Dansker tager Sverige med storm: Han er en maskine

Det tidligere FC Midtjylland-talent har været fremragende i Allsvenskan, og i weekenden kan han krone det med et mesterskab.



Han blev uddannet på FC Midtjyllands akademi, fik to førsteholdskampe for ‘Ulvene’ og så nåede han at være en måneds tid i Esbjerg under Peter Hyballas rædselsregime.

Navnet Kristoffer Lund siger måske ikke den almene danske fodboldfan det store, men i Sverige har den kun 20-årige dansker markeret sig som en af de mest iøjnefaldende venstre backs i Allsvenskan. 

Det har han gjort for BK Häcken, som han skiftede til i sommeren 2021, da han blandt flere Esbjerg-spillere forlod den synkende skude på Vestkysten. 

I weekenden kan han vinde det første svenske mesterskab i klubbens historie, og det er vel og mærke som en af Allsvenskans assistkonger. 

For Kristoffer Lunds seks oplæg i denne sæson bringer ham helt op i det fineste selskab i ligaen, og det er en spiller, som hans danske holdkammerat Mikkel Rygaard har store tanker om. Det nævner Mikkel Rygaard til Tipsbladet.

– Han er en maskine på den venstre back. Nu er han godt nok fra Kerteminde, men jeg kalder ham en jysk motor, der bare tonser op ad den linje.

– Et af hans udviklingspunkter var at blive bedre på indlæg og lægge op til flere mål, men der kan man jo ikke være efter ham længere, fortæller Rygaard om Lunds seks assists. 

Endnu mere imponerende er det, at den unge back ikke sparker dødbolde for Häcken, hvilket ellers kunne have stor betydning for det bemærkelsesværdige tal. 

Det er værd at bide mærke i det, som Rygaard siger om, at Lund havde nogle udviklingspunkter. For selv om Kristoffer Lund er en yngre herre på 20 år, så er det en gennemprofessionel spiller, som Mikkel Rygaard ser hvad dag på træningsbanen. 

– Han er en student of the game. Han elsker spillet og analyserer på alt, hvad han kan, og prøver at forbedre sig på alle parametre konstant. Han er super professionel, lyder dommen. 

Mikkel Rygaard og Kristoffer Lund er de to eneste danskere i BK Häcken-truppen, så derfor har de også udviklet et tæt forhold, selv om Mikkel Rygaard med sine 31 år er 11 år ældre. 

– Vi var hurtige til at finde sammen, og han hjalp mig. Jeg hjalp også ham, i og med jeg er lidt ældre og har prøvet nogle flere ting end ham. Vi har været der for hinanden fra dag et af. Han er blevet som en lillebror for mig, så vi har et super godt forhold nu. Det er måske meget normalt som to udlændinge, at vi har nemmere ved at finde sammen.

Næsten alt skal gå galt, hvis de to “brødre” ikke får lov til at fejre den ultimative triumf sammen i svensk fodbold, nemlig at vinde det svenske mesterskab. Her har begge danskere været absolutte nøglespillere for BK Häcken, der blot skal bruge et enkelt point i de resterende to kampe for at blive mestre. Det kan de blive på søndag klokken 15, når de møder IFK Göteborg på udebane klokken 15. 







LIVE

LIVE: Zlatan afslører nyt stort job

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Håber på FC København-exit

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nu forklarer Noah Nartey

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Sammenligner Damsgaard med Iniesta



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Troels Bech slår fast: Glem det!

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Interessant afsløring

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Enorme Superliga-talenter udtaget

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Sådan har du aldrig set dem før

Kevin Diks skriver historie

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London