I dialog med Patrick Da Silva – klogere om to uger

Den tidligere Brøndby-back Patrick Da Silva har kontraktudløb ved udgangen af oktober.



Den færøske mesterklub KI Klaksvik er gået ind i den sidste og afgørende del af sæsonen, hvor man med få spillerunder igen har et efterslæb, hvis man vil genvinde mesterskabet.

Alt imens der er fuld fokus på at afslutte sæsonen på bedst mulig måde, har klubbens sportslige ledelse også travlt med at sammensætte en slagkraftig trup til den kommende sæson.

Det tæller blandt meget andet at snakke forlængelser med klubbens profiler.

En af dem er den tidligere Brøndby-spiller Patrick Da Silva, hvis kontrakt udløber ved udgangen af oktober.

Processen omkring en forlængelse er man godt i gang med ifølge formand i KI Klaksvik, Tummas Lervig, som Tipsbladet har talt med.

– Vi er i gang med at genforhandle samtlige kontrakter. Der kommer muligvis nogle forandringer, men mere specifikt omkring Patricks kontrakt, er vi stadig ikke noget frem til en konklusion i forhold til at tage afsked eller fortsætte. Men vi er åbne for at fortsætte og i forhandlinger, ligesom vi er det med alle vores andre spillere på udgående kontrakter.

29-årige Patrick Da Silva har spillet de seneste knap tre år i KI Klaksvik, hvor han har haft en stor andel i klubbens mesterskaber i 2022 og 2023, hvilket ledte til en historisk kampagne i Europa sidste år, som ultimativt gav et gruppespil i Conference League.

Nu vil de næste uger vise, om KI Klaksvik og Patrick Da Silva fortsætter samarbejdet eller ej.

– Vi er gået i gang med snakkene, og i løbet af de næste to uger ved vi mere omkring stort set alle på udgående kontrakter. Men vi ved jo godt, at Da Silva skal forlænge sin aftale, hvis han skal fortsætte her, så det er vi i gang med. Vi har mange, som mangler forlængelser, hvilket vi også har fået lidt kritik for, siger Tummas Lervig.

Patrick Da Silvas danske holdkammerat Claes Kronberg har også udløb efter denne sæson og er en anden, som man skal forhandle nye vilkår med, hvis samarbejdet skal fortsætte.

Derudover er målmand Mark Jensen, som man købte i februar, på kontrakt i KI Klaksvik. Også han har udløb ved udgangen af oktober.

– Jeg lader mig ikke begrænse geografisk i forhold til at finde en ny klub. Jeg er slet ikke udelukkende for, at det kan blive en retur til Danmark, eller jeg forlænger med Klaksvik. Så vi må se, hvad der dukker op, og om der dukker noget op. Det har jeg min agent, der tager sig af, sagde Mark Jensen for nyligt til Tipsbladet.

Der resterer fire spillerunder af den færøske liga, hvor KI Klaksvik er seks point efter topholdet Vikingur.





Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’




EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

FCK-bænken var rasende!

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

Boilesen peger på FC København

OB – FC Midtjylland

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

FC Fredericia – AGF



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Salah strålede for Liverpool

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

For første gang siden 1999!



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Præsenterer Thomas Franks afløser

‘Kontraktchok’ i Manchester United

‘Jeg skammer mig’

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Danmark indleder med et brag mod Norge

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Stort Brøndby-boost

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København – FC Nordsjælland