Hylder dansker: Havde ædt ligaen for ti år siden

Søren Rieks får stor ros af sin træner efter sit indhop mod IFK Värnamo.



Malmö FF vandt mandag aften 3-1 hjemme over IFK Värnamo.

Sejren kan den sydsvenske klub især tilskrive Søren Rieks, der blev indskiftet efter 66 minutter og stod bag både målet til 2-1 og oplægget til Isaac Kiese Thelins 3-1-scoring. Malmö-træner Henrik Rydström hyldede efterfølgende den danske kantspiller.

– En ti år yngre Søren Rieks havde ædt hele ligaen, domineret den fuldstændig, siger han til Fotbollskanalen.

Selv grinte 36-årige Rieks, da han hørte Rydströms udtalelser.

– Ja, måske kan man spole tiden tilbage.

– Nej, det er pæne ord. Nogle gange ville jeg ønske, jeg var ti år yngre og kunne gøre endnu mere, end jeg kan i dag. Men karrieren har været god, og jeg er stadig aktiv som spiller. Jeg kan stadig gøre en forskel, og det føles godt.

Søren Rieks er startet inde i blot fem Allsvenskan-kampe i 2023, men han har accepteret, at han ikke længere kan holde til at spille 90 minutter hver gang.

– Jeg kan godt spille mere (end 45 minutter, red.). Men det, Henrik og jeg har snakket om, er, hvordan man får mest ud af mine minutter, og indtil videre er det gået bedst, når jeg er blevet indskiftet.

– Jeg har spillet nogle okay kampe, når jeg er startet inde, men som jeg også siger til ham, føler jeg mig oppe i årene, og jeg vil bare være en del af holdet og hjælpe så meget, jeg kan. Det har mest været gennem indskiftninger i denne sæson.

Af den grund lever den tidligere Esbjerg-spiller også fint med sin nuværende rolle.

– Jeg har sagt til ham (Rydström, red.), at jeg hellere vil have en rolle, hvor jeg gør det, jeg skal, i stedet for som sidste år at ryge ind og ud af holdet. Jeg kendte ikke rigtigt min rolle. Det har været vigtigt for mig at få en rolle. Jeg er også realistisk og kan se, hvilken vej det går. Samtidig synes jeg stadig, det er sjovt at spille fodbold, og det er det vigtigste.

Søren Rieks skiftede til Malmö FF i begyndelsen af 2018 og har lavet 40 mål og 32 oplæg i 196 optrædener for klubben.





‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Millionregn over ‘PC’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Afsløring: DBU-boss stopper



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Tv-vært stopper på Viaplay

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

I dialog om Albert Grønbæk

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det