FC Nordsjælland er på jagt efter en ny cheftræner ovenpå salget af Johannes Hoff Thorup til Norwich, og mens jagten på Superliga-holdets træner er i gang, er U19-holdets trænerstab blevet oprustet.
Den 31-årige danske træner Kasper Kececi er nemlig ny assistenttræner på FC Nordsjællands U19-hold. Han kommer fra den norske succesklub Bodø/Glimt, hvor han har stået i spidsen for nordmændenes U19- og andethold.
Kasper Kececi starter i Farum den 1. juli, bekræfter han over for Tipsbladet.
– Der er flere grunde, men den primære årsag er, at jeg synes, det er det rigtige skridt for mig, hvor jeg er nu i min karriere. Min familie og jeg har været to år i Bodø, og vi har haft en super tid. Nu fik vi barn nummer to for nogle måneder siden, så nogle familiemæssige ting har også spillet ind, men det primære har været min fodboldmæssige udvikling, forklarer Kececi.
Udefra set kan skiftet – at gå fra cheftræner for Bodø/Glimts U19-hold til assistenttræner på FC Nordsjællands ditto – virke som et skridt nedad. Men sådan ser Kasper Kececi ikke på det.
– Det kan det måske godt udefra, men det synes jeg ikke, at det er for mig. Jeg mener og tror, at det at komme ind i FC Nordsjælland giver mig mulighed for at få meget læring i den her assistenttrænerrolle. Det er et fint skridt for mig, mener jeg, og jeg er 31 år, så jeg har mange år foran mig, siger han og tilføjer:
– Det miljø, FC Nordsjælland har, set udefra, er jo et af de bedste i Skandinavien, og det glæder jeg mig til at blive en del af.
Cheftrænerdrømme
Kasper Kececi, 31 år, har også en fortid i AGF’s ungdomsafdeling, men har brugt de seneste to år i det nordlige Norge.
– På det personlige plan tager jeg en masse erfaring med. At flytte fra Danmark og bo i et nyt land, har været en fantastisk oplevelse. Fodboldmæssigt har det været min første U19-trænerrolle, og der har jeg lært det spil, som foregår på den årgang, der er tæt på førsteholdet. Jeg har selvfølgelig også suget til mig, hvad der har givet Bodø/Glimt den succes, som de har, og det har været lærerigt, siger han.
Altimens han har passet U19- og andetholdet i Bodø/Glimt, er Kasper Kececi også i gang med at tage sin prolicens. Her har han et år tilbage, og med den kan han på sigt også blive cheftræner på seniorniveau.
Noget, han drømmer om at blive.
– Ja, en dag. Det gør jeg. Men det behøver ikke blive i morgen, slår Kasper Kececi fast og tilføjer:
– Jeg har ikke travlt overhovedet. Jeg fokuserer mest bare på at udvikle mig hver dag, for jeg ved, at jeg har meget at lære nu. Jeg har været et godt sted og skal til et nyt godt sted, hvor det bør være muligt at udvikle mig, så jeg på sigt kan tage skridtet op.
Om det bliver i FC Nordsjælland, må tiden vise. I første omgang skal han hjælpe U19-holdet, som trænes af Sune Lærkedahl Jensen.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
Køber engelsk klub
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
I chok over Manchester United
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
Kritik preller af på Arteta
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
631 millioner kroner
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Arne Slot dybt frustreret
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
MEDIE