Tilbage i januar byttede Marco Lund tilværelsen i Sverige ud med en tilværelse i Ungarn, da han skiftede fra Norrköping til Diósgyőri VTK.
Det var da ikke fordi, at han savnede spilletid i hverken OB eller IFK Norrköping. I begge klubber var den 27-årige forsvarsklippe en profil for sit mandskab og spillede fuld tid weekend efter weekend.
Så hvorfor valgte Marco Lund egentligt, at skifte til den ungarske liga?
– På mange måder ser jeg skiftet til ungarsk fodbold som et skridt op. Jeg ser det også som et springbræt videre. Den ungarske liga er rigtig eksponeret, så der er mange muligheder, hvis man gør det godt her, fortæller Marco Lund til Tipsbladet og uddyber.
– Alle forholdene her er på et ekstremt højt niveau. Vores faciliteter er meget imponerende. Flere niveauer over det, jeg kom fra i både Norköping og OB. De er meget nørdede, og klubben har investeret mange penge i faciliteterne, der skal være med til at vi kan performe på et endnu højere niveau.
Men selvom Marco Lund har fået en god start på tilværelsen i DVTK og nyder godt af de fornemme faciliteter, er det ikke planen, at han skal blive boende i Ungarn for evigt.
– Jeg ved ikke, hvor længe jeg bliver her. Jeg skrev en kontrakt på to og et halvt år tilbage i januar, men det er sjældent, at man er der i lige præcis to og et halvt år. Nogle gange følger man en aftale, og andre gange gør man det godt og bliver solgt. Det er ikke fordi, at jeg har ambitioner om at afslutte min karriere i Ungarn.
Artiklen fortsætter efter billedet …
Marco Lund er kendt som en hård nyser, der både giver og tager. Foto: IMAGO / Bildbyran
Spurgte god ven i OB til råds
Marco Lund er dog ikke den eneste dansker, der er havnet i ungarsk fodbold. Det samme er hans tildigere holdkammerat og gode ven i OB, Kasper Larsen, der nu tørner ud for topholdet Fehérvár FC.
– Jeg snakkede meget med Kasper Larsen inden skiftet hertil. Det er typisk sådan, man gør i fodboldverdenen. Man snakker med dem, der kender lidt til ligaen og miljøet. Kasper er en ret tæt kammerat, så selvfølgelig snakkede jeg med ham.
Hvad kunne han fortælle om ungarsk fodbold?
– Han sagde, at det er en fed liga at spille i og det er et godt sted at udvikle sig yderligere, for så forhåbentligt at kunne tage næste skridt.
Og Marco Lund lægger da heller ikke skjul på, at han ønsker at tage næste skridt videre i karrieren.
Derfor håber han, at han kan gøre sig godt bemærket i den ungarske liga. Noget, der er nemmere i Ungarn, end det er i Danmark, mener han.
– Generelt synes jeg, at den danske liga er stærkere end den ungarske liga. Den er mere intens og meget mere taktisk. Der er flere åbne kampe, som bølger frem og tilbage i den ungarske liga, men det gør også, at hvis du er på toppen og spiller godt, så bliver det også lagt mærke til.
– I Danmark kan kampene godt være mere låst, da man har mere at miste, fordi ligaen som regel er vanvittig tæt, afslutter Marco Lund over for Tipsbladet.
Den tidligere OB-profil nåede 96 kampe i Superligaen for henholdsvis OB og Esbjerg fB. Flest kampe er det dog blevet til i Sverige, hvor han står noteret for 77 kampe for IFK Norrköping, inden turen gik videre til Ungarn.
LIVE
LIVE: ‘Han skal nok få flere kampe end mig’
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
Danske stjerner kan være fortid
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG