Der var lagt op til den helt store fejring, da Malmö FF med en sejr på udebane over Västerås SK kunne sikre det svenske fodboldmesterskab fire runder før tid, men værterne strittede godt imod og spolerede guldfesten.
Det skånske mandskab havde ellers i første halvleg kurs mod mesterskabet, men i anden halvleg satte Västerås, der ligger sidst i den bedste svenske række, en stopper for guldfesten og udlignede til slutresultatet 1-1.
Dermed er Malmös guldfest som minimum udskudt til søndag. Her kan holdet blive mester, hvis rækkens nummer to og tre, Hammarby og Djurgården, spiller uafgjort i deres indbyrdes møde.
Malmö har med tre kampe tilbage et forspring på 11 point ned til begge klubber, der mangler fire kampe.
I lørdagens opgør havde to danskere fundet vej til Malmös startopstilling i form af Jens Stryger Larsen og anføreren Anders Christiansen.
Ingen af de to var dog involveret, da holdet i det 16. minut kom på mesterskabskurs.
Västerås-keeperen Johan Brattberg halvklarede kun et Malmø-forsøg ude fra, og så var en årvågen Erik Botheim først over riposten og gjorde det til 1-0 lige foran de mange medrejsende Malmö-fans.
Västerås indtager sidstepladsen i Allsvenskan, men det var ikke til at se på kampbilledet, at det var en kamp mellem top og bund.
Værterne var rigtig fint med i opgøret, og i anden halvleg formåede Västerås at trykke Malmö tilbage på egen banehalvdel.
I det 65. minut kom udligningen, da Pedro Ribeiro sparkede en løs bold i Malmö-feltet forbi en sprællende Johan Dahlin i gæsternes mål.
Efter udligningen indledte Malmö et intenst pres i jagten på et mesterskabsgivende mål, hvor danske Søren Rieks blandt andet blev bragt i spil fra bænken.
Hverken Rieks eller resten af Malmö-mandskabet formåede dog at sikre et mesterskabsgivende sejrsmål.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
Her kan du se de danske hold i Europa
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool
NYHEDER