Interesse for FCK’er: Jeg får nok Norge på nakken

Rosenborg viser ifølge norske medier interesse for FCK-træneren Alfred Johansson, som har en stor stjerne i FC Københavns talentafdeling.



Rosenborgs trænerjagt er nået til den danske hovedstad, hvor den faldne storklub mandag blev meldt konkret interesseret i FC Københavns U19-træner Alfred Johansson af norske medier. 

Tidligere har klubben været meldt varme på Jacob Friis og Kent Nielsen, men nu har man altså vendt blikket mod ungdomstræneren i FC København. Med god grund. 33-årige Johansson har nemlig stor succes som chef for FC Københavns ældste ungdomsårgang. 

Her har han stået i spidsen for holdet i blandt andet Youth League-kampene dette efterår, hvor man har blæst storklubber som Bayern München, Manchester United og Galatasaray bagover. Derfor kan man forestille sig, at det ikke ligefrem er i FC Københavns interesse at sige farvel til den talentfulde træner, der har været i klubben siden 2019.

Sådan lyder vurderingen fra Kasper Larsen, der dækker klubben tæt for mediet Kvart i Bold. 

– Mit svar vil nok være – og nu kan jeg få hele Norge på nakken, den tager jeg gerne – at jeg er med på, at det er en sovende kæmpe, men det har det været i mange år, så jeg vil på en eller anden måde håbe, at det var en anden type job end det her, som nogle kan se ham i.

– Jeg er helt sikker på, at vi vil være kede af at slippe ham. Jeg tror, at FC København tror, at der er en realistisk chance for at komme langt i Youth League, og der vil man selvfølgelig gerne bevare den kontinuitet, som det kræver.

– Med det sagt tror jeg også, at vi godt ved, at vi har så mange dygtige trænere i de forskellige stabsfunktioner i Martin Vingaard (U17-træner) og Morten Bisgaard (U19 Player Development Coach), og vi har også nogle rigtig dygtige assistenttrænere i A-truppen. Der er mange perspektiver i det, siger Kasper Larsen til Tipsbladet.

Han slår fast, at man i FC København er stolte af at kunne sende egenudviklede spillere, der ikke når hele vejen, videre, og at det vil være endnu en blåstempling af akademiet, hvis man også begynder at kunne sende de unge trænere videre.

Helt tæt på førsteholdet
FC København har tidligere været meget offensive i sine udtalelser omkring akademiet, som man placerer blandt de bedste på den europæiske fodboldscene. Præstationerne i Youth League bakker den udmelding fuldstændig op. 

Derfor er det et stort job at være cheftræner for U19-holdet, og Kasper Larsen anslår, at man rent budgetmæssig kan sammenligne det med et mindre Superliga-budget. Johansson er da også godt inde i møllen omkring FC Københavns førstehold. 

– U19-træneren i FC København arbejder sindssygt tæt med førsteholdet, og de har møder på ugentlig basis. Så han er i den grad inde i hele det der loop med at sidde med, hvor det også sker, hvilket også fortæller mig, at FC København – jeg siger ikke, han er den næste cheftræner – godt kan have en plan med ham.

Kasper Larsen befinder sig på klubbens træningsanlæg, 10'eren, adskillige gange hver uge, så han har fået chancen for at tale med Johansson adskillige gange. Faktisk skal han denne tirsdag også tale med ham efter klubbens Future Cup-kamp. Han kan melde om en lun, humoristisk og varm person, som ikke er bange for at rette på journalister, hvis ikke han er enig med dem omkring observationer på grønsværen. 

Det der lidt "Neestrupske"
Derudover er han ekstremt målrettet i sit arbejde, hvilket går meget godt i spænd med den måde, som tingene bliver gjort på i FC København.

– Han er en fyr, som også står op for sine spillere og for klubben. Når jeg bliver benovet over, at vi slår Manchester United i England, så belærer han mig om, at vi har et akademi, der er blandt de allerbedste. Han går meget ind i klubbens målsætning.

– Han sagde også, at vi skal videre fra gruppen, og da vi kom videre, sagde han, at vi skal videre som etter. Det er meget den der lidt "Neestrup'ske" – jeg ved godt, at Neestrup ikke siger, vi skal videre som etter – men den der sult besidder han i kæmpe grad, forklarer Kasper Larsen.

Alfred Johansson har været ansat i FC København siden 2019, hvor han kom til fra en ungdomstrænerpost i svenske AIK. 

Tipsbladet har uden held forsøgt at række ud til FC København for en kommentar omkring Rosenborg-rygterne.





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Tjekkiet – Danmark



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Kæmpe stjerne besøger København

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Tottenham præsenterer ny træner

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Melder ud om Kasper Hjulmand

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Stor profil glad for Brøndby

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Han er også færdig i FC København

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Rasmus Højlund har ikke set det før

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Italien under massivt pres

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne