Malmö FF's cheftræner, Henrik Rydström, hev lidt af en kanin op af hatten, da han sat navn på de 11 spillere, der skulle snøre støvlerne til sæsonpremierenmod Norrköping.
Den kanin var Søren Rieks.
Den 37-årige dansker startede nemlig noget uventet på højre flanke, og her imponerede han stort i en kamp, hvor Malmö vandt med 5-1.
'En gammel, god dansk" lød overskriften hos lokalavisen Sydsvenskan, der sender rosende ord i retning af den tidligere danske landsholdsspiller.
– I Allsvenskan-premieren fik den danske veteran Søren Riek pludselig sin årsdebut fra start – på højre fløj. Og Rieks fandt meget plads, løb meget, og også hurtigt, for en, der snart fylder 38.
Alt i alt en flot præstation af Søren Rieks, der også kom på måltavlen i midten af anden halvleg, hvor han sendte bolden i nettet til stillingen 4-0.
Cheftræner Henrik Rydström var da også dybt tilfreds med danskerens indsats.
– Jeg ville have hans type fysik på den kant, hvor der er momentum for Norrköping. Så scorede han også, hvilket er en bonus. Jeg er meget tilfreds med det, han gav holdet, fortæller han til det svenske medie Fotbollskanalen.
Rieks er selv lykkelig over at have fået chancen fra start.
– Jeg er utrolig tilfreds med, at han giver mig chancen fra start, og det tager jeg virkelig med mig. Også selvom jeg ikke har spillet meget i forsæsonen. Men han ved, hvad jeg er god til og kan bidrage til holdet, fortæller Rieks til det svenske medie.
I kampen fik landsmanden Jens Stryger Larsen ligadebut for Malmö. Danskeren startede på højre back og spillede alle 90 minutter. Også den tidligere Silkeborg-profil Sebastian Jørgensen kom i aktion – han blev skiftet ind i det 70. minut.
Søren Rieks har spillet 232 kampe i den bedste svenske række, hvor han har bidraget med 57 mål og 38 oplæg.
Han har desuden en fortid i danske Esbjerg.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
LIVE
VM-LIVE: Fyring lurer – Jürgen Klopp meldes klar
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER