Nikolaj Hørby er ny Head of Coaching i norske Vålerenga, men han beholder sit job som assistent for det danske U18-landshold. Han erkender, at det bliver specielt have to jobs.
Der kommer gang i den for Nikolaj Hørby.
Han har nemlig ikke kun ét job, men hele to.
35-årige Hørby har indtil nu været assistent for det danske U18-landshold, men nu skriver han endnu et job på CV'et.
Danskeren fortæller nemlig til Tipsbladet, at han har landet et job som Head of Coaching i den norske klub Vålerenga.
I sit nyt job skal han blandt andet rådgive trænere fra U12 til U21 og sørge for en rød tråd igennem klubben i forhold til blandt andet spillestil.
– Det handler om at prøve noget nyt, så jeg kan få nye perspektiver på fodboldspillet. Det gav rigtig god mening, at vi som familie kan få en oplevelse sammen ud af det.
– Her i Danmark er det ofte en selv, der rykker. Det var bare vældig interessant. Jeg synes, at Norge har rykket sig i en positiv retning, og der er fremdrift, som jeg gerne vil have lov til at opleve helt tæt på med egne øjne, fortæller den danske træner til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

DBU sagde tillykke
Man skulle tro, at to fodboldjobs kom til at clashe med hinanden, men sådan er det langt fra i danskerens tilfælde.
– Jeg er på en honorarstilling i DBU, så jeg får løn, når jeg er der. Så det er ikke en fuldtidsstiling. DBU blev taget med i starten, hvor jeg orienterede Kenneth Heiner-Møller og fortalte, at der var den her dialog.
– Det havde han ingen indvendinger imod, og det skulle vi nok finde ud af. Da det gik igennem, sikrede jeg mig, at Morten Eskesen (U18-landstræner, red.) vidste det. Så det blev mere tillykke, end at der var dialog om det.
Det bliver dog en øvelse for danskeren at skulle balancere mellem de to jobs.
– Det bliver specielt. Når man er en ung fodboldtræner, har man jo som regel to jobs, så jeg har prøvet det før. Det nye er så, at det er to så betydningsfulde jobs. Det er jeg enormt glad for.
– Jeg er stolt over det. Jeg vil prøve at finde en god balance og ikke miste for meget fokus fra nuet. Når jeg er i Norge, har jeg fokus på det, og når jeg bliver kaldt til Danmark, fokuserer jeg på det. Det bliver en øvelse. Det er en god mulighed for at bruge erfaringerne fra begge steder inden for talentudvikling, siger Hørby til Tipsbladet.
Kontrakten med den norske klub gælder til og med 2026.
Den 35-årige dansker har en fortid hos blandt andet Sønderjyske og AaB.
Den norske klub endte med at vinde OBOS-ligaen i sæsonen 2024.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Klar til at gå shopamok
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
EKSKLUSIVT