Fik sms fra Fischer: Tak, min svenske bror

AIK-spiller sendte Viktor Fischer en sms, efter det var kommet frem, at danskeren stopper sin aktive karriere. Og den 29-årige tidligere landsholdsspiller svarede tilbage.



Han fik aldrig helt den karriere, som mange håbede på, da Viktor Fischer kom frem i AFC Ajax og lignede fremtiden i dansk fodbold.

Efter en muskelskade holdt danskeren ude i mere end et år i Ajax var han ret beset aldrig den samme, da han kom tilbage til grønsværen. Og de sidste par år har han også været plaget af skader.

Så danskeren tog konsekvensen og indstillede sin karriere for tre dage siden. En udmedling, der kom fra hans belgiske klub, Royal Antwerp, mens Viktor Fischer selv gik og hyggede sig på Roskilde Festvial.

Flere AIK-spillere, hvor Fischer har været udlejet til, har været i dialog med den tidligere danske landsholdsspiller, der foruden de førnævnte klubber også var i FCK, Middelsbrough og Mainz i sin karriere.

En af dem, Bilal Hussein, fortæller til Fotbollskanalen, at han var i kontakt med Viktor Fischer efter udmeldingen.

– Jeg skrev til ham: “held og lykke med det, du skal lave i fremtiden. Det var fedt at lære dig at kende.” Han svarede: “Tak, min svenske bror” og ønskede os held og lykke, siger Bilal Hussein og forklarer om Fischer:

– Det er en skam. Alle ved, at Viktor Fischer er en god spiller. Han har haft mange skader.

Det er ikke kun Bilal Hussein, der til Fotbollskanalen fortæller om Fischers stop. Den tidligere Vejle Boldklub-spiller og nuværende AIK-kaptajn Alexander Milosevic siger, at han ikke er overrasket over karrierestoppet, da man kunne se, at Fischer sled med det efter mange skader.

Den svenske tv-ekspert Daniel Nannskrog kaldte det for et chokerende karrierestop – læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Spændende transfermelding om Maxsø

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

‘Det var verdens undergang’

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Transferbombe i Manchester United

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Er han løsningen i AGF?

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Begejstret for Jacob Neestrup

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil