Efter racistisk kommentar: Svensk dommer udelukkes for 2020

En svensk dommer skal ikke dømme kampe i Allsvenskan i 2020, efter at han kom med en stødende kommentar mod en målmand i en kamp i sidste sæson.



Martin Strömbergsson kommer ikke til at dømme i Sverige igen i år. Det har det svenske fodboldforbund besluttet, efter at det er kommet frem, at dommeren kom med en stødende kommentar mod Aly Keita, der er målmand for Östersunds FK.

Det meddeler forbundet på sin hjemmeside fredag eftermiddag.

Aly Keita forklarede for nylig til Östersunds FK’s hjemmeside, at Martin Strömbergsson rettede en racistisk kommentar mod keeperen, der er fra Guinea.

– I en Allsvenskan-kamp sidste år kom dommeren hen til mig og sagde noget i stil med, “gå tilbage i målet, så de kan kaste bananer efter dig,” sagde Aly Keita.

Martin Strömbergsson forklarede sin kommentar med, at det var en ”klassisk Gävleborgsfloskel”, som han ofte siger til keepere – uagtet hudfarve. Dog har kommentaren altså kastet en karantæne af sig.

– Martin Strömbergsson siger, at han ikke havde nogen racistiske intentioner med det, han har sagt. Vi har ingen grund til at tvivle på dette, men betragter det stadig som en meget upassende kommentar, og det må være indlysende, at den kan opfattes som stødende.

– Baseret på det, der er sket, er det ikke passende for Martin Strömbergsson at dømme nogen kampe i Allsvenskan i resten af 2020, siger Peter Ekström, formand for det svenske fodboldforbunds dommerkomité, i ifølge forbundets hjemmeside.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

AGF genfinder sejrsspor mod sønderjyder

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

10. gang i træk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

AGF – Sønderjyske

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

FCK lurer på landsholdsspiller

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber

Martin Jørgensen lander nyt job

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Ipswich er tilbage i Premier League