Et halvt år efter SL-exit: Testes af svensk klub

Siden afskeden med Superligaen i sommer har svensker stået uden klub. Nu træner han med i hjemlandet.



For snart et år siden tog Randers FC en chance med Mattias Andersson.

Den svenske stopper var en del af Randers FC i foråret, hvor han aldrig rigtig slog sit navn fast. Derfor gik parterne også hver til sit ved kontraktens udløb denne sommer.

Siden har 24-årige Mattias Andersson forsøgt at komme tilbage i omdrejninger efter et længere skadesforløb. Nu er der så ved at være lys for enden af tunnellen for forsvarsspilleren.

SkåneSport skriver således, at Mattias Andersson lige nu træner med i Trelleborgs FF, der sluttede sæsonen på fjerdepladsen i Superettan, som er den næstbedste række i Sverige. Det er dog endnu for tidligt at sige, hvor fremtiden ligger for stopperen.

– Jeg ved ikke en gang selv, hvad hans planer er. Jeg ved ikke, om han vil et bedre sted hen eller om Trelleborg er en mulig destination for ham i sidste ende, siger klubbens træner Kristian Haynes til Trelleborg’s Allehanda ifølge SkåneSport.

24-årige Mattias Andersson var tidligere i karrieren et stort talent, hvorfor han også var på kontrakt i Juventus, men skader har sidenhen ødelagt en ellers lovende fodboldkarriere på øverste hylde.

Han fik sin fodboldopvækst i Malmö FF, inden han i en ung alder drog til Juventues. Siden fulgte et lejeophold i hollandsk fodbold, inden man sendte ham til schweiziske FC Sion. Blot tre kampe nåede han for Randers FC i foråret.

Siden afskeden med Superligaen har svenskeren døjet med en skade, hvorfor han først er ved at gøre sig klar til en ny arbejdsgiver i fodboldverdenen nu.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Født i Danmark og på vej til VM

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nu er de færdige i Superligaen

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Massiv kritik efter skandaløse scener



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Det er ringe ad helvede til’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Overvejer AGF-forlængelse

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Monstersalg: FC København-boss jubler

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Disse to er færdige i Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Kedeligt kryds i betydningsløs kamp