Danskerklub trodser rejseråd: Vil træne i Spanien

De forsvarende norske mestre fra Bodø/Glimt tager på træningslejr i Spanien som led i forberedelse på den kommende sæson.



Det vakte stor postyr, da FC København oplyste, at de ville tage på træningslejr forud for forårsstarten i Superligaen, og det gør det også i Norge, at Bodø/Glimt vil på træningslejr sydpå.

På klubbens hjemmeside oplyses det, at spillere og ledere tager afsted allerede på torsdag, og at beslutningen er taget efter grundige interne overvejelser, skriver det norske medie VG.

Rejsen sker på et tidspunkt, hvor de norske myndigheder fraråder rejser til udlandet som følge af coronasituationen. Spanien er defineret som et rødt land, hvilket betyder, at spillerne skal i 10-dages karantæne, når de vender hjem igen. 

Læs også:Træner om Junker-skænderi: Dårlig kommunikation

– Beslutningen er taget efter grundige overvejerlser internt og i dialog med NFF (det norske fodboldforbund, red., NTF (den norske divisionsforening, red.) og kommunale sundhedsmyndigheder, skriver klubben.

Klubben argumenterer videre, at de står over for en sportslig udfordrende sæson, og at klubben siden nytår har gennemgået to perioder med karantæne som følge af intern coronasmitte.

Læs også:Kasper Junker træner med holdkammeraterne igen

– Skulle klubben komme i en tilsvarende situation, vil det forringe mulighederne for at forberede sig til den kommende sæson på en tilfredsstillende måde.

– Klubben har derfor set det som en nødvendighed at gøre, hvad vi kan, for at optimere træningshverdagen for førsteholdet, samt sikre at vi gør, hvad vi kan for at undgå smitte frem mod sæsonstart og vigtige kvalifikationskampe til Champions League.

Opholet i Spanien er i første omgang planlagt til at vare frem til 15. marts, men klubben oplyser, at de løbende vil vurdere behovet for at forlænge opholdet, “hvis det vser sig, at der er behov for det.”

Læs også:Junker-salg i vente? Bodø/Glimt henter ny angriber
Læs også:Junker stadig i ensom majestæt i mesterklub
Læs også:Dansk succes-kasse i vild storsejr






LIVE

TransferLIVE: Tidligere Superliga-profil i skifte

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

De køber ham for 740 mio.

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en VM-landstræner stopper

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er Jonas Winds nye klub

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Brøndby tæt på denne keeper

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby med transferscoop?

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

England – DR Congo

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Belgien – Senegal

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag