Der var lagt op til den helt store fejring, da Malmö FF med en sejr på udebane over Västerås SK kunne sikre det svenske fodboldmesterskab fire runder før tid, men værterne strittede godt imod og spolerede guldfesten.
Det skånske mandskab havde ellers i første halvleg kurs mod mesterskabet, men i anden halvleg satte Västerås, der ligger sidst i den bedste svenske række, en stopper for guldfesten og udlignede til slutresultatet 1-1.
Dermed er Malmös guldfest som minimum udskudt til søndag. Her kan holdet blive mester, hvis rækkens nummer to og tre, Hammarby og Djurgården, spiller uafgjort i deres indbyrdes møde.
Malmö har med tre kampe tilbage et forspring på 11 point ned til begge klubber, der mangler fire kampe.
I lørdagens opgør havde to danskere fundet vej til Malmös startopstilling i form af Jens Stryger Larsen og anføreren Anders Christiansen.
Ingen af de to var dog involveret, da holdet i det 16. minut kom på mesterskabskurs.
Västerås-keeperen Johan Brattberg halvklarede kun et Malmø-forsøg ude fra, og så var en årvågen Erik Botheim først over riposten og gjorde det til 1-0 lige foran de mange medrejsende Malmö-fans.
Västerås indtager sidstepladsen i Allsvenskan, men det var ikke til at se på kampbilledet, at det var en kamp mellem top og bund.
Værterne var rigtig fint med i opgøret, og i anden halvleg formåede Västerås at trykke Malmö tilbage på egen banehalvdel.
I det 65. minut kom udligningen, da Pedro Ribeiro sparkede en løs bold i Malmö-feltet forbi en sprællende Johan Dahlin i gæsternes mål.
Efter udligningen indledte Malmö et intenst pres i jagten på et mesterskabsgivende mål, hvor danske Søren Rieks blandt andet blev bragt i spil fra bænken.
Hverken Rieks eller resten af Malmö-mandskabet formåede dog at sikre et mesterskabsgivende sejrsmål.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
TRANSFER