Dansker tager Sverige med storm: Han er en maskine

Det tidligere FC Midtjylland-talent har været fremragende i Allsvenskan, og i weekenden kan han krone det med et mesterskab.



Han blev uddannet på FC Midtjyllands akademi, fik to førsteholdskampe for ‘Ulvene’ og så nåede han at være en måneds tid i Esbjerg under Peter Hyballas rædselsregime.

Navnet Kristoffer Lund siger måske ikke den almene danske fodboldfan det store, men i Sverige har den kun 20-årige dansker markeret sig som en af de mest iøjnefaldende venstre backs i Allsvenskan. 

Det har han gjort for BK Häcken, som han skiftede til i sommeren 2021, da han blandt flere Esbjerg-spillere forlod den synkende skude på Vestkysten. 

I weekenden kan han vinde det første svenske mesterskab i klubbens historie, og det er vel og mærke som en af Allsvenskans assistkonger. 

For Kristoffer Lunds seks oplæg i denne sæson bringer ham helt op i det fineste selskab i ligaen, og det er en spiller, som hans danske holdkammerat Mikkel Rygaard har store tanker om. Det nævner Mikkel Rygaard til Tipsbladet.

– Han er en maskine på den venstre back. Nu er han godt nok fra Kerteminde, men jeg kalder ham en jysk motor, der bare tonser op ad den linje.

– Et af hans udviklingspunkter var at blive bedre på indlæg og lægge op til flere mål, men der kan man jo ikke være efter ham længere, fortæller Rygaard om Lunds seks assists. 

Endnu mere imponerende er det, at den unge back ikke sparker dødbolde for Häcken, hvilket ellers kunne have stor betydning for det bemærkelsesværdige tal. 

Det er værd at bide mærke i det, som Rygaard siger om, at Lund havde nogle udviklingspunkter. For selv om Kristoffer Lund er en yngre herre på 20 år, så er det en gennemprofessionel spiller, som Mikkel Rygaard ser hvad dag på træningsbanen. 

– Han er en student of the game. Han elsker spillet og analyserer på alt, hvad han kan, og prøver at forbedre sig på alle parametre konstant. Han er super professionel, lyder dommen. 

Mikkel Rygaard og Kristoffer Lund er de to eneste danskere i BK Häcken-truppen, så derfor har de også udviklet et tæt forhold, selv om Mikkel Rygaard med sine 31 år er 11 år ældre. 

– Vi var hurtige til at finde sammen, og han hjalp mig. Jeg hjalp også ham, i og med jeg er lidt ældre og har prøvet nogle flere ting end ham. Vi har været der for hinanden fra dag et af. Han er blevet som en lillebror for mig, så vi har et super godt forhold nu. Det er måske meget normalt som to udlændinge, at vi har nemmere ved at finde sammen.

Næsten alt skal gå galt, hvis de to “brødre” ikke får lov til at fejre den ultimative triumf sammen i svensk fodbold, nemlig at vinde det svenske mesterskab. Her har begge danskere været absolutte nøglespillere for BK Häcken, der blot skal bruge et enkelt point i de resterende to kampe for at blive mestre. Det kan de blive på søndag klokken 15, når de møder IFK Göteborg på udebane klokken 15. 







LIVE

LIVE: Messi køber klub

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Ivan Toney klar på choktransfer

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Han vinder Ballon d’Or!

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Helt vild med Brøndby-profil

Brøndby IF – Sønderjyske

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Harry Maguire ryger i skammekrogen

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Fremhæver stort Brøndby-talent

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Hugo Ekitike misser VM

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP