Dansker rykker til Norge: Fremhæver FCK

Det tidligere FC København-talent skifter fra FC Utrecht til FK Haugesund.



Navnet Emil Rohd ringer nok ikke den store klokke herhjemme, men i norske FK Haugesund kan de lige så godt begynde at vænne sig til at synge hans navn.

For klubben har mandag eftermiddag købt danskeren i hollandske FC Utrecht, som han nåede at være på kontrakt hos i mere end halvandet år siden skiftet fra FC Københavns akademi i sommeren 2023.

Købet af Emil Rohd vækker glæde i den norske klub, der dermed bliver en dansker rigere. I forvejen råder man over Julius Eskesen og Mikkel Fischer i spillertruppen, ligesom man har Sancheev Manoharan som cheftræner.

– Vi har arbejdet i noget tid på at få Emil til Haugesund, og vi er naturligvis meget glade for, at han er på plads. Jeg vil beskrive ham som en energisk kantspiller, som kommer med meget fart. Hans mest iøjnefaldende styrker er i hurtigheden og hans færdigheder en mod en, siger sportslig leder Jostein Grindhaug, som fremhæver hans fortid i FC København:

– Han har haft en god fodboldopvækst i FC København, og i Emil får vi en bagrumsspiller, som vi har haft højt på vores ønskeliste denne vinter. Nu skal vi få ham ind på holdet, så han kan blomstre i norsk fodbold, lyder det.

Emil Rohd blev en del af FC Københavns akademi som 12-årig, og da han skal sætte ord på sit kendskab til norsk fodbold, fremhæver han flere personer fra sin fortid i den danske hovedstadsklub.

– Jeg kender først og fremmest til norsk fodbold fra Alfred Johansson, som nu er cheftræner i Rosenborg, og som var min træner i FC København. Men jeg har allerede en holdkammerat fra det danske U20-landshold her i form af Mikkel Fischer.

– Derudover har jeg haft flere gode samtaler med assistenttræner Rasmus Good, som jeg kender godt fra tiden i FC København, og han fortalte om klubbens planer med mig. Det gjorde det til en nem beslutning at skifte hertil, siger Emil Rohd til Haugesunds hjemmeside.

Emil Rohd nåede aldrig at få sin debut for hverken FC Københavns eller FC Utrechts førstehold. I den hollandske klub var han fast mand på andetholdet, Jong Utrecht, som til daglig spiller i den næstbedste hollandske række. Her blev det til to scoringer og seks oplæg i 53 kampe.

Emil Rohd var ligeledes fast mand for FC Københavns U19-hold, før han rykkede til Holland.

Hos FK Haugesund bliver han uden tvivl en del af førsteholdet, og han har fået en kontrakt til 2028.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Ørkeløshed i Østjylland

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

United-ejer giver offentlig undskyldning



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Godt nyt – nu er han landet i København

Hård dom over Franks fremtid

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Randers FC – Vejle Boldklub

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Snestorm kan udfordre OB

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Afviser Anderlecht

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Sean Dyche fyret

Stjerne er født – på landsholdet med ham

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

‘Skader falder aldrig belejligt’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Derfor var Moukoko vraget

Thomas Tuchel laver ny aftale

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Vild aften! Kun sket én gang før

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl