Et halvt år efter SL-exit: Testes af svensk klub

Siden afskeden med Superligaen i sommer har svensker stået uden klub. Nu træner han med i hjemlandet.



For snart et år siden tog Randers FC en chance med Mattias Andersson.

Den svenske stopper var en del af Randers FC i foråret, hvor han aldrig rigtig slog sit navn fast. Derfor gik parterne også hver til sit ved kontraktens udløb denne sommer.

Siden har 24-årige Mattias Andersson forsøgt at komme tilbage i omdrejninger efter et længere skadesforløb. Nu er der så ved at være lys for enden af tunnellen for forsvarsspilleren.

SkåneSport skriver således, at Mattias Andersson lige nu træner med i Trelleborgs FF, der sluttede sæsonen på fjerdepladsen i Superettan, som er den næstbedste række i Sverige. Det er dog endnu for tidligt at sige, hvor fremtiden ligger for stopperen.

– Jeg ved ikke en gang selv, hvad hans planer er. Jeg ved ikke, om han vil et bedre sted hen eller om Trelleborg er en mulig destination for ham i sidste ende, siger klubbens træner Kristian Haynes til Trelleborg’s Allehanda ifølge SkåneSport.

24-årige Mattias Andersson var tidligere i karrieren et stort talent, hvorfor han også var på kontrakt i Juventus, men skader har sidenhen ødelagt en ellers lovende fodboldkarriere på øverste hylde.

Han fik sin fodboldopvækst i Malmö FF, inden han i en ung alder drog til Juventues. Siden fulgte et lejeophold i hollandsk fodbold, inden man sendte ham til schweiziske FC Sion. Blot tre kampe nåede han for Randers FC i foråret.

Siden afskeden med Superligaen har svenskeren døjet med en skade, hvorfor han først er ved at gøre sig klar til en ny arbejdsgiver i fodboldverdenen nu.





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Spår stor transferaktivitet i FC København

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Bombe på vej i Real Madrid?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen