Tilbage i januar byttede Marco Lund tilværelsen i Sverige ud med en tilværelse i Ungarn, da han skiftede fra Norrköping til Diósgyőri VTK.
Det var da ikke fordi, at han savnede spilletid i hverken OB eller IFK Norrköping. I begge klubber var den 27-årige forsvarsklippe en profil for sit mandskab og spillede fuld tid weekend efter weekend.
Så hvorfor valgte Marco Lund egentligt, at skifte til den ungarske liga?
– På mange måder ser jeg skiftet til ungarsk fodbold som et skridt op. Jeg ser det også som et springbræt videre. Den ungarske liga er rigtig eksponeret, så der er mange muligheder, hvis man gør det godt her, fortæller Marco Lund til Tipsbladet og uddyber.
– Alle forholdene her er på et ekstremt højt niveau. Vores faciliteter er meget imponerende. Flere niveauer over det, jeg kom fra i både Norköping og OB. De er meget nørdede, og klubben har investeret mange penge i faciliteterne, der skal være med til at vi kan performe på et endnu højere niveau.
Men selvom Marco Lund har fået en god start på tilværelsen i DVTK og nyder godt af de fornemme faciliteter, er det ikke planen, at han skal blive boende i Ungarn for evigt.
– Jeg ved ikke, hvor længe jeg bliver her. Jeg skrev en kontrakt på to og et halvt år tilbage i januar, men det er sjældent, at man er der i lige præcis to og et halvt år. Nogle gange følger man en aftale, og andre gange gør man det godt og bliver solgt. Det er ikke fordi, at jeg har ambitioner om at afslutte min karriere i Ungarn.
Artiklen fortsætter efter billedet …
Marco Lund er kendt som en hård nyser, der både giver og tager. Foto: IMAGO / Bildbyran
Spurgte god ven i OB til råds
Marco Lund er dog ikke den eneste dansker, der er havnet i ungarsk fodbold. Det samme er hans tildigere holdkammerat og gode ven i OB, Kasper Larsen, der nu tørner ud for topholdet Fehérvár FC.
– Jeg snakkede meget med Kasper Larsen inden skiftet hertil. Det er typisk sådan, man gør i fodboldverdenen. Man snakker med dem, der kender lidt til ligaen og miljøet. Kasper er en ret tæt kammerat, så selvfølgelig snakkede jeg med ham.
Hvad kunne han fortælle om ungarsk fodbold?
– Han sagde, at det er en fed liga at spille i og det er et godt sted at udvikle sig yderligere, for så forhåbentligt at kunne tage næste skridt.
Og Marco Lund lægger da heller ikke skjul på, at han ønsker at tage næste skridt videre i karrieren.
Derfor håber han, at han kan gøre sig godt bemærket i den ungarske liga. Noget, der er nemmere i Ungarn, end det er i Danmark, mener han.
– Generelt synes jeg, at den danske liga er stærkere end den ungarske liga. Den er mere intens og meget mere taktisk. Der er flere åbne kampe, som bølger frem og tilbage i den ungarske liga, men det gør også, at hvis du er på toppen og spiller godt, så bliver det også lagt mærke til.
– I Danmark kan kampene godt være mere låst, da man har mere at miste, fordi ligaen som regel er vanvittig tæt, afslutter Marco Lund over for Tipsbladet.
Den tidligere OB-profil nåede 96 kampe i Superligaen for henholdsvis OB og Esbjerg fB. Flest kampe er det dog blevet til i Sverige, hvor han står noteret for 77 kampe for IFK Norrköping, inden turen gik videre til Ungarn.
LIVE
TransferLIVE: Dansk angriber åbner for transfer
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
Danskerklub fyrer træneren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen
TRANSFER
Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris?
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
David Moyes griner over gult kort for jubel
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Liverpool tager storsejr
MEDIE
Championship-topklub lurer på dyr dansker
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
TRANSFER
FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid
AVIS
Forhandlinger om dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Dansk klub teaser – tæt på ny spiller
TOPNYHED