



PORTUGAL (Tipsbladet): Hvis der har været en masse Brøndby-fans, der frustreret har smækket computeren sammen efter klubbens skuffende nederlag til IFK Göteborg, så forstår man hvorfor. 

Det var nemlig hamrende uskønt, det som Brøndby leverede på banen mod danskerklubben. Jovist, intet var rigtig pænt, for banen på Estadio Bela Vista umuliggjorde fuldstændig flot spil. Her var svenskerne dog langt mere kyniske end Brøndby, hvilken en 3-0-føring efter 16 minutter vidner kraftigt om. 

Der var ikke en eneste Brøndby-spiller, som så tilpas ud inde på den knoldede bane, og efter kampen kunne Sean Klaiber heller ikke rigtig fatte, hvad det egentlig var, han havde været med til. 

Hollænderen har prøvet lidt af hvert i sin karriere, men oplevelsen i dag smækker sig ind på en førsteplads på en ret negativ liste.

– Det her er den værste bane, jeg har spillet på i hele min karriere! Et hundrede procent, siger han med forbløffelse i stemmen. 

– Den første, vi spillede på, var virkelig god, og det er rart at rejse til Portugal og være med gutterne på lejren. Men som jeg sagde, er det muligvis den værste bane, jeg har spillet på. Du er nødt til at nyde fodbold, og vi prøvede at nyde det. Men jeg rørte bolden to gange, og de førte allerede 3-0. Så er det virkelig svært at nyde!

Sean Klaiber spillede den højre stopper i Brøndbys tremandsbagkæde, og det var altså ikke meget, han var på kuglen i aftenens kamp. 

Det var første gang, at Tipsbladets udsendte har dækket en kamp fra dette stadion, mens Atlantic Cup er blevet spillet i Portugal, og man må bare konstatere, at kontrasten mellem denne bane og den på Estadio Algarve, som Brøndby havde spillet sine to foregående kampe på, var enorm. 

Efter kampen ville cheftræner Jesper Sørensen ikke bruge banen som undskyldning, omend det er noget, der skal ændres til en anden gang. 

Er det ikke lidt ærgerligt for jer at spille på sådan en bane? 

– Jo, det er det da, men det gjaldt for begge hold, og det var vi dårlige til at løse.

– Det må vi så sikre, at det ikke er sådan, det bliver igen, påpeger han.

Brøndby rejser hjem lørdag formiddag og har en testkamp i næste uge mod Hillerød, inden det igen går løs med Superligaen.





‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’




LIVE

LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Afslører samtale med Roony Bardghji

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC København – OB

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Offentliggøres i dag

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Leverkusen – Bayern

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Andreas Christensen afviser tilbud



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’