Malmö FF's cheftræner, Henrik Rydström, hev lidt af en kanin op af hatten, da han sat navn på de 11 spillere, der skulle snøre støvlerne til sæsonpremierenmod Norrköping.
Den kanin var Søren Rieks.
Den 37-årige dansker startede nemlig noget uventet på højre flanke, og her imponerede han stort i en kamp, hvor Malmö vandt med 5-1.
'En gammel, god dansk" lød overskriften hos lokalavisen Sydsvenskan, der sender rosende ord i retning af den tidligere danske landsholdsspiller.
– I Allsvenskan-premieren fik den danske veteran Søren Riek pludselig sin årsdebut fra start – på højre fløj. Og Rieks fandt meget plads, løb meget, og også hurtigt, for en, der snart fylder 38.
Alt i alt en flot præstation af Søren Rieks, der også kom på måltavlen i midten af anden halvleg, hvor han sendte bolden i nettet til stillingen 4-0.
Cheftræner Henrik Rydström var da også dybt tilfreds med danskerens indsats.
– Jeg ville have hans type fysik på den kant, hvor der er momentum for Norrköping. Så scorede han også, hvilket er en bonus. Jeg er meget tilfreds med det, han gav holdet, fortæller han til det svenske medie Fotbollskanalen.
Rieks er selv lykkelig over at have fået chancen fra start.
– Jeg er utrolig tilfreds med, at han giver mig chancen fra start, og det tager jeg virkelig med mig. Også selvom jeg ikke har spillet meget i forsæsonen. Men han ved, hvad jeg er god til og kan bidrage til holdet, fortæller Rieks til det svenske medie.
I kampen fik landsmanden Jens Stryger Larsen ligadebut for Malmö. Danskeren startede på højre back og spillede alle 90 minutter. Også den tidligere Silkeborg-profil Sebastian Jørgensen kom i aktion – han blev skiftet ind i det 70. minut.
Søren Rieks har spillet 232 kampe i den bedste svenske række, hvor han har bidraget med 57 mål og 38 oplæg.
Han har desuden en fortid i danske Esbjerg.
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Succestræner død af kræft
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED