Dansk komet imponerer før VM-udtagelsen, men…

Ingen har været bedre i Norge i dette efterår end dansk angriber, som kollega og landsmand Carlo Holse mener, at der burde være blevet set nærmere på.



Når det danske landshold på mandag bliver udtaget til VM i Qatar i november og december, er det ikke, fordi landstræner Kasper Hjulmand mangler emner til truppen.

Faktisk har udvalget af gode spillere næppe været bedre i Danmark, end det er lige nu, og derfor bliver det 26 dygtige spillere, som landstræneren tager med sig til slutrunden.

Grundet det stærke udvalg og det gode sammenhold på landsholdet er det også svært at se en spiller komme fra baghjul og få plads i truppen.

Således også angriber Casper Tengstedt, der ellers ikke har lavet andet end at smadre mål ind, siden han i sommer rykkede fra AC Horsens til Norge og Rosenborg BK.

Holdkammerat Carlo Holse tror, det bliver svært for Tengstedt, der har scoret 12 gange og stået for otte oplæg i 12 Eliteserie-kampe, at komme med til VM.

– Det er vanskeligt. Det en sammenspillet trup, og op til et VM tror jeg, at udefrakommende, som ikke har været med før, får det vanskeligt, men han har gjort det godt, helt fantastisk.

– Han har scoret vigtige mål og lavet assister også, men jeg tror, de holder på den stamme, de har på holdet. Jeg forstår det dog ikke, hvis de ikke har kigget på ham, siger Carlo Holse i et interview med norsk Eurosport.

Selv har Carlo Holse også haft en strålende sæson, der har budt på 12 assister – flest i denne sæson af alle spillere i den bedste norske række.

Holse er dog blevet skadet og ude af de sidste par kampe i sæsonen.

Se interviewet med den tidligere FCK-spiller Carlo Holse i videoen øverst.





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Transferbombe i Manchester United

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

De vil ansætte Guardiola som landstræner

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

FC København-transfer bremses af denne årsag

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

17-årig som starter? ‘Super spændende’

England – Argentina

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

De har spurgt på Gustav Isaksen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Amir Richardson meldes tæt på skifte