Skyld i stor David Nielsen-nedtur

David Nielsens søn, Noah Jean Holm, scorede for Rosenborg i opgøret mod kriseramte Lillestrøm med David Nielsen ved roret. Scoringen kommer David Nielsen til at høre for i lang tid, siger Noah Jean Holm med et smil til Tipsbladet.



Det er ikke hver dag, at far og søn mødes i en fodboldkamp. 

Det var dog tilfældet, da David Nielsen stod over for sønnike Noah Jean Holm i den norske Eliteserie søndag aften. 

David Nielsen som cheftræner for Lillestrøm og Noah Jean Holm som offensivspiller for Rosenborg. 

Opgøret endte 1-1, men Noah Jean Holm kommer til at juble ved familiebordet, da han udlignede. 

Det kan godt være, at han var lidt hurtigere, men så har jeg en lidt finere teknik.

Noah Jean Holm om sammenligningen med ham og David Nielsen

Og den scoring kommer til at følge David Nielsen i lang tid. 

– Nu er jeg 'one up' i forhold til ham, da jeg fik scoret. Det kommer jeg til at leve længe på og gennemgå et par gange over for ham. Jeg kommer også til at sende videoen med mit mål til ham ugentligt, siger Noah Jean Holm i et interview med Tipsbladet. 

Kommer du så til at håne ham, når du har overhånden i familien?

– Jeg ved ikke, om jeg har overhånden nu, men han skal i hvert fald få lov til at høre, at jeg scorede et mål mod ham. Det er 100 procent.

Det var dog en speciel oplevelse for 23-årige Noah Jean Holm at skulle duellere mod sin far.

– Man lagde mærke til, at der stod et kendt fjæs relativt tæt på banen.

– Da kampen blev fløjtet i gang, tænkte man ikke rigtig på det før bagefter. Han kom hen og gav mig en krammer. Så reflekterede man over det efterfølgende, og det er fedt, at man har muligheden for at kunne konkurrere sådan mod hinanden, siger Rosenborg-spilleren og tilføjer, at både far og søn er store konkurrencemennesker.

Normalt snakker far og søn lystigt om fodbold.

– Det var der ikke noget af den uge. Det kan jeg godt meddele. Der var dialog, men det var mere om familieting. Der var ikke noget normalt fodboldsnak. 

Selvom sønnen godt kan lide at stikke kærligt til David Nielsen, er han også glad for, at den tidligere Superliga-træner er en del af norsk fodbold.

– Jeg synes, at det er megafedt. Det er en liga, som vi efterhånden kender godt begge to. Det gør det også federe for mig at følge med i de andre resultater. Det er fedt at have ham tæt på. Når jeg har fri, har jeg kunnet rejse ned til ham og hygge lidt. Det er godt at have ham tæt på. 

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

'Jeg har lidt finere teknik'
Der venter David Nielsen og Lillestrøm en hård kamp i de sidste fem kampe, hvor der er to point op til den rigtige side af stregen. Sønnen mener dog, at faren nok skal klare missionen.

– Med det ansigt, som de viste mod os, så er folk ikke i tvivl om, at de kan blive oppe. Det er meget, som folk kender ham fra AGF-tiden. Det er et sindssygt stærkt kollektiv, og det er et hold med masser af fight.

– Hvis de kan opretholde det tryk, og ikke bare fordi det var mod Rosenborg på hjemmebane, så er jeg ikke i tvivl om, at de kommer til at holde sig oppe. 

I Noah Jean Holms stemmeleje er der meget, der minder om David Nielsen, men hvor minder de om hinanden på banen?

– Jeg har det tryk, som han har. Som spiller var der meget power i ham, og det kan man også se, at jeg har. Jeg er dog en lidt mere moderne fodboldspiller, end han var. Jeg er lidt større og stærkere. Det kan godt være, at han var lidt hurtigere, men så har jeg en lidt finere teknik. Vi minder meget om hinanden, men samtidig ikke, siger Noah Jean Holm til Tipsbladet. 

Noah Jean Holm, der er norsk statsborger, står noteret for tre mål og to oplæg i 15 kampe i denne sæson.

Dette var første del af interviewet med Noah Jean Holm. Læs mere de kommende dage.





LIVE

TransferLIVE: Stort Man City-salg på vej

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Brøndby vil holde på stjerne

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Kommer til AGF efter monstersæson

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Storklub forhandler om Oscar Højlund

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby har IKKE budt

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Højlund roser FC Københavns fans

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

– Det er forfærdeligt

I chok over Tottenham

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Brøndby forhandler om stor transfer

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

FC København byder på kantspiller

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Tyskere blitzer Nordlondon

‘Det er ret let at se’

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale