Dansk profil kan købes til spotpris

Hvis man står og mangler en dygtig højreback, så kan man anskaffe sig Peter Therkildsen, der storspiller i Norge, til billige penge.



FK Haugesund leverede en rigtig pæn sidste sæson, hvor man klarede livet i Eliteserien, og en af de bærende kræfter i den mission var danske Peter Therkildsen.

Den tidligere Horsens-spiller er blevet en sand profil i den norske klub efter det permanente skifte fra AC Horsens for lidt mere end tre år siden. Medmindre der sker en drastisk udvikling, så kan Therkildsen forlade klubben i en nær fremtid.

Kontrakten løber ud til sommer, og lige nu peger meget ikke mod en forlængelse af aftalen. Derfor er Haugesund ifølge Tipsbladets oplysninger åbne over for at sælge sin anfører, der scorede tre mål og lavede syv oplæg i ligaen i sidste sæson fra en position primært som højre back. 

Og man kan få ham til billige penge. Som Tipsbladet forstår det, har Haugesund sat en pris på omkring 100.000 euro på Therkildsen. Det svarer til omkring 745.000 kroner, hvilket ikke ligefrem bør skræmme potentielle købere væk. 

Der har sågar været noget interesse i Therkildsen fra tysk side, og det har både været fra Bundesligaen og 2. Bundesliga, men det er aldrig blevet til mere end det. Fra dansk side går klubberne ikke ligefrem og mangler højre backs, og generelt har efterspørgslen efter spillere til lige netop denne position været særdeles lav denne måned. 

Derfor er der lige nu heller ikke noget konkret på Therkildsens bord, og det kan muligvis først blive til sommer, at der sker noget, i og med transfervinduet lukker ved midnat flere steder rundt omkring.

Peter Therkildsen har spillet 104 førsteholdskampe for FK Haugesund, og i disse har han scoret 11 gange og lagt op til 17. 







Optakt til Brøndby IF - FC København LIVE

TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Klar melding fra Thomas Gravesen

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Jonas Wind til danskerklub?

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Danskerne har stor tiltro til Norge

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Danske klubber scorer millioner på VM

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne