FC Nordsjælland er på jagt efter en ny cheftræner ovenpå salget af Johannes Hoff Thorup til Norwich, og mens jagten på Superliga-holdets træner er i gang, er U19-holdets trænerstab blevet oprustet.
Den 31-årige danske træner Kasper Kececi er nemlig ny assistenttræner på FC Nordsjællands U19-hold. Han kommer fra den norske succesklub Bodø/Glimt, hvor han har stået i spidsen for nordmændenes U19- og andethold.
Kasper Kececi starter i Farum den 1. juli, bekræfter han over for Tipsbladet.
– Der er flere grunde, men den primære årsag er, at jeg synes, det er det rigtige skridt for mig, hvor jeg er nu i min karriere. Min familie og jeg har været to år i Bodø, og vi har haft en super tid. Nu fik vi barn nummer to for nogle måneder siden, så nogle familiemæssige ting har også spillet ind, men det primære har været min fodboldmæssige udvikling, forklarer Kececi.
Udefra set kan skiftet – at gå fra cheftræner for Bodø/Glimts U19-hold til assistenttræner på FC Nordsjællands ditto – virke som et skridt nedad. Men sådan ser Kasper Kececi ikke på det.
– Det kan det måske godt udefra, men det synes jeg ikke, at det er for mig. Jeg mener og tror, at det at komme ind i FC Nordsjælland giver mig mulighed for at få meget læring i den her assistenttrænerrolle. Det er et fint skridt for mig, mener jeg, og jeg er 31 år, så jeg har mange år foran mig, siger han og tilføjer:
– Det miljø, FC Nordsjælland har, set udefra, er jo et af de bedste i Skandinavien, og det glæder jeg mig til at blive en del af.
Cheftrænerdrømme
Kasper Kececi, 31 år, har også en fortid i AGF’s ungdomsafdeling, men har brugt de seneste to år i det nordlige Norge.
– På det personlige plan tager jeg en masse erfaring med. At flytte fra Danmark og bo i et nyt land, har været en fantastisk oplevelse. Fodboldmæssigt har det været min første U19-trænerrolle, og der har jeg lært det spil, som foregår på den årgang, der er tæt på førsteholdet. Jeg har selvfølgelig også suget til mig, hvad der har givet Bodø/Glimt den succes, som de har, og det har været lærerigt, siger han.
Altimens han har passet U19- og andetholdet i Bodø/Glimt, er Kasper Kececi også i gang med at tage sin prolicens. Her har han et år tilbage, og med den kan han på sigt også blive cheftræner på seniorniveau.
Noget, han drømmer om at blive.
– Ja, en dag. Det gør jeg. Men det behøver ikke blive i morgen, slår Kasper Kececi fast og tilføjer:
– Jeg har ikke travlt overhovedet. Jeg fokuserer mest bare på at udvikle mig hver dag, for jeg ved, at jeg har meget at lære nu. Jeg har været et godt sted og skal til et nyt godt sted, hvor det bør være muligt at udvikle mig, så jeg på sigt kan tage skridtet op.
Om det bliver i FC Nordsjælland, må tiden vise. I første omgang skal han hjælpe U19-holdet, som trænes af Sune Lærkedahl Jensen.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
Dansk træner storroses
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
OPTAKT