I dialog med Patrick Da Silva – klogere om to uger

Den tidligere Brøndby-back Patrick Da Silva har kontraktudløb ved udgangen af oktober.



Den færøske mesterklub KI Klaksvik er gået ind i den sidste og afgørende del af sæsonen, hvor man med få spillerunder igen har et efterslæb, hvis man vil genvinde mesterskabet.

Alt imens der er fuld fokus på at afslutte sæsonen på bedst mulig måde, har klubbens sportslige ledelse også travlt med at sammensætte en slagkraftig trup til den kommende sæson.

Det tæller blandt meget andet at snakke forlængelser med klubbens profiler.

En af dem er den tidligere Brøndby-spiller Patrick Da Silva, hvis kontrakt udløber ved udgangen af oktober.

Processen omkring en forlængelse er man godt i gang med ifølge formand i KI Klaksvik, Tummas Lervig, som Tipsbladet har talt med.

– Vi er i gang med at genforhandle samtlige kontrakter. Der kommer muligvis nogle forandringer, men mere specifikt omkring Patricks kontrakt, er vi stadig ikke noget frem til en konklusion i forhold til at tage afsked eller fortsætte. Men vi er åbne for at fortsætte og i forhandlinger, ligesom vi er det med alle vores andre spillere på udgående kontrakter.

29-årige Patrick Da Silva har spillet de seneste knap tre år i KI Klaksvik, hvor han har haft en stor andel i klubbens mesterskaber i 2022 og 2023, hvilket ledte til en historisk kampagne i Europa sidste år, som ultimativt gav et gruppespil i Conference League.

Nu vil de næste uger vise, om KI Klaksvik og Patrick Da Silva fortsætter samarbejdet eller ej.

– Vi er gået i gang med snakkene, og i løbet af de næste to uger ved vi mere omkring stort set alle på udgående kontrakter. Men vi ved jo godt, at Da Silva skal forlænge sin aftale, hvis han skal fortsætte her, så det er vi i gang med. Vi har mange, som mangler forlængelser, hvilket vi også har fået lidt kritik for, siger Tummas Lervig.

Patrick Da Silvas danske holdkammerat Claes Kronberg har også udløb efter denne sæson og er en anden, som man skal forhandle nye vilkår med, hvis samarbejdet skal fortsætte.

Derudover er målmand Mark Jensen, som man købte i februar, på kontrakt i KI Klaksvik. Også han har udløb ved udgangen af oktober.

– Jeg lader mig ikke begrænse geografisk i forhold til at finde en ny klub. Jeg er slet ikke udelukkende for, at det kan blive en retur til Danmark, eller jeg forlænger med Klaksvik. Så vi må se, hvad der dukker op, og om der dukker noget op. Det har jeg min agent, der tager sig af, sagde Mark Jensen for nyligt til Tipsbladet.

Der resterer fire spillerunder af den færøske liga, hvor KI Klaksvik er seks point efter topholdet Vikingur.





TOPNYHED

Han er også færdig i FC København

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Melder ud om Kasper Hjulmand

Klar på chokskifte

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Sendt hjem fra FC København-træning



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Vild stime før Danmark-brag

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Medie: Det peger i den retning for Garananga



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ser I med, Brøndby?

Stor profil glad for Brøndby

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

– Hele holdet er trygge ved ham

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Det skal blive bedre, Isaksen!

Randers var tæt på – nu er han et monster

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Joakim Mæhle åbner op

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

‘Vil du være multimillionær?’

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Ungarn slagter slovenere