Dansk keeper raser: De kaster mønter på mig

Jakob Haugaard var tydeligt irritereret, fordi nogle fans havde kastet mønter efter ham i weekendens kamp.



Man forstår, hvis Jakob Haugaard ikke lige er på julekort med Branns fans efter weekendens kamp mellem Brann og Tromsø.

Den danske Tromsø-keeper blev nemlig ramt af flere kasteskyts fra Branns tilhængere, som befandt sig bag Haugaards mål.

Værst var det, at fansene kastede med mønter efter danskeren, som også oplevede at blive ramt. Derfor var han tydeligt irriteret og sur, da han efter kampen gav interview til VG om episoden.

– Der er mennesker, som kaster mønter efter mig. Det er farligt, hvis de rammer mig det forkerte sted. Jeg blev ramt på bagsiden af benet, hvilket ikke er farligt i sig selv, men vi kender konsekvenserne, hvis de rammer et sted, som de ikke skal, siger han.

Han kalder gerningsmændene for idioter.

Udover mønter blev der også kastet snusdåser samt tifo-udstyr efter danskeren, og en enkelt gang blev det også meldt over højttalerne, at hvis der blev kastet flere ting ind på banen, så ville kampen blives stoppet.

Det skete dog ikke, og Jakob Haugaard siger, at det ender med at være tomme trusler.

– De papirstumper, de smider, er ikke farlige, så der kan jeg spille dum og bruge tid på at fjerne dem. Men når de kaster mønter, som er hårde, så kan det få konsekvenser, hvis de rammer det forkerte sted, slutter han.

Brann-lejren har efterfølgende taget afstand fra hændelserne, og klubbens cheftræner Freyr Alexandersson kritiserer også gerningsmændene.

– Det er forfærdeligt at høre. Det er ikke det, vi vil se på fodboldbanen, og sådan skal vi ikke opføre os.

Heldigvis kom Haugaard ikke til skade, men udover de mange kasteskyts kunne han ærgre sig over, at Tromsø tabte 3-1.






Nu er der nyt om Mads Roerslev




LIVE

TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

‘Horsens var et helvede’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Tuchel føler “den største smerte af alle”

Frankrig – England

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Hjulmand vækker opsigt til første træning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Smadrer transferrekord

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCK-boss åben for lejeaftaler

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Spanien har et ekstra øje på Messi

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub