Dansker tager Sverige med storm: Han er en maskine

Det tidligere FC Midtjylland-talent har været fremragende i Allsvenskan, og i weekenden kan han krone det med et mesterskab.



Han blev uddannet på FC Midtjyllands akademi, fik to førsteholdskampe for ‘Ulvene’ og så nåede han at være en måneds tid i Esbjerg under Peter Hyballas rædselsregime.

Navnet Kristoffer Lund siger måske ikke den almene danske fodboldfan det store, men i Sverige har den kun 20-årige dansker markeret sig som en af de mest iøjnefaldende venstre backs i Allsvenskan. 

Det har han gjort for BK Häcken, som han skiftede til i sommeren 2021, da han blandt flere Esbjerg-spillere forlod den synkende skude på Vestkysten. 

I weekenden kan han vinde det første svenske mesterskab i klubbens historie, og det er vel og mærke som en af Allsvenskans assistkonger. 

For Kristoffer Lunds seks oplæg i denne sæson bringer ham helt op i det fineste selskab i ligaen, og det er en spiller, som hans danske holdkammerat Mikkel Rygaard har store tanker om. Det nævner Mikkel Rygaard til Tipsbladet.

– Han er en maskine på den venstre back. Nu er han godt nok fra Kerteminde, men jeg kalder ham en jysk motor, der bare tonser op ad den linje.

– Et af hans udviklingspunkter var at blive bedre på indlæg og lægge op til flere mål, men der kan man jo ikke være efter ham længere, fortæller Rygaard om Lunds seks assists. 

Endnu mere imponerende er det, at den unge back ikke sparker dødbolde for Häcken, hvilket ellers kunne have stor betydning for det bemærkelsesværdige tal. 

Det er værd at bide mærke i det, som Rygaard siger om, at Lund havde nogle udviklingspunkter. For selv om Kristoffer Lund er en yngre herre på 20 år, så er det en gennemprofessionel spiller, som Mikkel Rygaard ser hvad dag på træningsbanen. 

– Han er en student of the game. Han elsker spillet og analyserer på alt, hvad han kan, og prøver at forbedre sig på alle parametre konstant. Han er super professionel, lyder dommen. 

Mikkel Rygaard og Kristoffer Lund er de to eneste danskere i BK Häcken-truppen, så derfor har de også udviklet et tæt forhold, selv om Mikkel Rygaard med sine 31 år er 11 år ældre. 

– Vi var hurtige til at finde sammen, og han hjalp mig. Jeg hjalp også ham, i og med jeg er lidt ældre og har prøvet nogle flere ting end ham. Vi har været der for hinanden fra dag et af. Han er blevet som en lillebror for mig, så vi har et super godt forhold nu. Det er måske meget normalt som to udlændinge, at vi har nemmere ved at finde sammen.

Næsten alt skal gå galt, hvis de to “brødre” ikke får lov til at fejre den ultimative triumf sammen i svensk fodbold, nemlig at vinde det svenske mesterskab. Her har begge danskere været absolutte nøglespillere for BK Häcken, der blot skal bruge et enkelt point i de resterende to kampe for at blive mestre. Det kan de blive på søndag klokken 15, når de møder IFK Göteborg på udebane klokken 15. 





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Højlund slutter sæsonen med bravour

Topboss sviner Barça til

Conte stopper i Napoli



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Sammenligner Brøndby med Manchester United



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’