Sensation: Malmös mesterskabsfest udskudt

Malmö kunne med en sejr over bundproppen Västerås sikre det svenske mesterskab, men sådan skulle det ikke gå.



Der var lagt op til den helt store fejring, da Malmö FF med en sejr på udebane over Västerås SK kunne sikre det svenske fodboldmesterskab fire runder før tid, men værterne strittede godt imod og spolerede guldfesten.

Det skånske mandskab havde ellers i første halvleg kurs mod mesterskabet, men i anden halvleg satte Västerås, der ligger sidst i den bedste svenske række, en stopper for guldfesten og udlignede til slutresultatet 1-1.

Dermed er Malmös guldfest som minimum udskudt til søndag. Her kan holdet blive mester, hvis rækkens nummer to og tre, Hammarby og Djurgården, spiller uafgjort i deres indbyrdes møde.

Malmö har med tre kampe tilbage et forspring på 11 point ned til begge klubber, der mangler fire kampe.

I lørdagens opgør havde to danskere fundet vej til Malmös startopstilling i form af Jens Stryger Larsen og anføreren Anders Christiansen.

Ingen af de to var dog involveret, da holdet i det 16. minut kom på mesterskabskurs.

Västerås-keeperen Johan Brattberg halvklarede kun et Malmø-forsøg ude fra, og så var en årvågen Erik Botheim først over riposten og gjorde det til 1-0 lige foran de mange medrejsende Malmö-fans.

Västerås indtager sidstepladsen i Allsvenskan, men det var ikke til at se på kampbilledet, at det var en kamp mellem top og bund.

Værterne var rigtig fint med i opgøret, og i anden halvleg formåede Västerås at trykke Malmö tilbage på egen banehalvdel.

I det 65. minut kom udligningen, da Pedro Ribeiro sparkede en løs bold i Malmö-feltet forbi en sprællende Johan Dahlin i gæsternes mål.

Efter udligningen indledte Malmö et intenst pres i jagten på et mesterskabsgivende mål, hvor danske Søren Rieks blandt andet blev bragt i spil fra bænken.

Hverken Rieks eller resten af Malmö-mandskabet formåede dog at sikre et mesterskabsgivende sejrsmål.

/ritzau/





TransferLIVE: Tidl. SL-spiller fri på markedet




Optakt til FC Fredericia - OB LIVE

Superliga-LIVE: Vildt mål i 1. division

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Arsenal jagter Spurs-stjerne

AGF – Brøndby IF

Supercomputer: De vinder Superligaen

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Officielt: FC København sælger stjerne

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Skyder Brøndby-transfer ned

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

‘Det vil være en stor ting i FCK’