Det vakte stor postyr, da FC København oplyste, at de ville tage på træningslejr forud for forårsstarten i Superligaen, og det gør det også i Norge, at Bodø/Glimt vil på træningslejr sydpå.
På klubbens hjemmeside oplyses det, at spillere og ledere tager afsted allerede på torsdag, og at beslutningen er taget efter grundige interne overvejelser, skriver det norske medie VG.
Rejsen sker på et tidspunkt, hvor de norske myndigheder fraråder rejser til udlandet som følge af coronasituationen. Spanien er defineret som et rødt land, hvilket betyder, at spillerne skal i 10-dages karantæne, når de vender hjem igen.
Læs også:Træner om Junker-skænderi: Dårlig kommunikation
– Beslutningen er taget efter grundige overvejerlser internt og i dialog med NFF (det norske fodboldforbund, red., NTF (den norske divisionsforening, red.) og kommunale sundhedsmyndigheder, skriver klubben.
Klubben argumenterer videre, at de står over for en sportslig udfordrende sæson, og at klubben siden nytår har gennemgået to perioder med karantæne som følge af intern coronasmitte.
Læs også:Kasper Junker træner med holdkammeraterne igen
– Skulle klubben komme i en tilsvarende situation, vil det forringe mulighederne for at forberede sig til den kommende sæson på en tilfredsstillende måde.
– Klubben har derfor set det som en nødvendighed at gøre, hvad vi kan, for at optimere træningshverdagen for førsteholdet, samt sikre at vi gør, hvad vi kan for at undgå smitte frem mod sæsonstart og vigtige kvalifikationskampe til Champions League.
Opholet i Spanien er i første omgang planlagt til at vare frem til 15. marts, men klubben oplyser, at de løbende vil vurdere behovet for at forlænge opholdet, “hvis det vser sig, at der er behov for det.”
Læs også:Junker-salg i vente? Bodø/Glimt henter ny angriber
Læs også:Junker stadig i ensom majestæt i mesterklub
Læs også:Dansk succes-kasse i vild storsejr
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TOPNYHED
‘Det vil være en skandale’
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TRANSFER
Superliga-retur?
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
EKSKLUSIVT
