Det begyndte allerede, da han var sidst i teenagerårene. Ken Fagerberg kunne drikke sig fuld flere gange i ugen og eksperimenterede med stoffer, hvilket måske ikke er uhørt for 17-årige knægte, men trods alt en sjældenhed blandt Sveriges største fodboldtalenter.
Men Fagerberg lykkedes med at holde sit dobbeltliv skjult og med at præstere, selv om han nogle gange kun havde sovet én eller to timer om natten. Og da han flyttede væk fra sine venner og til FC Midtjylland i 2008, begyndte det godt.
Spilleren, som cheftræner Erik Rasmussen døbte “Den svenske Rooney”, fandt ikke så mange steder at gå i byen i Herning som hjemme i Gøteborg, og i stedet gav han den gas med ekstratræning. Men efterhånden kom hans barndomsvenner oftere og oftere på besøg, og han traf nye venner i Danmark, som heller ikke var guds bedste børn.
Tiden gik med alkohol, amfetamin og kokain, og spilleminutterne for FC Midtjylland blev sjældnere og sjældnere. I foråret 2010 blev Fagerberg lejet ud til barndomklubben Örgryte, og da gik det hele galt.
– Jeg var helt væk, jeg husker næsten ingenting fra de måneder. Jeg festede stenhårdt dengang. Uden problem ti øl på en aften. Janne (Andersson, nuværende landstræner, red.) var træner, og han var rar og dygtig, men jeg husker faktisk knap nok et eneste møde eller træning. Til nogle træninger kunne det sortne for øjnene, og hjertet pumpede. Det må have været farligt. Det er utroligt, når man tænker på det i dag, fortæller Fagerberg i det svenske magasin Offside.
Ken Fagerberg blev selv rodet ind i kriminalitet og måtte trække et bevidst rødt kort i den næstsidste kamp som lejespiller i Örgryte, så han kunne komme hurtigt tilbage til Danmark.
– Nogle var efter mig. Bander og sådan noget. Jeg havde smadret nogens bil og den slags. Det var meget ubehageligt, siger han til Offside.
– Jeg vidste, at hvis jeg tog et rødt kort, så kunne jeg flytte hjem tilbage til Danmark med det samme. Det var det eneste, jeg tænkte på, da jeg kom ind i anden halvleg. Det tog fem-seks minutter, inden jeg blev udvist. Jeg satte en albue, helt uprovokeret, i ansigtet på en Assyriska-spiller.
I dag spiller Ken Fagerberg for 07 Vestur på Færøerne, der for en måned siden rykkede ud af den bedste række. Men hvad han mangler af sportslig succes og udbytte for sit talent, opvejer han for med ro i sindet og en lykkelig tilværelse.
Han bor sammen med hustruen, Lykke, som han fandt, da han spillede i AC Horsens for fem år siden. Han kalder beslutningen om at tage til Færøerne den bedste i sit liv.
LIVE
TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
AVIS
Storklub har taget kontakt
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
MEDIE
Choktransfer på vej?
‘Thomas Frank løber tør for tid’
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
– Han leder efter et sted at eksplodere
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED
