PORTUGAL (Tipsbladet): Hvis der har været en masse Brøndby-fans, der frustreret har smækket computeren sammen efter klubbens skuffende nederlag til IFK Göteborg, så forstår man hvorfor.
Det var nemlig hamrende uskønt, det som Brøndby leverede på banen mod danskerklubben. Jovist, intet var rigtig pænt, for banen på Estadio Bela Vista umuliggjorde fuldstændig flot spil. Her var svenskerne dog langt mere kyniske end Brøndby, hvilken en 3-0-føring efter 16 minutter vidner kraftigt om.
Der var ikke en eneste Brøndby-spiller, som så tilpas ud inde på den knoldede bane, og efter kampen kunne Sean Klaiber heller ikke rigtig fatte, hvad det egentlig var, han havde været med til.
Hollænderen har prøvet lidt af hvert i sin karriere, men oplevelsen i dag smækker sig ind på en førsteplads på en ret negativ liste.
– Det her er den værste bane, jeg har spillet på i hele min karriere! Et hundrede procent, siger han med forbløffelse i stemmen.
– Den første, vi spillede på, var virkelig god, og det er rart at rejse til Portugal og være med gutterne på lejren. Men som jeg sagde, er det muligvis den værste bane, jeg har spillet på. Du er nødt til at nyde fodbold, og vi prøvede at nyde det. Men jeg rørte bolden to gange, og de førte allerede 3-0. Så er det virkelig svært at nyde!
Sean Klaiber spillede den højre stopper i Brøndbys tremandsbagkæde, og det var altså ikke meget, han var på kuglen i aftenens kamp.
Det var første gang, at Tipsbladets udsendte har dækket en kamp fra dette stadion, mens Atlantic Cup er blevet spillet i Portugal, og man må bare konstatere, at kontrasten mellem denne bane og den på Estadio Algarve, som Brøndby havde spillet sine to foregående kampe på, var enorm.
Efter kampen ville cheftræner Jesper Sørensen ikke bruge banen som undskyldning, omend det er noget, der skal ændres til en anden gang.
Er det ikke lidt ærgerligt for jer at spille på sådan en bane?
– Jo, det er det da, men det gjaldt for begge hold, og det var vi dårlige til at løse.
– Det må vi så sikre, at det ikke er sådan, det bliver igen, påpeger han.
Brøndby rejser hjem lørdag formiddag og har en testkamp i næste uge mod Hillerød, inden det igen går løs med Superligaen.
LIVE
Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK
TRANSFER
FC København udlejer Jonathan Moalem
TRANSFER
Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
Derfor blev ny AGF-profil udskiftet
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
EKSKLUSIVT
Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
AVIS
Dansk angriber sat til salg
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk