– Han ødelagde et år af mit liv som fodboldspiller

Den danske angriber Marcus Mølvadgaard kommer med en alvorlig kritik af sin tidligere træner i Strømsgodset, Henrik Pedersen.



Marcus Mølvadgaard lægger ikke fingre imellem, når han i et stort interview med norsk TV2 taler om sin tid i Strømsgodset med danske Henrik Pedersen som cheftræner.

Henrik Pedersen blev i sidste uge afskediget i den norske klub, efter at der har været anklager om racisme mod ham. Den nyhed blev mødt med glæde hos Marcus Mølvadgaard, der spillede for klubben i 2020. 

– Jeg synes det er så fantastisk, at Henrik Pedersen ikke længere er træner i Strømsgodset. Fordi det er en mand, der har ødelagt et helt år af mit liv som fodboldspiller, siger Marcus Mølvadgaard  til norsk TV2.

I det store interview med det norske medie kommer den tidligere Randers-angriber med alvorlige anklager mod Henrik Pedersen.

21-årige Mølvadgaard hævder: At han blev tvunget til at spille med et brud i anklen og bedt om at tage smertestillende. At han blev bedt om at skifte agent og blev straffet med mindre spilletid, da han ikke gjorde det. At han ikke fik lov til at rejse til Danmark for at deltage ved sin fars bryllup. At han fik en enorm skideballe og blev truet med aldrig at få spilletid for et boldtab i et remis mod Viking. Og at Henrik Pedersen ikke ville lade ham starte, uanset hvor godt han gjorde det til træning.

Da flere norske medier i starten af måneden skrev om racismeanklagerne mod Henrik Pedersen, kontaktede den danske angriber også Strømsgodset for at fortælle sin historie.

– Jeg troede, at anklagerne om racisme var nok til ikke at beholde en træner. Men jeg ved, hvordan Henrik er, og jeg troede, han sandsynligvis kunne tale sig ud af det. Så derfor ringede jeg til Ivar (bestyrelsesformand Ivar Strømsjordet, red.) og fortalte min historie med Henrik, før de skulle tage en beslutning, siger Mølvadgaard og tilføjer, at han blev frustreret over at læse, at folk støttede Henrik Pedersen på Facebook:

– Da jeg læste kommentarerne, følte jeg mig bare mere opsat på at komme ud med min historie. Fordi der stadig er mennesker, der mener, at Henrik er blevet behandlet uretfærdigt. Jeg vil være helt ærlig og sige, at jeg vil være virkelig ked af det, hvis jeg ser ham i et trænerjob i fodbold igen, for jeg ved, at han vil ødelægge flere spillere som mig. Og jeg ønsker ikke, at nogen – ikke engang min værste fjende – skal udsættes for det, jeg blev udsat for. Ingen fodboldspiller skal udsættes for hans løgne og manipulation.

Henrik Pedersen har via sin advokat afvist anklagerne.

Marcus Mølvadgaard står uden klub, efter at han fik ophævet aftalen med Strømsgodset. Han har en fortid i Randers FC, hvor han nåede 30 kampe i Superligaen. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Hemmelig samtale med storklub

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Viaplay deler stor nyhed



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Chokskifte?

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

FBI Boston fælder dansk rigmand

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Spøjs spiller på besøg i Danmark

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Mere aktivitet på vej i FC København