Dansk veteran imponerer stort i Sverige

Den tidligere landsholdsspiller Søren Rieks overraskede alt og alle, da han var med fra start for Malmö FF i den svenske sæsonpremiere.



Malmö FF's cheftræner, Henrik Rydström, hev lidt af en kanin op af hatten, da han sat navn på de 11 spillere, der skulle snøre støvlerne til sæsonpremierenmod Norrköping. 

Den kanin var Søren Rieks. 

Den 37-årige dansker startede nemlig noget uventet på højre flanke, og her imponerede han stort i en kamp, hvor Malmö vandt med 5-1.

'En gammel, god dansk" lød overskriften hos lokalavisen Sydsvenskan, der sender rosende ord i retning af den tidligere danske landsholdsspiller. 

– I Allsvenskan-premieren fik den danske veteran Søren Riek pludselig sin årsdebut fra start – på højre fløj. Og Rieks fandt meget plads, løb meget, og også hurtigt, for en, der snart fylder 38. 

Alt i alt en flot præstation af Søren Rieks, der også kom på måltavlen i midten af anden halvleg, hvor han sendte bolden i nettet til stillingen 4-0.

Cheftræner Henrik Rydström var da også dybt tilfreds med danskerens indsats. 

– Jeg ville have hans type fysik på den kant, hvor der er momentum for Norrköping. Så scorede han også, hvilket er en bonus. Jeg er meget tilfreds med det, han gav holdet, fortæller han til det svenske medie Fotbollskanalen. 

Rieks er selv lykkelig over at have fået chancen fra start. 

– Jeg er utrolig tilfreds med, at han giver mig chancen fra start, og det tager jeg virkelig med mig. Også selvom jeg ikke har spillet meget i forsæsonen. Men han ved, hvad jeg er god til og kan bidrage til holdet, fortæller Rieks til det svenske medie. 

I kampen fik landsmanden Jens Stryger Larsen ligadebut for Malmö. Danskeren startede på højre back og spillede alle 90 minutter. Også den tidligere Silkeborg-profil Sebastian Jørgensen kom i aktion – han blev skiftet ind i det 70. minut.

Søren Rieks har spillet 232 kampe i den bedste svenske række, hvor han har bidraget med 57 mål og 38 oplæg.

Han har desuden en fortid i danske Esbjerg. 







LIVE

TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil

Jonas Wind til danskerklub?

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Danske klubber scorer millioner på VM

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ståle revser Skotland

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

De jagter Henrik Meister

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Monsterbud på vej



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’