Dansker skifter norsk klub ud med Right to Dream

Om lidt mere end to uger stopper han i Aalesunds for at starte jobbet i Right to Dream, hvor han primært skal rejse rundt i Ghana og Danmark.



Right to Dream, der blandt andet ejer FC Nordsjælland, ansætter snart endnu en dansker til den efterhånden store organisation. 

For Mads Holst Christensen skifter om lidt mere end to uger et job som rehab coach i Aalesunds FK ud med en stilling i Right to Dream, der blandt andet ejer danske FC Nordsjælland. Det skriver norske Sunmørsposten. 

Mads Holst Christensen blev tilbage i 2018 ansat som fysioterapeut i den norske klub, inden han blev forfremmet som rehab coach. Hvad hans præcise stilling bliver i Right to Dream-organisationen, skriver avisen intet om, men mon ikke det er noget i samme boldgade. 

Sikkert er det, at han kommer til at rejse en del mellem Danmark og Ghana, siger han. 

– Jeg starter 1. oktober og skal først være to uger i Danmark, inden jeg skal to måneder til Ghana. Jeg er rigtig glad for at rejse og opleve nye ting, så det her job passer mig rigtig godt. Det er altså lidt mere spændende at rejse til Ghana end til Molde eller andre steder, jeg har været før.

– Jeg skal være tilknyttet de ældste spillere, og det vil sige, at jeg primært skal rejse rundt i Ghana og Danmark, men også til Egypten og til turneringer rundt omkring i verden. Målet er, at man skal udvikle spillere, som skal spille for FC Nordsjælland eller San Diego, som starter i MLS i 2025. Det var en mulighed, som jeg var nødt til at gribe, for det er ikke sikkert, man får sådan en mulighed igen, siger han om skiftet. 

Dermed når Mads Holst Christensen at være ansat i Aalesunds FK i mere end fem år, og klubben er nu i gang med at finde en afløser for ham.







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København