Tilbage i januar byttede Marco Lund tilværelsen i Sverige ud med en tilværelse i Ungarn, da han skiftede fra Norrköping til Diósgyőri VTK.
Det var da ikke fordi, at han savnede spilletid i hverken OB eller IFK Norrköping. I begge klubber var den 27-årige forsvarsklippe en profil for sit mandskab og spillede fuld tid weekend efter weekend.
Så hvorfor valgte Marco Lund egentligt, at skifte til den ungarske liga?
– På mange måder ser jeg skiftet til ungarsk fodbold som et skridt op. Jeg ser det også som et springbræt videre. Den ungarske liga er rigtig eksponeret, så der er mange muligheder, hvis man gør det godt her, fortæller Marco Lund til Tipsbladet og uddyber.
– Alle forholdene her er på et ekstremt højt niveau. Vores faciliteter er meget imponerende. Flere niveauer over det, jeg kom fra i både Norköping og OB. De er meget nørdede, og klubben har investeret mange penge i faciliteterne, der skal være med til at vi kan performe på et endnu højere niveau.
Men selvom Marco Lund har fået en god start på tilværelsen i DVTK og nyder godt af de fornemme faciliteter, er det ikke planen, at han skal blive boende i Ungarn for evigt.
– Jeg ved ikke, hvor længe jeg bliver her. Jeg skrev en kontrakt på to og et halvt år tilbage i januar, men det er sjældent, at man er der i lige præcis to og et halvt år. Nogle gange følger man en aftale, og andre gange gør man det godt og bliver solgt. Det er ikke fordi, at jeg har ambitioner om at afslutte min karriere i Ungarn.
Artiklen fortsætter efter billedet …
Marco Lund er kendt som en hård nyser, der både giver og tager. Foto: IMAGO / Bildbyran
Spurgte god ven i OB til råds
Marco Lund er dog ikke den eneste dansker, der er havnet i ungarsk fodbold. Det samme er hans tildigere holdkammerat og gode ven i OB, Kasper Larsen, der nu tørner ud for topholdet Fehérvár FC.
– Jeg snakkede meget med Kasper Larsen inden skiftet hertil. Det er typisk sådan, man gør i fodboldverdenen. Man snakker med dem, der kender lidt til ligaen og miljøet. Kasper er en ret tæt kammerat, så selvfølgelig snakkede jeg med ham.
Hvad kunne han fortælle om ungarsk fodbold?
– Han sagde, at det er en fed liga at spille i og det er et godt sted at udvikle sig yderligere, for så forhåbentligt at kunne tage næste skridt.
Og Marco Lund lægger da heller ikke skjul på, at han ønsker at tage næste skridt videre i karrieren.
Derfor håber han, at han kan gøre sig godt bemærket i den ungarske liga. Noget, der er nemmere i Ungarn, end det er i Danmark, mener han.
– Generelt synes jeg, at den danske liga er stærkere end den ungarske liga. Den er mere intens og meget mere taktisk. Der er flere åbne kampe, som bølger frem og tilbage i den ungarske liga, men det gør også, at hvis du er på toppen og spiller godt, så bliver det også lagt mærke til.
– I Danmark kan kampene godt være mere låst, da man har mere at miste, fordi ligaen som regel er vanvittig tæt, afslutter Marco Lund over for Tipsbladet.
Den tidligere OB-profil nåede 96 kampe i Superligaen for henholdsvis OB og Esbjerg fB. Flest kampe er det dog blevet til i Sverige, hvor han står noteret for 77 kampe for IFK Norrköping, inden turen gik videre til Ungarn.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
OPTAKT
FC Fredericia – OB
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Bayern München laver vildt comeback
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TIPSBLADET SPECIAL