Udlandsdansker indrømmer: Superligaen er bedre

Marco Lund spillede 90 minutter hver gang i både OB og Norrköping, men nu slår han sine folder i ungarske Diósgyőri VTK. Et skridt op ifølge den tidligere Superliga-spiller, der samtidig erkender, at Superligaen er en bedre liga.



Tilbage i januar byttede Marco Lund tilværelsen i Sverige ud med en tilværelse i Ungarn, da han skiftede fra Norrköping til Diósgyőri VTK. 

Det var da ikke fordi, at han savnede spilletid i hverken OB eller IFK Norrköping. I begge klubber var den 27-årige forsvarsklippe en profil for sit mandskab og spillede fuld tid weekend efter weekend.

Så hvorfor valgte Marco Lund egentligt, at skifte til den ungarske liga? 

– På mange måder ser jeg skiftet til ungarsk fodbold som et skridt op. Jeg ser det også som et springbræt videre. Den ungarske liga er rigtig eksponeret, så der er mange muligheder, hvis man gør det godt her, fortæller Marco Lund til Tipsbladet og uddyber.

– Alle forholdene her er på et ekstremt højt niveau. Vores faciliteter er meget imponerende. Flere niveauer over det, jeg kom fra i både Norköping og OB. De er meget nørdede, og klubben har investeret mange penge i faciliteterne, der skal være med til at vi kan performe på et endnu højere niveau. 

Men selvom Marco Lund har fået en god start på tilværelsen i DVTK og nyder godt af de fornemme faciliteter, er det ikke planen, at han skal blive boende i Ungarn for evigt. 

– Jeg ved ikke, hvor længe jeg bliver her. Jeg skrev en kontrakt på to og et halvt år tilbage i januar, men det er sjældent, at man er der i lige præcis to og et halvt år. Nogle gange følger man en aftale, og andre gange gør man det godt og bliver solgt. Det er ikke fordi, at jeg har ambitioner om at afslutte min karriere i Ungarn. 

Artiklen fortsætter efter billedet … 

Marco Lund er kendt som en hård nyser, der både giver og tager. Foto: IMAGO / Bildbyran 

Spurgte god ven i OB til råds

Marco Lund er dog ikke den eneste dansker, der er havnet i ungarsk fodbold. Det samme er hans tildigere holdkammerat og gode ven i OB, Kasper Larsen, der nu tørner ud for topholdet Fehérvár FC. 

– Jeg snakkede meget med Kasper Larsen inden skiftet hertil. Det er typisk sådan, man gør i fodboldverdenen. Man snakker med dem, der kender lidt til ligaen og miljøet. Kasper er en ret tæt kammerat, så selvfølgelig snakkede jeg med ham. 

Hvad kunne han fortælle om ungarsk fodbold? 

– Han sagde, at det er en fed liga at spille i og det er et godt sted at udvikle sig yderligere, for så forhåbentligt at kunne tage næste skridt. 

Og Marco Lund lægger da heller ikke skjul på, at han ønsker at tage næste skridt videre i karrieren. 

Derfor håber han, at han kan gøre sig godt bemærket i den ungarske liga. Noget, der er nemmere i Ungarn, end det er i Danmark, mener han. 

– Generelt synes jeg, at den danske liga er stærkere end den ungarske liga. Den er mere intens og meget mere taktisk. Der er flere åbne kampe, som bølger frem og tilbage i den ungarske liga, men det gør også, at hvis du er på toppen og spiller godt, så bliver det også lagt mærke til. 

– I Danmark kan kampene godt være mere låst, da man har mere at miste, fordi ligaen som regel er vanvittig tæt, afslutter Marco Lund over for Tipsbladet.

Den tidligere OB-profil nåede 96 kampe i Superligaen for henholdsvis OB og Esbjerg fB. Flest kampe er det dog blevet til i Sverige, hvor han står noteret for 77 kampe for IFK Norrköping, inden turen gik videre til Ungarn. 





Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’




LIVE

LIVE: Medie melder om mulig fyring

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Sænker prisen mod Midtjylland

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Fem bud på David Nielsens afløser

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

David Nielsen har sagt op

Giver to spillere livstidskarantæne

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

10 spillere nægtet indrejse til USA

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Brian Riemer giver klar besked

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

AGF tager pis på FC Midtjylland

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

I forhandlinger med Nartey

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

FC København skriver kontrakt med juvel

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Paris Saint-Germain – Chelsea

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg