Det vakte stor postyr, da FC København oplyste, at de ville tage på træningslejr forud for forårsstarten i Superligaen, og det gør det også i Norge, at Bodø/Glimt vil på træningslejr sydpå.
På klubbens hjemmeside oplyses det, at spillere og ledere tager afsted allerede på torsdag, og at beslutningen er taget efter grundige interne overvejelser, skriver det norske medie VG.
Rejsen sker på et tidspunkt, hvor de norske myndigheder fraråder rejser til udlandet som følge af coronasituationen. Spanien er defineret som et rødt land, hvilket betyder, at spillerne skal i 10-dages karantæne, når de vender hjem igen.
Læs også:Træner om Junker-skænderi: Dårlig kommunikation
– Beslutningen er taget efter grundige overvejerlser internt og i dialog med NFF (det norske fodboldforbund, red., NTF (den norske divisionsforening, red.) og kommunale sundhedsmyndigheder, skriver klubben.
Klubben argumenterer videre, at de står over for en sportslig udfordrende sæson, og at klubben siden nytår har gennemgået to perioder med karantæne som følge af intern coronasmitte.
Læs også:Kasper Junker træner med holdkammeraterne igen
– Skulle klubben komme i en tilsvarende situation, vil det forringe mulighederne for at forberede sig til den kommende sæson på en tilfredsstillende måde.
– Klubben har derfor set det som en nødvendighed at gøre, hvad vi kan, for at optimere træningshverdagen for førsteholdet, samt sikre at vi gør, hvad vi kan for at undgå smitte frem mod sæsonstart og vigtige kvalifikationskampe til Champions League.
Opholet i Spanien er i første omgang planlagt til at vare frem til 15. marts, men klubben oplyser, at de løbende vil vurdere behovet for at forlænge opholdet, “hvis det vser sig, at der er behov for det.”
Læs også:Junker-salg i vente? Bodø/Glimt henter ny angriber
Læs også:Junker stadig i ensom majestæt i mesterklub
Læs også:Dansk succes-kasse i vild storsejr
LIVE
TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
LIVE: DR Congo – Danmark
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
De 10 største stjerner, der misser VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Officielt: Uwe Rösler henter Mbom
TOPNYHED
BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
