Dansk goalgetter klar til vild mesterskabsduel

Der er gode nyheder for den danske angriber Kasper Høgh.



Hvem bliver norske mestre?

Det spørgsmål bliver besvaret i løbet af de kommende uger, hvor de to sidste runder af Eliteserien skal spilles. Sikkert er det dog, at der kommer til at være danskere på det hold, der i sidste ende løfter trofæet.

Lige nu er det, noget overraskende, Brann, der aktuelt ligger nummer ét i ligaen med spillere som Japhet Sery Larsen, Svenn Crone og Emil Kornvig. Holdet har aktuelt 58 point, hvilket er to mere end nummer to i rækken.

Men hvis det ikke bliver dem, der ender med guldmedaljerne om halsen, så bliver det sandsynligvis Bodø/Glimt, der snupper dem foran næsen på Brann. De seneste års bedste hold i norsk fodbold har også danskerne Adam Sørensen, Philip Zinckernagel, Villads Nielsen og Kasper Høgh i truppen.

Og netop Kasper Høgh er der gode nyheder om, efter han de seneste tre kampe har været skadet for Bodø/Glimt.

Holdets cheftræner Kjetil Knutsen blev af VG onsdag spurgt, om den danske angriber var klar til at starte igen for topholdet efter landsholdspausen.

– Ja, vi tænker at han er klar, men han er ikke klar til at spille 90 minutter.

Den tidligere AaB-angriber er ligaens topscorer for klubben og kan derfor blive afgørende for Bodø/Glimt, der ikke har vundet nogen af de tre kampe, han har misset i de seneste runder.

Bodø/Glimt skal i de sidste to runder af turneringen møde Odd, der allerede er rykket ned, og David Nielsens tidligere klub Lillestrøm, der teoretisk kan nå at overleve på målscore, hvis de vinder stort i de sidste kampe, uden at Haugesund får point.

Hvorimod Brann har et noget hårdere program mod Molde og Viking, der ligger henholdsvis som nummer tre og fire i tabellen.







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Kommer med frækt bud på dansk mester

Her er FC Københavns vej i Europa

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

FC København kan få Jens Stage-millioner

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Dommerekspert: Glem det, FCK!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

AGF kan ende med millionregning, men…

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub