PORTUGAL (Tipsbladet): Hvis der har været en masse Brøndby-fans, der frustreret har smækket computeren sammen efter klubbens skuffende nederlag til IFK Göteborg, så forstår man hvorfor.
Det var nemlig hamrende uskønt, det som Brøndby leverede på banen mod danskerklubben. Jovist, intet var rigtig pænt, for banen på Estadio Bela Vista umuliggjorde fuldstændig flot spil. Her var svenskerne dog langt mere kyniske end Brøndby, hvilken en 3-0-føring efter 16 minutter vidner kraftigt om.
Der var ikke en eneste Brøndby-spiller, som så tilpas ud inde på den knoldede bane, og efter kampen kunne Sean Klaiber heller ikke rigtig fatte, hvad det egentlig var, han havde været med til.
Hollænderen har prøvet lidt af hvert i sin karriere, men oplevelsen i dag smækker sig ind på en førsteplads på en ret negativ liste.
– Det her er den værste bane, jeg har spillet på i hele min karriere! Et hundrede procent, siger han med forbløffelse i stemmen.
– Den første, vi spillede på, var virkelig god, og det er rart at rejse til Portugal og være med gutterne på lejren. Men som jeg sagde, er det muligvis den værste bane, jeg har spillet på. Du er nødt til at nyde fodbold, og vi prøvede at nyde det. Men jeg rørte bolden to gange, og de førte allerede 3-0. Så er det virkelig svært at nyde!
Sean Klaiber spillede den højre stopper i Brøndbys tremandsbagkæde, og det var altså ikke meget, han var på kuglen i aftenens kamp.
Det var første gang, at Tipsbladets udsendte har dækket en kamp fra dette stadion, mens Atlantic Cup er blevet spillet i Portugal, og man må bare konstatere, at kontrasten mellem denne bane og den på Estadio Algarve, som Brøndby havde spillet sine to foregående kampe på, var enorm.
Efter kampen ville cheftræner Jesper Sørensen ikke bruge banen som undskyldning, omend det er noget, der skal ændres til en anden gang.
Er det ikke lidt ærgerligt for jer at spille på sådan en bane?
– Jo, det er det da, men det gjaldt for begge hold, og det var vi dårlige til at løse.
– Det må vi så sikre, at det ikke er sådan, det bliver igen, påpeger han.
Brøndby rejser hjem lørdag formiddag og har en testkamp i næste uge mod Hillerød, inden det igen går løs med Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Eksperter raser: Hvad med Messi?
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
MEDIE