Dansk træner tygger på nyt jobtilbud

FK Haugesund har tilbudt Sancheev Manoharan en ny rolle i klubben, efter man har ansat Oskar Hrafn Thorvaldsson som ny cheftræner.



Det er i sandhed spændende tider for den danske træner Sancheev Manoharan i øjeblikket. 

Han er i øjeblikket i gang med sit første cheftrænerob for Eliteserie-klubben FK Haugesund. Det er godt nok et midlertidigt og ikke et permanent et af slagsen, og det kommer ikke til at ændre sig, for den norske klub har ansat islandske Oskar Hrafn Thorvaldsson som ny cheftræner. 

Planen er dog, at Sancheev Manoharan får lov til at styre Haugesund-skibet i havn i denne sæson, hvor Haugesund mangler fem ligakampe. Med god grund, for klubben, der skal undgå nedrykning, har været stærke under Manoharan i de fire kampe, han har fået. Det er blevet til syv point, og senest slog han Jakob Michelsens HamKam med 3-0 i weekenden.

De er da også glade for ham i Haugesund, og de vil meget gerne fortsætte samarbejdet med ham. Sancheev Manoharan bekræfter selv overfor Tipsbladet, at han har fået tilbudt en rigtig fin aftale af klubben.

– Lige nu har jeg fået tilbudt at være med som 1. assistent fra næste år og skal stå for meget af det fodboldmæssige sammen med den nye træner. Altså at bygge videre på det, jeg er i gang med, og det er det, jeg tygger på lige nu, fortæller han til Tipsbladet.

Det kan meget vel pege den vej, at han takker ja, for han nyder at arbejde med spillere på det højeste niveau i Norge, og det går meget godt i tråd med spirende cheftrænerdrømme, som vokser hos ham. 

Sådan noget kræver licenser, og her skal Sancheev Manoharan starte på Pro-uddannelsen næste år, oplyser han. 

Før Sancheev Manoharan blev midlertidig cheftræner i klubben, var han udviklingstræner, hvilket er et samspil mellem at være talentchef og head of coaching. Den rolle vender han altså ikke tilbage til, hvis han takker ja til klubbens nye tilbud. 

Med FK Haugesunds seneste sejr tog man et stort skridt væk fra nedrykningspladserne, men afstanden ned til de pladser, som kan betyde nedrykning er blot på tre point. FK Haugeseund er ubesejret i de seneste tre ligakampe.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Mål i begge ender i Farum

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Manchester United sætter Chelsea på plads



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Nedtur for Højlund og Napoli

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fyrer landstræner to måneder før VM

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

‘Så brænder hele København ned’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

OB siger farvel til seks spillere

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Fifa kritiserer transportpriser under

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Nu klager FC Barcelona igen

‘Det drømmer alle om’

Ringet op af Brøndby-træner

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Steve Cooper storroser stjerne

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Det er aldrig sket før

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Fik blackout på Brøndby Stadion

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Chelsea – Manchester United

Her spiller Lasse Schöne i dag