Hiljemark bader i succes: Chefen spår stort skifte

Oscar Hiljemark har udviklet sig til at være en af de mest spændende trænerbekendtskaber i svensk fodbold, og overliggeren er sat meget højere end skandinavisk fodbold.



Oscar Hiljemark har et lunkent trænernavn i dansk fodbold efter tiden i AaB, men i Sverige er han hamrende populær. 

Hiljemark har simpelthen taget svensk fodbold med storm, siden han rykkede fra AaB til Elfsborg tidligere på året. 

22 kampe har han stået i spidsen for den svenske klub, og det har kastet et pointsnit på 2,27 point per kamp af sig. 15 sejre, fem uafgjorte og to nederlag er facit for den tidligere AaB-træner, og kulminationen kom torsdag aften, hvor Elfsborg sensationelt slog selveste AS Roma på svensk grund i Europa League-ligaspillet. 

En gigantisk triumf for Elfsborg og for Hiljemark, og det er bare et spørgsmål om tid, før han skydes afsted til en større adresse. Det siger klubchef Stefan Andreasson til Sportbladet. 

– Jeg er meget glad for, at vi har Hiljemark, og han får en karriere udenfor Skandinavien. Det kan jeg sige med sikkerhed, fortæller klubchefen, der kommer ind på Hiljemarks fremtidsudsigter, efter han havde påpeget, at man havde sendt klubbens tidligere træner Jimmy Thelin til skotsk fodbold. 

Indtil videre er dog ingen bud på Hiljemark, og Andreasson håber, at svenskeren som minimum bliver til sommeren 2025. 

Også klubbens angriber Per Frick forventer, at større klubber vil bejle til Hiljemark, og han følger også med i rygterne, der sender Hiljemark mod større adresser. 

Elfsborg er på femtepladsen i Allsvenskan, men ser man på formkurven hører man til i topfeltet. Klubben fik dog en lunken start på sæsonen inden Hiljemark kom til.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Superliga-træner tilknytter agent

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer lover: De får debut

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Transferopfordring: Hent Jonas Wind



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Vender tilbage til skærmen

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Fatter intet af Brøndby-bombe

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Landsholdet forsinket

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Premier League-dansker skal have ny manager

Arsenal-legende med succes i helt ny sport