Fik sms fra Fischer: Tak, min svenske bror

AIK-spiller sendte Viktor Fischer en sms, efter det var kommet frem, at danskeren stopper sin aktive karriere. Og den 29-årige tidligere landsholdsspiller svarede tilbage.



Han fik aldrig helt den karriere, som mange håbede på, da Viktor Fischer kom frem i AFC Ajax og lignede fremtiden i dansk fodbold.

Efter en muskelskade holdt danskeren ude i mere end et år i Ajax var han ret beset aldrig den samme, da han kom tilbage til grønsværen. Og de sidste par år har han også været plaget af skader.

Så danskeren tog konsekvensen og indstillede sin karriere for tre dage siden. En udmedling, der kom fra hans belgiske klub, Royal Antwerp, mens Viktor Fischer selv gik og hyggede sig på Roskilde Festvial.

Flere AIK-spillere, hvor Fischer har været udlejet til, har været i dialog med den tidligere danske landsholdsspiller, der foruden de førnævnte klubber også var i FCK, Middelsbrough og Mainz i sin karriere.

En af dem, Bilal Hussein, fortæller til Fotbollskanalen, at han var i kontakt med Viktor Fischer efter udmeldingen.

– Jeg skrev til ham: “held og lykke med det, du skal lave i fremtiden. Det var fedt at lære dig at kende.” Han svarede: “Tak, min svenske bror” og ønskede os held og lykke, siger Bilal Hussein og forklarer om Fischer:

– Det er en skam. Alle ved, at Viktor Fischer er en god spiller. Han har haft mange skader.

Det er ikke kun Bilal Hussein, der til Fotbollskanalen fortæller om Fischers stop. Den tidligere Vejle Boldklub-spiller og nuværende AIK-kaptajn Alexander Milosevic siger, at han ikke er overrasket over karrierestoppet, da man kunne se, at Fischer sled med det efter mange skader.

Den svenske tv-ekspert Daniel Nannskrog kaldte det for et chokerende karrierestop – læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Nordsjælland køber offensiv profil

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Raser: Det er latterligt!

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!