Danskerdominans i Bodø/Glimt: Vi joker med det

Der er stor dansk succes hos det norske tophold Bodø/Glimt, og det passer Philip Zinckernagel ganske godt.



Philip Zinckernagel er en af danskerne, der har stor succes i den norske klub Bodø/Glimt, og ifølge kantspiller bliver der joket lidt med danskerdominansen internt på holdet.

Det fortæller han til TV2 SPORT.

Zinckernagel er sammen med Kasper Juncker og Sammy Skytte de tre danskere i truppen hos Bodø/Glimt, der er topholdet i Eliteserien i øjeblikket.

Danskertrioen har til sammen scoret over halvdelen af klubbens mål i ligaen i denne sæson, og den målstatistik er et emne, som bliver taget op internt på holdet.

– Der bliver selvfølgelig joket lidt med det, og de er meget glade for at sige ”dansk dynamit” i Norge, så det er selvfølgelig vældig sjovt. Vi kan drille lidt med det. Man får også lidt selv, når man er dansker, så det er meget godt, at vi lige har den, så vi lige kan drille tilbage en gang imellem, lyder det fra Zinckernagel.

– Men de andre offensive midtbanespillere har også scoret en masse mål. Det er et velfungerende hold, og jeg tror, vi har 11 forskellige målscorere – det siger også en del. Men det er altid dejligt, at danskerne leverer.

Juncker er holdets topscorer i indeværende sæson med otte mål, mens Zinckernagel er lige efter med seks mål.

Bodø/Glimt har vundet samtlige syv kampe i Eliteserien og ligger dermed på førstepladsen med 21 point, hvilket er to flere end de forsvarende mestre fra Molde på andenpladsen.

Senest vandt Bodø/Glimt 1-6 ude mod Aalesund, og onsdag skal topholdet igen i aktion mod Kristiansund.

Opgøret mellem Bodø/Glimt og Kristiansund fløjtes i gang klokken 18.00 onsdag aften.






Nu er der nyt om Mads Roerslev




LIVE

TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

‘Horsens var et helvede’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Tuchel føler “den største smerte af alle”

Frankrig – England

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Hjulmand vækker opsigt til første træning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Smadrer transferrekord

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCK-boss åben for lejeaftaler

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Spanien har et ekstra øje på Messi

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub