Hylder dansker: Havde ædt ligaen for ti år siden

Søren Rieks får stor ros af sin træner efter sit indhop mod IFK Värnamo.



Malmö FF vandt mandag aften 3-1 hjemme over IFK Värnamo.

Sejren kan den sydsvenske klub især tilskrive Søren Rieks, der blev indskiftet efter 66 minutter og stod bag både målet til 2-1 og oplægget til Isaac Kiese Thelins 3-1-scoring. Malmö-træner Henrik Rydström hyldede efterfølgende den danske kantspiller.

– En ti år yngre Søren Rieks havde ædt hele ligaen, domineret den fuldstændig, siger han til Fotbollskanalen.

Selv grinte 36-årige Rieks, da han hørte Rydströms udtalelser.

– Ja, måske kan man spole tiden tilbage.

– Nej, det er pæne ord. Nogle gange ville jeg ønske, jeg var ti år yngre og kunne gøre endnu mere, end jeg kan i dag. Men karrieren har været god, og jeg er stadig aktiv som spiller. Jeg kan stadig gøre en forskel, og det føles godt.

Søren Rieks er startet inde i blot fem Allsvenskan-kampe i 2023, men han har accepteret, at han ikke længere kan holde til at spille 90 minutter hver gang.

– Jeg kan godt spille mere (end 45 minutter, red.). Men det, Henrik og jeg har snakket om, er, hvordan man får mest ud af mine minutter, og indtil videre er det gået bedst, når jeg er blevet indskiftet.

– Jeg har spillet nogle okay kampe, når jeg er startet inde, men som jeg også siger til ham, føler jeg mig oppe i årene, og jeg vil bare være en del af holdet og hjælpe så meget, jeg kan. Det har mest været gennem indskiftninger i denne sæson.

Af den grund lever den tidligere Esbjerg-spiller også fint med sin nuværende rolle.

– Jeg har sagt til ham (Rydström, red.), at jeg hellere vil have en rolle, hvor jeg gør det, jeg skal, i stedet for som sidste år at ryge ind og ud af holdet. Jeg kendte ikke rigtigt min rolle. Det har været vigtigt for mig at få en rolle. Jeg er også realistisk og kan se, hvilken vej det går. Samtidig synes jeg stadig, det er sjovt at spille fodbold, og det er det vigtigste.

Søren Rieks skiftede til Malmö FF i begyndelsen af 2018 og har lavet 40 mål og 32 oplæg i 196 optrædener for klubben.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Lewandowski forlader FC Barcelona



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Celtic er mester efter vildt drama

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

FC København – Randers FC

Ny offensiv transfer i FCN?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

FC Fredericia – Silkeborg IF

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Chelsea – Manchester City

Manchester United – Nottingham Forest