Rosenborgs trænerjagt er nået til den danske hovedstad, hvor den faldne storklub mandag blev meldt konkret interesseret i FC Københavns U19-træner Alfred Johansson af norske medier.
Tidligere har klubben været meldt varme på Jacob Friis og Kent Nielsen, men nu har man altså vendt blikket mod ungdomstræneren i FC København. Med god grund. 33-årige Johansson har nemlig stor succes som chef for FC Københavns ældste ungdomsårgang.
Her har han stået i spidsen for holdet i blandt andet Youth League-kampene dette efterår, hvor man har blæst storklubber som Bayern München, Manchester United og Galatasaray bagover. Derfor kan man forestille sig, at det ikke ligefrem er i FC Københavns interesse at sige farvel til den talentfulde træner, der har været i klubben siden 2019.
Sådan lyder vurderingen fra Kasper Larsen, der dækker klubben tæt for mediet Kvart i Bold.
– Mit svar vil nok være – og nu kan jeg få hele Norge på nakken, den tager jeg gerne – at jeg er med på, at det er en sovende kæmpe, men det har det været i mange år, så jeg vil på en eller anden måde håbe, at det var en anden type job end det her, som nogle kan se ham i.
– Jeg er helt sikker på, at vi vil være kede af at slippe ham. Jeg tror, at FC København tror, at der er en realistisk chance for at komme langt i Youth League, og der vil man selvfølgelig gerne bevare den kontinuitet, som det kræver.
– Med det sagt tror jeg også, at vi godt ved, at vi har så mange dygtige trænere i de forskellige stabsfunktioner i Martin Vingaard (U17-træner) og Morten Bisgaard (U19 Player Development Coach), og vi har også nogle rigtig dygtige assistenttrænere i A-truppen. Der er mange perspektiver i det, siger Kasper Larsen til Tipsbladet.
Han slår fast, at man i FC København er stolte af at kunne sende egenudviklede spillere, der ikke når hele vejen, videre, og at det vil være endnu en blåstempling af akademiet, hvis man også begynder at kunne sende de unge trænere videre.
Helt tæt på førsteholdet
FC København har tidligere været meget offensive i sine udtalelser omkring akademiet, som man placerer blandt de bedste på den europæiske fodboldscene. Præstationerne i Youth League bakker den udmelding fuldstændig op.
Derfor er det et stort job at være cheftræner for U19-holdet, og Kasper Larsen anslår, at man rent budgetmæssig kan sammenligne det med et mindre Superliga-budget. Johansson er da også godt inde i møllen omkring FC Københavns førstehold.
– U19-træneren i FC København arbejder sindssygt tæt med førsteholdet, og de har møder på ugentlig basis. Så han er i den grad inde i hele det der loop med at sidde med, hvor det også sker, hvilket også fortæller mig, at FC København – jeg siger ikke, han er den næste cheftræner – godt kan have en plan med ham.
Kasper Larsen befinder sig på klubbens træningsanlæg, 10'eren, adskillige gange hver uge, så han har fået chancen for at tale med Johansson adskillige gange. Faktisk skal han denne tirsdag også tale med ham efter klubbens Future Cup-kamp. Han kan melde om en lun, humoristisk og varm person, som ikke er bange for at rette på journalister, hvis ikke han er enig med dem omkring observationer på grønsværen.
Det der lidt "Neestrupske"
Derudover er han ekstremt målrettet i sit arbejde, hvilket går meget godt i spænd med den måde, som tingene bliver gjort på i FC København.
– Han er en fyr, som også står op for sine spillere og for klubben. Når jeg bliver benovet over, at vi slår Manchester United i England, så belærer han mig om, at vi har et akademi, der er blandt de allerbedste. Han går meget ind i klubbens målsætning.
– Han sagde også, at vi skal videre fra gruppen, og da vi kom videre, sagde han, at vi skal videre som etter. Det er meget den der lidt "Neestrup'ske" – jeg ved godt, at Neestrup ikke siger, vi skal videre som etter – men den der sult besidder han i kæmpe grad, forklarer Kasper Larsen.
Alfred Johansson har været ansat i FC København siden 2019, hvor han kom til fra en ungdomstrænerpost i svenske AIK.
Tipsbladet har uden held forsøgt at række ud til FC København for en kommentar omkring Rosenborg-rygterne.
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Kæmpe stjerne besøger København
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
Tottenham præsenterer ny træner
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Skal han med Bo Svensson til FC København?
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
Melder ud om Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Stor profil glad for Brøndby
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
Rasmus Højlund har ikke set det før
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
Italien under massivt pres
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job