David Nielsen skal i dette efterår forsøge at redde Lillestrøm i den bedste norske række, og i den forbindelse har den danske træner truffet en markant beslutning.
Han har valgt at pille anførerbindet af midtbanespilleren Gjermund Åsen, der ellers har båret bindet siden 2022. I stedet er Lillestrøms nye anfører blevet forsvarsspilleren Ruben Gabrielsen, som nogle danske fans måske vil huske for sit korte ophold i FC København.
Over for VG sætter David Nielsen ord på beslutningen.
– Det var slet ikke svært. Jeg er "old school", og i mine øjne er det stopperen, der skal være kaptajn, siger den tidligere topangriber og tilføjer:
– Det spiller ingen rolle. Om (Thomas) Lehne Olsen havde været kaptajn, OM Ylldren (Ibrahimaj) havde været kaptajn… Det er stopperen, som er kaptajn. Man skal lede holdet nedefra.
– Ruben (Gabrielsen) er perfekt til at gøre det. Han har niveauet. Han skal bare være på hver gang. Hvis han er fokuseret, er han god. Hvis han ikke er fokuseret, er han ikke god. Derfor har han fået anførerbindet, så han kan se på det og koncentrere sig.
Gjermund Åsen siger selv til TV 2, at han har det fint med situationen, og at hans hjerte for Lillestrøm er stort. Også holdkammeraterne siger, at han har taget det fint.
Lillestrøm fik sit første point under David Nielsens ledelse søndag aften, da klubben spillede 1-1 mod Rosenborg. Ironisk nok var det den danske træners søn, Noah Jean Holm, som scorede Rosenborgs mål.
I Eliteserien er Lillestrøm nummer 15 og har to point op til Haugesund på den anden side af nedrykningsstregen.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
EKSKLUSIVT
Afsløring: Eintracht Frankfurt byder igen på Gaaei
Frankrig – Spanien
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
INTERVIEW