Ekspert: Aldrende dansker fortjener en forlængelse

Malmö FF bør forlænge kontrakten med Søren Rieks, selv om han netop er fyldt 34, mener svensk ekspert.



Der er kun lidt over et halvt år, til Sørens Rieks’ kontrakt med Malmö FF udløber. Samtidig er han for nylig fyldt 34 år, så i klubledelsen spørger de formentlig sig selv og hinanden, om de bør forlænge aftalen.

Spørger man Daniel Nannskog, der er mangeårig Allsvenskan-spiller (blandt andet i Malmö) og nu ekspertkommentator på SVT, er svaret et klart ja.

– Jeg synes, at Rieks har vist nok. Han er en af dem, der driver det her Malmö-hold. Så jeg synes godt, man kunne forlænge med et år. Det er måske det bedste for Malmö med den alder, han har. Jeg synes, at han fortjener en forlængelse, siger Nannskog til FotbollDirekt.

For en måned siden hentede Malmö FF Veljko Birmancevic for et stort beløb. Han skal konkurrere med Rieks om venstre kant, men hvis danskeren ellers kan leve med, at den dyre mand fra Serbien også skal have noget spilletid, bør der ikke være noget at tænke over, mener Nannskog.

– Hvis Rieks bare køber det argumenter, er der ikke noget mærkeligt i at forlænge med ham, siger han.

FotbollDirekt er ikke det første svenske medie til at beskæftige sig med Søren Rieks’ fremtid. Tidligere på året forlød det, at han og Malmö ville forlænge.





LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Sydafrika – Sydkorea

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

FCK går på rov i Viborg

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Portugal – Usbekistan

Køber ind i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

England – Ghana

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Lurer på Superliga-stjerne

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber