Et halvt år efter SL-exit: Testes af svensk klub

Siden afskeden med Superligaen i sommer har svensker stået uden klub. Nu træner han med i hjemlandet.



For snart et år siden tog Randers FC en chance med Mattias Andersson.

Den svenske stopper var en del af Randers FC i foråret, hvor han aldrig rigtig slog sit navn fast. Derfor gik parterne også hver til sit ved kontraktens udløb denne sommer.

Siden har 24-årige Mattias Andersson forsøgt at komme tilbage i omdrejninger efter et længere skadesforløb. Nu er der så ved at være lys for enden af tunnellen for forsvarsspilleren.

SkåneSport skriver således, at Mattias Andersson lige nu træner med i Trelleborgs FF, der sluttede sæsonen på fjerdepladsen i Superettan, som er den næstbedste række i Sverige. Det er dog endnu for tidligt at sige, hvor fremtiden ligger for stopperen.

– Jeg ved ikke en gang selv, hvad hans planer er. Jeg ved ikke, om han vil et bedre sted hen eller om Trelleborg er en mulig destination for ham i sidste ende, siger klubbens træner Kristian Haynes til Trelleborg’s Allehanda ifølge SkåneSport.

24-årige Mattias Andersson var tidligere i karrieren et stort talent, hvorfor han også var på kontrakt i Juventus, men skader har sidenhen ødelagt en ellers lovende fodboldkarriere på øverste hylde.

Han fik sin fodboldopvækst i Malmö FF, inden han i en ung alder drog til Juventues. Siden fulgte et lejeophold i hollandsk fodbold, inden man sendte ham til schweiziske FC Sion. Blot tre kampe nåede han for Randers FC i foråret.

Siden afskeden med Superligaen har svenskeren døjet med en skade, hvorfor han først er ved at gøre sig klar til en ny arbejdsgiver i fodboldverdenen nu.





LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Dansker vil væk fra RB Salzburg

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Vildt transferrygte skydes ned

Der er al mulig grund til bekymring

Uventet skifte?

Medie: FC København jagter Michael Parker

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

De 10 største stjerner, der misser VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom