Navnet Emil Rohd ringer nok ikke den store klokke herhjemme, men i norske FK Haugesund kan de lige så godt begynde at vænne sig til at synge hans navn.
For klubben har mandag eftermiddag købt danskeren i hollandske FC Utrecht, som han nåede at være på kontrakt hos i mere end halvandet år siden skiftet fra FC Københavns akademi i sommeren 2023.
Købet af Emil Rohd vækker glæde i den norske klub, der dermed bliver en dansker rigere. I forvejen råder man over Julius Eskesen og Mikkel Fischer i spillertruppen, ligesom man har Sancheev Manoharan som cheftræner.
– Vi har arbejdet i noget tid på at få Emil til Haugesund, og vi er naturligvis meget glade for, at han er på plads. Jeg vil beskrive ham som en energisk kantspiller, som kommer med meget fart. Hans mest iøjnefaldende styrker er i hurtigheden og hans færdigheder en mod en, siger sportslig leder Jostein Grindhaug, som fremhæver hans fortid i FC København:
– Han har haft en god fodboldopvækst i FC København, og i Emil får vi en bagrumsspiller, som vi har haft højt på vores ønskeliste denne vinter. Nu skal vi få ham ind på holdet, så han kan blomstre i norsk fodbold, lyder det.
Emil Rohd blev en del af FC Københavns akademi som 12-årig, og da han skal sætte ord på sit kendskab til norsk fodbold, fremhæver han flere personer fra sin fortid i den danske hovedstadsklub.
– Jeg kender først og fremmest til norsk fodbold fra Alfred Johansson, som nu er cheftræner i Rosenborg, og som var min træner i FC København. Men jeg har allerede en holdkammerat fra det danske U20-landshold her i form af Mikkel Fischer.
– Derudover har jeg haft flere gode samtaler med assistenttræner Rasmus Good, som jeg kender godt fra tiden i FC København, og han fortalte om klubbens planer med mig. Det gjorde det til en nem beslutning at skifte hertil, siger Emil Rohd til Haugesunds hjemmeside.
Emil Rohd nåede aldrig at få sin debut for hverken FC Københavns eller FC Utrechts førstehold. I den hollandske klub var han fast mand på andetholdet, Jong Utrecht, som til daglig spiller i den næstbedste hollandske række. Her blev det til to scoringer og seks oplæg i 53 kampe.
Emil Rohd var ligeledes fast mand for FC Københavns U19-hold, før han rykkede til Holland.
Hos FK Haugesund bliver han uden tvivl en del af førsteholdet, og han har fået en kontrakt til 2028.
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Tauson er færdig i Brisbane
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
