For rullende kameraer blev David Nielsen mandag fyret som cheftræner i den norske klub Lillestrøm.
David Nielsen stod mit i TV 2s nedtakt fra opgøret mellem FC Nordsjælland og Brøndby IF, da fokus fra den kamp pludselig blev rettet til at David Nielsen ikke længere var cheftræner for Lillestrøm.
Lillestrøm har haft en svær sæson, hvor klubben hele tiden har kæmpet med nedrykningsstregen, derfor blev David Nielsen udpeget til at redde klubben fra at undgå nedrykningen i slutningen af august.
– Jeg vælger ofte mine trænerjobs med hjertet nogle gange mere end hjernen. Jeg bliver trigget af den her ide om, at komme ind og gøre noget for en klub, der har det svært. Når du tager highrisk jobs, så risikerer du også at sidde her efter fire kampe, siger David Nielsen i Tirsdagens udgave af Tirsdagstrænerne.
David Nielsen fik kun fire kampe på posten som cheftræner for Lillestrøm. I de kampe mødte han udover sin søn også en dansk trænerkollega.
– Det der er så specielt i sådan en situation, hvor en klub har skiftet træner mange gange. Så har du et øjeblik, hvor du kan få momentum, og det er jeg udemærket godt klar over, det øjeblik jeg træder ind.
– Det momentum det får vi faktisk lidt, i den kamp vi spiller mod Rosenborg, men så mister vi det igen, fordi det bliver dræbt af, at vi taber 5-0 til Jakob Michelsen. Så tak for det Jakob.
Foruden den norske klub har David Nielsen været forbi Lyngby og AE Kifisias det seneste år, hvilket har været med forskellig succes.
I Grækenland blev han fyret efter otte kampe, hvorimod han blev den helt store helt, der reddede Lyngby fra nedrykning i sidste Superliga-sæson.
LIVE
TransferLIVE: FCN udlejer til IFK Göteborg
Schweizisk kaptajn er stolt af VM
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
Knuser transferrekord
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TOPNYHED