Dansk goalgetter klar til vild mesterskabsduel

Der er gode nyheder for den danske angriber Kasper Høgh.



Hvem bliver norske mestre?

Det spørgsmål bliver besvaret i løbet af de kommende uger, hvor de to sidste runder af Eliteserien skal spilles. Sikkert er det dog, at der kommer til at være danskere på det hold, der i sidste ende løfter trofæet.

Lige nu er det, noget overraskende, Brann, der aktuelt ligger nummer ét i ligaen med spillere som Japhet Sery Larsen, Svenn Crone og Emil Kornvig. Holdet har aktuelt 58 point, hvilket er to mere end nummer to i rækken.

Men hvis det ikke bliver dem, der ender med guldmedaljerne om halsen, så bliver det sandsynligvis Bodø/Glimt, der snupper dem foran næsen på Brann. De seneste års bedste hold i norsk fodbold har også danskerne Adam Sørensen, Philip Zinckernagel, Villads Nielsen og Kasper Høgh i truppen.

Og netop Kasper Høgh er der gode nyheder om, efter han de seneste tre kampe har været skadet for Bodø/Glimt.

Holdets cheftræner Kjetil Knutsen blev af VG onsdag spurgt, om den danske angriber var klar til at starte igen for topholdet efter landsholdspausen.

– Ja, vi tænker at han er klar, men han er ikke klar til at spille 90 minutter.

Den tidligere AaB-angriber er ligaens topscorer for klubben og kan derfor blive afgørende for Bodø/Glimt, der ikke har vundet nogen af de tre kampe, han har misset i de seneste runder.

Bodø/Glimt skal i de sidste to runder af turneringen møde Odd, der allerede er rykket ned, og David Nielsens tidligere klub Lillestrøm, der teoretisk kan nå at overleve på målscore, hvis de vinder stort i de sidste kampe, uden at Haugesund får point.

Hvorimod Brann har et noget hårdere program mod Molde og Viking, der ligger henholdsvis som nummer tre og fire i tabellen.





LIVE

TransferLIVE: Kræver monsterløn

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil ikke juble i Parken

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København – Lyngby BK

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Afslører Brøndbys transferplaner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Supercomputer: De vinder Superligaen

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

De viser interesse for Lyngby-profil