Nikolaj Hørby er ny Head of Coaching i norske Vålerenga, men han beholder sit job som assistent for det danske U18-landshold. Han erkender, at det bliver specielt have to jobs.
Der kommer gang i den for Nikolaj Hørby.
Han har nemlig ikke kun ét job, men hele to.
35-årige Hørby har indtil nu været assistent for det danske U18-landshold, men nu skriver han endnu et job på CV'et.
Danskeren fortæller nemlig til Tipsbladet, at han har landet et job som Head of Coaching i den norske klub Vålerenga.
I sit nyt job skal han blandt andet rådgive trænere fra U12 til U21 og sørge for en rød tråd igennem klubben i forhold til blandt andet spillestil.
– Det handler om at prøve noget nyt, så jeg kan få nye perspektiver på fodboldspillet. Det gav rigtig god mening, at vi som familie kan få en oplevelse sammen ud af det.
– Her i Danmark er det ofte en selv, der rykker. Det var bare vældig interessant. Jeg synes, at Norge har rykket sig i en positiv retning, og der er fremdrift, som jeg gerne vil have lov til at opleve helt tæt på med egne øjne, fortæller den danske træner til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

DBU sagde tillykke
Man skulle tro, at to fodboldjobs kom til at clashe med hinanden, men sådan er det langt fra i danskerens tilfælde.
– Jeg er på en honorarstilling i DBU, så jeg får løn, når jeg er der. Så det er ikke en fuldtidsstiling. DBU blev taget med i starten, hvor jeg orienterede Kenneth Heiner-Møller og fortalte, at der var den her dialog.
– Det havde han ingen indvendinger imod, og det skulle vi nok finde ud af. Da det gik igennem, sikrede jeg mig, at Morten Eskesen (U18-landstræner, red.) vidste det. Så det blev mere tillykke, end at der var dialog om det.
Det bliver dog en øvelse for danskeren at skulle balancere mellem de to jobs.
– Det bliver specielt. Når man er en ung fodboldtræner, har man jo som regel to jobs, så jeg har prøvet det før. Det nye er så, at det er to så betydningsfulde jobs. Det er jeg enormt glad for.
– Jeg er stolt over det. Jeg vil prøve at finde en god balance og ikke miste for meget fokus fra nuet. Når jeg er i Norge, har jeg fokus på det, og når jeg bliver kaldt til Danmark, fokuserer jeg på det. Det bliver en øvelse. Det er en god mulighed for at bruge erfaringerne fra begge steder inden for talentudvikling, siger Hørby til Tipsbladet.
Kontrakten med den norske klub gælder til og med 2026.
Den 35-årige dansker har en fortid hos blandt andet Sønderjyske og AaB.
Den norske klub endte med at vinde OBOS-ligaen i sæsonen 2024.
LIVE
TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
INTERVIEW
Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
NYHEDER
Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
INTERVIEW
Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil