David Nielsen med stor ændring: Jeg er old school

David Nielsen har valgt at skifte anfører i Lillestrøm forud for en drabelig nedrykningsduel.



David Nielsen skal i dette efterår forsøge at redde Lillestrøm i den bedste norske række, og i den forbindelse har den danske træner truffet en markant beslutning.

Han har valgt at pille anførerbindet af midtbanespilleren Gjermund Åsen, der ellers har båret bindet siden 2022. I stedet er Lillestrøms nye anfører blevet forsvarsspilleren Ruben Gabrielsen, som nogle danske fans måske vil huske for sit korte ophold i FC København.

Over for VG sætter David Nielsen ord på beslutningen.

– Det var slet ikke svært. Jeg er "old school", og i mine øjne er det stopperen, der skal være kaptajn, siger den tidligere topangriber og tilføjer:

– Det spiller ingen rolle. Om (Thomas) Lehne Olsen havde været kaptajn, OM Ylldren (Ibrahimaj) havde været kaptajn… Det er stopperen, som er kaptajn. Man skal lede holdet nedefra.

– Ruben (Gabrielsen) er perfekt til at gøre det. Han har niveauet. Han skal bare være på hver gang. Hvis han er fokuseret, er han god. Hvis han ikke er fokuseret, er han ikke god. Derfor har han fået anførerbindet, så han kan se på det og koncentrere sig.

Gjermund Åsen siger selv til TV 2, at han har det fint med situationen, og at hans hjerte for Lillestrøm er stort. Også holdkammeraterne siger, at han har taget det fint.

Lillestrøm fik sit første point under David Nielsens ledelse søndag aften, da klubben spillede 1-1 mod Rosenborg. Ironisk nok var det den danske træners søn, Noah Jean Holm, som scorede Rosenborgs mål.  

I Eliteserien er Lillestrøm nummer 15 og har to point op til Haugesund på den anden side af nedrykningsstregen. 





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

Gammelmandsbold i Toronto

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Steve Cooper med stor beslutning

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg teaser for transfer

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-scoop: Hijackede transfer

Portugal – Kroatien

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

De tager ikke med FC København på træningslejr

‘Det er en interessant spiller’

Her er Jonas Winds nye klub

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Kolding køber stor profil

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’