Efter skandalefest: Politi-efterforskning er slut

Politiet har afsluttet sin efterforskning af sagerne om mulig vold og voldvægt i forbindelse med en fest i danserklubben Brann.



Fest- og sexskandalen i danskerklubben Brann fra Bergen har allerede haft omfattede konsekvenser. De har primært været relateret til fodboldklubben, men nu går det retslige efterspil ind i en ny fase.

I slutningen af august kom det frem, at en kvinde havde anmeldt en spiller for vold i forbindelse med den uautoriserede fest på klubbens stadion, og at politiet havde sigtet en spiller for voldtægt.

Ifølge avisen VG har politiet nu afsluttet efterforskningen af de to sager. De er nu havnet på bordet hos anklager Lillian Kleppe, der dog ikke er særlig meddelsom.

– Desværre vil jeg ikke give nogen udtalelse om status på politiets efterforskning, eller hvornår sagen ventes afgjort. Politiet vil udsende en pressemeddelelse, når der er noget nyt at fortælle, siger hun til VG.

De to straffesager tager deres udspring i den fest, som en gruppe på 12 Brann-spillere spontant afholdte efter en holdmiddag. Festen blev våd og endte på klubbens hjemmebane, hvor de ikke havde lov til at være midt om natten.

Spillerne havde en gruppe kvinder med på stadion, og nogle dyrkede sex med kvinderne. Nu skal retssystemet så afgøre, om der også har fundet vold og voldtægt sted.

Skandalen har dog allerede haft betydning for flere spilleres karrierer. Veteranen Vegard Forren har forladt klubben, og det samme har danske Mikkel Andersen, der nu er i Viborg FF. Derudover har den tidligere FC Nordsjælland-spiller Mathias Rasmussen fået besked på at finde sig en ny klub, skrev lokalavisen Bergens Tidende for fire uger siden.

Læs, hvordan Mikkel Andersen oplevede efterspillet, her.







LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Zanka ville spille gratis for FC København

TransferLIVE: Liverpool køber spanier for 300 mio.

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Jonas Lössl stopper karrieren

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

FCK-boss roser varm bomber

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Køber Mads Bidstrup til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

England sprudlede i underholdende målfest

Portugal skuffede stort mod DR Congo

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Tjekkiet – Sydafrika

Superliga-stjerne fik kæmpe VM-helterolle

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Mexico – Sydkorea

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby