Fagerberg åbner op om kaos i sin FCM-tid: Alkohol, stoffer og kriminelle venner

Der var store forventninger til Ken Fagerberg, da han kom til FC Midtjylland, men de forkerte venner, alkohol og stoffer ødelagde det meste. Nu er den tidligere Superliga-angriber dog omsider færdig med sit dobbeltliv og har fundet lykken på Færøerne.



Det begyndte allerede, da han var sidst i teenagerårene. Ken Fagerberg kunne drikke sig fuld flere gange i ugen og eksperimenterede med stoffer, hvilket måske ikke er uhørt for 17-årige knægte, men trods alt en sjældenhed blandt Sveriges største fodboldtalenter.

Men Fagerberg lykkedes med at holde sit dobbeltliv skjult og med at præstere, selv om han nogle gange kun havde sovet én eller to timer om natten. Og da han flyttede væk fra sine venner og til FC Midtjylland i 2008, begyndte det godt.

Spilleren, som cheftræner Erik Rasmussen døbte “Den svenske Rooney”, fandt ikke så mange steder at gå i byen i Herning som hjemme i Gøteborg, og i stedet gav han den gas med ekstratræning. Men efterhånden kom hans barndomsvenner oftere og oftere på besøg, og han traf nye venner i Danmark, som heller ikke var guds bedste børn.

Tiden gik med alkohol, amfetamin og kokain, og spilleminutterne for FC Midtjylland blev sjældnere og sjældnere. I foråret 2010 blev Fagerberg lejet ud til barndomklubben Örgryte, og da gik det hele galt.

– Jeg var helt væk, jeg husker næsten ingenting fra de måneder. Jeg festede stenhårdt dengang. Uden problem ti øl på en aften. Janne (Andersson, nuværende landstræner, red.) var træner, og han var rar og dygtig, men jeg husker faktisk knap nok et eneste møde eller træning. Til nogle træninger kunne det sortne for øjnene, og hjertet pumpede. Det må have været farligt. Det er utroligt, når man tænker på det i dag, fortæller Fagerberg i det svenske magasin Offside.

Ken Fagerberg blev selv rodet ind i kriminalitet og måtte trække et bevidst rødt kort i den næstsidste kamp som lejespiller i Örgryte, så han kunne komme hurtigt tilbage til Danmark.

– Nogle var efter mig. Bander og sådan noget. Jeg havde smadret nogens bil og den slags. Det var meget ubehageligt, siger han til Offside.

– Jeg vidste, at hvis jeg tog et rødt kort, så kunne jeg flytte hjem tilbage til Danmark med det samme. Det var det eneste, jeg tænkte på, da jeg kom ind i anden halvleg. Det tog fem-seks minutter, inden jeg blev udvist. Jeg satte en albue, helt uprovokeret, i ansigtet på en Assyriska-spiller.

I dag spiller Ken Fagerberg for 07 Vestur på Færøerne, der for en måned siden rykkede ud af den bedste række. Men hvad han mangler af sportslig succes og udbytte for sit talent, opvejer han for med ro i sindet og en lykkelig tilværelse.

Han bor sammen med hustruen, Lykke, som han fandt, da han spillede i AC Horsens for fem år siden. Han kalder beslutningen om at tage til Færøerne den bedste i sit liv.





Afgørende detalje i stor FCK-transfer




LIVE

TransferLIVE: Raser over Thomas Frank-beslutning

Kommer til AGF efter monstersæson

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Brøndby har IKKE budt

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Han er tæt på at forlade Brøndby IF



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Voldsom lønnedgang i Brøndby

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Han skal væk fra FC Midtjylland 

– Det er forfærdeligt

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Brøndby forhandler om stor transfer

Agent til Tipsbladet: FCK-aftale kan ske

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Manchester City køber landsholdsspiller

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’