Der var lagt op til den helt store fejring, da Malmö FF med en sejr på udebane over Västerås SK kunne sikre det svenske fodboldmesterskab fire runder før tid, men værterne strittede godt imod og spolerede guldfesten.
Det skånske mandskab havde ellers i første halvleg kurs mod mesterskabet, men i anden halvleg satte Västerås, der ligger sidst i den bedste svenske række, en stopper for guldfesten og udlignede til slutresultatet 1-1.
Dermed er Malmös guldfest som minimum udskudt til søndag. Her kan holdet blive mester, hvis rækkens nummer to og tre, Hammarby og Djurgården, spiller uafgjort i deres indbyrdes møde.
Malmö har med tre kampe tilbage et forspring på 11 point ned til begge klubber, der mangler fire kampe.
I lørdagens opgør havde to danskere fundet vej til Malmös startopstilling i form af Jens Stryger Larsen og anføreren Anders Christiansen.
Ingen af de to var dog involveret, da holdet i det 16. minut kom på mesterskabskurs.
Västerås-keeperen Johan Brattberg halvklarede kun et Malmø-forsøg ude fra, og så var en årvågen Erik Botheim først over riposten og gjorde det til 1-0 lige foran de mange medrejsende Malmö-fans.
Västerås indtager sidstepladsen i Allsvenskan, men det var ikke til at se på kampbilledet, at det var en kamp mellem top og bund.
Værterne var rigtig fint med i opgøret, og i anden halvleg formåede Västerås at trykke Malmö tilbage på egen banehalvdel.
I det 65. minut kom udligningen, da Pedro Ribeiro sparkede en løs bold i Malmö-feltet forbi en sprællende Johan Dahlin i gæsternes mål.
Efter udligningen indledte Malmö et intenst pres i jagten på et mesterskabsgivende mål, hvor danske Søren Rieks blandt andet blev bragt i spil fra bænken.
Hverken Rieks eller resten af Malmö-mandskabet formåede dog at sikre et mesterskabsgivende sejrsmål.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
Snart kan det give rødt kort
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
Har aldrig set lignende
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
OPTAKT