For rullende kameraer blev David Nielsen mandag fyret som cheftræner i den norske klub Lillestrøm.
David Nielsen stod mit i TV 2s nedtakt fra opgøret mellem FC Nordsjælland og Brøndby IF, da fokus fra den kamp pludselig blev rettet til at David Nielsen ikke længere var cheftræner for Lillestrøm.
Lillestrøm har haft en svær sæson, hvor klubben hele tiden har kæmpet med nedrykningsstregen, derfor blev David Nielsen udpeget til at redde klubben fra at undgå nedrykningen i slutningen af august.
– Jeg vælger ofte mine trænerjobs med hjertet nogle gange mere end hjernen. Jeg bliver trigget af den her ide om, at komme ind og gøre noget for en klub, der har det svært. Når du tager highrisk jobs, så risikerer du også at sidde her efter fire kampe, siger David Nielsen i Tirsdagens udgave af Tirsdagstrænerne.
David Nielsen fik kun fire kampe på posten som cheftræner for Lillestrøm. I de kampe mødte han udover sin søn også en dansk trænerkollega.
– Det der er så specielt i sådan en situation, hvor en klub har skiftet træner mange gange. Så har du et øjeblik, hvor du kan få momentum, og det er jeg udemærket godt klar over, det øjeblik jeg træder ind.
– Det momentum det får vi faktisk lidt, i den kamp vi spiller mod Rosenborg, men så mister vi det igen, fordi det bliver dræbt af, at vi taber 5-0 til Jakob Michelsen. Så tak for det Jakob.
Foruden den norske klub har David Nielsen været forbi Lyngby og AE Kifisias det seneste år, hvilket har været med forskellig succes.
I Grækenland blev han fyret efter otte kampe, hvorimod han blev den helt store helt, der reddede Lyngby fra nedrykning i sidste Superliga-sæson.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
Liverpool præsenterer succestræner
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
MEDIE
Jess Thorup fyret
De 10 største stjerner, der misser VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER