Han blev uddannet på FC Midtjyllands akademi, fik to førsteholdskampe for ‘Ulvene’ og så nåede han at være en måneds tid i Esbjerg under Peter Hyballas rædselsregime.
Navnet Kristoffer Lund siger måske ikke den almene danske fodboldfan det store, men i Sverige har den kun 20-årige dansker markeret sig som en af de mest iøjnefaldende venstre backs i Allsvenskan.
Det har han gjort for BK Häcken, som han skiftede til i sommeren 2021, da han blandt flere Esbjerg-spillere forlod den synkende skude på Vestkysten.
I weekenden kan han vinde det første svenske mesterskab i klubbens historie, og det er vel og mærke som en af Allsvenskans assistkonger.
For Kristoffer Lunds seks oplæg i denne sæson bringer ham helt op i det fineste selskab i ligaen, og det er en spiller, som hans danske holdkammerat Mikkel Rygaard har store tanker om. Det nævner Mikkel Rygaard til Tipsbladet.
– Han er en maskine på den venstre back. Nu er han godt nok fra Kerteminde, men jeg kalder ham en jysk motor, der bare tonser op ad den linje.
– Et af hans udviklingspunkter var at blive bedre på indlæg og lægge op til flere mål, men der kan man jo ikke være efter ham længere, fortæller Rygaard om Lunds seks assists.
Endnu mere imponerende er det, at den unge back ikke sparker dødbolde for Häcken, hvilket ellers kunne have stor betydning for det bemærkelsesværdige tal.
Det er værd at bide mærke i det, som Rygaard siger om, at Lund havde nogle udviklingspunkter. For selv om Kristoffer Lund er en yngre herre på 20 år, så er det en gennemprofessionel spiller, som Mikkel Rygaard ser hvad dag på træningsbanen.
– Han er en student of the game. Han elsker spillet og analyserer på alt, hvad han kan, og prøver at forbedre sig på alle parametre konstant. Han er super professionel, lyder dommen.
Mikkel Rygaard og Kristoffer Lund er de to eneste danskere i BK Häcken-truppen, så derfor har de også udviklet et tæt forhold, selv om Mikkel Rygaard med sine 31 år er 11 år ældre.
– Vi var hurtige til at finde sammen, og han hjalp mig. Jeg hjalp også ham, i og med jeg er lidt ældre og har prøvet nogle flere ting end ham. Vi har været der for hinanden fra dag et af. Han er blevet som en lillebror for mig, så vi har et super godt forhold nu. Det er måske meget normalt som to udlændinge, at vi har nemmere ved at finde sammen.
Næsten alt skal gå galt, hvis de to “brødre” ikke får lov til at fejre den ultimative triumf sammen i svensk fodbold, nemlig at vinde det svenske mesterskab. Her har begge danskere været absolutte nøglespillere for BK Häcken, der blot skal bruge et enkelt point i de resterende to kampe for at blive mestre. Det kan de blive på søndag klokken 15, når de møder IFK Göteborg på udebane klokken 15.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
‘De har grinet deres røv i laser’
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
OPTAKT
PSG – Liverpool
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
Mathias Zanka går viralt
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
