Udlandsdansker indrømmer: Superligaen er bedre

Marco Lund spillede 90 minutter hver gang i både OB og Norrköping, men nu slår han sine folder i ungarske Diósgyőri VTK. Et skridt op ifølge den tidligere Superliga-spiller, der samtidig erkender, at Superligaen er en bedre liga.



Tilbage i januar byttede Marco Lund tilværelsen i Sverige ud med en tilværelse i Ungarn, da han skiftede fra Norrköping til Diósgyőri VTK. 

Det var da ikke fordi, at han savnede spilletid i hverken OB eller IFK Norrköping. I begge klubber var den 27-årige forsvarsklippe en profil for sit mandskab og spillede fuld tid weekend efter weekend.

Så hvorfor valgte Marco Lund egentligt, at skifte til den ungarske liga? 

– På mange måder ser jeg skiftet til ungarsk fodbold som et skridt op. Jeg ser det også som et springbræt videre. Den ungarske liga er rigtig eksponeret, så der er mange muligheder, hvis man gør det godt her, fortæller Marco Lund til Tipsbladet og uddyber.

– Alle forholdene her er på et ekstremt højt niveau. Vores faciliteter er meget imponerende. Flere niveauer over det, jeg kom fra i både Norköping og OB. De er meget nørdede, og klubben har investeret mange penge i faciliteterne, der skal være med til at vi kan performe på et endnu højere niveau. 

Men selvom Marco Lund har fået en god start på tilværelsen i DVTK og nyder godt af de fornemme faciliteter, er det ikke planen, at han skal blive boende i Ungarn for evigt. 

– Jeg ved ikke, hvor længe jeg bliver her. Jeg skrev en kontrakt på to og et halvt år tilbage i januar, men det er sjældent, at man er der i lige præcis to og et halvt år. Nogle gange følger man en aftale, og andre gange gør man det godt og bliver solgt. Det er ikke fordi, at jeg har ambitioner om at afslutte min karriere i Ungarn. 

Artiklen fortsætter efter billedet … 

Marco Lund er kendt som en hård nyser, der både giver og tager. Foto: IMAGO / Bildbyran 

Spurgte god ven i OB til råds

Marco Lund er dog ikke den eneste dansker, der er havnet i ungarsk fodbold. Det samme er hans tildigere holdkammerat og gode ven i OB, Kasper Larsen, der nu tørner ud for topholdet Fehérvár FC. 

– Jeg snakkede meget med Kasper Larsen inden skiftet hertil. Det er typisk sådan, man gør i fodboldverdenen. Man snakker med dem, der kender lidt til ligaen og miljøet. Kasper er en ret tæt kammerat, så selvfølgelig snakkede jeg med ham. 

Hvad kunne han fortælle om ungarsk fodbold? 

– Han sagde, at det er en fed liga at spille i og det er et godt sted at udvikle sig yderligere, for så forhåbentligt at kunne tage næste skridt. 

Og Marco Lund lægger da heller ikke skjul på, at han ønsker at tage næste skridt videre i karrieren. 

Derfor håber han, at han kan gøre sig godt bemærket i den ungarske liga. Noget, der er nemmere i Ungarn, end det er i Danmark, mener han. 

– Generelt synes jeg, at den danske liga er stærkere end den ungarske liga. Den er mere intens og meget mere taktisk. Der er flere åbne kampe, som bølger frem og tilbage i den ungarske liga, men det gør også, at hvis du er på toppen og spiller godt, så bliver det også lagt mærke til. 

– I Danmark kan kampene godt være mere låst, da man har mere at miste, fordi ligaen som regel er vanvittig tæt, afslutter Marco Lund over for Tipsbladet.

Den tidligere OB-profil nåede 96 kampe i Superligaen for henholdsvis OB og Esbjerg fB. Flest kampe er det dog blevet til i Sverige, hvor han står noteret for 77 kampe for IFK Norrköping, inden turen gik videre til Ungarn. 





På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

FC København interesseret i denne angriber

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Vild med ny Eriksen-løsning

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

FC København tager vild sejr i Champions League

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Trist Kvistgaarden-melding

Brøndbys store karantænemareridt

Køber sig ind i dansk klub

De vil hente Andreas Maxsø

Lothar Matthaüs storroser dansker

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Peger på mulig gave til FCK

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Rigtig dårlig melding

FCM-stjerne færdig for i år

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK