Hylder dansker: Havde ædt ligaen for ti år siden

Søren Rieks får stor ros af sin træner efter sit indhop mod IFK Värnamo.



Malmö FF vandt mandag aften 3-1 hjemme over IFK Värnamo.

Sejren kan den sydsvenske klub især tilskrive Søren Rieks, der blev indskiftet efter 66 minutter og stod bag både målet til 2-1 og oplægget til Isaac Kiese Thelins 3-1-scoring. Malmö-træner Henrik Rydström hyldede efterfølgende den danske kantspiller.

– En ti år yngre Søren Rieks havde ædt hele ligaen, domineret den fuldstændig, siger han til Fotbollskanalen.

Selv grinte 36-årige Rieks, da han hørte Rydströms udtalelser.

– Ja, måske kan man spole tiden tilbage.

– Nej, det er pæne ord. Nogle gange ville jeg ønske, jeg var ti år yngre og kunne gøre endnu mere, end jeg kan i dag. Men karrieren har været god, og jeg er stadig aktiv som spiller. Jeg kan stadig gøre en forskel, og det føles godt.

Søren Rieks er startet inde i blot fem Allsvenskan-kampe i 2023, men han har accepteret, at han ikke længere kan holde til at spille 90 minutter hver gang.

– Jeg kan godt spille mere (end 45 minutter, red.). Men det, Henrik og jeg har snakket om, er, hvordan man får mest ud af mine minutter, og indtil videre er det gået bedst, når jeg er blevet indskiftet.

– Jeg har spillet nogle okay kampe, når jeg er startet inde, men som jeg også siger til ham, føler jeg mig oppe i årene, og jeg vil bare være en del af holdet og hjælpe så meget, jeg kan. Det har mest været gennem indskiftninger i denne sæson.

Af den grund lever den tidligere Esbjerg-spiller også fint med sin nuværende rolle.

– Jeg har sagt til ham (Rydström, red.), at jeg hellere vil have en rolle, hvor jeg gør det, jeg skal, i stedet for som sidste år at ryge ind og ud af holdet. Jeg kendte ikke rigtigt min rolle. Det har været vigtigt for mig at få en rolle. Jeg er også realistisk og kan se, hvilken vej det går. Samtidig synes jeg stadig, det er sjovt at spille fodbold, og det er det vigtigste.

Søren Rieks skiftede til Malmö FF i begyndelsen af 2018 og har lavet 40 mål og 32 oplæg i 196 optrædener for klubben.





VM-LIVE: ‘Jürgen Klopp har sagt ja’




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

“Du er en fucking maskine!”

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasilien – Norge

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Brasiliansk boost før Norge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Her er 1/8-finalerne ved VM

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Skyder stor FCM-historie ned

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Historien taler for norsk triumf 

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Mexico – England



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson