Hvem bliver norske mestre?
Det spørgsmål bliver besvaret i løbet af de kommende uger, hvor de to sidste runder af Eliteserien skal spilles. Sikkert er det dog, at der kommer til at være danskere på det hold, der i sidste ende løfter trofæet.
Lige nu er det, noget overraskende, Brann, der aktuelt ligger nummer ét i ligaen med spillere som Japhet Sery Larsen, Svenn Crone og Emil Kornvig. Holdet har aktuelt 58 point, hvilket er to mere end nummer to i rækken.
Men hvis det ikke bliver dem, der ender med guldmedaljerne om halsen, så bliver det sandsynligvis Bodø/Glimt, der snupper dem foran næsen på Brann. De seneste års bedste hold i norsk fodbold har også danskerne Adam Sørensen, Philip Zinckernagel, Villads Nielsen og Kasper Høgh i truppen.
Og netop Kasper Høgh er der gode nyheder om, efter han de seneste tre kampe har været skadet for Bodø/Glimt.
Holdets cheftræner Kjetil Knutsen blev af VG onsdag spurgt, om den danske angriber var klar til at starte igen for topholdet efter landsholdspausen.
– Ja, vi tænker at han er klar, men han er ikke klar til at spille 90 minutter.
Den tidligere AaB-angriber er ligaens topscorer for klubben og kan derfor blive afgørende for Bodø/Glimt, der ikke har vundet nogen af de tre kampe, han har misset i de seneste runder.
Bodø/Glimt skal i de sidste to runder af turneringen møde Odd, der allerede er rykket ned, og David Nielsens tidligere klub Lillestrøm, der teoretisk kan nå at overleve på målscore, hvis de vinder stort i de sidste kampe, uden at Haugesund får point.
Hvorimod Brann har et noget hårdere program mod Molde og Viking, der ligger henholdsvis som nummer tre og fire i tabellen.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
NYHEDER
SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
Klar besked om AGF
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT