Jakob Haugaard skiftede i foråret til AIK, og danskeren har fået en turbulent start i den svenske klub.
Først satte coronakrisen fodbold på pause i størstedelen af verden, og efterfølgende har Jakob Haugaard og holdkammeraterne fået en katastrofal start på sæsonen. Efter 14 spillerunder nærmer AIK sig nedrykningspladserne i Allsvenskan, og de har blot vundet én af deres seneste 11 kampe.
Især har de haft problemer med at lukke af for modstanderne, og Haugaard har måttet hive bolden ud af mål 19 gange på 11 kampe.
Læs også:Dansk keeper får ny træner i AIK
– Jeg kan altid gøre tingene bedre. Jeg føler, at jeg gør alt, hvad jeg kan, men jeg har selvfølgelig indkasseret flere mål, end jeg havde håbet på før sæsonen. På samme tid er fodbold en holdsport. Så det er lidt, som når det kun er angribernes skyld, hvis vi scorer for få mål, og så er det det samme, når det handler om målmanden. Jeg har ikke været utrolig god eller utrolig dårlig.
– Men der er potentiale for forbedring, og jeg er temmelig sikker på, at vi alle vil se bedre ud, når resultaterne kommer. Nogle gange er følelsen, at alle var virkelig dårlige, hvis vi tabte, og det er det samme, når vi vinder, siger Jakob Haugaard til Fotbolldirekt.
Til trods for at AIK nærmer sig nedrykningspladserne i Allsvenskan, er den 28-årige dansker ikke bekymret for, hvor det kan ende.
– Jeg er ikke bekymret. Vi skal tænke kortsigtet og tage en kamp ad gangen og at kæmpe os forbi holdet, der er over os i tabellen og så tage de næste hold. Jeg ser ikke på, hvor vi måske “burde” eller ønskede at være før sæsonen, hvilket er top-tre som titelbejlere. Vi er meget skuffede over sæsonen, men indtil videre er vi kun halvvejs. Vi må se på, hvad vi kan gøre i fremtiden, og først og fremmest er det at tage tre point mod Östersund (torsdag aften, red.), siger han.
Jakob Haugaard har en fortid i FC Midtjylland og engelske Stoke City.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
MEDIE
Overraskende skifte lurer
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
NYHEDER
Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
FANKLUBBEN
