David Nielsen skal i dette efterår forsøge at redde Lillestrøm i den bedste norske række, og i den forbindelse har den danske træner truffet en markant beslutning.
Han har valgt at pille anførerbindet af midtbanespilleren Gjermund Åsen, der ellers har båret bindet siden 2022. I stedet er Lillestrøms nye anfører blevet forsvarsspilleren Ruben Gabrielsen, som nogle danske fans måske vil huske for sit korte ophold i FC København.
Over for VG sætter David Nielsen ord på beslutningen.
– Det var slet ikke svært. Jeg er "old school", og i mine øjne er det stopperen, der skal være kaptajn, siger den tidligere topangriber og tilføjer:
– Det spiller ingen rolle. Om (Thomas) Lehne Olsen havde været kaptajn, OM Ylldren (Ibrahimaj) havde været kaptajn… Det er stopperen, som er kaptajn. Man skal lede holdet nedefra.
– Ruben (Gabrielsen) er perfekt til at gøre det. Han har niveauet. Han skal bare være på hver gang. Hvis han er fokuseret, er han god. Hvis han ikke er fokuseret, er han ikke god. Derfor har han fået anførerbindet, så han kan se på det og koncentrere sig.
Gjermund Åsen siger selv til TV 2, at han har det fint med situationen, og at hans hjerte for Lillestrøm er stort. Også holdkammeraterne siger, at han har taget det fint.
Lillestrøm fik sit første point under David Nielsens ledelse søndag aften, da klubben spillede 1-1 mod Rosenborg. Ironisk nok var det den danske træners søn, Noah Jean Holm, som scorede Rosenborgs mål.
I Eliteserien er Lillestrøm nummer 15 og har to point op til Haugesund på den anden side af nedrykningsstregen.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED