Efter skandalefest: Politi-efterforskning er slut

Politiet har afsluttet sin efterforskning af sagerne om mulig vold og voldvægt i forbindelse med en fest i danserklubben Brann.



Fest- og sexskandalen i danskerklubben Brann fra Bergen har allerede haft omfattede konsekvenser. De har primært været relateret til fodboldklubben, men nu går det retslige efterspil ind i en ny fase.

I slutningen af august kom det frem, at en kvinde havde anmeldt en spiller for vold i forbindelse med den uautoriserede fest på klubbens stadion, og at politiet havde sigtet en spiller for voldtægt.

Ifølge avisen VG har politiet nu afsluttet efterforskningen af de to sager. De er nu havnet på bordet hos anklager Lillian Kleppe, der dog ikke er særlig meddelsom.

– Desværre vil jeg ikke give nogen udtalelse om status på politiets efterforskning, eller hvornår sagen ventes afgjort. Politiet vil udsende en pressemeddelelse, når der er noget nyt at fortælle, siger hun til VG.

De to straffesager tager deres udspring i den fest, som en gruppe på 12 Brann-spillere spontant afholdte efter en holdmiddag. Festen blev våd og endte på klubbens hjemmebane, hvor de ikke havde lov til at være midt om natten.

Spillerne havde en gruppe kvinder med på stadion, og nogle dyrkede sex med kvinderne. Nu skal retssystemet så afgøre, om der også har fundet vold og voldtægt sted.

Skandalen har dog allerede haft betydning for flere spilleres karrierer. Veteranen Vegard Forren har forladt klubben, og det samme har danske Mikkel Andersen, der nu er i Viborg FF. Derudover har den tidligere FC Nordsjælland-spiller Mathias Rasmussen fået besked på at finde sig en ny klub, skrev lokalavisen Bergens Tidende for fire uger siden.

Læs, hvordan Mikkel Andersen oplevede efterspillet, her.





LIVE

TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Vildt transferrygte skydes ned



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Superliga-træner tilknytter agent

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Uventet skifte?

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

De vil have Rashford

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Vender tilbage til skærmen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Overraskende skifte lurer