Dansk komet imponerer før VM-udtagelsen, men…

Ingen har været bedre i Norge i dette efterår end dansk angriber, som kollega og landsmand Carlo Holse mener, at der burde være blevet set nærmere på.



Når det danske landshold på mandag bliver udtaget til VM i Qatar i november og december, er det ikke, fordi landstræner Kasper Hjulmand mangler emner til truppen.

Faktisk har udvalget af gode spillere næppe været bedre i Danmark, end det er lige nu, og derfor bliver det 26 dygtige spillere, som landstræneren tager med sig til slutrunden.

Grundet det stærke udvalg og det gode sammenhold på landsholdet er det også svært at se en spiller komme fra baghjul og få plads i truppen.

Således også angriber Casper Tengstedt, der ellers ikke har lavet andet end at smadre mål ind, siden han i sommer rykkede fra AC Horsens til Norge og Rosenborg BK.

Holdkammerat Carlo Holse tror, det bliver svært for Tengstedt, der har scoret 12 gange og stået for otte oplæg i 12 Eliteserie-kampe, at komme med til VM.

– Det er vanskeligt. Det en sammenspillet trup, og op til et VM tror jeg, at udefrakommende, som ikke har været med før, får det vanskeligt, men han har gjort det godt, helt fantastisk.

– Han har scoret vigtige mål og lavet assister også, men jeg tror, de holder på den stamme, de har på holdet. Jeg forstår det dog ikke, hvis de ikke har kigget på ham, siger Carlo Holse i et interview med norsk Eurosport.

Selv har Carlo Holse også haft en strålende sæson, der har budt på 12 assister – flest i denne sæson af alle spillere i den bedste norske række.

Holse er dog blevet skadet og ude af de sidste par kampe i sæsonen.

Se interviewet med den tidligere FCK-spiller Carlo Holse i videoen øverst.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Forventer rekord i Superliga-klub

Han bestemmer det hele

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Frankrig – England

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Fransk klub overvejer Victor Bak

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Smadrer transferrekord

Derfor trækker FC København-transfer ud

Dansk klub har lagt hele strategien om

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe