Er et emne i FCM: Vi må se, hvordan det ender

Den svenske midtbanespiller er et varmt navn i FC Midtjylland, og nu sætter han selv ord på fremtiden, som er ganske usikker.



Fremtiden er uvis for den svenske midtbanespiller Armin Gigovic, der er på kontrakt i russiske Rostov.

De seneste måneder har han tørnet ud for Helsingborgs IF, da hans aftale med den russiske klub har været suspenderet. Nu venter en usikker fremtid, hvor han i princippet skal retur til Rusland.

– Med krigen så ved jeg ikke, om det er særlig godt [at tage tilbage, red.]. Hvis man kigger udefra, så er det måske ikke så godt at gøre det. nu når tilstanden er sådan, siger Armin Gigovic til Fotbollskanalen.

– Men hvis man skal, så skal man. Det er her jeg har en kontrakt. Vi får se. Vi håber på det bedste, og jeg er ikke bekymret for mig selv.

FIFA har gjort det muligt for udenlandske spillere i russiske klubber at suspendere deres aftale i den kommende sæson. Hvis Armin Gigovic vælger den løsning eller kan blive enig med klubben om et salg, så står bejlerne angiveligt på spring.

Klubber fra Belgien, Tyskland, Holland og Danmark, heriblandt FC Midtjylland, skulle bejle til den unge midtbanespiller, skrev SportExpressen for ganske nyligt.

– Alles drøm er at spille i udlandet, men vi må se, hvordan det ender. FIFA har truffet deres beslutning, og så må vi se, hvordan det går med det hele, siger 20-årige Gigovic til Fotbollskanalen.

Armin Gigovic har spillet ni kampe for Helsingborgs IF i løbet af foråret og scoret et enkelt mål efter hans aftale med Rostov blev suspenderet.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE: AGF er pressede




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Jens Stage-transfer meldes kollapset

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Dansk angriber sat til salg



LIVE

TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Jubler over store FC København-nyheder

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her kan du se AGF mod Sabah FK

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

‘Et af de største danske resultater’

Kontant dom over Elyounoussi

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

FCM-transfer i fare

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

OB vil have tidligere Superliga-profil

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Revser Alexander Zorniger