Hiljemark bader i succes: Chefen spår stort skifte

Oscar Hiljemark har udviklet sig til at være en af de mest spændende trænerbekendtskaber i svensk fodbold, og overliggeren er sat meget højere end skandinavisk fodbold.



Oscar Hiljemark har et lunkent trænernavn i dansk fodbold efter tiden i AaB, men i Sverige er han hamrende populær. 

Hiljemark har simpelthen taget svensk fodbold med storm, siden han rykkede fra AaB til Elfsborg tidligere på året. 

22 kampe har han stået i spidsen for den svenske klub, og det har kastet et pointsnit på 2,27 point per kamp af sig. 15 sejre, fem uafgjorte og to nederlag er facit for den tidligere AaB-træner, og kulminationen kom torsdag aften, hvor Elfsborg sensationelt slog selveste AS Roma på svensk grund i Europa League-ligaspillet. 

En gigantisk triumf for Elfsborg og for Hiljemark, og det er bare et spørgsmål om tid, før han skydes afsted til en større adresse. Det siger klubchef Stefan Andreasson til Sportbladet. 

– Jeg er meget glad for, at vi har Hiljemark, og han får en karriere udenfor Skandinavien. Det kan jeg sige med sikkerhed, fortæller klubchefen, der kommer ind på Hiljemarks fremtidsudsigter, efter han havde påpeget, at man havde sendt klubbens tidligere træner Jimmy Thelin til skotsk fodbold. 

Indtil videre er dog ingen bud på Hiljemark, og Andreasson håber, at svenskeren som minimum bliver til sommeren 2025. 

Også klubbens angriber Per Frick forventer, at større klubber vil bejle til Hiljemark, og han følger også med i rygterne, der sender Hiljemark mod større adresser. 

Elfsborg er på femtepladsen i Allsvenskan, men ser man på formkurven hører man til i topfeltet. Klubben fik dog en lunken start på sæsonen inden Hiljemark kom til.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Arsenal er i Champions League-finalen

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Millionregn over ‘PC’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Tv-vært stopper på Viaplay

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

I dialog om Albert Grønbæk