Interesse for FCK’er: Jeg får nok Norge på nakken

Rosenborg viser ifølge norske medier interesse for FCK-træneren Alfred Johansson, som har en stor stjerne i FC Københavns talentafdeling.



Rosenborgs trænerjagt er nået til den danske hovedstad, hvor den faldne storklub mandag blev meldt konkret interesseret i FC Københavns U19-træner Alfred Johansson af norske medier. 

Tidligere har klubben været meldt varme på Jacob Friis og Kent Nielsen, men nu har man altså vendt blikket mod ungdomstræneren i FC København. Med god grund. 33-årige Johansson har nemlig stor succes som chef for FC Københavns ældste ungdomsårgang. 

Her har han stået i spidsen for holdet i blandt andet Youth League-kampene dette efterår, hvor man har blæst storklubber som Bayern München, Manchester United og Galatasaray bagover. Derfor kan man forestille sig, at det ikke ligefrem er i FC Københavns interesse at sige farvel til den talentfulde træner, der har været i klubben siden 2019.

Sådan lyder vurderingen fra Kasper Larsen, der dækker klubben tæt for mediet Kvart i Bold. 

– Mit svar vil nok være – og nu kan jeg få hele Norge på nakken, den tager jeg gerne – at jeg er med på, at det er en sovende kæmpe, men det har det været i mange år, så jeg vil på en eller anden måde håbe, at det var en anden type job end det her, som nogle kan se ham i.

– Jeg er helt sikker på, at vi vil være kede af at slippe ham. Jeg tror, at FC København tror, at der er en realistisk chance for at komme langt i Youth League, og der vil man selvfølgelig gerne bevare den kontinuitet, som det kræver.

– Med det sagt tror jeg også, at vi godt ved, at vi har så mange dygtige trænere i de forskellige stabsfunktioner i Martin Vingaard (U17-træner) og Morten Bisgaard (U19 Player Development Coach), og vi har også nogle rigtig dygtige assistenttrænere i A-truppen. Der er mange perspektiver i det, siger Kasper Larsen til Tipsbladet.

Han slår fast, at man i FC København er stolte af at kunne sende egenudviklede spillere, der ikke når hele vejen, videre, og at det vil være endnu en blåstempling af akademiet, hvis man også begynder at kunne sende de unge trænere videre.

Helt tæt på førsteholdet
FC København har tidligere været meget offensive i sine udtalelser omkring akademiet, som man placerer blandt de bedste på den europæiske fodboldscene. Præstationerne i Youth League bakker den udmelding fuldstændig op. 

Derfor er det et stort job at være cheftræner for U19-holdet, og Kasper Larsen anslår, at man rent budgetmæssig kan sammenligne det med et mindre Superliga-budget. Johansson er da også godt inde i møllen omkring FC Københavns førstehold. 

– U19-træneren i FC København arbejder sindssygt tæt med førsteholdet, og de har møder på ugentlig basis. Så han er i den grad inde i hele det der loop med at sidde med, hvor det også sker, hvilket også fortæller mig, at FC København – jeg siger ikke, han er den næste cheftræner – godt kan have en plan med ham.

Kasper Larsen befinder sig på klubbens træningsanlæg, 10'eren, adskillige gange hver uge, så han har fået chancen for at tale med Johansson adskillige gange. Faktisk skal han denne tirsdag også tale med ham efter klubbens Future Cup-kamp. Han kan melde om en lun, humoristisk og varm person, som ikke er bange for at rette på journalister, hvis ikke han er enig med dem omkring observationer på grønsværen. 

Det der lidt "Neestrupske"
Derudover er han ekstremt målrettet i sit arbejde, hvilket går meget godt i spænd med den måde, som tingene bliver gjort på i FC København.

– Han er en fyr, som også står op for sine spillere og for klubben. Når jeg bliver benovet over, at vi slår Manchester United i England, så belærer han mig om, at vi har et akademi, der er blandt de allerbedste. Han går meget ind i klubbens målsætning.

– Han sagde også, at vi skal videre fra gruppen, og da vi kom videre, sagde han, at vi skal videre som etter. Det er meget den der lidt "Neestrup'ske" – jeg ved godt, at Neestrup ikke siger, vi skal videre som etter – men den der sult besidder han i kæmpe grad, forklarer Kasper Larsen.

Alfred Johansson har været ansat i FC København siden 2019, hvor han kom til fra en ungdomstrænerpost i svenske AIK. 

Tipsbladet har uden held forsøgt at række ud til FC København for en kommentar omkring Rosenborg-rygterne.



Vildt skifte i Superligaen?

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Forhandler med Pione Sisto

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Jacob Neestrup spøger i denne klub

OB-boss med spændende transferbesked

Brøndby afvist

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Neestrup erkender FCM-misundelse

Sergio Ramos i chokskifte?

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Storhylder Christian Nørgaard

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Lothar Matthaüs storroser dansker

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Køb billet til FC København i Champions League

Indkalder Salah til afgørende samtale

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr