Hiljemark bader i succes: Chefen spår stort skifte

Oscar Hiljemark har udviklet sig til at være en af de mest spændende trænerbekendtskaber i svensk fodbold, og overliggeren er sat meget højere end skandinavisk fodbold.



Oscar Hiljemark har et lunkent trænernavn i dansk fodbold efter tiden i AaB, men i Sverige er han hamrende populær. 

Hiljemark har simpelthen taget svensk fodbold med storm, siden han rykkede fra AaB til Elfsborg tidligere på året. 

22 kampe har han stået i spidsen for den svenske klub, og det har kastet et pointsnit på 2,27 point per kamp af sig. 15 sejre, fem uafgjorte og to nederlag er facit for den tidligere AaB-træner, og kulminationen kom torsdag aften, hvor Elfsborg sensationelt slog selveste AS Roma på svensk grund i Europa League-ligaspillet. 

En gigantisk triumf for Elfsborg og for Hiljemark, og det er bare et spørgsmål om tid, før han skydes afsted til en større adresse. Det siger klubchef Stefan Andreasson til Sportbladet. 

– Jeg er meget glad for, at vi har Hiljemark, og han får en karriere udenfor Skandinavien. Det kan jeg sige med sikkerhed, fortæller klubchefen, der kommer ind på Hiljemarks fremtidsudsigter, efter han havde påpeget, at man havde sendt klubbens tidligere træner Jimmy Thelin til skotsk fodbold. 

Indtil videre er dog ingen bud på Hiljemark, og Andreasson håber, at svenskeren som minimum bliver til sommeren 2025. 

Også klubbens angriber Per Frick forventer, at større klubber vil bejle til Hiljemark, og han følger også med i rygterne, der sender Hiljemark mod større adresser. 

Elfsborg er på femtepladsen i Allsvenskan, men ser man på formkurven hører man til i topfeltet. Klubben fik dog en lunken start på sæsonen inden Hiljemark kom til.





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Eriksen spottet – nu er der nyt

Stor ændring i AGF?

Kæmpe transfer under opsejling



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Ingen klausul i FC København-aftale

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

FC Midtjylland – AC Horsens

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Brøndby IF – Viborg FF

AGF i Europa: De venter i næste runde

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Klar besked om AGF

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur