Det begyndte allerede, da han var sidst i teenagerårene. Ken Fagerberg kunne drikke sig fuld flere gange i ugen og eksperimenterede med stoffer, hvilket måske ikke er uhørt for 17-årige knægte, men trods alt en sjældenhed blandt Sveriges største fodboldtalenter.
Men Fagerberg lykkedes med at holde sit dobbeltliv skjult og med at præstere, selv om han nogle gange kun havde sovet én eller to timer om natten. Og da han flyttede væk fra sine venner og til FC Midtjylland i 2008, begyndte det godt.
Spilleren, som cheftræner Erik Rasmussen døbte “Den svenske Rooney”, fandt ikke så mange steder at gå i byen i Herning som hjemme i Gøteborg, og i stedet gav han den gas med ekstratræning. Men efterhånden kom hans barndomsvenner oftere og oftere på besøg, og han traf nye venner i Danmark, som heller ikke var guds bedste børn.
Tiden gik med alkohol, amfetamin og kokain, og spilleminutterne for FC Midtjylland blev sjældnere og sjældnere. I foråret 2010 blev Fagerberg lejet ud til barndomklubben Örgryte, og da gik det hele galt.
– Jeg var helt væk, jeg husker næsten ingenting fra de måneder. Jeg festede stenhårdt dengang. Uden problem ti øl på en aften. Janne (Andersson, nuværende landstræner, red.) var træner, og han var rar og dygtig, men jeg husker faktisk knap nok et eneste møde eller træning. Til nogle træninger kunne det sortne for øjnene, og hjertet pumpede. Det må have været farligt. Det er utroligt, når man tænker på det i dag, fortæller Fagerberg i det svenske magasin Offside.
Ken Fagerberg blev selv rodet ind i kriminalitet og måtte trække et bevidst rødt kort i den næstsidste kamp som lejespiller i Örgryte, så han kunne komme hurtigt tilbage til Danmark.
– Nogle var efter mig. Bander og sådan noget. Jeg havde smadret nogens bil og den slags. Det var meget ubehageligt, siger han til Offside.
– Jeg vidste, at hvis jeg tog et rødt kort, så kunne jeg flytte hjem tilbage til Danmark med det samme. Det var det eneste, jeg tænkte på, da jeg kom ind i anden halvleg. Det tog fem-seks minutter, inden jeg blev udvist. Jeg satte en albue, helt uprovokeret, i ansigtet på en Assyriska-spiller.
I dag spiller Ken Fagerberg for 07 Vestur på Færøerne, der for en måned siden rykkede ud af den bedste række. Men hvad han mangler af sportslig succes og udbytte for sit talent, opvejer han for med ro i sindet og en lykkelig tilværelse.
Han bor sammen med hustruen, Lykke, som han fandt, da han spillede i AC Horsens for fem år siden. Han kalder beslutningen om at tage til Færøerne den bedste i sit liv.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
DAGENS SPILFORSLAG
Kedelig returkamp i Paderborn
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
