Right to Dream, der blandt andet ejer FC Nordsjælland, ansætter snart endnu en dansker til den efterhånden store organisation.
For Mads Holst Christensen skifter om lidt mere end to uger et job som rehab coach i Aalesunds FK ud med en stilling i Right to Dream, der blandt andet ejer danske FC Nordsjælland. Det skriver norske Sunmørsposten.
Mads Holst Christensen blev tilbage i 2018 ansat som fysioterapeut i den norske klub, inden han blev forfremmet som rehab coach. Hvad hans præcise stilling bliver i Right to Dream-organisationen, skriver avisen intet om, men mon ikke det er noget i samme boldgade.
Sikkert er det, at han kommer til at rejse en del mellem Danmark og Ghana, siger han.
– Jeg starter 1. oktober og skal først være to uger i Danmark, inden jeg skal to måneder til Ghana. Jeg er rigtig glad for at rejse og opleve nye ting, så det her job passer mig rigtig godt. Det er altså lidt mere spændende at rejse til Ghana end til Molde eller andre steder, jeg har været før.
– Jeg skal være tilknyttet de ældste spillere, og det vil sige, at jeg primært skal rejse rundt i Ghana og Danmark, men også til Egypten og til turneringer rundt omkring i verden. Målet er, at man skal udvikle spillere, som skal spille for FC Nordsjælland eller San Diego, som starter i MLS i 2025. Det var en mulighed, som jeg var nødt til at gribe, for det er ikke sikkert, man får sådan en mulighed igen, siger han om skiftet.
Dermed når Mads Holst Christensen at være ansat i Aalesunds FK i mere end fem år, og klubben er nu i gang med at finde en afløser for ham.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Delaney afslører dialog
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’