Den danske angriber Kasper Junker rækker kraftigt ud efter titlen som topscorer i den bedste norske fodboldrække, der nærmer sig sæsonafslutningen.
Med sine scoringer nummer 23, 24 og 25 i denne sæson bragte den brandvarme østjyde sig op på en delt førsteplads på Eliteseriens topscorerliste.
Det skete, da hans klub, Bodø/Glimt, på udebane besejrede Haugesund med 4-0.
Junker har scoret 13 mål i sine seneste otte kampe og ligger side om side med Kristiansund-spilleren Amahl Pellegrino fra Kristiansund øverst på målskytternes hitliste.
Pellegrino nettede selv to gange onsdag aften og sørgede dermed for at holde trit med sin danske rival i duellen om topscorertitlen.
Kristiansund-spilleren har brugt 27 kampe til at score sine 25 mål, mens Junker blot har været på banen i 24 ligaopgør i denne sæson.
Junker, der har en fortid i Randers, AGF og Horsens, scorede sit holds første, tredje og fjerde mål, mens hans landsmand Philip Zinckernagel stod bag 2-0-scoringen.
Zinckernagel er oppe på 19 fuldtræffere i sæsonen. Det rækker til en tredjeplads på topscorerlisten.
Den danske succesduo har med de mange mål spillet en central rolle i Bodø/Glimts suveræne sæson, der er blevet belønnet med klubbens første mesterskabstitel nogensinde.
Onsdagens sejr var Bodø/Glimts 25. ud af 29 mulige i denne sæson. På programmet er der nu kun én ligakamp tilbage, nemlig hjemmekampen mod Viking 22. december.
Her skal Kasper Junker fortsætte jagten på topscorertitlen og samtidig håbe på, at Pellegrino ikke samtidig har skud i støvlerne. Pellegrino og Kristiansund mangler at afvikle to kampe.
To danskere er tidligere sluttet som norsk topscorer. Den første var Christian Gytkjær i 2016, mens Nicklas Bendtner fulgte op året efter. Begge spillere repræsenterede Rosenborg.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
OPTAKT
Manchester City – Brentford
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
Dansk træner vinder stor pris
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
NYHEDER
