Malmö FF vandt mandag aften 3-1 hjemme over IFK Värnamo.
Sejren kan den sydsvenske klub især tilskrive Søren Rieks, der blev indskiftet efter 66 minutter og stod bag både målet til 2-1 og oplægget til Isaac Kiese Thelins 3-1-scoring. Malmö-træner Henrik Rydström hyldede efterfølgende den danske kantspiller.
– En ti år yngre Søren Rieks havde ædt hele ligaen, domineret den fuldstændig, siger han til Fotbollskanalen.
Selv grinte 36-årige Rieks, da han hørte Rydströms udtalelser.
– Ja, måske kan man spole tiden tilbage.
– Nej, det er pæne ord. Nogle gange ville jeg ønske, jeg var ti år yngre og kunne gøre endnu mere, end jeg kan i dag. Men karrieren har været god, og jeg er stadig aktiv som spiller. Jeg kan stadig gøre en forskel, og det føles godt.
Søren Rieks er startet inde i blot fem Allsvenskan-kampe i 2023, men han har accepteret, at han ikke længere kan holde til at spille 90 minutter hver gang.
– Jeg kan godt spille mere (end 45 minutter, red.). Men det, Henrik og jeg har snakket om, er, hvordan man får mest ud af mine minutter, og indtil videre er det gået bedst, når jeg er blevet indskiftet.
– Jeg har spillet nogle okay kampe, når jeg er startet inde, men som jeg også siger til ham, føler jeg mig oppe i årene, og jeg vil bare være en del af holdet og hjælpe så meget, jeg kan. Det har mest været gennem indskiftninger i denne sæson.
Af den grund lever den tidligere Esbjerg-spiller også fint med sin nuværende rolle.
– Jeg har sagt til ham (Rydström, red.), at jeg hellere vil have en rolle, hvor jeg gør det, jeg skal, i stedet for som sidste år at ryge ind og ud af holdet. Jeg kendte ikke rigtigt min rolle. Det har været vigtigt for mig at få en rolle. Jeg er også realistisk og kan se, hvilken vej det går. Samtidig synes jeg stadig, det er sjovt at spille fodbold, og det er det vigtigste.
Søren Rieks skiftede til Malmö FF i begyndelsen af 2018 og har lavet 40 mål og 32 oplæg i 196 optrædener for klubben.
LIVE
LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
LIVE: Pludselig er de tilbage!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Så er det officielt
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
– Niels Frederiksen er en legende!
Lewandowski forlader FC Barcelona
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
OB slutter sæsonen med et nederlag
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Salah sender særlig besked
Knuser Silkeborg i afskedskamp
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
AVIS
