Hvem bliver norske mestre?
Det spørgsmål bliver besvaret i løbet af de kommende uger, hvor de to sidste runder af Eliteserien skal spilles. Sikkert er det dog, at der kommer til at være danskere på det hold, der i sidste ende løfter trofæet.
Lige nu er det, noget overraskende, Brann, der aktuelt ligger nummer ét i ligaen med spillere som Japhet Sery Larsen, Svenn Crone og Emil Kornvig. Holdet har aktuelt 58 point, hvilket er to mere end nummer to i rækken.
Men hvis det ikke bliver dem, der ender med guldmedaljerne om halsen, så bliver det sandsynligvis Bodø/Glimt, der snupper dem foran næsen på Brann. De seneste års bedste hold i norsk fodbold har også danskerne Adam Sørensen, Philip Zinckernagel, Villads Nielsen og Kasper Høgh i truppen.
Og netop Kasper Høgh er der gode nyheder om, efter han de seneste tre kampe har været skadet for Bodø/Glimt.
Holdets cheftræner Kjetil Knutsen blev af VG onsdag spurgt, om den danske angriber var klar til at starte igen for topholdet efter landsholdspausen.
– Ja, vi tænker at han er klar, men han er ikke klar til at spille 90 minutter.
Den tidligere AaB-angriber er ligaens topscorer for klubben og kan derfor blive afgørende for Bodø/Glimt, der ikke har vundet nogen af de tre kampe, han har misset i de seneste runder.
Bodø/Glimt skal i de sidste to runder af turneringen møde Odd, der allerede er rykket ned, og David Nielsens tidligere klub Lillestrøm, der teoretisk kan nå at overleve på målscore, hvis de vinder stort i de sidste kampe, uden at Haugesund får point.
Hvorimod Brann har et noget hårdere program mod Molde og Viking, der ligger henholdsvis som nummer tre og fire i tabellen.
LIVE
TransferLIVE: Så stor er Winds frikøbsklausul
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Rashford er tilbage for England
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
England – DR Congo
OPTAKT
Spanien – Østrig
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
Belgien – Senegal
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM