Dansk komet imponerer før VM-udtagelsen, men…

Ingen har været bedre i Norge i dette efterår end dansk angriber, som kollega og landsmand Carlo Holse mener, at der burde være blevet set nærmere på.



Når det danske landshold på mandag bliver udtaget til VM i Qatar i november og december, er det ikke, fordi landstræner Kasper Hjulmand mangler emner til truppen.

Faktisk har udvalget af gode spillere næppe været bedre i Danmark, end det er lige nu, og derfor bliver det 26 dygtige spillere, som landstræneren tager med sig til slutrunden.

Grundet det stærke udvalg og det gode sammenhold på landsholdet er det også svært at se en spiller komme fra baghjul og få plads i truppen.

Således også angriber Casper Tengstedt, der ellers ikke har lavet andet end at smadre mål ind, siden han i sommer rykkede fra AC Horsens til Norge og Rosenborg BK.

Holdkammerat Carlo Holse tror, det bliver svært for Tengstedt, der har scoret 12 gange og stået for otte oplæg i 12 Eliteserie-kampe, at komme med til VM.

– Det er vanskeligt. Det en sammenspillet trup, og op til et VM tror jeg, at udefrakommende, som ikke har været med før, får det vanskeligt, men han har gjort det godt, helt fantastisk.

– Han har scoret vigtige mål og lavet assister også, men jeg tror, de holder på den stamme, de har på holdet. Jeg forstår det dog ikke, hvis de ikke har kigget på ham, siger Carlo Holse i et interview med norsk Eurosport.

Selv har Carlo Holse også haft en strålende sæson, der har budt på 12 assister – flest i denne sæson af alle spillere i den bedste norske række.

Holse er dog blevet skadet og ude af de sidste par kampe i sæsonen.

Se interviewet med den tidligere FCK-spiller Carlo Holse i videoen øverst.





LIVE

TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer

AGF køber ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Belgien – Egypten

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla