Dansk keeper i kriseramte AIK: Jeg kan gøre det bedre

Jakob Haugaard har indkasseret en masse mål for kriseramte AIK, og han erkender, at han kan gøre det bedre.



Jakob Haugaard skiftede i foråret til AIK, og danskeren har fået en turbulent start i den svenske klub.

Først satte coronakrisen fodbold på pause i størstedelen af verden, og efterfølgende har Jakob Haugaard og holdkammeraterne fået en katastrofal start på sæsonen. Efter 14 spillerunder nærmer AIK sig nedrykningspladserne i Allsvenskan, og de har blot vundet én af deres seneste 11 kampe.

Især har de haft problemer med at lukke af for modstanderne, og Haugaard har måttet hive bolden ud af mål 19 gange på 11 kampe.

Læs også:Dansk keeper får ny træner i AIK

– Jeg kan altid gøre tingene bedre. Jeg føler, at jeg gør alt, hvad jeg kan, men jeg har selvfølgelig indkasseret flere mål, end jeg havde håbet på før sæsonen. På samme tid er fodbold en holdsport. Så det er lidt, som når det kun er angribernes skyld, hvis vi scorer for få mål, og så er det det samme, når det handler om målmanden. Jeg har ikke været utrolig god eller utrolig dårlig.

– Men der er potentiale for forbedring, og jeg er temmelig sikker på, at vi alle vil se bedre ud, når resultaterne kommer. Nogle gange er følelsen, at alle var virkelig dårlige, hvis vi tabte, og det er det samme, når vi vinder, siger Jakob Haugaard til Fotbolldirekt.

Til trods for at AIK nærmer sig nedrykningspladserne i Allsvenskan, er den 28-årige dansker ikke bekymret for, hvor det kan ende.

– Jeg er ikke bekymret. Vi skal tænke kortsigtet og tage en kamp ad gangen og at kæmpe os forbi holdet, der er over os i tabellen og så tage de næste hold. Jeg ser ikke på, hvor vi måske “burde” eller ønskede at være før sæsonen, hvilket er top-tre som titelbejlere. Vi er meget skuffede over sæsonen, men indtil videre er vi kun halvvejs. Vi må se på, hvad vi kan gøre i fremtiden, og først og fremmest er det at tage tre point mod Östersund (torsdag aften, red.), siger han.

Jakob Haugaard har en fortid i FC Midtjylland og engelske Stoke City. 





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Dame N’Doye scorer nyt job

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Interessant melding om VM-profil

Superliga-boss med spændende transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Vil smadre transferrekord

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tordner mod VM-træner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vigtigt nyt for ‘AC’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Holland – Sverige

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tyskland – Elfenbenskysten

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman