Nikolaj Hørby er ny Head of Coaching i norske Vålerenga, men han beholder sit job som assistent for det danske U18-landshold. Han erkender, at det bliver specielt have to jobs.
Der kommer gang i den for Nikolaj Hørby.
Han har nemlig ikke kun ét job, men hele to.
35-årige Hørby har indtil nu været assistent for det danske U18-landshold, men nu skriver han endnu et job på CV'et.
Danskeren fortæller nemlig til Tipsbladet, at han har landet et job som Head of Coaching i den norske klub Vålerenga.
I sit nyt job skal han blandt andet rådgive trænere fra U12 til U21 og sørge for en rød tråd igennem klubben i forhold til blandt andet spillestil.
– Det handler om at prøve noget nyt, så jeg kan få nye perspektiver på fodboldspillet. Det gav rigtig god mening, at vi som familie kan få en oplevelse sammen ud af det.
– Her i Danmark er det ofte en selv, der rykker. Det var bare vældig interessant. Jeg synes, at Norge har rykket sig i en positiv retning, og der er fremdrift, som jeg gerne vil have lov til at opleve helt tæt på med egne øjne, fortæller den danske træner til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

DBU sagde tillykke
Man skulle tro, at to fodboldjobs kom til at clashe med hinanden, men sådan er det langt fra i danskerens tilfælde.
– Jeg er på en honorarstilling i DBU, så jeg får løn, når jeg er der. Så det er ikke en fuldtidsstiling. DBU blev taget med i starten, hvor jeg orienterede Kenneth Heiner-Møller og fortalte, at der var den her dialog.
– Det havde han ingen indvendinger imod, og det skulle vi nok finde ud af. Da det gik igennem, sikrede jeg mig, at Morten Eskesen (U18-landstræner, red.) vidste det. Så det blev mere tillykke, end at der var dialog om det.
Det bliver dog en øvelse for danskeren at skulle balancere mellem de to jobs.
– Det bliver specielt. Når man er en ung fodboldtræner, har man jo som regel to jobs, så jeg har prøvet det før. Det nye er så, at det er to så betydningsfulde jobs. Det er jeg enormt glad for.
– Jeg er stolt over det. Jeg vil prøve at finde en god balance og ikke miste for meget fokus fra nuet. Når jeg er i Norge, har jeg fokus på det, og når jeg bliver kaldt til Danmark, fokuserer jeg på det. Det bliver en øvelse. Det er en god mulighed for at bruge erfaringerne fra begge steder inden for talentudvikling, siger Hørby til Tipsbladet.
Kontrakten med den norske klub gælder til og med 2026.
Den 35-årige dansker har en fortid hos blandt andet Sønderjyske og AaB.
Den norske klub endte med at vinde OBOS-ligaen i sæsonen 2024.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Supercomputer: Her er VM-finalen
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
DR Congo – Uzbekistan
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
OPTAKT