Dansker rykker til Norge: Fremhæver FCK

Det tidligere FC København-talent skifter fra FC Utrecht til FK Haugesund.



Navnet Emil Rohd ringer nok ikke den store klokke herhjemme, men i norske FK Haugesund kan de lige så godt begynde at vænne sig til at synge hans navn.

For klubben har mandag eftermiddag købt danskeren i hollandske FC Utrecht, som han nåede at være på kontrakt hos i mere end halvandet år siden skiftet fra FC Københavns akademi i sommeren 2023.

Købet af Emil Rohd vækker glæde i den norske klub, der dermed bliver en dansker rigere. I forvejen råder man over Julius Eskesen og Mikkel Fischer i spillertruppen, ligesom man har Sancheev Manoharan som cheftræner.

– Vi har arbejdet i noget tid på at få Emil til Haugesund, og vi er naturligvis meget glade for, at han er på plads. Jeg vil beskrive ham som en energisk kantspiller, som kommer med meget fart. Hans mest iøjnefaldende styrker er i hurtigheden og hans færdigheder en mod en, siger sportslig leder Jostein Grindhaug, som fremhæver hans fortid i FC København:

– Han har haft en god fodboldopvækst i FC København, og i Emil får vi en bagrumsspiller, som vi har haft højt på vores ønskeliste denne vinter. Nu skal vi få ham ind på holdet, så han kan blomstre i norsk fodbold, lyder det.

Emil Rohd blev en del af FC Københavns akademi som 12-årig, og da han skal sætte ord på sit kendskab til norsk fodbold, fremhæver han flere personer fra sin fortid i den danske hovedstadsklub.

– Jeg kender først og fremmest til norsk fodbold fra Alfred Johansson, som nu er cheftræner i Rosenborg, og som var min træner i FC København. Men jeg har allerede en holdkammerat fra det danske U20-landshold her i form af Mikkel Fischer.

– Derudover har jeg haft flere gode samtaler med assistenttræner Rasmus Good, som jeg kender godt fra tiden i FC København, og han fortalte om klubbens planer med mig. Det gjorde det til en nem beslutning at skifte hertil, siger Emil Rohd til Haugesunds hjemmeside.

Emil Rohd nåede aldrig at få sin debut for hverken FC Københavns eller FC Utrechts førstehold. I den hollandske klub var han fast mand på andetholdet, Jong Utrecht, som til daglig spiller i den næstbedste hollandske række. Her blev det til to scoringer og seks oplæg i 53 kampe.

Emil Rohd var ligeledes fast mand for FC Københavns U19-hold, før han rykkede til Holland.

Hos FK Haugesund bliver han uden tvivl en del af førsteholdet, og han har fået en kontrakt til 2028.





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Manchester City – Brentford



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Peter Schmeichel lander stort job

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Køber snart Brøndby-angriber

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Dansk træner vinder stor pris

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Frygter Christian Eriksen-problem