Den danske midtbanespiller Jeppe Andersen er senest kommet i et uheldigt søgelys, da han i kamp for Sarpsborg mod Fredrikstad ramte sin modstander Morten Bjørlo, så han endte med at ligge bevidstløs i græsset.
Nu fortæller danskeren om situationen i et interview med TV 2 Norge.
– Jeg ønsker at beklage, at det blev så voldsomt, som det blev. Det så ubehageligt ud. Men jeg vil bare understrege, at min intention aldrig var at forsøge at slå nogen bevidstløs, fortæller Andersen.
En del af kritikken mod ham har handlet om, at man ser det som vold, men danskeren mener selv, at de anklager er ovredrevne.
. Jeg synes måske, det er en voldsom anklage. Jeg ved ikke helt, hvad jeg skal sige til det. Jeg er bare en fodboldspiller, der prøver at arbejde hårdt og gøre mit bedste. Nogle gange sker der ting, man ikke ønsker skal ske, forklarer Jeppe Andersen.
Han erkender dog, at han godt kunne have fået rødt kort i kampen, men ligesom det norske fodboldforbund er kommet frem til, så er det passende, at han slipper for yderligere straf.
– Nej, det synes jeg ikke. Man kan diskutere, om det skulle have været rødt der og da, men det er en beslutning, dommeren skal træffe, siger han og fortsætter:
– Jeg forsøgte bare at gå ind i en duel og kom for sent. Som sagt er det beklageligt, at det gik, som det gik, lyder det fra Andersen.
Endelig bliver der peget på, at han ikke selv har været i kontakt med Bjørlo efter det, som skete, men at andre i klubben har – og så håber han, at det går godt med Bjørlo.
Situationen kan ses i videoen nedenfor.
Noe av det styggeste på en fotballbane på lang tid. Grusomt av Jeppe Andersen. Aldri gult, blodrødt! pic.twitter.com/j28V9z0fHJ
— Tommy Andersen (@TR_Andersen) April 13, 2024
LIVE
TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
MEDIE
Overraskende skifte lurer
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
TRANSFERPLANEN