Efter konflikt i Elfsborg: Dansk målmand sygemelder sig

Den danske målmand Kevin Stuhr-Ellegaard skulle hyldes mandag aften, men han har sygemeldt sig. Det sker, efter han tidligere i efteråret var i konflikt med klubbens ledelse.



Han er godt nok blevet 36 år, danske Kevin Stuhr-Ellegaard, men målmanden fra Elfsborg havde håbet på at få flere sæsoner i den svenske klub.

Det får han ikke, og derfor var det planen, at han sammen med to andre spillere skulle hyldes og takkes for indsatsen, når Elfsborg mandag aften spiller sidste hjemmekamp i sæsonen.

Mens de to andre – Stefan Ishizaki og Jon Jönsson – dukker op, er Kevin Stuhr-Ellegaard dog ingen steder at finde på stadion. Den danske målmand har sygemeldt sig.

– Han er syg. Han meldte sig syg i morges (søndag morgen, red.), sagde Jimmy Thelin, der er Elfsborgs manager, til Borås Tidning søndag.

Danskeren er dermed ikke i truppen til aftenens opgør, hvor Elfsborg får besøg af IFK Göteborg.

Målmanden var meget klar i spyttet tidligere i efteråret, da det var kendt, at han ikke kunne få sin aftale med klubben forlænget.

– Man kunne sandsynligvis have tilbudt mig en værre aftale (end den han er på lige nu, red.), set fra mit synspunkt. Jeg elsker den her by, sponsorerne, fansene, livet her, men det her er under bæltestedet. Jeg bliver bare forbandet. Men Jimmy (Thelin, Elfsborgs manager, red.) er bange for stærke personligheder, sådan er det bare, sagde Kevin Stuhr-Ellegaard i september.

Danskeren fik efterfølgende “fri” af Elfsborg til at reflektere lidt over tingene. 

Mandag aften er danskeren altså ikke på stadion, når man ellers har i sinde at hylde ham for syv års tro tjeneste i Elfsborg. Ellegaards aftale løber ud ved årsskiftet.





LIVE

VM-LIVE: Stjerne afvist – nu blander minister sig

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jagter tidligere FCK-stjerne

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

AGF køber ham

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

De vil have Victor Nelsson

Stolt over dansk transfer

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han tager hjem fra VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

TV-ekspert chokerer på direkte tv



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Tyskland – Curacao

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Lurer på PSG-stjerne

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Bizart: Tyveri i VM-lejr