Dansker tager fra Bodø/Glimt til FC Nordsjælland

Den danske ungdomstræner Kasper Kececi skifter Bodø/Glimt ud med FC Nordsjælland.



FC Nordsjælland er på jagt efter en ny cheftræner ovenpå salget af Johannes Hoff Thorup til Norwich, og mens jagten på Superliga-holdets træner er i gang, er U19-holdets trænerstab blevet oprustet.

Den 31-årige danske træner Kasper Kececi er nemlig ny assistenttræner på FC Nordsjællands U19-hold. Han kommer fra den norske succesklub Bodø/Glimt, hvor han har stået i spidsen for nordmændenes U19- og andethold.

Kasper Kececi starter i Farum den 1. juli, bekræfter han over for Tipsbladet.

– Der er flere grunde, men den primære årsag er, at jeg synes, det er det rigtige skridt for mig, hvor jeg er nu i min karriere. Min familie og jeg har været to år i Bodø, og vi har haft en super tid. Nu fik vi barn nummer to for nogle måneder siden, så nogle familiemæssige ting har også spillet ind, men det primære har været min fodboldmæssige udvikling, forklarer Kececi.

Udefra set kan skiftet – at gå fra cheftræner for Bodø/Glimts U19-hold til assistenttræner på FC Nordsjællands ditto – virke som et skridt nedad. Men sådan ser Kasper Kececi ikke på det.

– Det kan det måske godt udefra, men det synes jeg ikke, at det er for mig. Jeg mener og tror, at det at komme ind i FC Nordsjælland giver mig mulighed for at få meget læring i den her assistenttrænerrolle. Det er et fint skridt for mig, mener jeg, og jeg er 31 år, så jeg har mange år foran mig, siger han og tilføjer:

– Det miljø, FC Nordsjælland har, set udefra, er jo et af de bedste i Skandinavien, og det glæder jeg mig til at blive en del af.

Kasper Kececi. Foto: Bodø/Glimt

Cheftrænerdrømme
Kasper Kececi, 31 år, har også en fortid i AGF’s ungdomsafdeling, men har brugt de seneste to år i det nordlige Norge.
 
– På det personlige plan tager jeg en masse erfaring med. At flytte fra Danmark og bo i et nyt land, har været en fantastisk oplevelse. Fodboldmæssigt har det været min første U19-trænerrolle, og der har jeg lært det spil, som foregår på den årgang, der er tæt på førsteholdet. Jeg har selvfølgelig også suget til mig, hvad der har givet Bodø/Glimt den succes, som de har, og det har været lærerigt, siger han.

Altimens han har passet U19- og andetholdet i Bodø/Glimt, er Kasper Kececi også i gang med at tage sin prolicens. Her har han et år tilbage, og med den kan han på sigt også blive cheftræner på seniorniveau.

Noget, han drømmer om at blive.

– Ja, en dag. Det gør jeg. Men det behøver ikke blive i morgen, slår Kasper Kececi fast og tilføjer:

– Jeg har ikke travlt overhovedet. Jeg fokuserer mest bare på at udvikle mig hver dag, for jeg ved, at jeg har meget at lære nu. Jeg har været et godt sted og skal til et nyt godt sted, hvor det bør være muligt at udvikle mig, så jeg på sigt kan tage skridtet op.

Om det bliver i FC Nordsjælland, må tiden vise. I første omgang skal han hjælpe U19-holdet, som trænes af Sune Lærkedahl Jensen.







Poulsen_Simon_2 LIVE

LIVE: Får ny kontrakt med Superliga-klub

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Nu forklarer Noah Nartey



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Sammenligner Damsgaard med Iniesta



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Interessant afsløring

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Troels Bech slår fast: Glem det!

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Enorme Superliga-talenter udtaget

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Sådan har du aldrig set dem før

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Kevin Diks skriver historie

Overraskende U21-trupudtagelse

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade