Hiljemark bader i succes: Chefen spår stort skifte

Oscar Hiljemark har udviklet sig til at være en af de mest spændende trænerbekendtskaber i svensk fodbold, og overliggeren er sat meget højere end skandinavisk fodbold.



Oscar Hiljemark har et lunkent trænernavn i dansk fodbold efter tiden i AaB, men i Sverige er han hamrende populær. 

Hiljemark har simpelthen taget svensk fodbold med storm, siden han rykkede fra AaB til Elfsborg tidligere på året. 

22 kampe har han stået i spidsen for den svenske klub, og det har kastet et pointsnit på 2,27 point per kamp af sig. 15 sejre, fem uafgjorte og to nederlag er facit for den tidligere AaB-træner, og kulminationen kom torsdag aften, hvor Elfsborg sensationelt slog selveste AS Roma på svensk grund i Europa League-ligaspillet. 

En gigantisk triumf for Elfsborg og for Hiljemark, og det er bare et spørgsmål om tid, før han skydes afsted til en større adresse. Det siger klubchef Stefan Andreasson til Sportbladet. 

– Jeg er meget glad for, at vi har Hiljemark, og han får en karriere udenfor Skandinavien. Det kan jeg sige med sikkerhed, fortæller klubchefen, der kommer ind på Hiljemarks fremtidsudsigter, efter han havde påpeget, at man havde sendt klubbens tidligere træner Jimmy Thelin til skotsk fodbold. 

Indtil videre er dog ingen bud på Hiljemark, og Andreasson håber, at svenskeren som minimum bliver til sommeren 2025. 

Også klubbens angriber Per Frick forventer, at større klubber vil bejle til Hiljemark, og han følger også med i rygterne, der sender Hiljemark mod større adresser. 

Elfsborg er på femtepladsen i Allsvenskan, men ser man på formkurven hører man til i topfeltet. Klubben fik dog en lunken start på sæsonen inden Hiljemark kom til.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Bud på 1,12 milliard afvist

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Supercomputer: De vinder VM

Jonas Wind til danskerklub?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Sat til salg – så dyr er han

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Kæmpe mystik: I dag sker det

De vil købe Munashe Garananga i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen