Frederik Ihler rykker endnu engang videre i karrieren.
Sidste sommer fandt Molde et pænt millionbeløb frem for at købe ham i svenske Landskrona, men tiden i Norge bliver en kort omgang for den 21-årige angriber.
På sidstedagen af det svenske transfervindue har IF Elfsborg nemlig præsenteret Frederik Ihler som ny angriber i klubben.
Der er tale om en lejeaftale, som dækker hele 2025, altså hele Allsvenskan-sæsonen. Samarbejdet kan dog blive længere, for Elfsborg har fået sig en købsoption med i aftalen, og det kan sagtens være, at den bliver udnyttet senere på året.
– Frederik er en spiller, som vi har fulgt, og som vi også har forsøgt at hente før, så det føles godt, at han nu er Elfsborg-spiller i hvert fald i 2025 til at starte med. Der er en fast købsmulighed, som vi kan gøre brug af, siger Elfsborgs klubchef Stefan Andreasson til klubbens hjemmeside.
Frederik Ihler kalder tiden i Molde for lærerig, selv om den ikke varede længe. I alt nåede han at score syv gange i 26 kampe for den norske klub. Hovedpersonen selv virker også åben for at tiden i Elfsborg bliver mere end bare midlertidig.
– Jeg er god i feltet, er hurtig og så kan jeg lide at arbejde hårdt på banen. Jeg er et socialt menneske, så jeg glæder mig til at bruge tid med gutterne på holdet både på og udenfor banen. Jeg ser ikke denne tid som et lån, og jeg håber, vi kan få et længere samarbejde, siger Ihler, der ifølge sig selv er klar til næste udfordring.
Frederik Ihler vender dermed tilbage til svensk fodbold, hvor han havde masser af succes for Landskrona fra 2023 til 2024. Elfsborg sluttede sidste sæson som nummer syv i Allsvenskan.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
Magiske Messi slår til igen
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
EKSKLUSIVT
