FK Haugesund leverede en rigtig pæn sidste sæson, hvor man klarede livet i Eliteserien, og en af de bærende kræfter i den mission var danske Peter Therkildsen.
Den tidligere Horsens-spiller er blevet en sand profil i den norske klub efter det permanente skifte fra AC Horsens for lidt mere end tre år siden. Medmindre der sker en drastisk udvikling, så kan Therkildsen forlade klubben i en nær fremtid.
Kontrakten løber ud til sommer, og lige nu peger meget ikke mod en forlængelse af aftalen. Derfor er Haugesund ifølge Tipsbladets oplysninger åbne over for at sælge sin anfører, der scorede tre mål og lavede syv oplæg i ligaen i sidste sæson fra en position primært som højre back.
Og man kan få ham til billige penge. Som Tipsbladet forstår det, har Haugesund sat en pris på omkring 100.000 euro på Therkildsen. Det svarer til omkring 745.000 kroner, hvilket ikke ligefrem bør skræmme potentielle købere væk.
Der har sågar været noget interesse i Therkildsen fra tysk side, og det har både været fra Bundesligaen og 2. Bundesliga, men det er aldrig blevet til mere end det. Fra dansk side går klubberne ikke ligefrem og mangler højre backs, og generelt har efterspørgslen efter spillere til lige netop denne position været særdeles lav denne måned.
Derfor er der lige nu heller ikke noget konkret på Therkildsens bord, og det kan muligvis først blive til sommer, at der sker noget, i og med transfervinduet lukker ved midnat flere steder rundt omkring.
Peter Therkildsen har spillet 104 førsteholdskampe for FK Haugesund, og i disse har han scoret 11 gange og lagt op til 17.
LIVE
Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
MEDIE
Meldes varm på ung Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TOPNYHED
FCK var heldige: ‘Mange problemer derinde’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
OPTAKT
Viborg FF – OB
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
LIVE: FCK smider sejren
TIPSBLADETS DOM
Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
AVIS