Malmö FF's cheftræner, Henrik Rydström, hev lidt af en kanin op af hatten, da han sat navn på de 11 spillere, der skulle snøre støvlerne til sæsonpremierenmod Norrköping.
Den kanin var Søren Rieks.
Den 37-årige dansker startede nemlig noget uventet på højre flanke, og her imponerede han stort i en kamp, hvor Malmö vandt med 5-1.
'En gammel, god dansk" lød overskriften hos lokalavisen Sydsvenskan, der sender rosende ord i retning af den tidligere danske landsholdsspiller.
– I Allsvenskan-premieren fik den danske veteran Søren Riek pludselig sin årsdebut fra start – på højre fløj. Og Rieks fandt meget plads, løb meget, og også hurtigt, for en, der snart fylder 38.
Alt i alt en flot præstation af Søren Rieks, der også kom på måltavlen i midten af anden halvleg, hvor han sendte bolden i nettet til stillingen 4-0.
Cheftræner Henrik Rydström var da også dybt tilfreds med danskerens indsats.
– Jeg ville have hans type fysik på den kant, hvor der er momentum for Norrköping. Så scorede han også, hvilket er en bonus. Jeg er meget tilfreds med det, han gav holdet, fortæller han til det svenske medie Fotbollskanalen.
Rieks er selv lykkelig over at have fået chancen fra start.
– Jeg er utrolig tilfreds med, at han giver mig chancen fra start, og det tager jeg virkelig med mig. Også selvom jeg ikke har spillet meget i forsæsonen. Men han ved, hvad jeg er god til og kan bidrage til holdet, fortæller Rieks til det svenske medie.
I kampen fik landsmanden Jens Stryger Larsen ligadebut for Malmö. Danskeren startede på højre back og spillede alle 90 minutter. Også den tidligere Silkeborg-profil Sebastian Jørgensen kom i aktion – han blev skiftet ind i det 70. minut.
Søren Rieks har spillet 232 kampe i den bedste svenske række, hvor han har bidraget med 57 mål og 38 oplæg.
Han har desuden en fortid i danske Esbjerg.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
Messi sætter ord på vildt drama
NYHEDER
Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
EKSKLUSIVT