Hvem bliver norske mestre?
Det spørgsmål bliver besvaret i løbet af de kommende uger, hvor de to sidste runder af Eliteserien skal spilles. Sikkert er det dog, at der kommer til at være danskere på det hold, der i sidste ende løfter trofæet.
Lige nu er det, noget overraskende, Brann, der aktuelt ligger nummer ét i ligaen med spillere som Japhet Sery Larsen, Svenn Crone og Emil Kornvig. Holdet har aktuelt 58 point, hvilket er to mere end nummer to i rækken.
Men hvis det ikke bliver dem, der ender med guldmedaljerne om halsen, så bliver det sandsynligvis Bodø/Glimt, der snupper dem foran næsen på Brann. De seneste års bedste hold i norsk fodbold har også danskerne Adam Sørensen, Philip Zinckernagel, Villads Nielsen og Kasper Høgh i truppen.
Og netop Kasper Høgh er der gode nyheder om, efter han de seneste tre kampe har været skadet for Bodø/Glimt.
Holdets cheftræner Kjetil Knutsen blev af VG onsdag spurgt, om den danske angriber var klar til at starte igen for topholdet efter landsholdspausen.
– Ja, vi tænker at han er klar, men han er ikke klar til at spille 90 minutter.
Den tidligere AaB-angriber er ligaens topscorer for klubben og kan derfor blive afgørende for Bodø/Glimt, der ikke har vundet nogen af de tre kampe, han har misset i de seneste runder.
Bodø/Glimt skal i de sidste to runder af turneringen møde Odd, der allerede er rykket ned, og David Nielsens tidligere klub Lillestrøm, der teoretisk kan nå at overleve på målscore, hvis de vinder stort i de sidste kampe, uden at Haugesund får point.
Hvorimod Brann har et noget hårdere program mod Molde og Viking, der ligger henholdsvis som nummer tre og fire i tabellen.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Færdig: Nu er han rejst til København
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Jess Thorup indlagt
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TIPSBLADETS DOM