Danskerklub trodser rejseråd: Vil træne i Spanien

De forsvarende norske mestre fra Bodø/Glimt tager på træningslejr i Spanien som led i forberedelse på den kommende sæson.



Det vakte stor postyr, da FC København oplyste, at de ville tage på træningslejr forud for forårsstarten i Superligaen, og det gør det også i Norge, at Bodø/Glimt vil på træningslejr sydpå.

På klubbens hjemmeside oplyses det, at spillere og ledere tager afsted allerede på torsdag, og at beslutningen er taget efter grundige interne overvejelser, skriver det norske medie VG.

Rejsen sker på et tidspunkt, hvor de norske myndigheder fraråder rejser til udlandet som følge af coronasituationen. Spanien er defineret som et rødt land, hvilket betyder, at spillerne skal i 10-dages karantæne, når de vender hjem igen. 

Læs også:Træner om Junker-skænderi: Dårlig kommunikation

– Beslutningen er taget efter grundige overvejerlser internt og i dialog med NFF (det norske fodboldforbund, red., NTF (den norske divisionsforening, red.) og kommunale sundhedsmyndigheder, skriver klubben.

Klubben argumenterer videre, at de står over for en sportslig udfordrende sæson, og at klubben siden nytår har gennemgået to perioder med karantæne som følge af intern coronasmitte.

Læs også:Kasper Junker træner med holdkammeraterne igen

– Skulle klubben komme i en tilsvarende situation, vil det forringe mulighederne for at forberede sig til den kommende sæson på en tilfredsstillende måde.

– Klubben har derfor set det som en nødvendighed at gøre, hvad vi kan, for at optimere træningshverdagen for førsteholdet, samt sikre at vi gør, hvad vi kan for at undgå smitte frem mod sæsonstart og vigtige kvalifikationskampe til Champions League.

Opholet i Spanien er i første omgang planlagt til at vare frem til 15. marts, men klubben oplyser, at de løbende vil vurdere behovet for at forlænge opholdet, “hvis det vser sig, at der er behov for det.”

Læs også:Junker-salg i vente? Bodø/Glimt henter ny angriber
Læs også:Junker stadig i ensom majestæt i mesterklub
Læs også:Dansk succes-kasse i vild storsejr






LIVE

LIVE: ‘Ja, de kan jo ikke give mig en karantæne’

Giver transferopdatering

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kommer med frækt bud på dansk mester

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kæmpe røgslør af Brøndby

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Cristiano Ronaldo i optur

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

AGF kan ende med millionregning, men…

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Harry Maguire i chok

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!