Udlandsdansker indrømmer: Superligaen er bedre

Marco Lund spillede 90 minutter hver gang i både OB og Norrköping, men nu slår han sine folder i ungarske Diósgyőri VTK. Et skridt op ifølge den tidligere Superliga-spiller, der samtidig erkender, at Superligaen er en bedre liga.



Tilbage i januar byttede Marco Lund tilværelsen i Sverige ud med en tilværelse i Ungarn, da han skiftede fra Norrköping til Diósgyőri VTK. 

Det var da ikke fordi, at han savnede spilletid i hverken OB eller IFK Norrköping. I begge klubber var den 27-årige forsvarsklippe en profil for sit mandskab og spillede fuld tid weekend efter weekend.

Så hvorfor valgte Marco Lund egentligt, at skifte til den ungarske liga? 

– På mange måder ser jeg skiftet til ungarsk fodbold som et skridt op. Jeg ser det også som et springbræt videre. Den ungarske liga er rigtig eksponeret, så der er mange muligheder, hvis man gør det godt her, fortæller Marco Lund til Tipsbladet og uddyber.

– Alle forholdene her er på et ekstremt højt niveau. Vores faciliteter er meget imponerende. Flere niveauer over det, jeg kom fra i både Norköping og OB. De er meget nørdede, og klubben har investeret mange penge i faciliteterne, der skal være med til at vi kan performe på et endnu højere niveau. 

Men selvom Marco Lund har fået en god start på tilværelsen i DVTK og nyder godt af de fornemme faciliteter, er det ikke planen, at han skal blive boende i Ungarn for evigt. 

– Jeg ved ikke, hvor længe jeg bliver her. Jeg skrev en kontrakt på to og et halvt år tilbage i januar, men det er sjældent, at man er der i lige præcis to og et halvt år. Nogle gange følger man en aftale, og andre gange gør man det godt og bliver solgt. Det er ikke fordi, at jeg har ambitioner om at afslutte min karriere i Ungarn. 

Artiklen fortsætter efter billedet … 

Marco Lund er kendt som en hård nyser, der både giver og tager. Foto: IMAGO / Bildbyran 

Spurgte god ven i OB til råds

Marco Lund er dog ikke den eneste dansker, der er havnet i ungarsk fodbold. Det samme er hans tildigere holdkammerat og gode ven i OB, Kasper Larsen, der nu tørner ud for topholdet Fehérvár FC. 

– Jeg snakkede meget med Kasper Larsen inden skiftet hertil. Det er typisk sådan, man gør i fodboldverdenen. Man snakker med dem, der kender lidt til ligaen og miljøet. Kasper er en ret tæt kammerat, så selvfølgelig snakkede jeg med ham. 

Hvad kunne han fortælle om ungarsk fodbold? 

– Han sagde, at det er en fed liga at spille i og det er et godt sted at udvikle sig yderligere, for så forhåbentligt at kunne tage næste skridt. 

Og Marco Lund lægger da heller ikke skjul på, at han ønsker at tage næste skridt videre i karrieren. 

Derfor håber han, at han kan gøre sig godt bemærket i den ungarske liga. Noget, der er nemmere i Ungarn, end det er i Danmark, mener han. 

– Generelt synes jeg, at den danske liga er stærkere end den ungarske liga. Den er mere intens og meget mere taktisk. Der er flere åbne kampe, som bølger frem og tilbage i den ungarske liga, men det gør også, at hvis du er på toppen og spiller godt, så bliver det også lagt mærke til. 

– I Danmark kan kampene godt være mere låst, da man har mere at miste, fordi ligaen som regel er vanvittig tæt, afslutter Marco Lund over for Tipsbladet.

Den tidligere OB-profil nåede 96 kampe i Superligaen for henholdsvis OB og Esbjerg fB. Flest kampe er det dog blevet til i Sverige, hvor han står noteret for 77 kampe for IFK Norrköping, inden turen gik videre til Ungarn. 





Kontant melding fra ny Spurs-boss




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Første gang nogensinde for Eriksen



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Stor overraskelse til FCM-træning

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Liverpool – West Ham United

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Her skal Sepp Piontek begraves

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Ekspert med dyster FCK-dom

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Officielt: Sønderjyske sælger profil

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Ny hooliganpakke er vedtaget

Juventus-profil: ‘Absurd’

‘Det må ikke ske’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Endelig er der godt nyt

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?