Tilbage i januar byttede Marco Lund tilværelsen i Sverige ud med en tilværelse i Ungarn, da han skiftede fra Norrköping til Diósgyőri VTK.
Det var da ikke fordi, at han savnede spilletid i hverken OB eller IFK Norrköping. I begge klubber var den 27-årige forsvarsklippe en profil for sit mandskab og spillede fuld tid weekend efter weekend.
Så hvorfor valgte Marco Lund egentligt, at skifte til den ungarske liga?
– På mange måder ser jeg skiftet til ungarsk fodbold som et skridt op. Jeg ser det også som et springbræt videre. Den ungarske liga er rigtig eksponeret, så der er mange muligheder, hvis man gør det godt her, fortæller Marco Lund til Tipsbladet og uddyber.
– Alle forholdene her er på et ekstremt højt niveau. Vores faciliteter er meget imponerende. Flere niveauer over det, jeg kom fra i både Norköping og OB. De er meget nørdede, og klubben har investeret mange penge i faciliteterne, der skal være med til at vi kan performe på et endnu højere niveau.
Men selvom Marco Lund har fået en god start på tilværelsen i DVTK og nyder godt af de fornemme faciliteter, er det ikke planen, at han skal blive boende i Ungarn for evigt.
– Jeg ved ikke, hvor længe jeg bliver her. Jeg skrev en kontrakt på to og et halvt år tilbage i januar, men det er sjældent, at man er der i lige præcis to og et halvt år. Nogle gange følger man en aftale, og andre gange gør man det godt og bliver solgt. Det er ikke fordi, at jeg har ambitioner om at afslutte min karriere i Ungarn.
Artiklen fortsætter efter billedet …
Marco Lund er kendt som en hård nyser, der både giver og tager. Foto: IMAGO / Bildbyran
Spurgte god ven i OB til råds
Marco Lund er dog ikke den eneste dansker, der er havnet i ungarsk fodbold. Det samme er hans tildigere holdkammerat og gode ven i OB, Kasper Larsen, der nu tørner ud for topholdet Fehérvár FC.
– Jeg snakkede meget med Kasper Larsen inden skiftet hertil. Det er typisk sådan, man gør i fodboldverdenen. Man snakker med dem, der kender lidt til ligaen og miljøet. Kasper er en ret tæt kammerat, så selvfølgelig snakkede jeg med ham.
Hvad kunne han fortælle om ungarsk fodbold?
– Han sagde, at det er en fed liga at spille i og det er et godt sted at udvikle sig yderligere, for så forhåbentligt at kunne tage næste skridt.
Og Marco Lund lægger da heller ikke skjul på, at han ønsker at tage næste skridt videre i karrieren.
Derfor håber han, at han kan gøre sig godt bemærket i den ungarske liga. Noget, der er nemmere i Ungarn, end det er i Danmark, mener han.
– Generelt synes jeg, at den danske liga er stærkere end den ungarske liga. Den er mere intens og meget mere taktisk. Der er flere åbne kampe, som bølger frem og tilbage i den ungarske liga, men det gør også, at hvis du er på toppen og spiller godt, så bliver det også lagt mærke til.
– I Danmark kan kampene godt være mere låst, da man har mere at miste, fordi ligaen som regel er vanvittig tæt, afslutter Marco Lund over for Tipsbladet.
Den tidligere OB-profil nåede 96 kampe i Superligaen for henholdsvis OB og Esbjerg fB. Flest kampe er det dog blevet til i Sverige, hvor han står noteret for 77 kampe for IFK Norrköping, inden turen gik videre til Ungarn.
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
NYHEDER
Jubler over stor CL-ændring: ‘Et skridt fremad!’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
FANKLUBBEN