‘Det kommer ikke til at ske’.
Ti år.
Det er de færreste fodboldspillere, der er i samme land i så lang tid, men det har 37-årige Søren Rieks opnået.
Og nu er danskeren på vej mod endnu et svensk mesterskab med Malmö FF.
Det har måske været mest frustrerende, at man ikke har været med i visse kampe.
Søren RieksMalmö FF-dansker
Men danskerens kontrakt rinder ud ved udgangen af 2024.
Det store spørgsmål er, hvad der skal ske med den danske veteran?
– Jeg har ikke snakket med klubben endnu, men da jeg har været her så længe, ved vi også nogenlunde, hvor vi har hinanden.
– Jeg tænker, at vi skal have snakken senere, men lige nu er der ikke så meget, der er afklaret. Kontrakten løber ud efter sæsonen, siger Søren Rieks i et interview med Tipsbladet.
Er du åben for at blive i Malmö FF?
– Ja, det kunne absolut være en mulighed at blive i klubben, også efter karrieren. Jeg har haft lidt snakke med sportschefen om at kunne få en rolle og se, om det kunne være noget. Vi må se, hvad det bliver. Det kunne være fedt at prøve kræfter med at være i klubben efter karrieren.
Søren Rieks kan skrive over 100 Superliga-kampe på CV’et for Esbjerg, og offensivspilleren vil ikke udelukke, at Esbjerg er en interessant destination.
– Jeg har altid haft i tankerne, at jeg skulle tilbage til EfB på et tidspunkt, men det har aldrig været aktuelt.
– De seneste år har der været rimelig meget tumult. Det her er blevet som vores hjem, og børnene bliver større og større. Det har været en prioritet at fortsætte herovre i de seneste par år.
Hvis Esbjerg viser interesse, er det så interessant?
– Jeg tror igennem det meste af min karriere, har jeg holdt mulighederne åbne og set, hvad der skulle komme i transfervinduerne. Det er længe siden, at der har været nogle aktuelt fra Danmark, og derfor er tankerne ikke gået så meget på det.
Artiklen fortsætter under billedet.
Frustrerende
Der skal dog noget rigtig godt til at overtale Rieks, hvis han skal vende snuden hjem til dansk fodbold.
– Nu er jeg blevet 37 år, og jeg har knapt så mange år tilbage af karrieren. Jeg har en familie, der har det rigtig godt herovre, og alt fungerer i hverdagen.
Rieks har oplevet fin succes i Malmö, men i denne sæson har han måttet nøjes med en rolle som indskifter. Det er blevet til 550 minutter fordelt over 16 kampe med tre mål og et oplæg til følge.
– Jeg håber selvfølgelig altid på at spille så meget som muligt. Vi har en udlændingeregel i Sverige, hvor man kun må have ni i kamptruppen på kampdagen. Vi har vel 12 udlændinge, som mere eller mindre kan starte inde alle sammen.
– Der er stor konkurrence blandt os, og der har vi været nødsaget til at rotere lidt. Det har måske været mest frustrerende, at man ikke har været med i visse kampe.
– Det har også været medvirkende til, at jeg har været skadesfri i to sæsoner, Træneren har været god til at tilpasse de forskellige spillere i forhold til, hvad de behøver. På den måde er der også noget positivt i det, men det er selvfølgelig frustrerende.
Rieks har vundet hele fem trofæer med Malmø-klubben, og det var en stor drøm for ham at vinde trofæer, da han drog til Sverige.
– Det er ti år siden, at jeg skiftede til Sverige, hvis du havde spurgt mig dengang, havde jeg sagt: ‘Det kommer ikke til at ske’. Jeg havde nogle gode år i Göteborg, og jeg var så heldig, at Malmø ville have mig, og jeg kunne udleve mine drømme, siger Søren Rieks til Tipsbladet.
Søren Rieks kan ikke klage, men tiden må vise, om han forlader Malmö FF.
LIVE
LIVE: Deler godt nyt
Så blev det officielt
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
Benhård Brian Riemer-melding
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
CUSTOM
Brighton – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
Messi rammer gyldent tal
Jubler over ny Brøndby-chef
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
INTERVIEW