Færdig i Silkeborg: Jeg er skuffet

Jacob Pryts skal fremover tørne ud for norske IK Start, da Silkeborg har solgt den danske keeper. Pryts fortæller dog til Tipsbladet, at det har været frustrerende med den manglende spilletid i Superliga-klubben, og han er skuffet.



Jacob Pryts skal prøve kræfter med norsk fodbold. 

Silkeborg har nemlig valgt at sælge den danske keeper til norske IK Start, der huserer i den næstbedste række, hvor han har skrevet under på en kontrakt til udgangen af 2026.

Keeperen nåede blot at få fire kampe for Silkeborg, da han stod i skyggen af både Nicolai Larsen og Aske Andresen. 

Jeg vil da lyve, hvis jeg sagde, at jeg ikke var skuffet over at få chancen. Jeg synes, at jeg havde fortjent det.

Jacob Pryts
Tidligere SIlkeborg-keeper

Pryts erkender, at det ikke har været nemt med den manglende spilletid. 

 – Her til sidst har det været frustrerende. Det skal jeg være den første til at indrømme. Jeg skulle finde motivationen og gløden. Jeg gav lidt afkald på muligheden for at spille i starten. Jeg håbede, at jeg kunne finde mig til rette, så jeg kunne få lov til at spille. Det synes jeg, at jeg gjorde. Jeg er sindssygt glad for at have været i Silkeborg, og jeg har ikke fortrudt det.

– Det har gjort, at jeg har fået den indre glød tilbage. Det har selvfølgelig været hårdt ikke at spille og en smule frustrerende, men vi har haft et fint samarbejde, også i forhold til, at jeg skulle videre. De har været ærlige, og jeg har været ærlig over for dem. Der er ikke noget at sætte en finger på, udover spilletiden i Silkeborg, siger den danske keeper i et inerviewet med Tipsbladet. 

Er du skuffet?

– Ja, jeg havde da ønsket, at jeg havde fået en chance for at vise, hvad jeg duer til. Jeg har igen respekt for verdenen, som de har. De har en rigtig dygtig målmand, der gjorde det godt. Der kan ikke være to inde på målet. Sådan er det i denne verden som målmand. Han fik stået nogle gode kampe, men jeg vil da lyve, hvis jeg sagde, at jeg ikke var skuffet over at få chancen. Jeg synes, at jeg havde fortjent det og gjorde det godt. Jeg har også respekt for valget. Nicolai (Larsen, red.) er også en sindssyg dygtig målmand.

26-årige Pryts blev fortalt, at han ville agere tredjevalg, da keeperen søgte et svar hos cheftræner Kent Nielsen.

– Vi har haft en rigtig åben og ærlig dialog, hvor de har givet udtryk for, at Aske (Andresen, red.) også er en dygtig målmand, og det var en målmand, som de troede på. Nicolai har i mange år været god i Superligaen. Vi nåede op mod sommeren, og så begyndte jeg at prikke på deres skuldre for at høre, hvad de tænkte. Jeg kunne godt mærke, at der skulle til at ske noget. Enten skulle klubben se min vej og tro på mig, eller så skulle jeg finde noget andet.

– Den dialog havde jeg med Kent (Nielsen, red.) og Stücker (Jesper Stücker, red.). Det var helt ærligt og åbent. De sagde, at der var nogle ting, som skulle på plads. De endte med at forlænge med Aske, og det var, hvad det var. Vi havde så et møde, hvor de sagde, at de gerne vil hjælpe mig med at finde en ny klub, og de syntes, at jeg havde været en stor gevinst for klubben og var en dygtig målmand, men som det var nu, passede jeg ikke ind i kabalen, som de skulle lave med målmænd.

Artiklen fortsætter under billedet.

455810924_1220857102263145_6121553304366030579_n

Foto: IK Start

Frisk start
Nu skal Pryts forsøge at slå sit navn fast i Norge, og det var en stor prioritet, at han skulle til udlandet. 

– Jeg søgte spilletid. Som mange andre ville jeg gerne spille. Det var førsteprioriteten. Jeg havde et brændende ønske om at komme uden for landets grænser, så jeg fik følelsen af en frisk start med friske øjne, siger keeperen og tilføjer.

– Der var lidt løs interesse hist og her, men man er ikke lige så hot, som man har været, når man ikke har spillet fodbold i et år. Der var noget konkret, hvor klubben gik en anden vej. Det sker også en gang imellem. Det var ikke sådan, at der stod 30 klubber og bankede på min dør og ville have mig. Jeg er glad for, at det endte med at blive Start.

Danskeren kommer til en klub, der har det svært i øjeblikket. Klubben er nemlig næstsidst i den næstsidste række, og han håber, at det vender.

– Jeg vil spille nogle kampe, så vi kan komme op i tabellen. Det er en klub lidt a la Esbjerg, som har ligget nogle forkerte steder i forhold til, hvor klubben hører til. Det vil jeg gerne bidrage til, siger den nu tidligere Silkeborg-keeper til Tipsbladet.

Pryts skiftede til Silkeborg fra Fremad Amager i sommeren 2023.

Keeperen har også en fortid i Brøndby IF og Næstved Boldklub.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic




LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Fuldstændig hjernedødt’

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Forhandler med Jannik Vestergaard

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

PSG meldes enig med Barca-profil

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Norge – England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Et kæmpestort skifte’

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Pressede på for FC København-exit

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte