Fik mesterskabsfest aflyst: Dansk profil fejrede guld alene på Burger King

Malmö FF’s guldfest blev stoppet, før den kom i gang, så Søren Rieks købte en menu på Burger King og nød en øl i stilhed derhjemme. Han kan dog stadig godt glæde sig over karrierens første titel.



Søren Rieks var flyvende. Malmö FF havde netop vundet det svenske mesterskab, spillerne havde fået øl og champagne i omklædningsrummet, og efter et kort visit derhjemme for at få festtøj på skulle de for alvor fejre triumfen.

Men bedst som de havde sat sig i bussen, der skulle køre dem til hotellet, hvor festen stod klar, tikkede en besked ind Rieks’ telefon: Anders Christiansen var testet positiv for coronavirus, så hele truppen skulle isolere sig hver for sig. Derfor var middagen og ikke mindst guldfesten aflyst.

– Det var rimelig antiklimatisk, fortæller Søren Rieks til tipsbladet.dk.

– Man troede jo ikke rigtig på det til at starte med. Først kom der en kort besked om, at alt var aflyst den aften, og så fik vi nærmere besked senere. Vi var lidt rundt på gulvet, for vi havde lige vundet guld og var klar til at tage videre med god middag og fest. Det blev der hurtigt slukket lyset for, og så stod man dér.

– Vi mistede også hurtigt lysten, fordi “AC” havde testet positivt. Så i stedet tog jeg på Burger King og købte mad – en klassisk Whopper, den går man ikke galt i byen med – og så tog jeg en øl derhjemme.

Sådan har ingen fejret det svenske mesterskab før, og selv om Rieks ikke ligefrem kan anbefale det, er den meget retvisende for 2020. Nu håber den danske kantspiller, at klubben får stablet en fest på benene efter sæsonens sidste kamp, hvor holdet skal have overrakt medaljer og pokalen.

Læs også:Malmö FF er svenske mestre: Jon Dahl fører klubben tilbage på tronen

For selv om Malmö FF med nu 21 mesterskaber er den mest vindende klub i Sverige, er det tre år, siden en mand i lyseblåt løftede en pokal. I fjor var det endda den tætteste afgørelse i 51 år, da MFF var på vej mod guldet i pausen af sæsonens sidste runde, inden Djurgården igen overhalede Rieks og co.

Så der er bestemt noget at fejre, også selv om det bliver med fire ugers forsinkelse.

– Det er fantastisk at stå med tre kampe tilbage og kunne kalde sig mester og få det afgjort. Det er også det pres, der er i klubben; at vi skal vinde hvert år. Jeg ved ikke, om det er ekstra stort, for det er altid stort, men det er bare sådan, det er her. Der er kun én ting, der tæller, og det er mesterskabet, siger Søren Rieks.

For ham er det til gengæld en helt særlig begivenhed. Han skiftede netop fra rivalerne IFK Göteborg for tre år siden for at vinde noget. Nu har han endelig, i en alder af 33 år, vundet karrierens første titel.

– Jeg kom hertil, lige efter de havde vundet senest, så det er også en lettelse endelig at kunne hive den hjem, siger han.

– Det betyder sygt meget. Bare det, at man kan vise det frem, at man har vundet det mesterskab, betyder meget som fodboldspiller og sportsudøver. Det er det største, man kan. Det viser, at man er de bedste. Det er også noget, man kan kigge tilbage på efter karrieren.

Læs også:Jon Dahl kan sikre Malmö det svenske mesterskab i næste runde

Med mesterskabet kan Søren Rieks måske også endelig lukke munden på sine gamle venner i Gøteborg. Fans kaldte ham en slange, og holdkammerater som John Alvbåde og Sebastian Eriksson lagde billeder af en slange på Instagram, dog som en del af en intern joke.

IFK-tilhængerne vedblev dog at bære nag og lod ham vide, at de glædede sig over, at han og Malmö ikke vandt det eftertragtede mesterskab i Rieks’ to første sæsoner i himmelblåt.

– Der var meget snak om mit skifte, og senere hørte jeg en hel del om, at jeg ikke havde vundet mesterskabet. Jeg mærker det ikke til daglig, men når jeg bliver spurgt til det af journalister. Det var også tungt, da vi tabte pokalfinalen til lige præcis Göteborg. Det gjorde det ikke meget bedre, fortæller Rieks.

– Det har altid været det store mål, efter jeg skiftede. Jeg har spillet i Europa i de to seneste sæsoner, og det var kun guldet, der manglede, så nu er der ikke så meget mere at komme efter for dem. Det er dejligt, og det er jeg stolt over.

Søren Rieks har endnu et par dage til at nyde stoltheden for sig selv, da holdet ikke træner i denne uge. Malmö FF mangler derefter tre runder af sæsonen, før de kan få overrakt pokalen – og endelig holde en fest.

Læs også:Rieks kan spille tidligere klub mod nedrykning: Kan blive svært for dem
Læs også:Malmö-spiller glæder sig over Jon Dahls fravær til guldkamp
Læs også:Midt i guldjubel: Anders Christiansen ramt af corona




Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu




kenan_kodro LIVE

TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Arsenal-dansker vender hjem

Afslører: Dolberg sat til salg

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Medier sender ham hjem til AGF

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Kæmper om det samme trænerjob

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

De jagter Henrik Meister

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Tottenham henter Liverpool-profil

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De lurer på Vejle-profil

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’