Udlandsdansker indrømmer: Superligaen er bedre

Marco Lund spillede 90 minutter hver gang i både OB og Norrköping, men nu slår han sine folder i ungarske Diósgyőri VTK. Et skridt op ifølge den tidligere Superliga-spiller, der samtidig erkender, at Superligaen er en bedre liga.



Tilbage i januar byttede Marco Lund tilværelsen i Sverige ud med en tilværelse i Ungarn, da han skiftede fra Norrköping til Diósgyőri VTK. 

Det var da ikke fordi, at han savnede spilletid i hverken OB eller IFK Norrköping. I begge klubber var den 27-årige forsvarsklippe en profil for sit mandskab og spillede fuld tid weekend efter weekend.

Så hvorfor valgte Marco Lund egentligt, at skifte til den ungarske liga? 

– På mange måder ser jeg skiftet til ungarsk fodbold som et skridt op. Jeg ser det også som et springbræt videre. Den ungarske liga er rigtig eksponeret, så der er mange muligheder, hvis man gør det godt her, fortæller Marco Lund til Tipsbladet og uddyber.

– Alle forholdene her er på et ekstremt højt niveau. Vores faciliteter er meget imponerende. Flere niveauer over det, jeg kom fra i både Norköping og OB. De er meget nørdede, og klubben har investeret mange penge i faciliteterne, der skal være med til at vi kan performe på et endnu højere niveau. 

Men selvom Marco Lund har fået en god start på tilværelsen i DVTK og nyder godt af de fornemme faciliteter, er det ikke planen, at han skal blive boende i Ungarn for evigt. 

– Jeg ved ikke, hvor længe jeg bliver her. Jeg skrev en kontrakt på to og et halvt år tilbage i januar, men det er sjældent, at man er der i lige præcis to og et halvt år. Nogle gange følger man en aftale, og andre gange gør man det godt og bliver solgt. Det er ikke fordi, at jeg har ambitioner om at afslutte min karriere i Ungarn. 

Artiklen fortsætter efter billedet … 

Marco Lund er kendt som en hård nyser, der både giver og tager. Foto: IMAGO / Bildbyran 

Spurgte god ven i OB til råds

Marco Lund er dog ikke den eneste dansker, der er havnet i ungarsk fodbold. Det samme er hans tildigere holdkammerat og gode ven i OB, Kasper Larsen, der nu tørner ud for topholdet Fehérvár FC. 

– Jeg snakkede meget med Kasper Larsen inden skiftet hertil. Det er typisk sådan, man gør i fodboldverdenen. Man snakker med dem, der kender lidt til ligaen og miljøet. Kasper er en ret tæt kammerat, så selvfølgelig snakkede jeg med ham. 

Hvad kunne han fortælle om ungarsk fodbold? 

– Han sagde, at det er en fed liga at spille i og det er et godt sted at udvikle sig yderligere, for så forhåbentligt at kunne tage næste skridt. 

Og Marco Lund lægger da heller ikke skjul på, at han ønsker at tage næste skridt videre i karrieren. 

Derfor håber han, at han kan gøre sig godt bemærket i den ungarske liga. Noget, der er nemmere i Ungarn, end det er i Danmark, mener han. 

– Generelt synes jeg, at den danske liga er stærkere end den ungarske liga. Den er mere intens og meget mere taktisk. Der er flere åbne kampe, som bølger frem og tilbage i den ungarske liga, men det gør også, at hvis du er på toppen og spiller godt, så bliver det også lagt mærke til. 

– I Danmark kan kampene godt være mere låst, da man har mere at miste, fordi ligaen som regel er vanvittig tæt, afslutter Marco Lund over for Tipsbladet.

Den tidligere OB-profil nåede 96 kampe i Superligaen for henholdsvis OB og Esbjerg fB. Flest kampe er det dog blevet til i Sverige, hvor han står noteret for 77 kampe for IFK Norrköping, inden turen gik videre til Ungarn. 





To danske klubber jagter formstærk angriber




LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Afsløring: Randers køber ny angriber

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Viaplay deler stor nyhed

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Hemmelig samtale med storklub

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Rekordtransfer?

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Mere aktivitet på vej i FC København

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Chokskifte?

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Storklub jagter FCK-emne

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

FBI Boston fælder dansk rigmand

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde