– Han ødelagde et år af mit liv som fodboldspiller

Den danske angriber Marcus Mølvadgaard kommer med en alvorlig kritik af sin tidligere træner i Strømsgodset, Henrik Pedersen.



Marcus Mølvadgaard lægger ikke fingre imellem, når han i et stort interview med norsk TV2 taler om sin tid i Strømsgodset med danske Henrik Pedersen som cheftræner.

Henrik Pedersen blev i sidste uge afskediget i den norske klub, efter at der har været anklager om racisme mod ham. Den nyhed blev mødt med glæde hos Marcus Mølvadgaard, der spillede for klubben i 2020. 

– Jeg synes det er så fantastisk, at Henrik Pedersen ikke længere er træner i Strømsgodset. Fordi det er en mand, der har ødelagt et helt år af mit liv som fodboldspiller, siger Marcus Mølvadgaard  til norsk TV2.

I det store interview med det norske medie kommer den tidligere Randers-angriber med alvorlige anklager mod Henrik Pedersen.

21-årige Mølvadgaard hævder: At han blev tvunget til at spille med et brud i anklen og bedt om at tage smertestillende. At han blev bedt om at skifte agent og blev straffet med mindre spilletid, da han ikke gjorde det. At han ikke fik lov til at rejse til Danmark for at deltage ved sin fars bryllup. At han fik en enorm skideballe og blev truet med aldrig at få spilletid for et boldtab i et remis mod Viking. Og at Henrik Pedersen ikke ville lade ham starte, uanset hvor godt han gjorde det til træning.

Da flere norske medier i starten af måneden skrev om racismeanklagerne mod Henrik Pedersen, kontaktede den danske angriber også Strømsgodset for at fortælle sin historie.

– Jeg troede, at anklagerne om racisme var nok til ikke at beholde en træner. Men jeg ved, hvordan Henrik er, og jeg troede, han sandsynligvis kunne tale sig ud af det. Så derfor ringede jeg til Ivar (bestyrelsesformand Ivar Strømsjordet, red.) og fortalte min historie med Henrik, før de skulle tage en beslutning, siger Mølvadgaard og tilføjer, at han blev frustreret over at læse, at folk støttede Henrik Pedersen på Facebook:

– Da jeg læste kommentarerne, følte jeg mig bare mere opsat på at komme ud med min historie. Fordi der stadig er mennesker, der mener, at Henrik er blevet behandlet uretfærdigt. Jeg vil være helt ærlig og sige, at jeg vil være virkelig ked af det, hvis jeg ser ham i et trænerjob i fodbold igen, for jeg ved, at han vil ødelægge flere spillere som mig. Og jeg ønsker ikke, at nogen – ikke engang min værste fjende – skal udsættes for det, jeg blev udsat for. Ingen fodboldspiller skal udsættes for hans løgne og manipulation.

Henrik Pedersen har via sin advokat afvist anklagerne.

Marcus Mølvadgaard står uden klub, efter at han fik ophævet aftalen med Strømsgodset. Han har en fortid i Randers FC, hvor han nåede 30 kampe i Superligaen. 



Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Dansk træner lander job i portugisisk klub

I svime over Oscar Schwartau

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Her er Superligaens 5 bedste midtstoppere 

Serie A aflyser omstridt kampflytning

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United