Han fik aldrig helt den karriere, som mange håbede på, da Viktor Fischer kom frem i AFC Ajax og lignede fremtiden i dansk fodbold.
Efter en muskelskade holdt danskeren ude i mere end et år i Ajax var han ret beset aldrig den samme, da han kom tilbage til grønsværen. Og de sidste par år har han også været plaget af skader.
Så danskeren tog konsekvensen og indstillede sin karriere for tre dage siden. En udmedling, der kom fra hans belgiske klub, Royal Antwerp, mens Viktor Fischer selv gik og hyggede sig på Roskilde Festvial.
Flere AIK-spillere, hvor Fischer har været udlejet til, har været i dialog med den tidligere danske landsholdsspiller, der foruden de førnævnte klubber også var i FCK, Middelsbrough og Mainz i sin karriere.
En af dem, Bilal Hussein, fortæller til Fotbollskanalen, at han var i kontakt med Viktor Fischer efter udmeldingen.
– Jeg skrev til ham: “held og lykke med det, du skal lave i fremtiden. Det var fedt at lære dig at kende.” Han svarede: “Tak, min svenske bror” og ønskede os held og lykke, siger Bilal Hussein og forklarer om Fischer:
– Det er en skam. Alle ved, at Viktor Fischer er en god spiller. Han har haft mange skader.
Det er ikke kun Bilal Hussein, der til Fotbollskanalen fortæller om Fischers stop. Den tidligere Vejle Boldklub-spiller og nuværende AIK-kaptajn Alexander Milosevic siger, at han ikke er overrasket over karrierestoppet, da man kunne se, at Fischer sled med det efter mange skader.
Den svenske tv-ekspert Daniel Nannskrog kaldte det for et chokerende karrierestop – læs mere om det her.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Kæmpekøb retur til FC København?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
Brøndby tog vigtig overtidssejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Bayern München er i pokalfinalen
EKSKLUSIVT
