Danskerdominans i Bodø/Glimt: Vi joker med det

Der er stor dansk succes hos det norske tophold Bodø/Glimt, og det passer Philip Zinckernagel ganske godt.



Philip Zinckernagel er en af danskerne, der har stor succes i den norske klub Bodø/Glimt, og ifølge kantspiller bliver der joket lidt med danskerdominansen internt på holdet.

Det fortæller han til TV2 SPORT.

Zinckernagel er sammen med Kasper Juncker og Sammy Skytte de tre danskere i truppen hos Bodø/Glimt, der er topholdet i Eliteserien i øjeblikket.

Danskertrioen har til sammen scoret over halvdelen af klubbens mål i ligaen i denne sæson, og den målstatistik er et emne, som bliver taget op internt på holdet.

– Der bliver selvfølgelig joket lidt med det, og de er meget glade for at sige ”dansk dynamit” i Norge, så det er selvfølgelig vældig sjovt. Vi kan drille lidt med det. Man får også lidt selv, når man er dansker, så det er meget godt, at vi lige har den, så vi lige kan drille tilbage en gang imellem, lyder det fra Zinckernagel.

– Men de andre offensive midtbanespillere har også scoret en masse mål. Det er et velfungerende hold, og jeg tror, vi har 11 forskellige målscorere – det siger også en del. Men det er altid dejligt, at danskerne leverer.

Juncker er holdets topscorer i indeværende sæson med otte mål, mens Zinckernagel er lige efter med seks mål.

Bodø/Glimt har vundet samtlige syv kampe i Eliteserien og ligger dermed på førstepladsen med 21 point, hvilket er to flere end de forsvarende mestre fra Molde på andenpladsen.

Senest vandt Bodø/Glimt 1-6 ude mod Aalesund, og onsdag skal topholdet igen i aktion mod Kristiansund.

Opgøret mellem Bodø/Glimt og Kristiansund fløjtes i gang klokken 18.00 onsdag aften.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Smider Salah-bombe



Kæmpekøb retur til FC København?

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Intens deler mellem AGF og Midtjylland



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Det var vanvittigt brutalt

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

FC København – Vejle Boldklub

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Her er startopstillingerne til guldbraget