Nikolaj Hørby er ny Head of Coaching i norske Vålerenga, men han beholder sit job som assistent for det danske U18-landshold. Han erkender, at det bliver specielt have to jobs.
Der kommer gang i den for Nikolaj Hørby.
Han har nemlig ikke kun ét job, men hele to.
35-årige Hørby har indtil nu været assistent for det danske U18-landshold, men nu skriver han endnu et job på CV'et.
Danskeren fortæller nemlig til Tipsbladet, at han har landet et job som Head of Coaching i den norske klub Vålerenga.
I sit nyt job skal han blandt andet rådgive trænere fra U12 til U21 og sørge for en rød tråd igennem klubben i forhold til blandt andet spillestil.
– Det handler om at prøve noget nyt, så jeg kan få nye perspektiver på fodboldspillet. Det gav rigtig god mening, at vi som familie kan få en oplevelse sammen ud af det.
– Her i Danmark er det ofte en selv, der rykker. Det var bare vældig interessant. Jeg synes, at Norge har rykket sig i en positiv retning, og der er fremdrift, som jeg gerne vil have lov til at opleve helt tæt på med egne øjne, fortæller den danske træner til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.
DBU sagde tillykke
Man skulle tro, at to fodboldjobs kom til at clashe med hinanden, men sådan er det langt fra i danskerens tilfælde.
– Jeg er på en honorarstilling i DBU, så jeg får løn, når jeg er der. Så det er ikke en fuldtidsstiling. DBU blev taget med i starten, hvor jeg orienterede Kenneth Heiner-Møller og fortalte, at der var den her dialog.
– Det havde han ingen indvendinger imod, og det skulle vi nok finde ud af. Da det gik igennem, sikrede jeg mig, at Morten Eskesen (U18-landstræner, red.) vidste det. Så det blev mere tillykke, end at der var dialog om det.
Det bliver dog en øvelse for danskeren at skulle balancere mellem de to jobs.
– Det bliver specielt. Når man er en ung fodboldtræner, har man jo som regel to jobs, så jeg har prøvet det før. Det nye er så, at det er to så betydningsfulde jobs. Det er jeg enormt glad for.
– Jeg er stolt over det. Jeg vil prøve at finde en god balance og ikke miste for meget fokus fra nuet. Når jeg er i Norge, har jeg fokus på det, og når jeg bliver kaldt til Danmark, fokuserer jeg på det. Det bliver en øvelse. Det er en god mulighed for at bruge erfaringerne fra begge steder inden for talentudvikling, siger Hørby til Tipsbladet.
Kontrakten med den norske klub gælder til og med 2026.
Den 35-årige dansker har en fortid hos blandt andet Sønderjyske og AaB.
Den norske klub endte med at vinde OBOS-ligaen i sæsonen 2024.

Tidligere Superliga-profil i afgørende rolle

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Nedtur for Højlund

FCM har solgt nul billetter

Kræver kæmpe beløb – AGF kan tjene stort

Afsløring: Brøndby afvist

Klar besked fra Frank efter nedtur

‘Han har ændret magtbalancen i Superligaen’

Svenske helte er målløse

Knokler for Serie A-gennembrud – fortryder intet

Vil købe Manchester United

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

– Nyd ham nu, Brøndby – han er snart væk

Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra

– Vi har råd til at købe Randers-spiller

Rystende ydmygelse – ryger han i morgen?

Måtte bæres ud – giver status på Brøndby-profil

Utrolig dansk succes i Belgien

Jacob Neestrup: ‘Stor fremtid i FC København’

Tidligere Superliga-målræv åben for Danmark

– Det er rigtig vildt det her!

Møde i denne uge – færdig i FC Barcelona?

Dansk keeper vækker opsigt: Vælter sig i gule kort

Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

Morten Bruun om FCK-lejesvend: ‘Det går jo ikke’

‘En skændsel’: Tidligere Superliga-træner chokerer

Vanvittig Pogacar-klausul

242 millioner sidder på bænken

Kæmpe drama mellem Frederiksen og Thomasberg

Cooper rygtet væk: Nu giver han klart svar

Rødt kort efter et minut mod Real Madrid

Ellevild Peter Schmeichel: ‘Jeg kunne kysse ham!’

Medie fælder dom over Eriksens startdebut

Fuldender svensk mirakel

Superliga-klubejer vil ikke sælge til udlændinge

Her kan du se FC København mod Borussia Dortmund

Fredericia får bank i Haderslev

Uenig med Superligaprofil: ‘Frygteligt scenarie’

Er han på vej til Lyngby?

Fabrizio Romano deler nyt om Morten Frendrup

Optur for Onugkha – men dansker stjal rampelyset

PSG giver første nederlag til dansk træner

Skader får Neestrup til at nedjustere ambitionerne

Efter mareridtsår – Daramy skadet igen

FCK uden profiler til Champions League-brag

Svensk sensation skal sætte kronen på værket i dag

Graham Potter er ny svensk landstræner

Ruben Amorim: Den største i min tid her

Apacher kan vinde Istanbul-derby
