Malmö FF vandt mandag aften 3-1 hjemme over IFK Värnamo.
Sejren kan den sydsvenske klub især tilskrive Søren Rieks, der blev indskiftet efter 66 minutter og stod bag både målet til 2-1 og oplægget til Isaac Kiese Thelins 3-1-scoring. Malmö-træner Henrik Rydström hyldede efterfølgende den danske kantspiller.
– En ti år yngre Søren Rieks havde ædt hele ligaen, domineret den fuldstændig, siger han til Fotbollskanalen.
Selv grinte 36-årige Rieks, da han hørte Rydströms udtalelser.
– Ja, måske kan man spole tiden tilbage.
– Nej, det er pæne ord. Nogle gange ville jeg ønske, jeg var ti år yngre og kunne gøre endnu mere, end jeg kan i dag. Men karrieren har været god, og jeg er stadig aktiv som spiller. Jeg kan stadig gøre en forskel, og det føles godt.
Søren Rieks er startet inde i blot fem Allsvenskan-kampe i 2023, men han har accepteret, at han ikke længere kan holde til at spille 90 minutter hver gang.
– Jeg kan godt spille mere (end 45 minutter, red.). Men det, Henrik og jeg har snakket om, er, hvordan man får mest ud af mine minutter, og indtil videre er det gået bedst, når jeg er blevet indskiftet.
– Jeg har spillet nogle okay kampe, når jeg er startet inde, men som jeg også siger til ham, føler jeg mig oppe i årene, og jeg vil bare være en del af holdet og hjælpe så meget, jeg kan. Det har mest været gennem indskiftninger i denne sæson.
Af den grund lever den tidligere Esbjerg-spiller også fint med sin nuværende rolle.
– Jeg har sagt til ham (Rydström, red.), at jeg hellere vil have en rolle, hvor jeg gør det, jeg skal, i stedet for som sidste år at ryge ind og ud af holdet. Jeg kendte ikke rigtigt min rolle. Det har været vigtigt for mig at få en rolle. Jeg er også realistisk og kan se, hvilken vej det går. Samtidig synes jeg stadig, det er sjovt at spille fodbold, og det er det vigtigste.
Søren Rieks skiftede til Malmö FF i begyndelsen af 2018 og har lavet 40 mål og 32 oplæg i 196 optrædener for klubben.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
INTERVIEW
