Rosenborgs trænerjagt er nået til den danske hovedstad, hvor den faldne storklub mandag blev meldt konkret interesseret i FC Københavns U19-træner Alfred Johansson af norske medier.
Tidligere har klubben været meldt varme på Jacob Friis og Kent Nielsen, men nu har man altså vendt blikket mod ungdomstræneren i FC København. Med god grund. 33-årige Johansson har nemlig stor succes som chef for FC Københavns ældste ungdomsårgang.
Her har han stået i spidsen for holdet i blandt andet Youth League-kampene dette efterår, hvor man har blæst storklubber som Bayern München, Manchester United og Galatasaray bagover. Derfor kan man forestille sig, at det ikke ligefrem er i FC Københavns interesse at sige farvel til den talentfulde træner, der har været i klubben siden 2019.
Sådan lyder vurderingen fra Kasper Larsen, der dækker klubben tæt for mediet Kvart i Bold.
– Mit svar vil nok være – og nu kan jeg få hele Norge på nakken, den tager jeg gerne – at jeg er med på, at det er en sovende kæmpe, men det har det været i mange år, så jeg vil på en eller anden måde håbe, at det var en anden type job end det her, som nogle kan se ham i.
– Jeg er helt sikker på, at vi vil være kede af at slippe ham. Jeg tror, at FC København tror, at der er en realistisk chance for at komme langt i Youth League, og der vil man selvfølgelig gerne bevare den kontinuitet, som det kræver.
– Med det sagt tror jeg også, at vi godt ved, at vi har så mange dygtige trænere i de forskellige stabsfunktioner i Martin Vingaard (U17-træner) og Morten Bisgaard (U19 Player Development Coach), og vi har også nogle rigtig dygtige assistenttrænere i A-truppen. Der er mange perspektiver i det, siger Kasper Larsen til Tipsbladet.
Han slår fast, at man i FC København er stolte af at kunne sende egenudviklede spillere, der ikke når hele vejen, videre, og at det vil være endnu en blåstempling af akademiet, hvis man også begynder at kunne sende de unge trænere videre.
Helt tæt på førsteholdet
FC København har tidligere været meget offensive i sine udtalelser omkring akademiet, som man placerer blandt de bedste på den europæiske fodboldscene. Præstationerne i Youth League bakker den udmelding fuldstændig op.
Derfor er det et stort job at være cheftræner for U19-holdet, og Kasper Larsen anslår, at man rent budgetmæssig kan sammenligne det med et mindre Superliga-budget. Johansson er da også godt inde i møllen omkring FC Københavns førstehold.
– U19-træneren i FC København arbejder sindssygt tæt med førsteholdet, og de har møder på ugentlig basis. Så han er i den grad inde i hele det der loop med at sidde med, hvor det også sker, hvilket også fortæller mig, at FC København – jeg siger ikke, han er den næste cheftræner – godt kan have en plan med ham.
Kasper Larsen befinder sig på klubbens træningsanlæg, 10'eren, adskillige gange hver uge, så han har fået chancen for at tale med Johansson adskillige gange. Faktisk skal han denne tirsdag også tale med ham efter klubbens Future Cup-kamp. Han kan melde om en lun, humoristisk og varm person, som ikke er bange for at rette på journalister, hvis ikke han er enig med dem omkring observationer på grønsværen.
Det der lidt "Neestrupske"
Derudover er han ekstremt målrettet i sit arbejde, hvilket går meget godt i spænd med den måde, som tingene bliver gjort på i FC København.
– Han er en fyr, som også står op for sine spillere og for klubben. Når jeg bliver benovet over, at vi slår Manchester United i England, så belærer han mig om, at vi har et akademi, der er blandt de allerbedste. Han går meget ind i klubbens målsætning.
– Han sagde også, at vi skal videre fra gruppen, og da vi kom videre, sagde han, at vi skal videre som etter. Det er meget den der lidt "Neestrup'ske" – jeg ved godt, at Neestrup ikke siger, vi skal videre som etter – men den der sult besidder han i kæmpe grad, forklarer Kasper Larsen.
Alfred Johansson har været ansat i FC København siden 2019, hvor han kom til fra en ungdomstrænerpost i svenske AIK.
Tipsbladet har uden held forsøgt at række ud til FC København for en kommentar omkring Rosenborg-rygterne.
LIVE
TransferLIVE: Præsenterer dansk stjerne
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
Verdensstjernes søn landet i København
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
NYHEDER
Topscorer færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
NYHEDER
– Vi er pressede
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
MEDIE
På blokken i danskerklub
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
EKSKLUSIVT
Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’
DAGENS SPILFORSLAG