Den danske midtbanespiller Jeppe Andersen er senest kommet i et uheldigt søgelys, da han i kamp for Sarpsborg mod Fredrikstad ramte sin modstander Morten Bjørlo, så han endte med at ligge bevidstløs i græsset.
Nu fortæller danskeren om situationen i et interview med TV 2 Norge.
– Jeg ønsker at beklage, at det blev så voldsomt, som det blev. Det så ubehageligt ud. Men jeg vil bare understrege, at min intention aldrig var at forsøge at slå nogen bevidstløs, fortæller Andersen.
En del af kritikken mod ham har handlet om, at man ser det som vold, men danskeren mener selv, at de anklager er ovredrevne.
. Jeg synes måske, det er en voldsom anklage. Jeg ved ikke helt, hvad jeg skal sige til det. Jeg er bare en fodboldspiller, der prøver at arbejde hårdt og gøre mit bedste. Nogle gange sker der ting, man ikke ønsker skal ske, forklarer Jeppe Andersen.
Han erkender dog, at han godt kunne have fået rødt kort i kampen, men ligesom det norske fodboldforbund er kommet frem til, så er det passende, at han slipper for yderligere straf.
– Nej, det synes jeg ikke. Man kan diskutere, om det skulle have været rødt der og da, men det er en beslutning, dommeren skal træffe, siger han og fortsætter:
– Jeg forsøgte bare at gå ind i en duel og kom for sent. Som sagt er det beklageligt, at det gik, som det gik, lyder det fra Andersen.
Endelig bliver der peget på, at han ikke selv har været i kontakt med Bjørlo efter det, som skete, men at andre i klubben har – og så håber han, at det går godt med Bjørlo.
Situationen kan ses i videoen nedenfor.
Noe av det styggeste på en fotballbane på lang tid. Grusomt av Jeppe Andersen. Aldri gult, blodrødt! pic.twitter.com/j28V9z0fHJ
— Tommy Andersen (@TR_Andersen) April 13, 2024
LIVE
LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
NYHEDER
Yuito Suzuki deler gode nyheder
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
OPTAKT
Manchester City – Brentford
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
OPTAKT