En stor nyhed ramte fredag aften.
Den tidligere Superliga-træner David Nielsen er nemlig tilbage i trænerbranchen, da den norske klub Lillestrøm har præsenteret Nielsen som ny cheftræner for resten af året.
Det var en nyhed, som Tipsbladet afslørede.
Han er ved at blive dansk fodbolds svar på Sam Allardyce, der kommer ind, når lokummet brænder nogle steder.
Carsten Werge om David Nielsen
Samtidig er det kommet frem, at han fortsætter som ekspert på TV 2.
Tipsbladet har talt med fodboldredaktør på TV 2, Carsten Werge, om David Nielsens nye job.
– Jeg glæder mig meget på Davids vegne, at han stadig er så attraktiv, som han er. Det bekræfter bare, hvor dygtig han er. Jeg glæder mig endnu mere over, at han gerne vil være en del af vores dækning. Han er sgu dejlig at arbejde sammen med, og han er en stor personlighed, som vil være ærgerlig at miste nu.
– Det vil være dumt at se, om vi ikke kunne få det til at gå i hak alligevel. Han vil gerne blive ved med at være her. Jeg ser ikke de store problemer. Han kommer til at lave noget for os et par gange om ugen, siger Carsten Werge til Tipsbladet.
Kommer der til at være nogle opgaver, som David Nielsen ikke kommer til at være med til på grund af jobbet i Norge?
– Nej, det tror jeg ikke. Han har jo klassisk været med et par dage om ugen. Det kan godt være, at det bliver lidt mindre. Nogle gange vil det være tre dage om ugen, andre gange to dage. Det er ikke noget stort problem, fordi jeg synes egentlig, at vi har mange gode folk.
– Det, synes jeg, er fornuftigt, at vi kan finde ud af det på den måde. Nu hygger jeg mig som gammel vært på Tirsdagtrænerne, og jeg er sindssygt glad for, at han stadig er med der. Nu er vi ved at arbejde programmet op. Det ville være ærgerligt, når han har været så god i de første fem programmer. Det er sgu fint.
Fodboldredaktøren mener, at Nielsen har vist, at han kan redde klubber ude af krise. Lige nu er Lillestrøm blot nummer 13 i Eliteserien, lige over stregen, efter 19 runder.
– Det er helt naturligt, når man ser på, hvad han laver. Det er jo det, som han har lavet i mange år, og det har han gjort med stor succes, så vil det være mærkeligt, hvis ikke han stadig synes, at det var nogle ting, der skulle prøves af.
– Jeg ville være mere overrasket, hvis han med den alder, som han har, sagde: ‘Jeg skal ikke være træner mere’. Det ville være mærkeligt. Det ville være noget andet, hvis han havde dunrende fiasko, og det har han ikke. Han er ved at blive dansk fodbolds svar på Sam Allardyce, der kommer ind, når lokummet brænder nogle steder, siger Carsten Werge med et stort smil.
Du er vel glad for, at David Nielsen ikke er blevet ansat i en Superliga-klub?
– Ja, det er klart. Det ville være svært at have ham med til at dække Superliga-kampene, hvis han var træner i en Superliga-klub. Det kan man jo ikke. Til gengæld ligger Lillestrøm lige ved siden af lufthavnen i Oslo, så det er ikke så svært at komme frem og tilbage. Folk er i gang med at lave planer for det.
Artiklen fortsætter under billedet.
Ingen hvide handsker
Ifølge fodboldredaktøren har David Nielsen fået en blændende start som Superliga-ekspert hos TV 2, og Werge mener, at den tidligere Superliga-træner er en stærk formidler.
– Det, der har kendetegnet David, er, at han er vanvittigt velforberedt, og han er virkelig godt inde i sine ting som ekspert. Man fornemmer, at han har en stor respekt, hvor han kommer rundt på stadions og i vores programmer. Man skal lytte efter ham. Han er jo en type, der reflekterer meget over det, som han er en del af. Folk kan godt lide ham, og de har stor respekt for ham.
– Det er ikke altid, at man kan finde dem. Han er et naturtalent til at lave fjernsyn og formidle. For at være helt ærlig er han en vanvttig dejlig fyr at have med på holdet. Han er en kæmpe holdspiller.
– David kommer jo ikke med sine hvide handsker og dækker Superligaen og landsholdet. Han kommer, fordi han har lyst til at være en del af en gruppe, siger Carsten Werge til Tipsbladet.
Nielsen har kontrakt med Lillestrøm for resten af året.
Den tidligere Superliga-træner blev i foråret ansat på en kort kontrakt i Lyngby, og han formåede at få klubben til at overleve i den bedste række.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte