Hiljemark bader i succes: Chefen spår stort skifte

Oscar Hiljemark har udviklet sig til at være en af de mest spændende trænerbekendtskaber i svensk fodbold, og overliggeren er sat meget højere end skandinavisk fodbold.



Oscar Hiljemark har et lunkent trænernavn i dansk fodbold efter tiden i AaB, men i Sverige er han hamrende populær. 

Hiljemark har simpelthen taget svensk fodbold med storm, siden han rykkede fra AaB til Elfsborg tidligere på året. 

22 kampe har han stået i spidsen for den svenske klub, og det har kastet et pointsnit på 2,27 point per kamp af sig. 15 sejre, fem uafgjorte og to nederlag er facit for den tidligere AaB-træner, og kulminationen kom torsdag aften, hvor Elfsborg sensationelt slog selveste AS Roma på svensk grund i Europa League-ligaspillet. 

En gigantisk triumf for Elfsborg og for Hiljemark, og det er bare et spørgsmål om tid, før han skydes afsted til en større adresse. Det siger klubchef Stefan Andreasson til Sportbladet. 

– Jeg er meget glad for, at vi har Hiljemark, og han får en karriere udenfor Skandinavien. Det kan jeg sige med sikkerhed, fortæller klubchefen, der kommer ind på Hiljemarks fremtidsudsigter, efter han havde påpeget, at man havde sendt klubbens tidligere træner Jimmy Thelin til skotsk fodbold. 

Indtil videre er dog ingen bud på Hiljemark, og Andreasson håber, at svenskeren som minimum bliver til sommeren 2025. 

Også klubbens angriber Per Frick forventer, at større klubber vil bejle til Hiljemark, og han følger også med i rygterne, der sender Hiljemark mod større adresser. 

Elfsborg er på femtepladsen i Allsvenskan, men ser man på formkurven hører man til i topfeltet. Klubben fik dog en lunken start på sæsonen inden Hiljemark kom til.





Rundens hold – VM




LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Rundens hold – VM

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Tæt på at købe FC København-spiller

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

FCK-boss roser varm bomber

Jonas Lössl stopper karrieren

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Tjekkiet – Sydafrika

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Superliga-spiller åben for transfer

Her er FCK’s modstander i Conference League

Her er AGF’s Champions League-modstander

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Møde med agenten – de vil have Højbjerg