Jagter topscorertitlen: Dansk angriber med hattrick

Den tidligere Superliga-angriber bomber videre i det norske, hvor han efter et hattrick onsdag har scoret 25 mål på kun 24 kampe.



Den danske angriber Kasper Junker rækker kraftigt ud efter titlen som topscorer i den bedste norske fodboldrække, der nærmer sig sæsonafslutningen.

Med sine scoringer nummer 23, 24 og 25 i denne sæson bragte den brandvarme østjyde sig op på en delt førsteplads på Eliteseriens topscorerliste.

Det skete, da hans klub, Bodø/Glimt, på udebane besejrede Haugesund med 4-0.

Junker har scoret 13 mål i sine seneste otte kampe og ligger side om side med Kristiansund-spilleren Amahl Pellegrino fra Kristiansund øverst på målskytternes hitliste.

Pellegrino nettede selv to gange onsdag aften og sørgede dermed for at holde trit med sin danske rival i duellen om topscorertitlen.

Kristiansund-spilleren har brugt 27 kampe til at score sine 25 mål, mens Junker blot har været på banen i 24 ligaopgør i denne sæson.

Junker, der har en fortid i Randers, AGF og Horsens, scorede sit holds første, tredje og fjerde mål, mens hans landsmand Philip Zinckernagel stod bag 2-0-scoringen.

Zinckernagel er oppe på 19 fuldtræffere i sæsonen. Det rækker til en tredjeplads på topscorerlisten.

Den danske succesduo har med de mange mål spillet en central rolle i Bodø/Glimts suveræne sæson, der er blevet belønnet med klubbens første mesterskabstitel nogensinde.

Onsdagens sejr var Bodø/Glimts 25. ud af 29 mulige i denne sæson. På programmet er der nu kun én ligakamp tilbage, nemlig hjemmekampen mod Viking 22. december.

Her skal Kasper Junker fortsætte jagten på topscorertitlen og samtidig håbe på, at Pellegrino ikke samtidig har skud i støvlerne. Pellegrino og Kristiansund mangler at afvikle to kampe.

To danskere er tidligere sluttet som norsk topscorer. Den første var Christian Gytkjær i 2016, mens Nicklas Bendtner fulgte op året efter. Begge spillere repræsenterede Rosenborg.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Storklub i dialog med Mohamed Salah

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Et markant problem for Silkeborg

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United – Liverpool

Det ser sort ud for B.93

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder Lindstrøm helt færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’