Et halvt år efter SL-exit: Testes af svensk klub

Siden afskeden med Superligaen i sommer har svensker stået uden klub. Nu træner han med i hjemlandet.



For snart et år siden tog Randers FC en chance med Mattias Andersson.

Den svenske stopper var en del af Randers FC i foråret, hvor han aldrig rigtig slog sit navn fast. Derfor gik parterne også hver til sit ved kontraktens udløb denne sommer.

Siden har 24-årige Mattias Andersson forsøgt at komme tilbage i omdrejninger efter et længere skadesforløb. Nu er der så ved at være lys for enden af tunnellen for forsvarsspilleren.

SkåneSport skriver således, at Mattias Andersson lige nu træner med i Trelleborgs FF, der sluttede sæsonen på fjerdepladsen i Superettan, som er den næstbedste række i Sverige. Det er dog endnu for tidligt at sige, hvor fremtiden ligger for stopperen.

– Jeg ved ikke en gang selv, hvad hans planer er. Jeg ved ikke, om han vil et bedre sted hen eller om Trelleborg er en mulig destination for ham i sidste ende, siger klubbens træner Kristian Haynes til Trelleborg’s Allehanda ifølge SkåneSport.

24-årige Mattias Andersson var tidligere i karrieren et stort talent, hvorfor han også var på kontrakt i Juventus, men skader har sidenhen ødelagt en ellers lovende fodboldkarriere på øverste hylde.

Han fik sin fodboldopvækst i Malmö FF, inden han i en ung alder drog til Juventues. Siden fulgte et lejeophold i hollandsk fodbold, inden man sendte ham til schweiziske FC Sion. Blot tre kampe nåede han for Randers FC i foråret.

Siden afskeden med Superligaen har svenskeren døjet med en skade, hvorfor han først er ved at gøre sig klar til en ny arbejdsgiver i fodboldverdenen nu.





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

FC København sælger Nathan Trott



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Wolfsburg – Bayern

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Barcelona – Real Madrid

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Medie: Køber Højlund for 330 millioner