I sommeren 2023 vinkede Frederik Ihler farvel til AGF, da han blev solgt til Landskrona BoIS i den næstbedste svenske række, Superettan.
Det har vist sig at være et rigtig godt skifte for 20-årige Ihler. Han er nemlig topscorer i rækken med seks mål i ti kampe, og Landskrona-klubben topper rækken.
Tipsbladet har taget en snak med den brandvarme dansker, og angriberen fortæller, at han trives som blommen i et æg i den svenske klub.
– Vi har egentlig bare fortsat de gode takter, som vi viste, da jeg kom. Da vi ikke kunne nå det store i den seneste sæson, gik gassen lidt af ballonen. Jeg føler, at vi har haft en god opstart, og i år har vi en følelse af, at vi spiller det bedste fodbold. Jeg synes, at vi er det bedste hold i ligaen, og vi jagter en oprykning. Jeg er topscorer i ligaen, og det er selvfølgelig fedt, siger Frederik Ihler til Tipsbladet og tilføjer.
– Da jeg kom, spillede jeg mere ude på siden. Nu spiller jeg min foretrukne position, hvor jeg er bedst. Det udmønter sig i, at jeg er topscorer i ligaen. Siden jeg kom hertil, har jeg haft 17 startere, og jeg har lavet ti mål, så det er okay. Det har været en god start, og jeg viser bare, at jeg kan lave mål på alle niveauer, som jeg kommer til.
VIl bevise noget over for AGF
Den store udeblev dog i AGF, da Ihler blot nåede at score et mål i otte Superliga-kampe for Aarhus-klubben. Ihler er dog overbevist om, at han kunne være blevet en stor gevinst for AGF, hvis han havde fået chancen.
– Jeg syntes, at jeg havde fortjent en chance i AGF, men på den anden side trives jeg her. Jeg er glad for, at jeg forlod AGF, fordi det er begyndt at spille for mig. Jeg har lavet mål. Om AGF eller andre klubber kigger med, er ikke så vigtigt.
Kunne du være blevet en succes i AGF?
– Ja, det tror jeg 100 procent. Jeg har alle steder vist, at jeg kan lave mål. Det er ikke mig selv, der stiller holdet. Det er træneren.
Mener du, at det var en fejl af AGF at sælge dig?
– Man håber en dag, at de tænker en dag: ‘Ham kunne vi godt have brugt’. Det sker automatisk, når man laver sine mål. Hvis jeg ikke havde lavet mine mål, så havde de nok tænkt: ‘Fint, vi kom af med ham’.
Lige nu trives danskeren med den store succes, og han har kontrakt med Landskrona BoIS til udgangen af 2026. Selvom Ihler hagler kasser ind, så har han planer om at blive i den svenske klub i et godt stykke tid.
– Jeg har ikke travlt med at komme videre. Jeg trives virkelig godt, og jeg har været i fire klubber i det seneste halvandet år, så det er rart at lande i noget. Vi har et virkelig godt træningsmiljø og nogle dygtige trænere. Vi spiller god fodbold, og vi vinder kampe. Vi ligger nummer ét, og jeg er topscorer, så jeg kan ikke se, hvorfor jeg skulle væk. Jeg er glad.
Landskrona-klubben har nemlig gjort noget ved danskeren, som har fået ham til at blomstre.
– Jeg kommer glad hver dag til træning, og det er en følelse, som jeg har længtes efter i et par år nu, siger Frederik Ihler til Tipsbladet.
Ihler har mulighed for at udbygge sin gode målform, når Landskrona BoIS får besøg af Trelleborgs FF lørdag 1. juni.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
NYHEDER
Medier fælder hård dom
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
NYHEDER
Ikke set i 30 år
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
Ramt af pointstraf
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
HELT VILDT
‘De går amok!’
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED