For nyligt oplyste Stabæks daglige leder, Jon Tunold, overfor TV 2 Norge, at den tidligere sportschef i AaB Inge André Olsen ansættes i en særlig rolle.
– Inge André skal hjælpe os som konsulent i en periode, i første omgang indtil udgangen af det kommende transfervindue. Han er ansat som konsulent og ikke ansat i klubben, men skal arbejde som klubagent for os, siger han
Nyheden kom i kølvandet på, at man ved udgangen af sæsonen stopper samarbejdet med sportsdirektør, Torgeir Bjarmann. Derfor skal Inge André Olsen blandt andet hjælpe med rekruttering i det kommende transfervindue.
Ansættelsen som konsulent i Stabæk har vækket undren i Norge. Det gør den fordi, Inge André Olsen også er licenseret agent. Ifølge reglerne må man ikke være ansat i en klub og samtidig have agentlicens.
– Det er sandt, at man ikke som licenseret agent må være ansat i en klub eller i et forbund, siger Hanna Kjærnet, som arbejder i det norske fodboldforbund, til TV 2 Norge.
Hun ønsker dog ikke at gå ned i den konkrete sag med Inge André Olsen, oplyser TV 2 Norge, men det vil den norske fodboldagent Jørgen Ingebrigtsen, der arbejder i firmaet Player Solution.
– Da jeg var træner i Asker, var jeg også agent, og der måtte jeg stoppe som træner. Jeg kunne ikke være ansat og have en licens på samme tid, siger han til TV 2 Norge og tilføjer:
– Men en klub i Norge kan lave en kontrakt med en licenseret agent og lave penge gennem salg ud af klubben. Det er det første offentlige eksempel på, at reglerne omgåes, siger han med direkte henvisning til Inge André Olsens konsulentaftale.
Jørgen Ingebrigtsen mener, at der er et hul i de nuværende regler. Han mener ikke, at man bør kunne hjælpe en klub med rekruttering ved at lave ansættelserne som konsulentaftaler.
– Jeg synes, det er specielt, at reglerne tillader, at Fifa-licenserede agenter kan have arbejdsopgaver som en sportsdirektør, siger han.
Jon Tunold fastholder, at man ikke har lavet en ansættelse i strid med reglerne, da der er tale om en konsulentaftale.
– Vi kan overhovedet ikke se, at det her er i konflikt med nogle regulativer. På den anden side ser vi, at andre klubber både nationalt og internationalt arbejder på den her måde for at få agenter tættere på klubben. Det synes vi også, giver mening for Stabæk.
Ansættelsen i Stabæk er Inge André Olsens første, efter han blev fyret i AaB tilbage i efteråret 2022. Forinden skiftet til AaB var han i mange år sportsdirektør i Stabæk, som han også har en fortid i som aktiv spiller.
LIVE
TransferLIVE: De ansætter Rawez Lawan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
LIVE
VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
NYHEDER
Det bestemmer Messi selv
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
Norge – England
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
Pressede på for FC København-exit
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud