For nyligt oplyste Stabæks daglige leder, Jon Tunold, overfor TV 2 Norge, at den tidligere sportschef i AaB Inge André Olsen ansættes i en særlig rolle.
– Inge André skal hjælpe os som konsulent i en periode, i første omgang indtil udgangen af det kommende transfervindue. Han er ansat som konsulent og ikke ansat i klubben, men skal arbejde som klubagent for os, siger han
Nyheden kom i kølvandet på, at man ved udgangen af sæsonen stopper samarbejdet med sportsdirektør, Torgeir Bjarmann. Derfor skal Inge André Olsen blandt andet hjælpe med rekruttering i det kommende transfervindue.
Ansættelsen som konsulent i Stabæk har vækket undren i Norge. Det gør den fordi, Inge André Olsen også er licenseret agent. Ifølge reglerne må man ikke være ansat i en klub og samtidig have agentlicens.
– Det er sandt, at man ikke som licenseret agent må være ansat i en klub eller i et forbund, siger Hanna Kjærnet, som arbejder i det norske fodboldforbund, til TV 2 Norge.
Hun ønsker dog ikke at gå ned i den konkrete sag med Inge André Olsen, oplyser TV 2 Norge, men det vil den norske fodboldagent Jørgen Ingebrigtsen, der arbejder i firmaet Player Solution.
– Da jeg var træner i Asker, var jeg også agent, og der måtte jeg stoppe som træner. Jeg kunne ikke være ansat og have en licens på samme tid, siger han til TV 2 Norge og tilføjer:
– Men en klub i Norge kan lave en kontrakt med en licenseret agent og lave penge gennem salg ud af klubben. Det er det første offentlige eksempel på, at reglerne omgåes, siger han med direkte henvisning til Inge André Olsens konsulentaftale.
Jørgen Ingebrigtsen mener, at der er et hul i de nuværende regler. Han mener ikke, at man bør kunne hjælpe en klub med rekruttering ved at lave ansættelserne som konsulentaftaler.
– Jeg synes, det er specielt, at reglerne tillader, at Fifa-licenserede agenter kan have arbejdsopgaver som en sportsdirektør, siger han.
Jon Tunold fastholder, at man ikke har lavet en ansættelse i strid med reglerne, da der er tale om en konsulentaftale.
– Vi kan overhovedet ikke se, at det her er i konflikt med nogle regulativer. På den anden side ser vi, at andre klubber både nationalt og internationalt arbejder på den her måde for at få agenter tættere på klubben. Det synes vi også, giver mening for Stabæk.
Ansættelsen i Stabæk er Inge André Olsens første, efter han blev fyret i AaB tilbage i efteråret 2022. Forinden skiftet til AaB var han i mange år sportsdirektør i Stabæk, som han også har en fortid i som aktiv spiller.
LIVE
TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
MEDIE
Chokskifte?
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
NYHEDER