Jakob Haugaard skiftede i foråret til AIK, og danskeren har fået en turbulent start i den svenske klub.
Først satte coronakrisen fodbold på pause i størstedelen af verden, og efterfølgende har Jakob Haugaard og holdkammeraterne fået en katastrofal start på sæsonen. Efter 14 spillerunder nærmer AIK sig nedrykningspladserne i Allsvenskan, og de har blot vundet én af deres seneste 11 kampe.
Især har de haft problemer med at lukke af for modstanderne, og Haugaard har måttet hive bolden ud af mål 19 gange på 11 kampe.
Læs også:Dansk keeper får ny træner i AIK
– Jeg kan altid gøre tingene bedre. Jeg føler, at jeg gør alt, hvad jeg kan, men jeg har selvfølgelig indkasseret flere mål, end jeg havde håbet på før sæsonen. På samme tid er fodbold en holdsport. Så det er lidt, som når det kun er angribernes skyld, hvis vi scorer for få mål, og så er det det samme, når det handler om målmanden. Jeg har ikke været utrolig god eller utrolig dårlig.
– Men der er potentiale for forbedring, og jeg er temmelig sikker på, at vi alle vil se bedre ud, når resultaterne kommer. Nogle gange er følelsen, at alle var virkelig dårlige, hvis vi tabte, og det er det samme, når vi vinder, siger Jakob Haugaard til Fotbolldirekt.
Til trods for at AIK nærmer sig nedrykningspladserne i Allsvenskan, er den 28-årige dansker ikke bekymret for, hvor det kan ende.
– Jeg er ikke bekymret. Vi skal tænke kortsigtet og tage en kamp ad gangen og at kæmpe os forbi holdet, der er over os i tabellen og så tage de næste hold. Jeg ser ikke på, hvor vi måske “burde” eller ønskede at være før sæsonen, hvilket er top-tre som titelbejlere. Vi er meget skuffede over sæsonen, men indtil videre er vi kun halvvejs. Vi må se på, hvad vi kan gøre i fremtiden, og først og fremmest er det at tage tre point mod Östersund (torsdag aften, red.), siger han.
Jakob Haugaard har en fortid i FC Midtjylland og engelske Stoke City.
LIVE
Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
‘Han er ulykkelig’
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
MEDIE
Meldes varm på ung Superliga-profil
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
NYHEDER
Officielt: Jürgen Klopp er tysk landstræner
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
OPTAKT
Viborg FF – OB
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
TOPNYHED
FCK var heldige: ‘Mange problemer derinde’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
LIVE: FCK smider sejren
NYHEDER
Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt
TIPSBLADETS DOM
Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
RØVEN I KLASKEHØJDE
Sæsonens store overraskelse? ‘De kan vinde guld’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
OPTAKT
