Dansker rykker til Norge: Fremhæver FCK

Det tidligere FC København-talent skifter fra FC Utrecht til FK Haugesund.



Navnet Emil Rohd ringer nok ikke den store klokke herhjemme, men i norske FK Haugesund kan de lige så godt begynde at vænne sig til at synge hans navn.

For klubben har mandag eftermiddag købt danskeren i hollandske FC Utrecht, som han nåede at være på kontrakt hos i mere end halvandet år siden skiftet fra FC Københavns akademi i sommeren 2023.

Købet af Emil Rohd vækker glæde i den norske klub, der dermed bliver en dansker rigere. I forvejen råder man over Julius Eskesen og Mikkel Fischer i spillertruppen, ligesom man har Sancheev Manoharan som cheftræner.

– Vi har arbejdet i noget tid på at få Emil til Haugesund, og vi er naturligvis meget glade for, at han er på plads. Jeg vil beskrive ham som en energisk kantspiller, som kommer med meget fart. Hans mest iøjnefaldende styrker er i hurtigheden og hans færdigheder en mod en, siger sportslig leder Jostein Grindhaug, som fremhæver hans fortid i FC København:

– Han har haft en god fodboldopvækst i FC København, og i Emil får vi en bagrumsspiller, som vi har haft højt på vores ønskeliste denne vinter. Nu skal vi få ham ind på holdet, så han kan blomstre i norsk fodbold, lyder det.

Emil Rohd blev en del af FC Københavns akademi som 12-årig, og da han skal sætte ord på sit kendskab til norsk fodbold, fremhæver han flere personer fra sin fortid i den danske hovedstadsklub.

– Jeg kender først og fremmest til norsk fodbold fra Alfred Johansson, som nu er cheftræner i Rosenborg, og som var min træner i FC København. Men jeg har allerede en holdkammerat fra det danske U20-landshold her i form af Mikkel Fischer.

– Derudover har jeg haft flere gode samtaler med assistenttræner Rasmus Good, som jeg kender godt fra tiden i FC København, og han fortalte om klubbens planer med mig. Det gjorde det til en nem beslutning at skifte hertil, siger Emil Rohd til Haugesunds hjemmeside.

Emil Rohd nåede aldrig at få sin debut for hverken FC Københavns eller FC Utrechts førstehold. I den hollandske klub var han fast mand på andetholdet, Jong Utrecht, som til daglig spiller i den næstbedste hollandske række. Her blev det til to scoringer og seks oplæg i 53 kampe.

Emil Rohd var ligeledes fast mand for FC Københavns U19-hold, før han rykkede til Holland.

Hos FK Haugesund bliver han uden tvivl en del af førsteholdet, og han har fået en kontrakt til 2028.





– Derfor bør Patrick Dorgu sælges




LIVE

LIVE: Gerrard så gerne denne stjerne i Liverpool

PSG – Liverpool

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Nu er han pludselig syg

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Har været uenig med Steve Cooper

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Thomas Frank er favorit til jobbet

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Danmark har aldrig haft så mange før

Gift Links hylder FCK-legende

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Han er Superligaens ringeste målmand!

Tøfting lægger hånden på kogepladen



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Barcelona – Atletico

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Det betyder intet mod Liverpool

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Nu åbner Wind op for fremtiden

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Mathias Zanka går viralt

‘Thomas Delaney er fortid’

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

FIFA åbner sag mod Spanien

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Jakob Poulsen maner til ro

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden