Carlo Holse sender klar besked til Hareide – igen

Den tidligere U21-landsholdsspiller Carlo Holse havde mål i støvlerne søndag, hvor han med Rosenborg besejrede Sandefjord 4-1 og selv stod for to scoringer.



Han har været van til at spille lidt af det hele for Rosenborg BK i denne sæson. Offensiv midtbane, central midtbane, venstre back, højre kant og venstre kant er alle pladser, som danske Carlo Holse har spillet i denne sæson.

Den tidligere FC København-spiller, 22 år, har dog hele tiden slået fast, at han er mest komfortabel som “indreløber”, der til dansk kan oversættes til 8’er – en central midtbanespiller, der bidrager både offensivt og defensivt – en slags boks til boks.

Og søndag var han på pletten med to mål, da han for en sjældent gang fik lov at spille favoritpladsen.

Han har tidligere sendt et klart signal til Åge Hareide, at det er den plads, han er mest komfortabel på, og selv om han er firmaets mand og spiller, hvor der er brug for det, er der ingen tvivl om, at han med de to mål og en målgivende aflevering søndag sendte et nyt signal til den tidligere danske landstræner.

– Indreløber har hele tiden været min favoritrolle. Jeg hjælper holdet, hvor jeg skal, men jeg vil allerhelst spille centralt på midtbanen, siger danskeren til Adressaavisen efter sejren over Sandefjord og forklarer:

– Lige siden jeg kom, har jeg følt, at det er min bedste rolle, og det ved Åge (Hareide, red.) også godt. Det handler om at vise det frem, og det føler jeg, jeg gør i dag (i går, red.). 

I denne sæson har Carlo Holse indtil videre spillet 21 kampe i Eliteserien. Han har scoret tre gange og lagt op til seks mål.

Rosenborg ligger blot nummer tre i den bedste norske række.





SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar




LIVE

TransferLIVE: Ny mand i OB’s trup

Dansk træner færdig ved VM

Ghanesisk VM-defensiv holder England fra fadet

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Ny bejler til dansk guldfugl

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

FC Barcelona køber VM-angriber

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lufter vild Ronaldo-teori

Åbner op for sommertransfer

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Køber ind i Barcelona

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Til lægetjek i Superliga-klub

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu