Der var lagt op til den helt store fejring, da Malmö FF med en sejr på udebane over Västerås SK kunne sikre det svenske fodboldmesterskab fire runder før tid, men værterne strittede godt imod og spolerede guldfesten.
Det skånske mandskab havde ellers i første halvleg kurs mod mesterskabet, men i anden halvleg satte Västerås, der ligger sidst i den bedste svenske række, en stopper for guldfesten og udlignede til slutresultatet 1-1.
Dermed er Malmös guldfest som minimum udskudt til søndag. Her kan holdet blive mester, hvis rækkens nummer to og tre, Hammarby og Djurgården, spiller uafgjort i deres indbyrdes møde.
Malmö har med tre kampe tilbage et forspring på 11 point ned til begge klubber, der mangler fire kampe.
I lørdagens opgør havde to danskere fundet vej til Malmös startopstilling i form af Jens Stryger Larsen og anføreren Anders Christiansen.
Ingen af de to var dog involveret, da holdet i det 16. minut kom på mesterskabskurs.
Västerås-keeperen Johan Brattberg halvklarede kun et Malmø-forsøg ude fra, og så var en årvågen Erik Botheim først over riposten og gjorde det til 1-0 lige foran de mange medrejsende Malmö-fans.
Västerås indtager sidstepladsen i Allsvenskan, men det var ikke til at se på kampbilledet, at det var en kamp mellem top og bund.
Værterne var rigtig fint med i opgøret, og i anden halvleg formåede Västerås at trykke Malmö tilbage på egen banehalvdel.
I det 65. minut kom udligningen, da Pedro Ribeiro sparkede en løs bold i Malmö-feltet forbi en sprællende Johan Dahlin i gæsternes mål.
Efter udligningen indledte Malmö et intenst pres i jagten på et mesterskabsgivende mål, hvor danske Søren Rieks blandt andet blev bragt i spil fra bænken.
Hverken Rieks eller resten af Malmö-mandskabet formåede dog at sikre et mesterskabsgivende sejrsmål.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
AGF køber dansk profil
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
EKSKLUSIVT