Efter skandalefest: Politi-efterforskning er slut

Politiet har afsluttet sin efterforskning af sagerne om mulig vold og voldvægt i forbindelse med en fest i danserklubben Brann.



Fest- og sexskandalen i danskerklubben Brann fra Bergen har allerede haft omfattede konsekvenser. De har primært været relateret til fodboldklubben, men nu går det retslige efterspil ind i en ny fase.

I slutningen af august kom det frem, at en kvinde havde anmeldt en spiller for vold i forbindelse med den uautoriserede fest på klubbens stadion, og at politiet havde sigtet en spiller for voldtægt.

Ifølge avisen VG har politiet nu afsluttet efterforskningen af de to sager. De er nu havnet på bordet hos anklager Lillian Kleppe, der dog ikke er særlig meddelsom.

– Desværre vil jeg ikke give nogen udtalelse om status på politiets efterforskning, eller hvornår sagen ventes afgjort. Politiet vil udsende en pressemeddelelse, når der er noget nyt at fortælle, siger hun til VG.

De to straffesager tager deres udspring i den fest, som en gruppe på 12 Brann-spillere spontant afholdte efter en holdmiddag. Festen blev våd og endte på klubbens hjemmebane, hvor de ikke havde lov til at være midt om natten.

Spillerne havde en gruppe kvinder med på stadion, og nogle dyrkede sex med kvinderne. Nu skal retssystemet så afgøre, om der også har fundet vold og voldtægt sted.

Skandalen har dog allerede haft betydning for flere spilleres karrierer. Veteranen Vegard Forren har forladt klubben, og det samme har danske Mikkel Andersen, der nu er i Viborg FF. Derudover har den tidligere FC Nordsjælland-spiller Mathias Rasmussen fået besked på at finde sig en ny klub, skrev lokalavisen Bergens Tidende for fire uger siden.

Læs, hvordan Mikkel Andersen oplevede efterspillet, her.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Her er VM-turneringens hold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: FCK, FCN og FCM trækkes i Conference League

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Han er VM’s bedste spiller

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Afsløring: FC København sælger Achouri

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København kan miste endnu en stjerne

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

‘Spanien var det bedste hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Klar for FC København

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Vallys afslører flere års hemmelig dialog