Carlo Holse sender klar besked til Hareide – igen

Den tidligere U21-landsholdsspiller Carlo Holse havde mål i støvlerne søndag, hvor han med Rosenborg besejrede Sandefjord 4-1 og selv stod for to scoringer.



Han har været van til at spille lidt af det hele for Rosenborg BK i denne sæson. Offensiv midtbane, central midtbane, venstre back, højre kant og venstre kant er alle pladser, som danske Carlo Holse har spillet i denne sæson.

Den tidligere FC København-spiller, 22 år, har dog hele tiden slået fast, at han er mest komfortabel som “indreløber”, der til dansk kan oversættes til 8’er – en central midtbanespiller, der bidrager både offensivt og defensivt – en slags boks til boks.

Og søndag var han på pletten med to mål, da han for en sjældent gang fik lov at spille favoritpladsen.

Han har tidligere sendt et klart signal til Åge Hareide, at det er den plads, han er mest komfortabel på, og selv om han er firmaets mand og spiller, hvor der er brug for det, er der ingen tvivl om, at han med de to mål og en målgivende aflevering søndag sendte et nyt signal til den tidligere danske landstræner.

– Indreløber har hele tiden været min favoritrolle. Jeg hjælper holdet, hvor jeg skal, men jeg vil allerhelst spille centralt på midtbanen, siger danskeren til Adressaavisen efter sejren over Sandefjord og forklarer:

– Lige siden jeg kom, har jeg følt, at det er min bedste rolle, og det ved Åge (Hareide, red.) også godt. Det handler om at vise det frem, og det føler jeg, jeg gør i dag (i går, red.). 

I denne sæson har Carlo Holse indtil videre spillet 21 kampe i Eliteserien. Han har scoret tre gange og lagt op til seks mål.

Rosenborg ligger blot nummer tre i den bedste norske række.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Tordner mod VM-træner

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Vil smadre transferrekord

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Jonas Lössl stopper karrieren

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Brøler sender Mexico videre



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sønderjyske køber ny cheftræner

Superliga-boss med spændende transfermelding

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Interessant melding om VM-profil

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Vil klage over VM-forhold

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Flere Superliga-kamp rykkes

Tyskland – Elfenbenskysten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau