Philip Zinckernagel er en af danskerne, der har stor succes i den norske klub Bodø/Glimt, og ifølge kantspiller bliver der joket lidt med danskerdominansen internt på holdet.
Det fortæller han til TV2 SPORT.
Zinckernagel er sammen med Kasper Juncker og Sammy Skytte de tre danskere i truppen hos Bodø/Glimt, der er topholdet i Eliteserien i øjeblikket.
Danskertrioen har til sammen scoret over halvdelen af klubbens mål i ligaen i denne sæson, og den målstatistik er et emne, som bliver taget op internt på holdet.
– Der bliver selvfølgelig joket lidt med det, og de er meget glade for at sige ”dansk dynamit” i Norge, så det er selvfølgelig vældig sjovt. Vi kan drille lidt med det. Man får også lidt selv, når man er dansker, så det er meget godt, at vi lige har den, så vi lige kan drille tilbage en gang imellem, lyder det fra Zinckernagel.
– Men de andre offensive midtbanespillere har også scoret en masse mål. Det er et velfungerende hold, og jeg tror, vi har 11 forskellige målscorere – det siger også en del. Men det er altid dejligt, at danskerne leverer.
Juncker er holdets topscorer i indeværende sæson med otte mål, mens Zinckernagel er lige efter med seks mål.
Bodø/Glimt har vundet samtlige syv kampe i Eliteserien og ligger dermed på førstepladsen med 21 point, hvilket er to flere end de forsvarende mestre fra Molde på andenpladsen.
Senest vandt Bodø/Glimt 1-6 ude mod Aalesund, og onsdag skal topholdet igen i aktion mod Kristiansund.
Opgøret mellem Bodø/Glimt og Kristiansund fløjtes i gang klokken 18.00 onsdag aften.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
MEDIE
Offentliggøres i dag
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
