Dansker tager fra Bodø/Glimt til FC Nordsjælland

Den danske ungdomstræner Kasper Kececi skifter Bodø/Glimt ud med FC Nordsjælland.



FC Nordsjælland er på jagt efter en ny cheftræner ovenpå salget af Johannes Hoff Thorup til Norwich, og mens jagten på Superliga-holdets træner er i gang, er U19-holdets trænerstab blevet oprustet.

Den 31-årige danske træner Kasper Kececi er nemlig ny assistenttræner på FC Nordsjællands U19-hold. Han kommer fra den norske succesklub Bodø/Glimt, hvor han har stået i spidsen for nordmændenes U19- og andethold.

Kasper Kececi starter i Farum den 1. juli, bekræfter han over for Tipsbladet.

– Der er flere grunde, men den primære årsag er, at jeg synes, det er det rigtige skridt for mig, hvor jeg er nu i min karriere. Min familie og jeg har været to år i Bodø, og vi har haft en super tid. Nu fik vi barn nummer to for nogle måneder siden, så nogle familiemæssige ting har også spillet ind, men det primære har været min fodboldmæssige udvikling, forklarer Kececi.

Udefra set kan skiftet – at gå fra cheftræner for Bodø/Glimts U19-hold til assistenttræner på FC Nordsjællands ditto – virke som et skridt nedad. Men sådan ser Kasper Kececi ikke på det.

– Det kan det måske godt udefra, men det synes jeg ikke, at det er for mig. Jeg mener og tror, at det at komme ind i FC Nordsjælland giver mig mulighed for at få meget læring i den her assistenttrænerrolle. Det er et fint skridt for mig, mener jeg, og jeg er 31 år, så jeg har mange år foran mig, siger han og tilføjer:

– Det miljø, FC Nordsjælland har, set udefra, er jo et af de bedste i Skandinavien, og det glæder jeg mig til at blive en del af.

Kasper Kececi. Foto: Bodø/Glimt

Cheftrænerdrømme
Kasper Kececi, 31 år, har også en fortid i AGF’s ungdomsafdeling, men har brugt de seneste to år i det nordlige Norge.
 
– På det personlige plan tager jeg en masse erfaring med. At flytte fra Danmark og bo i et nyt land, har været en fantastisk oplevelse. Fodboldmæssigt har det været min første U19-trænerrolle, og der har jeg lært det spil, som foregår på den årgang, der er tæt på førsteholdet. Jeg har selvfølgelig også suget til mig, hvad der har givet Bodø/Glimt den succes, som de har, og det har været lærerigt, siger han.

Altimens han har passet U19- og andetholdet i Bodø/Glimt, er Kasper Kececi også i gang med at tage sin prolicens. Her har han et år tilbage, og med den kan han på sigt også blive cheftræner på seniorniveau.

Noget, han drømmer om at blive.

– Ja, en dag. Det gør jeg. Men det behøver ikke blive i morgen, slår Kasper Kececi fast og tilføjer:

– Jeg har ikke travlt overhovedet. Jeg fokuserer mest bare på at udvikle mig hver dag, for jeg ved, at jeg har meget at lære nu. Jeg har været et godt sted og skal til et nyt godt sted, hvor det bør være muligt at udvikle mig, så jeg på sigt kan tage skridtet op.

Om det bliver i FC Nordsjælland, må tiden vise. I første omgang skal han hjælpe U19-holdet, som trænes af Sune Lærkedahl Jensen.





LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Giver to spillere livstidskarantæne

AGF tager pis på FC Midtjylland

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

FC København skriver kontrakt med juvel



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Brian Riemer giver klar besked

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Mileta Rajovic i stor optur

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

– Han har måske været lagt lidt på is

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Han er Eriksen og co’s nye træner

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Newcastle – Barcelona

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Var direkte fra træningsbanen

Real Madrid – Manchester City

Paris Saint-Germain – Chelsea

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

23 røde kort i vanvidskamp

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

Froholdt på tavlen i storkamp

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Alpha retter hård kritik

Kæmpe kærlighedserklæring

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen