Jagter topscorertitlen: Dansk angriber med hattrick

Den tidligere Superliga-angriber bomber videre i det norske, hvor han efter et hattrick onsdag har scoret 25 mål på kun 24 kampe.



Den danske angriber Kasper Junker rækker kraftigt ud efter titlen som topscorer i den bedste norske fodboldrække, der nærmer sig sæsonafslutningen.

Med sine scoringer nummer 23, 24 og 25 i denne sæson bragte den brandvarme østjyde sig op på en delt førsteplads på Eliteseriens topscorerliste.

Det skete, da hans klub, Bodø/Glimt, på udebane besejrede Haugesund med 4-0.

Junker har scoret 13 mål i sine seneste otte kampe og ligger side om side med Kristiansund-spilleren Amahl Pellegrino fra Kristiansund øverst på målskytternes hitliste.

Pellegrino nettede selv to gange onsdag aften og sørgede dermed for at holde trit med sin danske rival i duellen om topscorertitlen.

Kristiansund-spilleren har brugt 27 kampe til at score sine 25 mål, mens Junker blot har været på banen i 24 ligaopgør i denne sæson.

Junker, der har en fortid i Randers, AGF og Horsens, scorede sit holds første, tredje og fjerde mål, mens hans landsmand Philip Zinckernagel stod bag 2-0-scoringen.

Zinckernagel er oppe på 19 fuldtræffere i sæsonen. Det rækker til en tredjeplads på topscorerlisten.

Den danske succesduo har med de mange mål spillet en central rolle i Bodø/Glimts suveræne sæson, der er blevet belønnet med klubbens første mesterskabstitel nogensinde.

Onsdagens sejr var Bodø/Glimts 25. ud af 29 mulige i denne sæson. På programmet er der nu kun én ligakamp tilbage, nemlig hjemmekampen mod Viking 22. december.

Her skal Kasper Junker fortsætte jagten på topscorertitlen og samtidig håbe på, at Pellegrino ikke samtidig har skud i støvlerne. Pellegrino og Kristiansund mangler at afvikle to kampe.

To danskere er tidligere sluttet som norsk topscorer. Den første var Christian Gytkjær i 2016, mens Nicklas Bendtner fulgte op året efter. Begge spillere repræsenterede Rosenborg.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen

‘Han er ulykkelig’

Skyder Brøndby-transfer ned

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Køb, køb, køb!

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Meldes varm på ung Superliga-profil

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Officielt: Jürgen Klopp er tysk landstræner

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Viborg FF – OB

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

FC København – Lyngby BK

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

FCK var heldige: ‘Mange problemer derinde’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

LIVE: FCK smider sejren

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Sæsonens store overraskelse? ‘De kan vinde guld’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Randers FC – Silkeborg IF