‘Det kommer ikke til at ske’.
Ti år.
Det er de færreste fodboldspillere, der er i samme land i så lang tid, men det har 37-årige Søren Rieks opnået.
Og nu er danskeren på vej mod endnu et svensk mesterskab med Malmö FF.
Det har måske været mest frustrerende, at man ikke har været med i visse kampe.
Søren RieksMalmö FF-dansker
Men danskerens kontrakt rinder ud ved udgangen af 2024.
Det store spørgsmål er, hvad der skal ske med den danske veteran?
– Jeg har ikke snakket med klubben endnu, men da jeg har været her så længe, ved vi også nogenlunde, hvor vi har hinanden.
– Jeg tænker, at vi skal have snakken senere, men lige nu er der ikke så meget, der er afklaret. Kontrakten løber ud efter sæsonen, siger Søren Rieks i et interview med Tipsbladet.
Er du åben for at blive i Malmö FF?
– Ja, det kunne absolut være en mulighed at blive i klubben, også efter karrieren. Jeg har haft lidt snakke med sportschefen om at kunne få en rolle og se, om det kunne være noget. Vi må se, hvad det bliver. Det kunne være fedt at prøve kræfter med at være i klubben efter karrieren.
Søren Rieks kan skrive over 100 Superliga-kampe på CV’et for Esbjerg, og offensivspilleren vil ikke udelukke, at Esbjerg er en interessant destination.
– Jeg har altid haft i tankerne, at jeg skulle tilbage til EfB på et tidspunkt, men det har aldrig været aktuelt.
– De seneste år har der været rimelig meget tumult. Det her er blevet som vores hjem, og børnene bliver større og større. Det har været en prioritet at fortsætte herovre i de seneste par år.
Hvis Esbjerg viser interesse, er det så interessant?
– Jeg tror igennem det meste af min karriere, har jeg holdt mulighederne åbne og set, hvad der skulle komme i transfervinduerne. Det er længe siden, at der har været nogle aktuelt fra Danmark, og derfor er tankerne ikke gået så meget på det.
Artiklen fortsætter under billedet.
Frustrerende
Der skal dog noget rigtig godt til at overtale Rieks, hvis han skal vende snuden hjem til dansk fodbold.
– Nu er jeg blevet 37 år, og jeg har knapt så mange år tilbage af karrieren. Jeg har en familie, der har det rigtig godt herovre, og alt fungerer i hverdagen.
Rieks har oplevet fin succes i Malmö, men i denne sæson har han måttet nøjes med en rolle som indskifter. Det er blevet til 550 minutter fordelt over 16 kampe med tre mål og et oplæg til følge.
– Jeg håber selvfølgelig altid på at spille så meget som muligt. Vi har en udlændingeregel i Sverige, hvor man kun må have ni i kamptruppen på kampdagen. Vi har vel 12 udlændinge, som mere eller mindre kan starte inde alle sammen.
– Der er stor konkurrence blandt os, og der har vi været nødsaget til at rotere lidt. Det har måske været mest frustrerende, at man ikke har været med i visse kampe.
– Det har også været medvirkende til, at jeg har været skadesfri i to sæsoner, Træneren har været god til at tilpasse de forskellige spillere i forhold til, hvad de behøver. På den måde er der også noget positivt i det, men det er selvfølgelig frustrerende.
Rieks har vundet hele fem trofæer med Malmø-klubben, og det var en stor drøm for ham at vinde trofæer, da han drog til Sverige.
– Det er ti år siden, at jeg skiftede til Sverige, hvis du havde spurgt mig dengang, havde jeg sagt: ‘Det kommer ikke til at ske’. Jeg havde nogle gode år i Göteborg, og jeg var så heldig, at Malmø ville have mig, og jeg kunne udleve mine drømme, siger Søren Rieks til Tipsbladet.
Søren Rieks kan ikke klage, men tiden må vise, om han forlader Malmö FF.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
I svime over Højlund
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Vild udtalelse om Nathan Trott
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
Medie peger på FC København
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
MEDIE
Choktransfer?
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
Færdig i Brøndbys bestyrelse
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
Real Madrid raser efter anklager om racisme
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
Forlænger med stortalent
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
NYHEDER