Dansk keeper i kriseramte AIK: Jeg kan gøre det bedre

Jakob Haugaard har indkasseret en masse mål for kriseramte AIK, og han erkender, at han kan gøre det bedre.



Jakob Haugaard skiftede i foråret til AIK, og danskeren har fået en turbulent start i den svenske klub.

Først satte coronakrisen fodbold på pause i størstedelen af verden, og efterfølgende har Jakob Haugaard og holdkammeraterne fået en katastrofal start på sæsonen. Efter 14 spillerunder nærmer AIK sig nedrykningspladserne i Allsvenskan, og de har blot vundet én af deres seneste 11 kampe.

Især har de haft problemer med at lukke af for modstanderne, og Haugaard har måttet hive bolden ud af mål 19 gange på 11 kampe.

Læs også:Dansk keeper får ny træner i AIK

– Jeg kan altid gøre tingene bedre. Jeg føler, at jeg gør alt, hvad jeg kan, men jeg har selvfølgelig indkasseret flere mål, end jeg havde håbet på før sæsonen. På samme tid er fodbold en holdsport. Så det er lidt, som når det kun er angribernes skyld, hvis vi scorer for få mål, og så er det det samme, når det handler om målmanden. Jeg har ikke været utrolig god eller utrolig dårlig.

– Men der er potentiale for forbedring, og jeg er temmelig sikker på, at vi alle vil se bedre ud, når resultaterne kommer. Nogle gange er følelsen, at alle var virkelig dårlige, hvis vi tabte, og det er det samme, når vi vinder, siger Jakob Haugaard til Fotbolldirekt.

Til trods for at AIK nærmer sig nedrykningspladserne i Allsvenskan, er den 28-årige dansker ikke bekymret for, hvor det kan ende.

– Jeg er ikke bekymret. Vi skal tænke kortsigtet og tage en kamp ad gangen og at kæmpe os forbi holdet, der er over os i tabellen og så tage de næste hold. Jeg ser ikke på, hvor vi måske “burde” eller ønskede at være før sæsonen, hvilket er top-tre som titelbejlere. Vi er meget skuffede over sæsonen, men indtil videre er vi kun halvvejs. Vi må se på, hvad vi kan gøre i fremtiden, og først og fremmest er det at tage tre point mod Östersund (torsdag aften, red.), siger han.

Jakob Haugaard har en fortid i FC Midtjylland og engelske Stoke City. 





LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Tuchel forsvarer sin taktik

Thomas Frank: De vinder VM

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Brøndby tæt på ny forstærkning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Skamroses af Thomas Nørgaard

Spændende transfermelding om Maxsø

Messi sætter ord på vildt drama

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Er han løsningen i AGF?

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Begejstret for Jacob Neestrup

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

‘Det var verdens undergang’

Transferbombe i Manchester United

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Chokskifte? Har budt på Højbjerg