Den danske angriber Kasper Junker rækker kraftigt ud efter titlen som topscorer i den bedste norske fodboldrække, der nærmer sig sæsonafslutningen.
Med sine scoringer nummer 23, 24 og 25 i denne sæson bragte den brandvarme østjyde sig op på en delt førsteplads på Eliteseriens topscorerliste.
Det skete, da hans klub, Bodø/Glimt, på udebane besejrede Haugesund med 4-0.
Junker har scoret 13 mål i sine seneste otte kampe og ligger side om side med Kristiansund-spilleren Amahl Pellegrino fra Kristiansund øverst på målskytternes hitliste.
Pellegrino nettede selv to gange onsdag aften og sørgede dermed for at holde trit med sin danske rival i duellen om topscorertitlen.
Kristiansund-spilleren har brugt 27 kampe til at score sine 25 mål, mens Junker blot har været på banen i 24 ligaopgør i denne sæson.
Junker, der har en fortid i Randers, AGF og Horsens, scorede sit holds første, tredje og fjerde mål, mens hans landsmand Philip Zinckernagel stod bag 2-0-scoringen.
Zinckernagel er oppe på 19 fuldtræffere i sæsonen. Det rækker til en tredjeplads på topscorerlisten.
Den danske succesduo har med de mange mål spillet en central rolle i Bodø/Glimts suveræne sæson, der er blevet belønnet med klubbens første mesterskabstitel nogensinde.
Onsdagens sejr var Bodø/Glimts 25. ud af 29 mulige i denne sæson. På programmet er der nu kun én ligakamp tilbage, nemlig hjemmekampen mod Viking 22. december.
Her skal Kasper Junker fortsætte jagten på topscorertitlen og samtidig håbe på, at Pellegrino ikke samtidig har skud i støvlerne. Pellegrino og Kristiansund mangler at afvikle to kampe.
To danskere er tidligere sluttet som norsk topscorer. Den første var Christian Gytkjær i 2016, mens Nicklas Bendtner fulgte op året efter. Begge spillere repræsenterede Rosenborg.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Afslører: FCK ringede aldrig
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
VM-spiller får fem karantænedage
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Egypten – Iran
OPTAKT
