David Nielsen skal i dette efterår forsøge at redde Lillestrøm i den bedste norske række, og i den forbindelse har den danske træner truffet en markant beslutning.
Han har valgt at pille anførerbindet af midtbanespilleren Gjermund Åsen, der ellers har båret bindet siden 2022. I stedet er Lillestrøms nye anfører blevet forsvarsspilleren Ruben Gabrielsen, som nogle danske fans måske vil huske for sit korte ophold i FC København.
Over for VG sætter David Nielsen ord på beslutningen.
– Det var slet ikke svært. Jeg er "old school", og i mine øjne er det stopperen, der skal være kaptajn, siger den tidligere topangriber og tilføjer:
– Det spiller ingen rolle. Om (Thomas) Lehne Olsen havde været kaptajn, OM Ylldren (Ibrahimaj) havde været kaptajn… Det er stopperen, som er kaptajn. Man skal lede holdet nedefra.
– Ruben (Gabrielsen) er perfekt til at gøre det. Han har niveauet. Han skal bare være på hver gang. Hvis han er fokuseret, er han god. Hvis han ikke er fokuseret, er han ikke god. Derfor har han fået anførerbindet, så han kan se på det og koncentrere sig.
Gjermund Åsen siger selv til TV 2, at han har det fint med situationen, og at hans hjerte for Lillestrøm er stort. Også holdkammeraterne siger, at han har taget det fint.
Lillestrøm fik sit første point under David Nielsens ledelse søndag aften, da klubben spillede 1-1 mod Rosenborg. Ironisk nok var det den danske træners søn, Noah Jean Holm, som scorede Rosenborgs mål.
I Eliteserien er Lillestrøm nummer 15 og har to point op til Haugesund på den anden side af nedrykningsstregen.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
NYHEDER
Frankrig – England
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
HELT VILDT
“Det går over i historien”
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig
TOPNYHED
Udpeger VM’s tre bedste trænere
EKSKLUSIVT