Inge André Olsens nye job vækker undren i Norge

Inge André Olsen er blevet ansat i en konsulentrolle i Stabæk, som skaber undren blandt kollegaer i Norge.



For nyligt oplyste Stabæks daglige leder, Jon Tunold, overfor TV 2 Norge, at den tidligere sportschef i AaB Inge André Olsen ansættes i en særlig rolle.

– Inge André skal hjælpe os som konsulent i en periode, i første omgang indtil udgangen af ​​det kommende transfervindue. Han er ansat som konsulent og ikke ansat i klubben, men skal arbejde som klubagent for os, siger han

Nyheden kom i kølvandet på, at man ved udgangen af sæsonen stopper samarbejdet med sportsdirektør, Torgeir Bjarmann. Derfor skal Inge André Olsen blandt andet hjælpe med rekruttering i det kommende transfervindue.

Ansættelsen som konsulent i Stabæk har vækket undren i Norge. Det gør den fordi, Inge André Olsen også er licenseret agent. Ifølge reglerne må man ikke være ansat i en klub og samtidig have agentlicens.

– Det er sandt, at man ikke som licenseret agent må være ansat i en klub eller i et forbund, siger Hanna Kjærnet, som arbejder i det norske fodboldforbund, til TV 2 Norge.

Hun ønsker dog ikke at gå ned i den konkrete sag med Inge André Olsen, oplyser TV 2 Norge, men det vil den norske fodboldagent Jørgen Ingebrigtsen, der arbejder i firmaet Player Solution.

– Da jeg var træner i Asker, var jeg også agent, og der måtte jeg stoppe som træner. Jeg kunne ikke være ansat og have en licens på samme tid, siger han til TV 2 Norge og tilføjer:

– Men en klub i Norge kan lave en kontrakt med en licenseret agent og lave penge gennem salg ud af klubben. Det er det første offentlige eksempel på, at reglerne omgåes, siger han med direkte henvisning til Inge André Olsens konsulentaftale.

Jørgen Ingebrigtsen mener, at der er et hul i de nuværende regler. Han mener ikke, at man bør kunne hjælpe en klub med rekruttering ved at lave ansættelserne som konsulentaftaler.

– Jeg synes, det er specielt, at reglerne tillader, at Fifa-licenserede agenter kan have arbejdsopgaver som en sportsdirektør, siger han.

Jon Tunold fastholder, at man ikke har lavet en ansættelse i strid med reglerne, da der er tale om en konsulentaftale.

– Vi kan overhovedet ikke se, at det her er i konflikt med nogle regulativer. På den anden side ser vi, at andre klubber både nationalt og internationalt arbejder på den her måde for at få agenter tættere på klubben. Det synes vi også, giver mening for Stabæk.

Ansættelsen i Stabæk er Inge André Olsens første, efter han blev fyret i AaB tilbage i efteråret 2022. Forinden skiftet til AaB var han i mange år sportsdirektør i Stabæk, som han også har en fortid i som aktiv spiller.



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Kæmpe forløsning for FC København

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Årets mest læste – I elsker transfers!

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Erstatter han Andreas Christensen?

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Opløftende melding for ‘AC’

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Set i København – de leder efter ny sportschef

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Hingste sparker Falke i Casablanca

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil