Han blev uddannet på FC Midtjyllands akademi, fik to førsteholdskampe for ‘Ulvene’ og så nåede han at være en måneds tid i Esbjerg under Peter Hyballas rædselsregime.
Navnet Kristoffer Lund siger måske ikke den almene danske fodboldfan det store, men i Sverige har den kun 20-årige dansker markeret sig som en af de mest iøjnefaldende venstre backs i Allsvenskan.
Det har han gjort for BK Häcken, som han skiftede til i sommeren 2021, da han blandt flere Esbjerg-spillere forlod den synkende skude på Vestkysten.
I weekenden kan han vinde det første svenske mesterskab i klubbens historie, og det er vel og mærke som en af Allsvenskans assistkonger.
For Kristoffer Lunds seks oplæg i denne sæson bringer ham helt op i det fineste selskab i ligaen, og det er en spiller, som hans danske holdkammerat Mikkel Rygaard har store tanker om. Det nævner Mikkel Rygaard til Tipsbladet.
– Han er en maskine på den venstre back. Nu er han godt nok fra Kerteminde, men jeg kalder ham en jysk motor, der bare tonser op ad den linje.
– Et af hans udviklingspunkter var at blive bedre på indlæg og lægge op til flere mål, men der kan man jo ikke være efter ham længere, fortæller Rygaard om Lunds seks assists.
Endnu mere imponerende er det, at den unge back ikke sparker dødbolde for Häcken, hvilket ellers kunne have stor betydning for det bemærkelsesværdige tal.
Det er værd at bide mærke i det, som Rygaard siger om, at Lund havde nogle udviklingspunkter. For selv om Kristoffer Lund er en yngre herre på 20 år, så er det en gennemprofessionel spiller, som Mikkel Rygaard ser hvad dag på træningsbanen.
– Han er en student of the game. Han elsker spillet og analyserer på alt, hvad han kan, og prøver at forbedre sig på alle parametre konstant. Han er super professionel, lyder dommen.
Mikkel Rygaard og Kristoffer Lund er de to eneste danskere i BK Häcken-truppen, så derfor har de også udviklet et tæt forhold, selv om Mikkel Rygaard med sine 31 år er 11 år ældre.
– Vi var hurtige til at finde sammen, og han hjalp mig. Jeg hjalp også ham, i og med jeg er lidt ældre og har prøvet nogle flere ting end ham. Vi har været der for hinanden fra dag et af. Han er blevet som en lillebror for mig, så vi har et super godt forhold nu. Det er måske meget normalt som to udlændinge, at vi har nemmere ved at finde sammen.
Næsten alt skal gå galt, hvis de to “brødre” ikke får lov til at fejre den ultimative triumf sammen i svensk fodbold, nemlig at vinde det svenske mesterskab. Her har begge danskere været absolutte nøglespillere for BK Häcken, der blot skal bruge et enkelt point i de resterende to kampe for at blive mestre. Det kan de blive på søndag klokken 15, når de møder IFK Göteborg på udebane klokken 15.
LIVE
LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris
OPTAKT
FC Fredericia – OB
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Tottenham henter forløsende sejr
Bayern München laver vildt comeback
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
EKSKLUSIVT
