Nicolas Mortensen har igennem flere sæsoner en fast del af svenske Trelleborgs FF, hvor den danske angriber har vist fin målform.
Alting har dog ændret sig for danskeren.
Angriberen er nemlig røget ud i kulden i Superettan-klubben, og nu er han færdig.
Mortensen har nemlig fået revet kontrakten over.
Om jeg har dummet mig ved at spille med åbne kort for tidligt, ja og nej, jeg synes altid, at jeg har været en ærlig person, men jeg havde forventet mere fra Trelleborg.
Nicolas MortensenTidligere Trelleborg-profil
Tipsbladet har talt med den tidligere FC Helsingør-spiller om bruddet, og han er langt fra tilfreds med den behandling, som han har fået.
– Det har været et trist brud med Trelleborg. Timingen har ikke været super god, synes jeg. Jeg havde egentlig en følelse af, at jeg gerne ville spille sæsonen færdig resten af året. Det virkede som om, at der ikke var den gensidige respekt fra både mig til Trelleborg og fra Trelleborg til mig.
– Jeg synes, at vi gik lidt skævt ind på hinanden til sidst, så det var en nødvendighed at slutte kontrakten. Bag det ligger en større historie. Jeg har nemlig selv meldt ud, at jeg nok ville slutte karrieren efter mit sidste år i Trelleborg, siger Nicolas Mortensen til Tipsbladet og tilføjer.
– Det har været en grundsten for, at Trelleborg har forsøgt at få mig videre i systemet. Jeg tror, at der måske ligger nogle flere årsager til det. De har måske villet hente en ny angriber ind, men jeg kender ikke til dem. Jeg har altid været en startspiller og en meget vigtig del af holdet i de to et halvt år, som jeg har været her. Det sidste halve år har jeg ikke gået hånd i hånd med træneren, og han har brugt en anden spiller.
– Det er jeg uforstående over for. Vi er gået hver vores vej, og jeg har haft en længere dialog med Trelleborg. Jeg har søgt civilt arbejde uden for fodbolden, og det har jeg fundet nu, så det passede, at vi skulle bryde kontrakten, så jeg kunne komme videre i min karriere på den anden side af fodbolden.
Danskeren fortæller, at han troede, at Trelleborg ville have opført sig mere respektfuldt.
– Det er en kold og kynisk verden. Fra den dag, hvor det blev meldt ud, at jeg ville stoppe karrieren efter sæsonen, skiftede de fuldstændig skind. Det var en voldsom oplevelse. Det gik fra startspiller til bænkspiller, og det var nok et forsøg på at få mig ud så hurtigt som muligt. Jeg tror, at fodboldklubber kan være nervøse for, at spillerne ikke vil præstere, når man vælger at slutte karrieren efter sæsonen.
– Jeg synes, at jeg har gjort det stikmodsatte. Jeg synes faktisk, at jeg er blevet bedre. Jeg har altid præsteret, når jeg har spillet og scoret mål. Jeg har også været der for de unge spillere i omklædningsrummet. Jeg var også tæt på at blive anfører, men så fik jeg en skade. Det er den kolde og kyniske del af verdenen, når man deler noget, der ikke har med Trelleborg at gøre, så vil de noget andet.
Men når du melder ud, at du ikke ville fortsætte i næste sæson. GIver det så ikke mening at satse på nogle andre?
– Ja, jeg har også tænkt på det, at de vil prioritere anderledes på længere sigt. Jeg tror, at de har spillet med en anden angriber, der også er der i næste sæson. Det er måske også rimelig normalt i fodbolden. Om jeg har dummet mig ved at spille med åbne kort for tidligt, ja og nej, jeg synes altid, at jeg har været en ærlig person, men jeg havde forventet mere fra Trelleborg.
– Jeg tror også, at de kunne se på præstationerne, at det ikke påvirkede. Derudover var det ikke 100 procent sikkert, at jeg ville stoppe. Det var nogle stærke overvejelser.
Artiklen fortsætter under billedet.
Tager måske til Danmark
Mortensen lukker dog ikke helt døren for fodboldverdenen. Det kan være, at fremtiden findes i de danske divisioner.
– Jeg er lidt i tvivl, om jeg stadig skal spille lidt fodbold ved siden af arbejdet. Det overvejer jeg. Det bliver nok på lavere niveau i de lavere divisioner. Jeg er kun 30 år, så jeg kommer nok til at savne at lave mål.
– Det bliver helt klart i Danmark. Jeg bor i Dragør. Om det bliver i Danmarksserien eller 3. division eller noget, må jeg tage til den tid. Det er nogle store overvejelser. Jeg har ikke taget en beslutning endnu, siger Nicolas Mortensen til Tipsbladet.
Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Trelleborgs FF angående krititikken, men klubben er ikke vendt tilbage på vores henvendelse.
Mortensen, der er lillebror til AGF-angriberen Patrick Mortensen, nåede at score 19 mål i 52 kampe for Trelleborgs FF i løbet af to et halvt år i klubben. Han har tidligere spillet Superliga-fodbold for FC Helsingør. Derudover har han været en del af Fremad Amager og Brøndby.
Trelleborgs FF er nummer syv i Superettan.
LIVE
LIVE: Præsenterer kæmpe million-overskud
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
Farzam: En gave for FC København
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Supercomputer spår FCM-nedtur
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay