Malmö FF sikrede sig søndag det svenske mesterskab, men de helt store officielle festligheder måtte aflyses, da klubbens danske profil Anders Christiansen tog en positiv coronatest.
Malmö FF har haft en fremragende sæson i Allsvenskan. Det kulminerede søndag, hvor man tre runder før tid sikrede sig det svenske mesterskab.
En af arkitekterne bag den bedrift er danske Anders Christiansen, der har været en stor profil for klubben i denne sæson. Af samme grund havde danskeren nok glæder sig ekstra meget til at fejre guldet, men det fik han ikke lov til i denne omgang.
Efter kampen følte Christiansen sig nemlig utilpas, og han blev straks testet for corona. En test der viste sig at være positiv, og det resulterede i, at Malmö FF's store guldmiddag måtte aflyses, det skriver klubben på sin hjemmeside.
Anders Christiansen havde det fint inden kampen, og det var først efterfølgende, han fik det dårligt. Heller ikke Malmös danske træner Jon Dahl Tomasson var med i opgøret, da han også er i isolation med coronavirus.
-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md - brug koden Tip2020 ved betaling
Seneste rygter
Villa-Lange klar til at grave dybt i tegnebogen
Barca er interesseret i Premier League-spillere
Storklubber jagter ombejlet forsvar-talent
Chelsea og Tottenham i kamp om stopper
Barcelona overvejer Manchester City-stjerne
Fokus
Transferplanen: Kriseramte Lyngby jagter offensiv forstærkning
Skal der købes spillere, og skal der sælges? Tipsbladet.dk analyserer løbende frem mod vinduets lukning de 12 Superliga-klubbers transferplaner. Her sættes fokus på Lyngby BK.
Blokering af vores annoncer.
Vi kan se din browser forhindre visning af vores annoncer. Det betyder med stor sandsynlighed at du har en adblocker installeret.
Vi er nød til at vise dig annoncer for at kunne levere gratis indhold til dig.
Derfor beder vi dig tillade/whiteliste vores domæne i adblockeren.
Får du denne besked selvom du ikke benytter en adblocker, så kontakt os her.
På forhånd tak Tipsbladet.dk