Dansker rykker til Norge: Fremhæver FCK

Det tidligere FC København-talent skifter fra FC Utrecht til FK Haugesund.



Navnet Emil Rohd ringer nok ikke den store klokke herhjemme, men i norske FK Haugesund kan de lige så godt begynde at vænne sig til at synge hans navn.

For klubben har mandag eftermiddag købt danskeren i hollandske FC Utrecht, som han nåede at være på kontrakt hos i mere end halvandet år siden skiftet fra FC Københavns akademi i sommeren 2023.

Købet af Emil Rohd vækker glæde i den norske klub, der dermed bliver en dansker rigere. I forvejen råder man over Julius Eskesen og Mikkel Fischer i spillertruppen, ligesom man har Sancheev Manoharan som cheftræner.

– Vi har arbejdet i noget tid på at få Emil til Haugesund, og vi er naturligvis meget glade for, at han er på plads. Jeg vil beskrive ham som en energisk kantspiller, som kommer med meget fart. Hans mest iøjnefaldende styrker er i hurtigheden og hans færdigheder en mod en, siger sportslig leder Jostein Grindhaug, som fremhæver hans fortid i FC København:

– Han har haft en god fodboldopvækst i FC København, og i Emil får vi en bagrumsspiller, som vi har haft højt på vores ønskeliste denne vinter. Nu skal vi få ham ind på holdet, så han kan blomstre i norsk fodbold, lyder det.

Emil Rohd blev en del af FC Københavns akademi som 12-årig, og da han skal sætte ord på sit kendskab til norsk fodbold, fremhæver han flere personer fra sin fortid i den danske hovedstadsklub.

– Jeg kender først og fremmest til norsk fodbold fra Alfred Johansson, som nu er cheftræner i Rosenborg, og som var min træner i FC København. Men jeg har allerede en holdkammerat fra det danske U20-landshold her i form af Mikkel Fischer.

– Derudover har jeg haft flere gode samtaler med assistenttræner Rasmus Good, som jeg kender godt fra tiden i FC København, og han fortalte om klubbens planer med mig. Det gjorde det til en nem beslutning at skifte hertil, siger Emil Rohd til Haugesunds hjemmeside.

Emil Rohd nåede aldrig at få sin debut for hverken FC Københavns eller FC Utrechts førstehold. I den hollandske klub var han fast mand på andetholdet, Jong Utrecht, som til daglig spiller i den næstbedste hollandske række. Her blev det til to scoringer og seks oplæg i 53 kampe.

Emil Rohd var ligeledes fast mand for FC Københavns U19-hold, før han rykkede til Holland.

Hos FK Haugesund bliver han uden tvivl en del af førsteholdet, og han har fået en kontrakt til 2028.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

I dialog om Albert Grønbæk

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Kræver flere hold i Superligaen

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

FC Midtjylland – Viborg FF

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn