‘Det kommer ikke til at ske’.
Ti år.
Det er de færreste fodboldspillere, der er i samme land i så lang tid, men det har 37-årige Søren Rieks opnået.
Og nu er danskeren på vej mod endnu et svensk mesterskab med Malmö FF.
Det har måske været mest frustrerende, at man ikke har været med i visse kampe.
Søren RieksMalmö FF-dansker
Men danskerens kontrakt rinder ud ved udgangen af 2024.
Det store spørgsmål er, hvad der skal ske med den danske veteran?
– Jeg har ikke snakket med klubben endnu, men da jeg har været her så længe, ved vi også nogenlunde, hvor vi har hinanden.
– Jeg tænker, at vi skal have snakken senere, men lige nu er der ikke så meget, der er afklaret. Kontrakten løber ud efter sæsonen, siger Søren Rieks i et interview med Tipsbladet.
Er du åben for at blive i Malmö FF?
– Ja, det kunne absolut være en mulighed at blive i klubben, også efter karrieren. Jeg har haft lidt snakke med sportschefen om at kunne få en rolle og se, om det kunne være noget. Vi må se, hvad det bliver. Det kunne være fedt at prøve kræfter med at være i klubben efter karrieren.
Søren Rieks kan skrive over 100 Superliga-kampe på CV’et for Esbjerg, og offensivspilleren vil ikke udelukke, at Esbjerg er en interessant destination.
– Jeg har altid haft i tankerne, at jeg skulle tilbage til EfB på et tidspunkt, men det har aldrig været aktuelt.
– De seneste år har der været rimelig meget tumult. Det her er blevet som vores hjem, og børnene bliver større og større. Det har været en prioritet at fortsætte herovre i de seneste par år.
Hvis Esbjerg viser interesse, er det så interessant?
– Jeg tror igennem det meste af min karriere, har jeg holdt mulighederne åbne og set, hvad der skulle komme i transfervinduerne. Det er længe siden, at der har været nogle aktuelt fra Danmark, og derfor er tankerne ikke gået så meget på det.
Artiklen fortsætter under billedet.
Frustrerende
Der skal dog noget rigtig godt til at overtale Rieks, hvis han skal vende snuden hjem til dansk fodbold.
– Nu er jeg blevet 37 år, og jeg har knapt så mange år tilbage af karrieren. Jeg har en familie, der har det rigtig godt herovre, og alt fungerer i hverdagen.
Rieks har oplevet fin succes i Malmö, men i denne sæson har han måttet nøjes med en rolle som indskifter. Det er blevet til 550 minutter fordelt over 16 kampe med tre mål og et oplæg til følge.
– Jeg håber selvfølgelig altid på at spille så meget som muligt. Vi har en udlændingeregel i Sverige, hvor man kun må have ni i kamptruppen på kampdagen. Vi har vel 12 udlændinge, som mere eller mindre kan starte inde alle sammen.
– Der er stor konkurrence blandt os, og der har vi været nødsaget til at rotere lidt. Det har måske været mest frustrerende, at man ikke har været med i visse kampe.
– Det har også været medvirkende til, at jeg har været skadesfri i to sæsoner, Træneren har været god til at tilpasse de forskellige spillere i forhold til, hvad de behøver. På den måde er der også noget positivt i det, men det er selvfølgelig frustrerende.
Rieks har vundet hele fem trofæer med Malmø-klubben, og det var en stor drøm for ham at vinde trofæer, da han drog til Sverige.
– Det er ti år siden, at jeg skiftede til Sverige, hvis du havde spurgt mig dengang, havde jeg sagt: ‘Det kommer ikke til at ske’. Jeg havde nogle gode år i Göteborg, og jeg var så heldig, at Malmø ville have mig, og jeg kunne udleve mine drømme, siger Søren Rieks til Tipsbladet.
Søren Rieks kan ikke klage, men tiden må vise, om han forlader Malmö FF.
LIVE
LIVE: ‘Jeg laver ikke en Ove C på dig’
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Giver to spillere livstidskarantæne
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Betyder det David Nielsen-fyring?
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
FC København skriver kontrakt med juvel
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
Var direkte fra træningsbanen
I chok: Har aldrig set lignende
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Vil have ham væk fra FC København
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
Froholdt på tavlen i storkamp
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
Alpha retter hård kritik
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER