Den danske midtbanespiller Jeppe Andersen er senest kommet i et uheldigt søgelys, da han i kamp for Sarpsborg mod Fredrikstad ramte sin modstander Morten Bjørlo, så han endte med at ligge bevidstløs i græsset.
Nu fortæller danskeren om situationen i et interview med TV 2 Norge.
– Jeg ønsker at beklage, at det blev så voldsomt, som det blev. Det så ubehageligt ud. Men jeg vil bare understrege, at min intention aldrig var at forsøge at slå nogen bevidstløs, fortæller Andersen.
En del af kritikken mod ham har handlet om, at man ser det som vold, men danskeren mener selv, at de anklager er ovredrevne.
. Jeg synes måske, det er en voldsom anklage. Jeg ved ikke helt, hvad jeg skal sige til det. Jeg er bare en fodboldspiller, der prøver at arbejde hårdt og gøre mit bedste. Nogle gange sker der ting, man ikke ønsker skal ske, forklarer Jeppe Andersen.
Han erkender dog, at han godt kunne have fået rødt kort i kampen, men ligesom det norske fodboldforbund er kommet frem til, så er det passende, at han slipper for yderligere straf.
– Nej, det synes jeg ikke. Man kan diskutere, om det skulle have været rødt der og da, men det er en beslutning, dommeren skal træffe, siger han og fortsætter:
– Jeg forsøgte bare at gå ind i en duel og kom for sent. Som sagt er det beklageligt, at det gik, som det gik, lyder det fra Andersen.
Endelig bliver der peget på, at han ikke selv har været i kontakt med Bjørlo efter det, som skete, men at andre i klubben har – og så håber han, at det går godt med Bjørlo.
Situationen kan ses i videoen nedenfor.
Noe av det styggeste på en fotballbane på lang tid. Grusomt av Jeppe Andersen. Aldri gult, blodrødt! pic.twitter.com/j28V9z0fHJ
— Tommy Andersen (@TR_Andersen) April 13, 2024
LIVE
LIVE: Jesper Hansen om sin fejl: ‘Det gør ondt’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER