Malmö FF's cheftræner, Henrik Rydström, hev lidt af en kanin op af hatten, da han sat navn på de 11 spillere, der skulle snøre støvlerne til sæsonpremierenmod Norrköping.
Den kanin var Søren Rieks.
Den 37-årige dansker startede nemlig noget uventet på højre flanke, og her imponerede han stort i en kamp, hvor Malmö vandt med 5-1.
'En gammel, god dansk" lød overskriften hos lokalavisen Sydsvenskan, der sender rosende ord i retning af den tidligere danske landsholdsspiller.
– I Allsvenskan-premieren fik den danske veteran Søren Riek pludselig sin årsdebut fra start – på højre fløj. Og Rieks fandt meget plads, løb meget, og også hurtigt, for en, der snart fylder 38.
Alt i alt en flot præstation af Søren Rieks, der også kom på måltavlen i midten af anden halvleg, hvor han sendte bolden i nettet til stillingen 4-0.
Cheftræner Henrik Rydström var da også dybt tilfreds med danskerens indsats.
– Jeg ville have hans type fysik på den kant, hvor der er momentum for Norrköping. Så scorede han også, hvilket er en bonus. Jeg er meget tilfreds med det, han gav holdet, fortæller han til det svenske medie Fotbollskanalen.
Rieks er selv lykkelig over at have fået chancen fra start.
– Jeg er utrolig tilfreds med, at han giver mig chancen fra start, og det tager jeg virkelig med mig. Også selvom jeg ikke har spillet meget i forsæsonen. Men han ved, hvad jeg er god til og kan bidrage til holdet, fortæller Rieks til det svenske medie.
I kampen fik landsmanden Jens Stryger Larsen ligadebut for Malmö. Danskeren startede på højre back og spillede alle 90 minutter. Også den tidligere Silkeborg-profil Sebastian Jørgensen kom i aktion – han blev skiftet ind i det 70. minut.
Søren Rieks har spillet 232 kampe i den bedste svenske række, hvor han har bidraget med 57 mål og 38 oplæg.
Han har desuden en fortid i danske Esbjerg.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
EKSKLUSIVT