Den danske midtbanespiller Jeppe Andersen er senest kommet i et uheldigt søgelys, da han i kamp for Sarpsborg mod Fredrikstad ramte sin modstander Morten Bjørlo, så han endte med at ligge bevidstløs i græsset.
Nu fortæller danskeren om situationen i et interview med TV 2 Norge.
– Jeg ønsker at beklage, at det blev så voldsomt, som det blev. Det så ubehageligt ud. Men jeg vil bare understrege, at min intention aldrig var at forsøge at slå nogen bevidstløs, fortæller Andersen.
En del af kritikken mod ham har handlet om, at man ser det som vold, men danskeren mener selv, at de anklager er ovredrevne.
. Jeg synes måske, det er en voldsom anklage. Jeg ved ikke helt, hvad jeg skal sige til det. Jeg er bare en fodboldspiller, der prøver at arbejde hårdt og gøre mit bedste. Nogle gange sker der ting, man ikke ønsker skal ske, forklarer Jeppe Andersen.
Han erkender dog, at han godt kunne have fået rødt kort i kampen, men ligesom det norske fodboldforbund er kommet frem til, så er det passende, at han slipper for yderligere straf.
– Nej, det synes jeg ikke. Man kan diskutere, om det skulle have været rødt der og da, men det er en beslutning, dommeren skal træffe, siger han og fortsætter:
– Jeg forsøgte bare at gå ind i en duel og kom for sent. Som sagt er det beklageligt, at det gik, som det gik, lyder det fra Andersen.
Endelig bliver der peget på, at han ikke selv har været i kontakt med Bjørlo efter det, som skete, men at andre i klubben har – og så håber han, at det går godt med Bjørlo.
Situationen kan ses i videoen nedenfor.
Noe av det styggeste på en fotballbane på lang tid. Grusomt av Jeppe Andersen. Aldri gult, blodrødt! pic.twitter.com/j28V9z0fHJ
— Tommy Andersen (@TR_Andersen) April 13, 2024
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Napoli-chok på vej
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT