Den færøske mesterklub KI Klaksvik er gået ind i den sidste og afgørende del af sæsonen, hvor man med få spillerunder igen har et efterslæb, hvis man vil genvinde mesterskabet.
Alt imens der er fuld fokus på at afslutte sæsonen på bedst mulig måde, har klubbens sportslige ledelse også travlt med at sammensætte en slagkraftig trup til den kommende sæson.
Det tæller blandt meget andet at snakke forlængelser med klubbens profiler.
En af dem er den tidligere Brøndby-spiller Patrick Da Silva, hvis kontrakt udløber ved udgangen af oktober.
Processen omkring en forlængelse er man godt i gang med ifølge formand i KI Klaksvik, Tummas Lervig, som Tipsbladet har talt med.
– Vi er i gang med at genforhandle samtlige kontrakter. Der kommer muligvis nogle forandringer, men mere specifikt omkring Patricks kontrakt, er vi stadig ikke noget frem til en konklusion i forhold til at tage afsked eller fortsætte. Men vi er åbne for at fortsætte og i forhandlinger, ligesom vi er det med alle vores andre spillere på udgående kontrakter.
29-årige Patrick Da Silva har spillet de seneste knap tre år i KI Klaksvik, hvor han har haft en stor andel i klubbens mesterskaber i 2022 og 2023, hvilket ledte til en historisk kampagne i Europa sidste år, som ultimativt gav et gruppespil i Conference League.
Nu vil de næste uger vise, om KI Klaksvik og Patrick Da Silva fortsætter samarbejdet eller ej.
– Vi er gået i gang med snakkene, og i løbet af de næste to uger ved vi mere omkring stort set alle på udgående kontrakter. Men vi ved jo godt, at Da Silva skal forlænge sin aftale, hvis han skal fortsætte her, så det er vi i gang med. Vi har mange, som mangler forlængelser, hvilket vi også har fået lidt kritik for, siger Tummas Lervig.
Patrick Da Silvas danske holdkammerat Claes Kronberg har også udløb efter denne sæson og er en anden, som man skal forhandle nye vilkår med, hvis samarbejdet skal fortsætte.
Derudover er målmand Mark Jensen, som man købte i februar, på kontrakt i KI Klaksvik. Også han har udløb ved udgangen af oktober.
– Jeg lader mig ikke begrænse geografisk i forhold til at finde en ny klub. Jeg er slet ikke udelukkende for, at det kan blive en retur til Danmark, eller jeg forlænger med Klaksvik. Så vi må se, hvad der dukker op, og om der dukker noget op. Det har jeg min agent, der tager sig af, sagde Mark Jensen for nyligt til Tipsbladet.
Der resterer fire spillerunder af den færøske liga, hvor KI Klaksvik er seks point efter topholdet Vikingur.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
NYHEDER
Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
TRANSFERPLANEN