I dialog med Patrick Da Silva – klogere om to uger

Den tidligere Brøndby-back Patrick Da Silva har kontraktudløb ved udgangen af oktober.



Den færøske mesterklub KI Klaksvik er gået ind i den sidste og afgørende del af sæsonen, hvor man med få spillerunder igen har et efterslæb, hvis man vil genvinde mesterskabet.

Alt imens der er fuld fokus på at afslutte sæsonen på bedst mulig måde, har klubbens sportslige ledelse også travlt med at sammensætte en slagkraftig trup til den kommende sæson.

Det tæller blandt meget andet at snakke forlængelser med klubbens profiler.

En af dem er den tidligere Brøndby-spiller Patrick Da Silva, hvis kontrakt udløber ved udgangen af oktober.

Processen omkring en forlængelse er man godt i gang med ifølge formand i KI Klaksvik, Tummas Lervig, som Tipsbladet har talt med.

– Vi er i gang med at genforhandle samtlige kontrakter. Der kommer muligvis nogle forandringer, men mere specifikt omkring Patricks kontrakt, er vi stadig ikke noget frem til en konklusion i forhold til at tage afsked eller fortsætte. Men vi er åbne for at fortsætte og i forhandlinger, ligesom vi er det med alle vores andre spillere på udgående kontrakter.

29-årige Patrick Da Silva har spillet de seneste knap tre år i KI Klaksvik, hvor han har haft en stor andel i klubbens mesterskaber i 2022 og 2023, hvilket ledte til en historisk kampagne i Europa sidste år, som ultimativt gav et gruppespil i Conference League.

Nu vil de næste uger vise, om KI Klaksvik og Patrick Da Silva fortsætter samarbejdet eller ej.

– Vi er gået i gang med snakkene, og i løbet af de næste to uger ved vi mere omkring stort set alle på udgående kontrakter. Men vi ved jo godt, at Da Silva skal forlænge sin aftale, hvis han skal fortsætte her, så det er vi i gang med. Vi har mange, som mangler forlængelser, hvilket vi også har fået lidt kritik for, siger Tummas Lervig.

Patrick Da Silvas danske holdkammerat Claes Kronberg har også udløb efter denne sæson og er en anden, som man skal forhandle nye vilkår med, hvis samarbejdet skal fortsætte.

Derudover er målmand Mark Jensen, som man købte i februar, på kontrakt i KI Klaksvik. Også han har udløb ved udgangen af oktober.

– Jeg lader mig ikke begrænse geografisk i forhold til at finde en ny klub. Jeg er slet ikke udelukkende for, at det kan blive en retur til Danmark, eller jeg forlænger med Klaksvik. Så vi må se, hvad der dukker op, og om der dukker noget op. Det har jeg min agent, der tager sig af, sagde Mark Jensen for nyligt til Tipsbladet.

Der resterer fire spillerunder af den færøske liga, hvor KI Klaksvik er seks point efter topholdet Vikingur.







LIVE

LIVE: Dansk klub får dispensation

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Nu forklarer Noah Nartey

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Enorme Superliga-talenter udtaget



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Rundens hold i Superligaen – 23. runde



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Interessant afsløring

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Manchester City – Real Madrid

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Kevin Diks skriver historie

Overraskende U21-trupudtagelse

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

– Ikke for debutanter!

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!