Tilbage i januar byttede Marco Lund tilværelsen i Sverige ud med en tilværelse i Ungarn, da han skiftede fra Norrköping til Diósgyőri VTK.
Det var da ikke fordi, at han savnede spilletid i hverken OB eller IFK Norrköping. I begge klubber var den 27-årige forsvarsklippe en profil for sit mandskab og spillede fuld tid weekend efter weekend.
Så hvorfor valgte Marco Lund egentligt, at skifte til den ungarske liga?
– På mange måder ser jeg skiftet til ungarsk fodbold som et skridt op. Jeg ser det også som et springbræt videre. Den ungarske liga er rigtig eksponeret, så der er mange muligheder, hvis man gør det godt her, fortæller Marco Lund til Tipsbladet og uddyber.
– Alle forholdene her er på et ekstremt højt niveau. Vores faciliteter er meget imponerende. Flere niveauer over det, jeg kom fra i både Norköping og OB. De er meget nørdede, og klubben har investeret mange penge i faciliteterne, der skal være med til at vi kan performe på et endnu højere niveau.
Men selvom Marco Lund har fået en god start på tilværelsen i DVTK og nyder godt af de fornemme faciliteter, er det ikke planen, at han skal blive boende i Ungarn for evigt.
– Jeg ved ikke, hvor længe jeg bliver her. Jeg skrev en kontrakt på to og et halvt år tilbage i januar, men det er sjældent, at man er der i lige præcis to og et halvt år. Nogle gange følger man en aftale, og andre gange gør man det godt og bliver solgt. Det er ikke fordi, at jeg har ambitioner om at afslutte min karriere i Ungarn.
Artiklen fortsætter efter billedet …
Marco Lund er kendt som en hård nyser, der både giver og tager. Foto: IMAGO / Bildbyran
Spurgte god ven i OB til råds
Marco Lund er dog ikke den eneste dansker, der er havnet i ungarsk fodbold. Det samme er hans tildigere holdkammerat og gode ven i OB, Kasper Larsen, der nu tørner ud for topholdet Fehérvár FC.
– Jeg snakkede meget med Kasper Larsen inden skiftet hertil. Det er typisk sådan, man gør i fodboldverdenen. Man snakker med dem, der kender lidt til ligaen og miljøet. Kasper er en ret tæt kammerat, så selvfølgelig snakkede jeg med ham.
Hvad kunne han fortælle om ungarsk fodbold?
– Han sagde, at det er en fed liga at spille i og det er et godt sted at udvikle sig yderligere, for så forhåbentligt at kunne tage næste skridt.
Og Marco Lund lægger da heller ikke skjul på, at han ønsker at tage næste skridt videre i karrieren.
Derfor håber han, at han kan gøre sig godt bemærket i den ungarske liga. Noget, der er nemmere i Ungarn, end det er i Danmark, mener han.
– Generelt synes jeg, at den danske liga er stærkere end den ungarske liga. Den er mere intens og meget mere taktisk. Der er flere åbne kampe, som bølger frem og tilbage i den ungarske liga, men det gør også, at hvis du er på toppen og spiller godt, så bliver det også lagt mærke til.
– I Danmark kan kampene godt være mere låst, da man har mere at miste, fordi ligaen som regel er vanvittig tæt, afslutter Marco Lund over for Tipsbladet.
Den tidligere OB-profil nåede 96 kampe i Superligaen for henholdsvis OB og Esbjerg fB. Flest kampe er det dog blevet til i Sverige, hvor han står noteret for 77 kampe for IFK Norrköping, inden turen gik videre til Ungarn.
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
OPTAKT
Randers FC – AGF
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
STORT INTERVIEW
FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
Her er alle VM-puljerne
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
NYHEDER
Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
HELT VILDT