I sommeren 2023 vinkede Frederik Ihler farvel til AGF, da han blev solgt til Landskrona BoIS i den næstbedste svenske række, Superettan.
Det har vist sig at være et rigtig godt skifte for 20-årige Ihler. Han er nemlig topscorer i rækken med seks mål i ti kampe, og Landskrona-klubben topper rækken.
Tipsbladet har taget en snak med den brandvarme dansker, og angriberen fortæller, at han trives som blommen i et æg i den svenske klub.
– Vi har egentlig bare fortsat de gode takter, som vi viste, da jeg kom. Da vi ikke kunne nå det store i den seneste sæson, gik gassen lidt af ballonen. Jeg føler, at vi har haft en god opstart, og i år har vi en følelse af, at vi spiller det bedste fodbold. Jeg synes, at vi er det bedste hold i ligaen, og vi jagter en oprykning. Jeg er topscorer i ligaen, og det er selvfølgelig fedt, siger Frederik Ihler til Tipsbladet og tilføjer.
– Da jeg kom, spillede jeg mere ude på siden. Nu spiller jeg min foretrukne position, hvor jeg er bedst. Det udmønter sig i, at jeg er topscorer i ligaen. Siden jeg kom hertil, har jeg haft 17 startere, og jeg har lavet ti mål, så det er okay. Det har været en god start, og jeg viser bare, at jeg kan lave mål på alle niveauer, som jeg kommer til.
VIl bevise noget over for AGF
Den store udeblev dog i AGF, da Ihler blot nåede at score et mål i otte Superliga-kampe for Aarhus-klubben. Ihler er dog overbevist om, at han kunne være blevet en stor gevinst for AGF, hvis han havde fået chancen.
– Jeg syntes, at jeg havde fortjent en chance i AGF, men på den anden side trives jeg her. Jeg er glad for, at jeg forlod AGF, fordi det er begyndt at spille for mig. Jeg har lavet mål. Om AGF eller andre klubber kigger med, er ikke så vigtigt.
Kunne du være blevet en succes i AGF?
– Ja, det tror jeg 100 procent. Jeg har alle steder vist, at jeg kan lave mål. Det er ikke mig selv, der stiller holdet. Det er træneren.
Mener du, at det var en fejl af AGF at sælge dig?
– Man håber en dag, at de tænker en dag: ‘Ham kunne vi godt have brugt’. Det sker automatisk, når man laver sine mål. Hvis jeg ikke havde lavet mine mål, så havde de nok tænkt: ‘Fint, vi kom af med ham’.
Lige nu trives danskeren med den store succes, og han har kontrakt med Landskrona BoIS til udgangen af 2026. Selvom Ihler hagler kasser ind, så har han planer om at blive i den svenske klub i et godt stykke tid.
– Jeg har ikke travlt med at komme videre. Jeg trives virkelig godt, og jeg har været i fire klubber i det seneste halvandet år, så det er rart at lande i noget. Vi har et virkelig godt træningsmiljø og nogle dygtige trænere. Vi spiller god fodbold, og vi vinder kampe. Vi ligger nummer ét, og jeg er topscorer, så jeg kan ikke se, hvorfor jeg skulle væk. Jeg er glad.
Landskrona-klubben har nemlig gjort noget ved danskeren, som har fået ham til at blomstre.
– Jeg kommer glad hver dag til træning, og det er en følelse, som jeg har længtes efter i et par år nu, siger Frederik Ihler til Tipsbladet.
Ihler har mulighed for at udbygge sin gode målform, når Landskrona BoIS får besøg af Trelleborgs FF lørdag 1. juni.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
I chok over Manchester United
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER
Køber engelsk klub
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
Arne Slot dybt frustreret
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
MEDIE
631 millioner kroner
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Medier revser Real Madrid-træner
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
NYHEDER