• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Skandinavien Anders Dehn

Efter skandalefest: Politi-efterforskning er slut

Foto: Getty Images

Politiet har afsluttet sin efterforskning af sagerne om mulig vold og voldvægt i forbindelse med en fest i danserklubben Brann.

Af Anders Dehn

Fest- og sexskandalen i danskerklubben Brann fra Bergen har allerede haft omfattede konsekvenser. De har primært været relateret til fodboldklubben, men nu går det retslige efterspil ind i en ny fase.

I slutningen af august kom det frem, at en kvinde havde anmeldt en spiller for vold i forbindelse med den uautoriserede fest på klubbens stadion, og at politiet havde sigtet en spiller for voldtægt.

Ifølge avisen VG har politiet nu afsluttet efterforskningen af de to sager. De er nu havnet på bordet hos anklager Lillian Kleppe, der dog ikke er særlig meddelsom.

- Desværre vil jeg ikke give nogen udtalelse om status på politiets efterforskning, eller hvornår sagen ventes afgjort. Politiet vil udsende en pressemeddelelse, når der er noget nyt at fortælle, siger hun til VG.

De to straffesager tager deres udspring i den fest, som en gruppe på 12 Brann-spillere spontant afholdte efter en holdmiddag. Festen blev våd og endte på klubbens hjemmebane, hvor de ikke havde lov til at være midt om natten.

Spillerne havde en gruppe kvinder med på stadion, og nogle dyrkede sex med kvinderne. Nu skal retssystemet så afgøre, om der også har fundet vold og voldtægt sted.

Skandalen har dog allerede haft betydning for flere spilleres karrierer. Veteranen Vegard Forren har forladt klubben, og det samme har danske Mikkel Andersen, der nu er i Viborg FF. Derudover har den tidligere FC Nordsjælland-spiller Mathias Rasmussen fået besked på at finde sig en ny klub, skrev lokalavisen Bergens Tidende for fire uger siden.

Læs, hvordan Mikkel Andersen oplevede efterspillet, her.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020