Blev overtalt af Glen: Et rigtig godt menneske!

Marco Lund var på vej væk fra IFK Norrköping, men så fik Glen Riddersholm ham overtalt til at blive. Tipsbladet har talt med den tidligere OB-klippe, der kun har rosende ord til overs for sin nu tidligere træner.



Det var ikke kun ungarsk gullaschsuppe, der lokkede Marco Lund fra Norrköping til Diósgyőri VTK tilbage i januar. 

Den tidligere OB-profil havde prøvet kræfter i både dansk og svensk fodbold, og derfor var det ønsket om at prøve noget helt anderledes udenfor Skandinaviens grænser, der blev udslagsgivende for, at pilen landede på DVTK i Ungarn. 

– Det var egentlig min agent, som ringede en dag. Jeg vidste godt, at jeg ville videre fra Sverige i januar. Tiden var rigtig, og vi begyndte at undersøge markedet. Der var nogle forskellige muligheder, men så dukkede denne her mulighed op.

– Jeg havde ikke nogen intention om at skulle hjem til Danmark. Nu har jeg allerede spillet i Danmark og Sverige, så næste step skulle være noget, der var anderledes. Jeg havde nogle gode snakke med præsidenten og sportsdirektøren i klubben, og så sprang jeg ud i det. 

Afskeden med Norrköping faldt kun få måneder efter at Marco Lunds tidligere cheftræner i klubben Glen Riddersholm blev fyret, men alligevel havde fyringen ikke noget at gøre med at Marco Lund ville væk fra klubben. 

Tværtimod overtalte Glen Riddersholm ham til at blive i klubben lidt længere, end hvad der i første omgang var planlagt. 

– Jeg var allerede tæt på at forlade klubben inden han blev ansat, da jeg var gået lidt død i det og gerne ville prøve noget andet. Jeg var rigtig glad både for klubben og for livet uden for banen, men man når et punkt, hvor man begynder at overveje, om der skal ske noget nyt, fortæller Marco Lund og tilføjer. 

– For mig skete det allerede inden Glen blev ansat, men han overtalte mig til at blive, for at se om vi kunne trække klubben i en bedre retning, hvilket jeg synes, at vi lykkedes med. 

Artiklen fortsætter efter billedet … 

Glen Riddersholm måtte overtale Marco Lund til at blive i Norrköping. Foto: IMAGO / Bildbyran

“Glem fodbolden. Vær der for familien”
Marco Lund lægger ikke skjul på, at han er dybt begejstret for Glen Riddersholm. Ikke bare som træner, men i lige så høj grad som menneske. 

– Han er en sindssygt ambitiøs træner, som prøver at få det maksimale ud af sine spillere. En dygtig træner på banen, men også et rigtig godt menneske udenfor banen. Han har nærmest to forskellige personligheder på og udenfor banen.

– Jeg har virkelig ikke noget dårligt at sige om Glen, på mange måder trak han klubben i en god retning, og jeg synes, han efterlod klubben et bedre sted, end da han overtog den.

Marco Lund tænker især tilbage på én episode udenfor kridtstregerne, hvor lokummet brændte på privatfronten, men hvor Glen Riddersholm udviste et stort overskud og en lige så stor menneskelig forståelse. 

–  Udenfor banen er han ekstrem menneskelig. Da min kone skulle føde vores andet barn, var hun tæt på at gå i for tidlig fødsel og blev faktisk indlagt. Jeg ringer til Glen, og det første han siger, er “Glem fodbolden. Du bliver nødt til at være der for familien først”. 

Men selvom det var en naturlig og instinktiv reaktion fra Glen Riddersholm, kan man ifølge Marco Lund ikke bare tage for givet, at alle fodboldtrænere ville reagere på samme måde. 

– Det er ikke en selvfølge inden for denne her verden, at man er sådan. Det kendetegner ham meget præcist på hans menneskelige kvaliteter og fortæller noget om, hvordan han er som menneske, afslutter OB-profilen over for Tipsbladet. 

Marco Lund slår nu sine folder i den ungarske liga for Diósgyőri VTK, eller som han selv siger: “Bare DVTK, det er nemmere at udtale”. Her har han fået fuld spilletid i syv ud af syv mulige kampe, siden han kom til.

DVTK ligger i skrivende stund placeret på en syvendeplads i den bedste ungarske række.

Du kan læse mere om, hvordan det går ham i Ungarn HER







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

De er interesseret i Christian Eriksen

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Kan sikre millioner til AGF

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Polsk succestræner rygtes til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Forlader AGF – her er hans nye klub

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

De er færdige i 1. division

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK