David Nielsen skal i dette efterår forsøge at redde Lillestrøm i den bedste norske række, og i den forbindelse har den danske træner truffet en markant beslutning.
Han har valgt at pille anførerbindet af midtbanespilleren Gjermund Åsen, der ellers har båret bindet siden 2022. I stedet er Lillestrøms nye anfører blevet forsvarsspilleren Ruben Gabrielsen, som nogle danske fans måske vil huske for sit korte ophold i FC København.
Over for VG sætter David Nielsen ord på beslutningen.
– Det var slet ikke svært. Jeg er "old school", og i mine øjne er det stopperen, der skal være kaptajn, siger den tidligere topangriber og tilføjer:
– Det spiller ingen rolle. Om (Thomas) Lehne Olsen havde været kaptajn, OM Ylldren (Ibrahimaj) havde været kaptajn… Det er stopperen, som er kaptajn. Man skal lede holdet nedefra.
– Ruben (Gabrielsen) er perfekt til at gøre det. Han har niveauet. Han skal bare være på hver gang. Hvis han er fokuseret, er han god. Hvis han ikke er fokuseret, er han ikke god. Derfor har han fået anførerbindet, så han kan se på det og koncentrere sig.
Gjermund Åsen siger selv til TV 2, at han har det fint med situationen, og at hans hjerte for Lillestrøm er stort. Også holdkammeraterne siger, at han har taget det fint.
Lillestrøm fik sit første point under David Nielsens ledelse søndag aften, da klubben spillede 1-1 mod Rosenborg. Ironisk nok var det den danske træners søn, Noah Jean Holm, som scorede Rosenborgs mål.
I Eliteserien er Lillestrøm nummer 15 og har to point op til Haugesund på den anden side af nedrykningsstregen.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
10. gang i træk
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE