Den færøske mesterklub KI Klaksvik er gået ind i den sidste og afgørende del af sæsonen, hvor man med få spillerunder igen har et efterslæb, hvis man vil genvinde mesterskabet.
Alt imens der er fuld fokus på at afslutte sæsonen på bedst mulig måde, har klubbens sportslige ledelse også travlt med at sammensætte en slagkraftig trup til den kommende sæson.
Det tæller blandt meget andet at snakke forlængelser med klubbens profiler.
En af dem er den tidligere Brøndby-spiller Patrick Da Silva, hvis kontrakt udløber ved udgangen af oktober.
Processen omkring en forlængelse er man godt i gang med ifølge formand i KI Klaksvik, Tummas Lervig, som Tipsbladet har talt med.
– Vi er i gang med at genforhandle samtlige kontrakter. Der kommer muligvis nogle forandringer, men mere specifikt omkring Patricks kontrakt, er vi stadig ikke noget frem til en konklusion i forhold til at tage afsked eller fortsætte. Men vi er åbne for at fortsætte og i forhandlinger, ligesom vi er det med alle vores andre spillere på udgående kontrakter.
29-årige Patrick Da Silva har spillet de seneste knap tre år i KI Klaksvik, hvor han har haft en stor andel i klubbens mesterskaber i 2022 og 2023, hvilket ledte til en historisk kampagne i Europa sidste år, som ultimativt gav et gruppespil i Conference League.
Nu vil de næste uger vise, om KI Klaksvik og Patrick Da Silva fortsætter samarbejdet eller ej.
– Vi er gået i gang med snakkene, og i løbet af de næste to uger ved vi mere omkring stort set alle på udgående kontrakter. Men vi ved jo godt, at Da Silva skal forlænge sin aftale, hvis han skal fortsætte her, så det er vi i gang med. Vi har mange, som mangler forlængelser, hvilket vi også har fået lidt kritik for, siger Tummas Lervig.
Patrick Da Silvas danske holdkammerat Claes Kronberg har også udløb efter denne sæson og er en anden, som man skal forhandle nye vilkår med, hvis samarbejdet skal fortsætte.
Derudover er målmand Mark Jensen, som man købte i februar, på kontrakt i KI Klaksvik. Også han har udløb ved udgangen af oktober.
– Jeg lader mig ikke begrænse geografisk i forhold til at finde en ny klub. Jeg er slet ikke udelukkende for, at det kan blive en retur til Danmark, eller jeg forlænger med Klaksvik. Så vi må se, hvad der dukker op, og om der dukker noget op. Det har jeg min agent, der tager sig af, sagde Mark Jensen for nyligt til Tipsbladet.
Der resterer fire spillerunder af den færøske liga, hvor KI Klaksvik er seks point efter topholdet Vikingur.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne takker Danmark
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
Bellingham og Kane sender England videre
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
USA – Belgien
Hele Oslo koger efter Norges sejr over Brasilien
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
Ustoppelige Haaland skaber miraklet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
INTERVIEW