Fest- og sexskandalen i danskerklubben Brann fra Bergen har allerede haft omfattede konsekvenser. De har primært været relateret til fodboldklubben, men nu går det retslige efterspil ind i en ny fase.
I slutningen af august kom det frem, at en kvinde havde anmeldt en spiller for vold i forbindelse med den uautoriserede fest på klubbens stadion, og at politiet havde sigtet en spiller for voldtægt.
Ifølge avisen VG har politiet nu afsluttet efterforskningen af de to sager. De er nu havnet på bordet hos anklager Lillian Kleppe, der dog ikke er særlig meddelsom.
– Desværre vil jeg ikke give nogen udtalelse om status på politiets efterforskning, eller hvornår sagen ventes afgjort. Politiet vil udsende en pressemeddelelse, når der er noget nyt at fortælle, siger hun til VG.
De to straffesager tager deres udspring i den fest, som en gruppe på 12 Brann-spillere spontant afholdte efter en holdmiddag. Festen blev våd og endte på klubbens hjemmebane, hvor de ikke havde lov til at være midt om natten.
Spillerne havde en gruppe kvinder med på stadion, og nogle dyrkede sex med kvinderne. Nu skal retssystemet så afgøre, om der også har fundet vold og voldtægt sted.
Skandalen har dog allerede haft betydning for flere spilleres karrierer. Veteranen Vegard Forren har forladt klubben, og det samme har danske Mikkel Andersen, der nu er i Viborg FF. Derudover har den tidligere FC Nordsjælland-spiller Mathias Rasmussen fået besked på at finde sig en ny klub, skrev lokalavisen Bergens Tidende for fire uger siden.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
Magiske Messi slår til igen
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
