Dansk keeper raser: De kaster mønter på mig

Jakob Haugaard var tydeligt irritereret, fordi nogle fans havde kastet mønter efter ham i weekendens kamp.



Man forstår, hvis Jakob Haugaard ikke lige er på julekort med Branns fans efter weekendens kamp mellem Brann og Tromsø.

Den danske Tromsø-keeper blev nemlig ramt af flere kasteskyts fra Branns tilhængere, som befandt sig bag Haugaards mål.

Værst var det, at fansene kastede med mønter efter danskeren, som også oplevede at blive ramt. Derfor var han tydeligt irriteret og sur, da han efter kampen gav interview til VG om episoden.

– Der er mennesker, som kaster mønter efter mig. Det er farligt, hvis de rammer mig det forkerte sted. Jeg blev ramt på bagsiden af benet, hvilket ikke er farligt i sig selv, men vi kender konsekvenserne, hvis de rammer et sted, som de ikke skal, siger han.

Han kalder gerningsmændene for idioter.

Udover mønter blev der også kastet snusdåser samt tifo-udstyr efter danskeren, og en enkelt gang blev det også meldt over højttalerne, at hvis der blev kastet flere ting ind på banen, så ville kampen blives stoppet.

Det skete dog ikke, og Jakob Haugaard siger, at det ender med at være tomme trusler.

– De papirstumper, de smider, er ikke farlige, så der kan jeg spille dum og bruge tid på at fjerne dem. Men når de kaster mønter, som er hårde, så kan det få konsekvenser, hvis de rammer det forkerte sted, slutter han.

Brann-lejren har efterfølgende taget afstand fra hændelserne, og klubbens cheftræner Freyr Alexandersson kritiserer også gerningsmændene.

– Det er forfærdeligt at høre. Det er ikke det, vi vil se på fodboldbanen, og sådan skal vi ikke opføre os.

Heldigvis kom Haugaard ikke til skade, men udover de mange kasteskyts kunne han ærgre sig over, at Tromsø tabte 3-1.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Peger på ham som ny Superliga-træner

‘Det er slut’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Han bliver cheftræner i Brøndby

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Storklub har kontaktet Brøndby

Optakt: Mexico – Sydafrika

Jonas Wind til danskerklub?

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub