På trods af guldmarch: Dansker er frustreret

Søren Rieks har kontraktudløb i Malmö FF om ganske kort tid, og den 37-årige dansker erkender over for Tipsbladet, at han har et blødt punkt for sin tidligere klub Esbjerg. Den manglende spilletid har dog været frustrerende for danskeren.



‘Det kommer ikke til at ske’.

Ti år.

Det er de færreste fodboldspillere, der er i samme land i så lang tid, men det har  37-årige Søren Rieks opnået.

Og nu er danskeren på vej mod endnu et svensk mesterskab med Malmö FF.

Det har måske været mest frustrerende, at man ikke har været med i visse kampe.

Søren Rieks
Malmö FF-dansker

Men danskerens kontrakt rinder ud ved udgangen af 2024.

Det store spørgsmål er, hvad der skal ske med den danske veteran?

– Jeg har ikke snakket med klubben endnu, men da jeg har været her så længe, ved vi også nogenlunde, hvor vi har hinanden.

– Jeg tænker, at vi skal have snakken senere, men lige nu er der ikke så meget, der er afklaret. Kontrakten løber ud efter sæsonen, siger Søren Rieks i et interview med Tipsbladet.

Er du åben for at blive i Malmö FF?

– Ja, det kunne absolut være en mulighed at blive i klubben, også efter karrieren. Jeg har haft lidt snakke med sportschefen om at kunne få en rolle og se, om det kunne være noget. Vi må se, hvad det bliver. Det kunne være fedt at prøve kræfter med at være i klubben efter karrieren.

Søren Rieks kan skrive over 100 Superliga-kampe på CV’et for Esbjerg, og offensivspilleren vil ikke udelukke, at Esbjerg er en interessant destination.

– Jeg har altid haft i tankerne, at jeg skulle tilbage til EfB på et tidspunkt, men det har aldrig været aktuelt.

– De seneste år har der været rimelig meget tumult. Det her er blevet som vores hjem, og børnene bliver større og større. Det har været en prioritet at fortsætte herovre i de seneste par år.

Hvis Esbjerg viser interesse, er det så interessant?

– Jeg tror igennem det meste af min karriere, har jeg holdt mulighederne åbne og set, hvad der skulle komme i transfervinduerne. Det er længe siden, at der har været nogle aktuelt fra Danmark, og derfor er tankerne ikke gået så meget på det.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Frustrerende
Der skal dog noget rigtig godt til at overtale Rieks, hvis han skal vende snuden hjem til dansk fodbold. 

– Nu er jeg blevet 37 år, og jeg har knapt så mange år tilbage af karrieren. Jeg har en familie, der har det rigtig godt herovre, og alt fungerer i hverdagen.

Rieks har oplevet fin succes i Malmö, men i denne sæson har han måttet nøjes med en rolle som indskifter. Det er blevet til 550 minutter fordelt over 16 kampe med tre mål og et oplæg til følge.

– Jeg håber selvfølgelig altid på at spille så meget som muligt. Vi har en udlændingeregel i Sverige, hvor man kun må have ni i kamptruppen på kampdagen. Vi har vel 12 udlændinge, som mere eller mindre kan starte inde alle sammen.

– Der er stor konkurrence blandt os, og der har vi været nødsaget til at rotere lidt. Det har måske været mest frustrerende, at man ikke har været med i visse kampe.

– Det har også været medvirkende til, at jeg har været skadesfri i to sæsoner, Træneren har været god til at tilpasse de forskellige spillere i forhold til, hvad de behøver. På den måde er der også noget positivt i det, men det er selvfølgelig frustrerende.

Rieks har vundet hele fem trofæer med Malmø-klubben, og det var en stor drøm for ham at vinde trofæer, da han drog til Sverige.

– Det er ti år siden, at jeg skiftede til Sverige, hvis du havde spurgt mig dengang, havde jeg sagt: ‘Det kommer ikke til at ske’. Jeg havde nogle gode år i Göteborg, og jeg var så heldig, at Malmø ville have mig, og jeg kunne udleve mine drømme, siger Søren Rieks til Tipsbladet.

Søren Rieks kan ikke klage, men tiden må vise, om han forlader Malmö FF. 



Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

– Brøndby er chanceløse

FC København-profil ude med sygdom

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Storklub meldes interesseret

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Har I tabt sutten, Brøndby?

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

– Han vil være i store problemer

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Viborg-boss afviser norsk storklub

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Danske klubber vil have ham

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Superliga-træner forlænger kontrakten