Dansk keeper i kriseramte AIK: Jeg kan gøre det bedre

Jakob Haugaard har indkasseret en masse mål for kriseramte AIK, og han erkender, at han kan gøre det bedre.



Jakob Haugaard skiftede i foråret til AIK, og danskeren har fået en turbulent start i den svenske klub.

Først satte coronakrisen fodbold på pause i størstedelen af verden, og efterfølgende har Jakob Haugaard og holdkammeraterne fået en katastrofal start på sæsonen. Efter 14 spillerunder nærmer AIK sig nedrykningspladserne i Allsvenskan, og de har blot vundet én af deres seneste 11 kampe.

Især har de haft problemer med at lukke af for modstanderne, og Haugaard har måttet hive bolden ud af mål 19 gange på 11 kampe.

Læs også:Dansk keeper får ny træner i AIK

– Jeg kan altid gøre tingene bedre. Jeg føler, at jeg gør alt, hvad jeg kan, men jeg har selvfølgelig indkasseret flere mål, end jeg havde håbet på før sæsonen. På samme tid er fodbold en holdsport. Så det er lidt, som når det kun er angribernes skyld, hvis vi scorer for få mål, og så er det det samme, når det handler om målmanden. Jeg har ikke været utrolig god eller utrolig dårlig.

– Men der er potentiale for forbedring, og jeg er temmelig sikker på, at vi alle vil se bedre ud, når resultaterne kommer. Nogle gange er følelsen, at alle var virkelig dårlige, hvis vi tabte, og det er det samme, når vi vinder, siger Jakob Haugaard til Fotbolldirekt.

Til trods for at AIK nærmer sig nedrykningspladserne i Allsvenskan, er den 28-årige dansker ikke bekymret for, hvor det kan ende.

– Jeg er ikke bekymret. Vi skal tænke kortsigtet og tage en kamp ad gangen og at kæmpe os forbi holdet, der er over os i tabellen og så tage de næste hold. Jeg ser ikke på, hvor vi måske “burde” eller ønskede at være før sæsonen, hvilket er top-tre som titelbejlere. Vi er meget skuffede over sæsonen, men indtil videre er vi kun halvvejs. Vi må se på, hvad vi kan gøre i fremtiden, og først og fremmest er det at tage tre point mod Östersund (torsdag aften, red.), siger han.

Jakob Haugaard har en fortid i FC Midtjylland og engelske Stoke City. 





– Så vil Eriksen i mine øjne være starter


Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

Straffet – Sektion 12 lukkes

Undrer sig ‘enormt meget’ over Brian Riemers valg

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

‘Den største ydmygelse i vores historie’

– Du finder ikke en bedre spiller i Europa

Færdig efter pinligt nederlag

FC Midtjylland præsenterer millionunderskud

Her kan du se Silkeborg IF mod FC København

Brian Riemer: Det var dybt ufortjent

Schmeichel med Froholdt-advarsel: ‘Det er vigtigt’

‘Jeg vidste, FCK var interesseret i ham’

Helt vildt – FC København-lejesvend bedst i ligaen

Nyt mareridt? Stjerne skadet efter 30 sekunder

Medie giver alle karakter – undtagen FCK-stjerne

Ikke sket siden 2010: Eriksen ‘lidt utilpas’

Irriteret græsk landstræner: ‘Alt for meget’

Her er Simon Pytlicks nye klub

Slagter Rune: ‘Opfører sig som en lille pige’

Kæmpeklub lurer på Victor Froholdt

Danmarks største rival skriver historie

‘Han er strøget direkte ind i Brøndbys hjerter’

Zidane flirter med kæmpe job

Nedtur for Robert Skov

Klar til at købe Marcus Rashford

Dansk stortalent slået på stregen

Jubler over AGF: Bravo og hold da kæft!

Græske klovnerier straffet: Han var uhyggelig!

Priske-fyring kostede 82 millioner

Forrygende afsluttende runde af Nicolai Højgaard

Spansk avis med fortræffelig melding om ‘AC’

Til prøvetræning i Danmark: Han er et stort talent

FCK prøvede – Marcel Ruiz er transferklar

Kæmpe nedtur

Dansk bomber kan lave Superliga-skifte

Nu taler Holger Rune efter skuffende exit

– Det er forfærdeligt

Tævede Holger Rune: Nu fuldender han overraskelsen

– Har aldrig set noget lignende før!

Ståle Solbakken fejrer jubilæum med sejrsrekord

Godt nyt: Dansk stjerne er tilbage

Badmintonspiller stopper på landsholdet

Kun 18,8 procents chance

Utrolig stime: ‘Jeg tæller ikke den FCK-kamp med’

Få mål i Reykjavik

Tottenham-profil sender Ghana til VM

Vigtig sejr til Danmark – VM-livline sikret

Dansk komet jubler over kæmpe resultat

Fantastisk for Sebulonsen

I vildrede: ‘Ideen er vanvid’