På halvandet år er danske Kristoffer Lund gået fra en benhård start på seniortilværelsen i Esbjerg fB til at stå på toppen af karrieren som blot 20-årig.
Efter få måneder i Esbjerg fB skiftede venstrebacken til svenske BK Häcken sidste sommer, hvor det er gået stærkt. Halvandet år senere står han således med et svensk mesterskab på cv’et. Og sådan et bliver fejret med manér.
– Da vi vandt mod Göteborg og matematisk sikrede os mesterskabet, der gik det vanvittig stærkt. Det var ud på banen med trøjer, hjelme og champagne over det hele. Så var det tilbage i omklædningen og give den gas. Derfra var det direkte fra Göteborgs stadion til vores eget. Så var det bare afsted og feste inde i byen, siger Kristoffer Lund til Tipsbladet.
Kristoffer Lunds første halve år i BK Häcken bestod i at sikre klubben overlevelse, så der var ikke mange, som havde levnet klubben chancer om et svensk mesterskab sæsonen efter. Derfor havde den danske U-landsholdsspiller også fået nogle gode råd med på vejen, da mesterskabet kom i hus.
– Jeg fejrede det ved at være i momentet. Der var mange, som fortalte mig, at jeg skulle huske at nyde det og bare være i det, for der er ikke særlig mange, som oplever det. Vi nød det bare, nød øjeblikket og fejringen sammen, da vi har et rigtig godt sammenhold efter den her fantastiske sæson.
Ud over Kristoffer Lund så har BK Häcken også dansk islæt i form af Mikkel Rygaard, der også leverede en stor sæson. På trods af en lang karriere, så har den tidligere AGF- og FC Nordsjælland-spiller ikke tidligere vundet et trofæ. Alligevel var Kristoffer Lund imponeret over hans hurtige fødder på dansegulvet.
– Personligt så synes jeg, at han gav den godt gas. Jeg kunne godt lære at feste lidt med ham. Han har lidt mere rutine i det, end jeg har. Han var god til at give den gas, få en god stemning op at køre og sørge for, at alle var med.
– Vi vandt, så alle var selvfølgelig i højt humør, men der var nogle, som gik fra 0 til 100, som om det var helt naturligt, og så var der andre, som lige skulle igang. Der var Rygaard god til at sørge for, at alle fik en god oplevelse, siger Kristoffer Lund til Tipsbladet.
Kristoffer Lund, 20 år, var sammen med Mikkel Rygaard to af BK Häckens bærende profiler i mesterskabssæonen. 25 gange repræsenterede han klubben, hvor det også blev til seks assists. Det har også kastet en U20-landsholdsdebut af sig.
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
Kamil Grabara-opslag bemærkes
I chok over Nicolai Poulsen
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
Albert Grønbæk skifter agent
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
NYHEDER
DBU hylder Hareide
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
