I sommeren 2023 vinkede Frederik Ihler farvel til AGF, da han blev solgt til Landskrona BoIS i den næstbedste svenske række, Superettan.
Det har vist sig at være et rigtig godt skifte for 20-årige Ihler. Han er nemlig topscorer i rækken med seks mål i ti kampe, og Landskrona-klubben topper rækken.
Tipsbladet har taget en snak med den brandvarme dansker, og angriberen fortæller, at han trives som blommen i et æg i den svenske klub.
– Vi har egentlig bare fortsat de gode takter, som vi viste, da jeg kom. Da vi ikke kunne nå det store i den seneste sæson, gik gassen lidt af ballonen. Jeg føler, at vi har haft en god opstart, og i år har vi en følelse af, at vi spiller det bedste fodbold. Jeg synes, at vi er det bedste hold i ligaen, og vi jagter en oprykning. Jeg er topscorer i ligaen, og det er selvfølgelig fedt, siger Frederik Ihler til Tipsbladet og tilføjer.
– Da jeg kom, spillede jeg mere ude på siden. Nu spiller jeg min foretrukne position, hvor jeg er bedst. Det udmønter sig i, at jeg er topscorer i ligaen. Siden jeg kom hertil, har jeg haft 17 startere, og jeg har lavet ti mål, så det er okay. Det har været en god start, og jeg viser bare, at jeg kan lave mål på alle niveauer, som jeg kommer til.
VIl bevise noget over for AGF
Den store udeblev dog i AGF, da Ihler blot nåede at score et mål i otte Superliga-kampe for Aarhus-klubben. Ihler er dog overbevist om, at han kunne være blevet en stor gevinst for AGF, hvis han havde fået chancen.
– Jeg syntes, at jeg havde fortjent en chance i AGF, men på den anden side trives jeg her. Jeg er glad for, at jeg forlod AGF, fordi det er begyndt at spille for mig. Jeg har lavet mål. Om AGF eller andre klubber kigger med, er ikke så vigtigt.
Kunne du være blevet en succes i AGF?
– Ja, det tror jeg 100 procent. Jeg har alle steder vist, at jeg kan lave mål. Det er ikke mig selv, der stiller holdet. Det er træneren.
Mener du, at det var en fejl af AGF at sælge dig?
– Man håber en dag, at de tænker en dag: ‘Ham kunne vi godt have brugt’. Det sker automatisk, når man laver sine mål. Hvis jeg ikke havde lavet mine mål, så havde de nok tænkt: ‘Fint, vi kom af med ham’.
Lige nu trives danskeren med den store succes, og han har kontrakt med Landskrona BoIS til udgangen af 2026. Selvom Ihler hagler kasser ind, så har han planer om at blive i den svenske klub i et godt stykke tid.
– Jeg har ikke travlt med at komme videre. Jeg trives virkelig godt, og jeg har været i fire klubber i det seneste halvandet år, så det er rart at lande i noget. Vi har et virkelig godt træningsmiljø og nogle dygtige trænere. Vi spiller god fodbold, og vi vinder kampe. Vi ligger nummer ét, og jeg er topscorer, så jeg kan ikke se, hvorfor jeg skulle væk. Jeg er glad.
Landskrona-klubben har nemlig gjort noget ved danskeren, som har fået ham til at blomstre.
– Jeg kommer glad hver dag til træning, og det er en følelse, som jeg har længtes efter i et par år nu, siger Frederik Ihler til Tipsbladet.
Ihler har mulighed for at udbygge sin gode målform, når Landskrona BoIS får besøg af Trelleborgs FF lørdag 1. juni.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Forhandler med storklub
Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Harry Maguire i chok
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
INTERVIEW
Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’
NYHEDER